عرضه باقی مانده سنگ آهن در بورس به کجا رسید؟ - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس بررسی می کند

عرضه باقی مانده سنگ آهن در بورس به کجا رسید؟

شناسه : 39935 ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
مجلس و دولت اصرار دارند که مکانیزم قیمت گذاری از طریق بورس کالا صورت بگیرد، که در همین رابطه می توان به ابلاغیه دولت برای سنگ آهن در بورس کالا اشاره کرد به علت آنکه چنین اتفاقی سبب شفافیت بیشتر قیمت محصولات می شود.حال این سوال مطرح می شود که آیا از این به بعد قرار است تمام محصولات سنگ آهن در بورس کالا عرضه شود یا خیر؟
عرضه باقی مانده سنگ آهن در بورس به کجا رسید؟
پ
پ

بازار سنگ آهن در بورس ایران همواره چشم انداز قیمت های آتی مقاطع فولادی و محصولات نهایی زنجیره ی فولاد بوده است.لذا در این یادداشت به یک خبر مهم در حوزه ی سنگ آهن اشاره خواهیم کرد. بنا به اظهارات برخی از مسئولان حوزه ی سنگ آهن، عرضه باقی مانده سنگ آهن در بورس کالا بستگی به اجرا شدن شیوه نامه و مقررات حاضر در مجلس و کمیته نظارتی در وزارت صمت دارد. این موضوع می تواند تکلیف قیمت فولاد را در یک ماه و نیم آینده مشخص کند. برای اطلاعات بیش تر همراه آرتان پرس باشید.

 

***  راه اندازی تالار حراج باز در بورس کالا

خبری که این روزها در بورس کالا ویترین خبرگذاری ها شده است موضوع راه اندازی تالار حراج باز در بورس کالاست. به گفته ی مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران تالار حراج باز در بورس کالای ایران از روز شنبه هفته ی جاری راه اندازی شده و این تالار برای مبادله کالاهایی که به زمان رقابت بیش تر نیاز دارد، راه اندازی شده و با معاملات سنگ آهن افتتاح خواهد شد. این موضوع می تواند به معاملات سنگ آهن کمک شایانی برای رونق دهد و عملا فضای بازار به سمت فروشنده سنگینی کند

راه اندازی این تالار دارای تجربه ی جهان است و کشورهای زیادی در این زمینه ورود کرده اند و غالبا تجربیات مثبت و موفقی از این تالار در ساختار اقتصادی بورس کشورهای مختلف ثبت شده است.از آن جایی که در بخشی از معاملات کالاها با توجه به ماهیت آن ها خریداران نیاز به زمان بیش تری جهت تصمیم گیری و خرید در زمان رقابت  دارند. در ابتدا این تالار برای معاملات یکجا در نظر گرفته شده است که در ادامه سایر کالاها و محصولات نیز به این تالار اضافه خواهد شد.

 

*** چرا باید موضوع تالار باز با عرضه های سنک آهن هم راستا باشد؟

زمان های سبز (پیش گشایش)، زرد (مظنه یابی) و آبی (زمان های توقف) در تالار حراج باز مانند سایر تالارها انجام می شود اما زمان قرمز (رقابت) این تالار متفاوت از سایر تالاهارست. در زمان قرمز تالار حراج باز که یک دقیقه است، اگر سفارش خریدی با قیمت بالاتر از سفارش های موجود ثبت شود، مجدد زمان قرمز یک دقیقه تمدید می شود و این فرآیند ادامه پیدا می کند تا زمانی که سفارش قیمت بالاتری در یک دقیقه پایانی ثبت نشود و به این ترتیب بالاترین قیمت باقی مانده در سیستم به عنوان خریدار شناخته می شود.

اما چرا باید موضوع تالار باز با عرضه های سنک آهن هم راستا باشد؟ این موضوع به کارنامه ی معدنی کشور و به خصوص سنگ آهن بر میگردد.اگر این سیستم برای سنگ آهن پاسخگو باشد به احتمال زیاد چالشی برای سایر کالاها نخواهد داشت. اگر بخواهیم معادن کشور بررسی کنیم در زمینه سنگ آهن داری معادن متعددی هستیم لازم به ذکر است که نواحی معدن خیزمان  در استان های کرمان ، خوزستان  و یزد است.

 

*** بزرگ ترین معدن های کشور در عرصه سنگ آهن

بزرگ ترین معدن های کشور در عرصه سنگ آهن مربوط به سیرجان در ناحیه سنگان است ، که شرکت های زیادی در حال برداشت از  این معادن هستند. و مطابق با شیوه نامه ی جدید تمامی تولیدات باید در مسیر بورس فروخته شوند و همه چیز شفاف عرضه و فروخته خواهد شد. امکان حضور کارگزار نماینده خریدار و فروشنده در تالار حراج باز با هماهنگی قبلی فراهم است تا امکان مذاکره در حین معامله برای آن ها وجود داشته باشد.

کارنامه ی فولاد ایران به شدت به عملکرد سنگ آهن گره خورده است و اگر در این عرضه موفقیت هایی به دست آید شاهد رشد کل زنجیره فولاد خواهیم بود.اکنون جزء ده شرکت برتر تولید کننده فولاد در جهان هستیم که این امر ناشی از عملکرد خوبی است که در برداشت سنگ آهن داشته ایم.

در خصوص عرضه های آتی سنگ آهن در بورس باید خاطر نشان کرد که هر شرکتی اختیار دارد که محصولش را در چارچوب مزایده یا قرارداد کوتاه مدت در بورس کالا به فروش بگذارد، شرکت ایمیدرو به دلیل دولتی بودنش محصول خود را به صورت مزایده ای به فروش رساند.

 

*** شرکت ایمیدرو بهترین شرکت معدنی فعال

شرکت ایمیدرو که در سال گذشته عنوان بهترین شرکت معدنی فعال در حوزه امتیازات ارزیابی عملکرد سازمانی را به یدک می کشد اولین شرکتی است که در عرضه های سنگ آهن ورود کرده و به نوعی این سیکل را افتتاح کرده است.شرکت ایمیدرو روز گذشته برای اولین بارمحصولات خود را به صورت مزایده باز به فروش گذاشت قطع به یقین اگر نتیجه خوبی از این نوع معامله بدست آید در آینده این ابزارها با موفقیت بهتری به بورس ورود خواهند کرد.

به نظر می رسد باتوجه به عرضه سنگ آهن در بورس کالا با قیمت های شفاف تری مواجه خواهیم بود،  به علت آنکه لیست خریدار و فروشنده از طریق سامانه هایی که وجود دارد مانند بهین یاب می توانند قرارداد های متعددی با یکدیگر ببندند ، که این مسئله یک چشم اندازی به فولادی ها و معدن کار ها می دهد .

زیت این عرضه برای فولادی ها، برنامه ریزی تولید با اطمینان خرید مواد اولیه از بورس کالاست، در واقع با توجه به حراج باز بودن مزایده برعکس مزایده های سنتی، امکان خرید از تولیدکنندگان گرفته نشده و شرکت ها با توجه به موجودی انبارها و چشم انداز تولید و برنامه ریزی آتی خود می توانند درمورد خرید و اعلام قیمت، تصمیم گیری و رقابت کنند.عملا عرضه های سنگ آهن در این تالار به چابک سازی فرایند خرید و فروش در بورس کالا کمک شایانی خواهد کرد.

 

*** تمام محصولات سنگ آهن در بورس کالا عرضه می شود ؟

اکنون مجلس و دولت اصرار دارند که مکانیزم قیمت گذاری از طریق بورس کالا صورت بگیرد، که در همین رابطه می توان به ابلاغیه دولت برای سنگ آهن در بورس کالا اشاره کرد به علت آنکه چنین اتفاقی سبب شفافیت بیشتر قیمت محصولات  می شود.حال این سوال مطرح می شود که آیا از این به بعد قرار است تمام محصولات سنگ آهن در بورس کالا عرضه شود یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این بحث بستگی به اجرا شدن شیوه نامه و مقررات فولاد حاضر در مجلس و کمیته حاضر در وزارت صمت دارد.

مسئله ی دیگری که از عرضه ی آتی سنگ آهن باید استنباط کرد تاثیر آن بر ارزش سهام فولاد خواهد بود. باید به این موضوع توجه داشت که قیمت گذاری برای کالا هایی مطرح است که در بورس کالا عرضه نمی شود به علت آنکه اگر کالایی در بورس کالا عرض شود از مکانیزم قیمت گذاری دولت  خارج می شود. لذا پیش بینی ما بر این است که این اتفاق به سود سهامداران فولادی بورس تهران بیانجامد.

 

*** عرضه شمش فولادی در بورس کالا

روز شنبه برای اولین بار شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۰۲۱۹ تومان به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت. در کنار عرضه ی شمش در بورس کالا که به عنوان کالای پایه در بورس به فروش می رسد،سنگ آهن دانه‌بندی ۱۰.۴ درصد قیمت شمش فولادی مورد معامله قرار گرفت؛ در حالی که ضرایب قیمتی زنجیره فولاد (قیمت محصولات سنگ آهن شامل کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی) بر مبنای این‌که نرخ سنگ آهن دانه‌بندی ۷.۵ درصد نرخ شمش فولادی است، تعیین شده است.

در واقع، سنگ آهن دانه‌بندی حدوداً ۳ درصد بالاتر از مبنای ضرایب قیمتی زنجیره فولاد در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است. این امر افزایش هزینه تمام‌شده فولادسازان را از طریق بالا بردن نرخ مواد اولیه درپی خواهد داشت.اما فولادسازان نیز دست روی دست نخواهند گذاشت و نرخ نهایی را تغییر خواهند داد و به احتمال زیاد این موضوع باعث رشد موقت قیمت ها در بورس کالا خواهد شد.فقط یک تهدید در شرایط فعلی وجود دارد و آن این است که اگر قیمت ها هیجانی بالا بروند و خریداری در بورس برای فولاد وجود نداشته باشد شرکت ها از طریق معاملات مچینگ محصولات را به فروش خواهند رساند که این موضوع می تواند رانت فولاد را برای خریداران دانه درشت بالا ببرد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.