یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹ 15 ذو القعدة 1441 Sunday, 5 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • فوری

  نماینده خمینی شهر در مجلس: این راهی که مجلس در پیش گرفته به جایی نمی‌رسد، 🔹 دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم 🔹 گوش دادن به حرف‌های وزرا بی‌فایده است استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید. تشنج در صحن علنی مجلس هنگام سخنرانی وزیر امور خارجه 🔹ظریف: من هیچگاه مسائل داخلی را به خارج نبردم 🔹هرچه من گفتم، رهبر انقلاب شنیدند، اگر دروغ گفتم ایشان شنیدند، گفتند ظریف صادق است، اگر راست گفتم ایشان شنیدند و گفتند شجاع است «سیروس گرجستانی» بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. روحانی: 🔹کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست؛ در طرف خودشان نیز کوه را کاه کردن اخلاقی نیست 🔹گفتمان ما از ابتدا در داخل اعتدال و در خارج از ایران تعامل بوده 🔹افراط و تندروی را نمی‌پسندیم؛ می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود صدور دستور بازداشت ۴ نفر در پی انفجار در کلینیک درمانی سینا 🔹یک نفر بازداشت شد؛ بازداشت سه نفر دیگر در دستور کار پلیس 🔹 روحانی: دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر علت آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر را مشخص کنند

  آغاز تخلیه حباب از بازار فولاد

  شناسه : 20532 ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۸:۲۲

   بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد بعد از رشد قیمت‌های هفته گذشته؛ وارد یک فاز نزولی شد آن هم با شتاب زیاد تا جایی که بخش مهمی از رشد قیمت‌های هیجانی خود را از دست داد و در روز گذشته ثباتی شکننده را به‌دست آورد.

  پ
  پ

  این رفتار قیمتی یعنی کاهش نرخ در گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفته بود ولی شتاب افت قیمت‌ها، مخصوصا در اواسط هفته شدیدتر از حد انتظار بود و نشان می‌دهد که پتانسیل‌های خرید در بازار داخلی قدرت‌نمایی چندانی نداشته است. این سیگنال می‌تواند شواهدی از تغییر ذهنیت معامله‌گران را به همراه داشته باشد و جذابیت خرید را به هیجان فروش بدل ساخته است. در گزارش‌های پیشین بارها از نوسانات پیش‌بینی‌نشده قیمت‌ها در بازار فولاد سخن گفتیم که همین تفاوت نرخ در دو هفته اخیر می‌تواند تاییدی بر این تغییرات غیرمنتظره باشد. بازار فولاد در مقایسه با سایر بازارهای کالایی از سرعت نوسان نرخ بالاتری برخوردار است و همین سیگنال هم به سودآوری برخی از معامله‌گران و هم به زیان‌های جدی منجر خواهد شد، آن‌هم در شرایطی که حجم معاملات در بازار فولاد بالاست و ارزش ریالی بالایی دارد بنابراین مخاطرات قیمتی بالاتری را به همراه خواهد داشت.
  اواخر هفته گذشته قیمت در بازار داخلی در بالاترین رقم خود در هفته‌های اخیر قرار داشت و از آن زمان تاکنون شاهد افت قیمت‌ها هستیم تا جایی که بهای هر کیلوگرم نیشابور (فولادخراسان) به نزدیکی ۵ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش داشت که از افت جدی قیمت‌ها حکایت دارد. این بازی قیمتی البته به اواخر راه خود نزدیک شده است و بعد از این افت نرخ می‌توان گفت که بازار با تخلیه هیجان فروش روبه‌رو شده و منطقی‌تر رفتار خواهد کرد. همین‌که بازار باز هم قیمت‌هایی نزدیک به ۵ هزار تومان را برای هر کیلوگرم مشاهده کرده به معنی رسیدن به یک سطح روانی قیمتی است و می‌تواند قیمت ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم را رقمی باورپذیر تلقی کند بنابراین احتمال نوسان محدود در نزدیکی همین نرخ وجود دارد. در گذشته بازار فولاد به سختی توانست قیمت ۵ هزار تومانی را به‌دست آورد و به سادگی هم این نرخ را از دست نداد و این بار باز همین بازی آغاز شده است. با رسیدن بازار به متوسط قیمت‌های ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم باز هم آرامشی نسبی در بازار فولاد حکمفرما شده و البته جرقه‌های پراکنده از رشد قیمت آزاد ارز نیز به کمک بازار فولاد آمده است.

   

  ***بهای در بورس کالا

  در بورس‌کالا نیز بهای در تناسب بالایی با نوسان قیمت در بازار آزاد حرکت می‌کند. بعد از اوج بهای در هفته گذشته، باز هم فولاد یک روند نزولی قیمتی در بورس‌کالا را آغاز کرده است که می‌تواند به‌عنوان اثرات متقابل بورس و بازار بر یکدیگر تلقی شود. این درحالی است که عرضه‌های مصنوعات فولادی یا در بورس‌کالا به نسبت بالاست و همین داده می‌تواند نگرانی از ضعف عرضه‌ها را محدود سازد. از سوی دیگر شاهد هستیم که عرضه‌های گسترده مصنوعات فولادی با محوریت در بورس‌کالا با توجه مثبت خریداران همراه نشده که نشان می‌دهد حتی تقاضای سفته‌بازی چندانی هم زیر پوست بازار وجود ندارد تا بتوان از این مسیر رشد قیمت‌های جدیدی را پیش‌بینی کرد. بازار آرامش فعلی را به سختی به‌دست آورده است و به قیمت نوسان نرخ‌های جدی ایجاد شده که در این رفت و برگشت قیمت‌ها، بخشی از موجودی انبارها نیز تخلیه و به بازارهای مختلف گسیل شده یا توسط خریداران نهایی به سمت مصرف در پروژه‌های مختلف حرکت کرده است.

  این نکته البته با احتساب تغییر در موجودی انبارها مطرح شده و به احتمال قوی از سمت تمامی فعالان بازار مورد تایید نخواهد بود ولی نوسان قیمت‌ها این احتمال را رد نمی‌کنند. البته ثبات نسبی قیمت‌ها در سطوحی نزدیک به ۵ هزار تومان در شرایط فعلی برای بازار فولاد می‌تواند یک داده مثبت و مطلوب باشد تا از یکسو آرامش از دست رفته قبلی را بازیابی کرده و از سوی دیگر نگرانی از کاهش بیشتر قیمت‌ها را محدود سازد. همچنین بازار همه‌ساله احتمال رشد قیمت‌ها در روزهای پایانی سال را به‌دلیل افزایش تقاضا در نظر می‌گیرد و این آرامش نرخ می‌تواند فضای بهتری را برای رشد نرخ در اسفندماه به همراه داشته باشد. البته این بازار به هیچ عنوان بدون داده‌های جانبی نخواهد بود و نوسان قیمت دلار یا رشد بهای در بورس‌کالا می‌تواند جریان عمومی قیمت‌ها را تغییر دهد که چنین احتمالی هم غیرممکن نیست.

  در هر حال بعد از نوسان جدی قیمت‌ها در روزهای اخیر؛ سکوت قیمتی فعلی به معنی کاهش محسوس حجم خرید و فروش خواهد بود، گویی رکود باز هم به بازار فولاد بازگشته است. این وضعیت موجب شده تا فروش کارخانه‌ها با ابهام همراه شود و می‌تواند آرامش نسبی قیمت‌ها را حتی تا دو هفته آینده به همراه داشته باشد ولی تجربه نشان داده است که با نوسان قیمت ارز در بازار غیررسمی، بازار آهن نیز به حرکت درآمده و رفتارهای سفته‌بازی باز هم به سازوکارهای معاملاتی وارد شده که می‌تواند تغییراتی را در بازار ایجاد کند. از سوی دیگر نوسان قیمت مواد اولیه و تغییر در هزینه‌های تولید و نیاز به افزایش درآمدزایی کارخانه‌ها باز هم در اواخر سال جاری خودنمایی خواهد کرد که به تکانه‌های رشد قیمتی احتمالی اواخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند منتهی می‌شود تا بازار فولاد از عرف سنتی خود تبعیت کند.

   

  *** در بازار تهران

  نکته دیگر را باید در کف قیمت‌ها جست‌وجو کرد. همان‌گونه که عنوان شد بهای هر کیلوگرم در بازار تهران و برای تحویل از انبار رقمی نزدیک به ۵ هزار تومان پیشنهاد می‌شود و البته قیمت‌هایی کمتر از این رقم هم به وفور پیشنهاد می‌شوند ولی آرامش نسبی قیمتی اواخر هفته جاری نشان می‌دهد که گویی بازار فولاد با یک سرعت‌گیر جدید روبه‌رو شده و آن قیمت خرید است. اغلب محموله‌های موجود در بازار داخلی که نه تغییر کیفیت داده و نه مورد معامله و حمل مجدد قرار گرفته‌اند؛ فاصله قیمتی چندانی با نرخ‌های فعلی ندارند و می‌‌تواند به‌عنوان یککف قیمتی به شمار رود. البته هیچ بعید نیست که در روزهای سخت فعلی از لحاظ تولید و فروش، برخی مشکلات مالی تجار و کارخانه‌ها برجسته‌تر از قبل شده که به نگرانی‌های جدیدی دامن بزند ولی اوضاع بازار فولاد می‌تواند در یک آرامش نسبی تداوم یابد. شاید ثبات نسبی قیمت‌ها بتواند بهترین چشم‌انداز قیمتی برای بازار فولاد باشد ولی در نهایت بازار است که برای همه تعیین تکلیف خواهد کرد و تنها می‌توان رخدادهای موجود در بازار را مورد بررسی قرار داد تا شاید پیش‌بینی دقیق‌تری از اوضاع را بتوان ترسیم کرد.نکته دیگر تاثیرپذیری گسترده بازار فولاد از داده‌های حاشیه‌ای یا بعضا سیاسی بود که التهاب جدیدی را در این بازار رقم زد. این رفتار قیمتی یعنی هیجان خرید و رشد نرخ سریع‌تر و شدیدتر از حد انتظار بود و البته با تغییر فاز اوضاع، دقیقا شرایطی بالعکس هفته گذشته، در هفته جاری مشاهده شد. این رخداد یک نگرانی جدی در بازار فولاد به‌شمار می‌رود و نشان می‌دهد که این بازار مهم داخلی بیش از سایر بازارهای مشابه نسبت به داده‌های جانبی در بازار واکنش نشان می‌دهد. این سیگنال به خودی خود یک نگرانی جدی است زیرا داده‌های غیربنیادین و حتی غیراقتصادی بر نوسان قیمت‌ها اثر گذاشته و هیچ بعید نیست که این بازی‌ها به مرور زمان باز هم تداوم یابد.

  دنیای اقتصاد

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.