شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ 21 ذو القعدة 1441 Saturday, 11 July , 2020 ساعت ×

رصد معاملات بورس فولاد در بازه هفت ماهه ساله جاری

شناسه : 4946 ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۶

تولید فولاد ایران در 5 ماهه نخست امسال در بخش فولاد میانی 15 درصد و در بخش محصولات فولادی 12 درصد رشد داشته است.

پ
پ

در این بخش گزارشی جامع ولی تیتروار را تقدیم حضورتان میکنیم . این نوشته به نوعی قلب تپنده معاملات امروز بورس محسوب می شود

 فولادسازان بخش خصوصی و دولتی درمجموع ۵ ماهه ابتدایی امسال ۸ میلیون و ۵۸۶ هزار تن فولاد میانی تولید کردند که ۱۵ درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل یعنی ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار تن بود.

همچنین فولادسازان کشور درمجموع ۵ ماه اول امسال ۸ میلیون و ۲۲ هزار تن محصولات فولادی تولید کردند درحالی که در ۵ ماه اول سال قبل ۷ میلیون و ۱۷۸ هزار تن بود.

تولید آهن اسفنجی نیز به دلیل ورود واحدهای جدید رشد ۲۶ درصدی داشته و از ۷ میلیون و ۱۶۹ هزار تن ۵ ماهه پارسال به ۹ میلیون و ۱۱ هزار تن در ۵ ماهه امسال رسید.

بررسی آمارها نشان می دهد در مدت مذکور تولید محصولات طویل افت داشته برای مثال تولید تیرآهن افت ۷ درصدی و میلگرد یک درصدی داشته است. در این بین تولید ورق پوششدار رشد قابل توجه ۵۷ درصدی داشت.

گفتنی است، بیلت و بلوم در این مدت ۴ میلیون و ۵۵۳ هزار تن بوده و اسلب ۴ میلیون و ۳۶ هزار تن بود که به ترتیب رشد ۱۴ و ۱۵ درصدی نسبت به ۵ ماهه اول سال ۹۵ داشت.

آمارهای صادرات و واردات فولاد ایران نیز نشان می دهد واردات کل محصولات فولادی ایران در ۵ ماهه ابتدایی امسال ۲۹ درصد کاهش داشته و به ۸۶۳ هزار تن رسیده است. درحالی که این عدد در سال قبل یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن بوده است.

در بخش فولاد میانی نیز افت واردات ۹۲ درصد گزارش شده است که از ۸۰ میلیون تن ۵ ماهه پارسال به ۶ هزار تن در مدت ۵ ماه اول امسال رسید.

انجمن تولیدکنندگان فولاد گزارش داده که اگرچه حجم واردات محصولات فولادی منفی بوده است اما در بخش میلگرد و تیرآهن واردات مثبت صورت گرفته است.

گفتنی است، آمارهای صادراتی هم از افت صادرات محصولات فولادی خبر می دهند. صادرات کل محصولات فولادی در مدت مذکور ۵۰ درصد  کاهش یافته و از یک میلیون و ۷۱ هزار تن سال قبل به ۵۳۱ هزار تن در ۵ ماهه اول امسال رسیده است.

با این وجود صادرات فولاد میانی و آهن اسفنجی مثبت بوده و در بخش فولاد میانی رشد ۸۹ درصدی و در اهن اسفنجی ۳۲۷ درصدی مشاهده شده است.

صادرات فولاد میانی در این مدت ۲ میلیون و ۷۰۴ هزار تن بود که یک میلیون و ۴۴۶ هزار تن اسلب و مابقی بیلت و بلوم بود.

صادرات آهن اسفنجی هم در ۵ ماهه ۹۶ بالغ بر ۳۳۷ هزار تن بود درحالی که پارسال در همین دوره ۷۹ هزار تن بود.

آمارهای انجمن فولاد در بخش مصرف ظاهری نشان می دهد مصرف کل محصولات فولادی در کشور در ۵ ماهه امسال ۱۴ درصد رشد داشته و از ۷ میلیون و ۳۲۹ هزار تن ۵ ماهه پارسال به ۸ میلیون و ۳۵۴ هزار تن در ۵ ماهه امسال رسیده است.

با این وجود علی رغم رشد مصرف محصولات فولادی در کشور  مصرف ظاهری فولاد میانی کاهشی بود و با ۴ درصد تنزل از ۶ میلیون و ۱۲۹ هزار تن در ۵ ماهه سال قبل به ۵ میلیون و ۸۹۱ هزار تن رسید.

آهن اسفنجی هم رشد مصرف را شاهد بود و از ۷ میلیون و ۹۰ هزار تن به ۸ میلیون و ۶۷۴ هزار تن در مدت مذکور رسیده است.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.