چهارشنبه, ۱۸ تیر , ۱۳۹۹ 18 ذو القعدة 1441 Wednesday, 8 July , 2020 ساعت ×

آنچه در بازار جهانی گذشت

شناسه : 4358 ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۰۱

تنظیم قیمت سنگ آهن با بازارهای فیوچرز

پ
پ

نیز ۹۰ سنت کمتر و در قیمت ۷۲.۸۵ دلار در تن سی اف آر بنادر شمال چین انجام شده است. 

معاملات ماه آتی اکتبر بازار سنگ آهن طی این هفته نیز همچنان روند نزولی داشت و افت هفتگی ۴.۲۵ دلار در تنی این هفته که طی پانزه هفته اخیر بی سابقه بود را رقم زد. قیمت سنگ آهن کیفیت ۶۲ درصد استرالیا یک دلار در تن پایین آمد و به ۷۴.۵ دلار در تن سی اف آر رسید، این سومین کاهش پی در پی سه روز اخیر بوده است، هرچند دست اندرکاران علت این افت قیمتها را جهت تنظیم قیمت سنگ آهن با بازارهای فیوچرز می دانند.

هرچند اقدامات دولت چین جهت بازرسی امنیتی و محیطی کارخانه های تولید باعث تعطیلی برخی کارخانه ها شده و روند خرید سنگ آهن را کند تر کرده و از طرف دیگر، برخی کارخانه ها برای بازگرداندن وامهای خود نیاز به نقدینگی داشته و این امر توانایی آنها در خرید مواد خام را محدود کرده است، اما روند تقاضای سنگ آهن کیفیت بالا در چین بیشتر به دلایل زیست محیطی همچنان بالاست. گفته می شود احتمال بهتر شدن شرایط قیمت سنگ آهن با توجه به بهبود وضعیت بیلت وجود دارد.

بی ثباتی در بازار قراضه

بازار قراضه ترکیه هفته گذشته را با اطمینان چندانی به پایان نرساند. تعطیلات مذهبی، سکون بازار قراضه امریکا و شایعات افزایش قیمت میلگرد از جمله دلایل بی ثباتی این بازار طی هفته پیش بود. پیش بینی روند قیمت قراضه خرد شده امریکا در اوایل ماه افزایش ۲۰ دلار در تنی یا بیشتر این محصول بود اما تا پایان این هفته تغییر خاصی در این روند صورت نگرفت، هرچند گفته می شود بالا رفتن قیمت بیلت و میلگرد ترکیه بازار قراضه را تکان خواهد داد و روند ثابت این بازار در هفته های اخیر را عوض خواهد کرد. آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس یک و دو امریکا ۲۰-۸۰ بین ۳۵۵ تا ۳۵۷ دلار در تن سی اف ترکیه اعلام شده است. حداقل قیمت پیشنهادی فروشندگان دریای بالتیک نیز ۳۶۰ دلار در تن سی اف آر بوده است.

بیلت

.دلار در هر تن برسد ۵۳۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن درب کارخانه های تولیدکننده رسیده و ممکن است در آینده به ۵۲۰ در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت به تولیدکنندگان داخلی بیلت را در قیمت ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار در تن تحویل درب کارخانه عرضه کرده اند درحالیکه قیمت این محصول در ماه گذشته ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار در تن تحویل درب کارخانه بوده است. تولیدکنندگان سی آی آس عمدتا بیرون از بازار و در حال ارزیابی شرایط هستند. در حال حاضر بیلت با مشکل عرضه مواجه است اما به نظر نمی رسد این امر مشکلی برای نوردکاران بوجود بیاورد چراکه قبل از تعطیلات موجودی انبارهای خود را تکمیل کرده اند. آخرین قیمت پیشنهادی بیلت کشورهای سی آی اس ۵۲۰ دلار در تن تحویل بنادر این منطقه اعلام شده است.

روند رو به بالای قیمتهای مقاطع در بازار بین المللی

قیمت معاملات میلگرد در بازار فیوچرز شانگهای ۶ دلار در تن افت کرد اما روند قیمت مقاطع در بازارهای بین المللی تقریبا رو به بالاست، سطح این افزایش قیمت بین ۵ تا ۱۵ دلار در تن اعلام شده است. آخرین قیمت میلگرد اکراین ۵۶۵ دلار در تن سی اف آر اعلام شده که نسبت به سه هفته پیش تا ۱۰ دلار در تن بالاتر رفته است. بازار مقاطع در ترکیه نیز در جنب و جوش است و آخرین قیمت میلگرد در این بازار ۵۶۵ دلار در تن سی اف آر اعلام شده است.

روند صعودی در بازار ورق

تقاضای بالای ورق در بازار داخلی چین و تعطیلی برخی کارخانه های فولادی این منطقه به دلایل زیست محیطی و کمتر شدن موجودی انبارها، قیمت این محصول را در روندی صعودی قرار داده است. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین در روز پنج شنبه ۵۹۰ تا ۶۲۰ دلار در تن فوب بود که ۳۰ تا ۵۰ دلار در تن بیشتر از سطح قیمت هفته پیش است. با توجه به روند صعودی قیمت ورق در چین، تولیدکنندگان ترجیح می دهند به امید بالاتر رفتن قیمتها فعلا عرضه ای به بازار صادرات نداشته باشند.

تولیدکنندگان ورق در کشورهای سی آی اس نیز قیمت محصولات خود را افزایش داده اند. کارخانه ام ام ک ورق گرم خود به ترکیه را در قیمت ۶۳۰ دلار در تن سی اف آر پیشنهاد داده است.

در مورد ورق سرد نیز کارخانه ام ام ک با ۲۰ دلار در تن افزایش نسبت به دو هفته اخیر محصول خود را در قیمت ۶۶۰ دلار در تن سی اف آر عرضه کرده است.

منبع: فولاد نیوز

فرزانه سادات تیموری

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.