سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×
تحلیل اقتصادی:

احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس

شناسه : 36078 ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹

اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نحوی رسانه ای شده است که نشان از رد بخشی از کلیات بودجه را می دهد. این موضوع می تواند در عملکرد دولت در ماه های پایانی و برخی از بازارهای داخلی تاثیر بگذارد. در این یادداشت به این فرضیه خواهیم پرداخت.لطفا همراه […]

احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس
پ
پ

اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نحوی رسانه ای شده است که نشان از رد بخشی از کلیات بودجه را می دهد. این موضوع می تواند در عملکرد دولت در ماه های پایانی و برخی از بازارهای داخلی تاثیر بگذارد. در این یادداشت به این فرضیه خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

کلیات بودجه ی پیشنهادی دولت به مجلس از روز اول همراه با مناقشاتی فراوانی بود به نحوی که امیدهای تایید کلی این لایحه با اما و اگرهای زیادی همراه بوده است. اما اینکه رد کلیات بودجه موضوعی باشد که سناریوی اصلی عملکرد مجلس در قبال بودجه در نظر گرفته شود موضوعی اسا که احتمال کمرنگ تری خواهد داشت. ردّ کلیات بودجه را نباید از الآن قطعی دانست و تصویب کلیات به‌همراه تغییرات اساسی در جزئیات بودجه هم طرفدارانی دارد.

 

*** عدم شفافیت چشم انداز درآمدزایی و خلق ثروت دولتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰

چشم انداز درآمدزایی و خلق ثروت دولتی در لایحه بودجه سال آینده برای نمایندگان مجلس روشن نبوده و بعضا با واقعیت جامعه همخوانی ندارد. لذا این موضوع بهانه ای شد تا از وزرا و رئیس جمهور برای منطق محاسات لایحه بودجه در مجلس سوالاتی مطرح شود.لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد منابع بودجه عمومی دولت افزایشی نزدیک به ۴۷ درصدی و هزینه‌های جاری دولت هم رشدی ۴۳ درصدی دارد.

در عین حال برخی کارشناسان منابع مشکوک الوصول بودجه را بیش از ۵۹۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کردند که بخش عمده آن احتمالاً مربوط به درآمدهای نفتی است که محقق نشود.چشم انداز فروش نفت به هیچ عنوان در این بازه روند مثبتی نخواهد بود و در نظر گرفتن رشد فروش از این کانال مالی خیلی محتمل ارزیابی نمی شود.

 

*** عدم تحقق درآمدهای گزارش داده شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰

معمولا لایجه ی بودجه هر کشور با هدف در نظر گرفتن سطح رفاه مناسب افراد جامعه طرح ریزی می شود. این موضوع بدین معناست که رفاه اجتماعی فاکتور بسیار مهمی برای سیاستگذاری های بودجه ای در سایر کشورهاست. موضوعی که برای نمایندگان مجلس طرح سوال ایجاد کرده بود عدم تحقق درآمدهای گزارش داده شد در لایجه ی بودجه بود. زیرا زیرساخت لازم برای صادرات و بعضا مسیری برای کسب درآمد در شرایط فعلی وجود ندارد.

نباید با این دید به آینده نگاه کرد که تحریم های بین المللی آمریکا مسیر درآمدزایی ایران را سهل الوصول تر خواهد کرد. در حال خاضر رویکرد مشخصی از سیاست خارجی بایدن و به خصوص در باره تعاملات با ایران مشخص نشده و ترامپ مسیری را ایجاد کرده است که خروج از مسیر تحریم ها برای دولت بعدی آمریکا با چالش هایی همراه است. لذا نمی توان با دیدی خوشبینانه موضوع درآمدزایی را در سناریوی بودجه ریزی وارد کرد.

 

*** ساختار شکست هزینه های دولت

بعد از موضوع درآمدزایی و در نظر گرفتن فاکتورهای درآمدی، موضوع دیگری که برای نمایندگان مجلس به خوبی روشن نشده است بحث ساختار شکست هزینه های دولت است.بسیاری از هزینه های بخش دولتی به خوبی و روشنی در این لایجه بحث نشده اند که می تواند روند رفاه اجتماعی را در سال آینده با مخاطراتی همراه سازد.عدم تحقق درآمدها کنار رشد بی‌سابقه هزینه‌های غیرقابل اجتناب به‌معنی تأمین پول از منابعی است که همانند سال جاری تورمی شدید و کم‌سابقه را به‌همراه دارد.

متاسفانه در سال آینده به احتمال زیاد به دلیل سخت تر شدن مسیر ورود ارز به کشور و بالا رفتن هزینه های تولید ممکن است در کنار تورم شاهد رکود در بازارها باشیم که باید از امروز برای شرایط سخت برنامه ریزی کرد و سخت ترین شرایط را در نظر کرفت. این در حالی است که افزایش حقوق تنها ۲۵ درصد پیش‌بینی شده است و این اعداد و ارقام درباره خطر کاهش قدرت خرید مردم در سال ۱۴۰۰ و فقیرتر شدن مردم هشدار می‌دهد.

 

*** پیش بینی رشد تورمی ۱۰۰ درصدی در کالاهای اساسی

همانظور که پیش تر بیان شد باید در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به موضوع رفاه اجتماعی پاسخی متقن و مستدل داد چرا که رفاه یک شاخص استراتژیک برای اقتصاد هر کشور محسوب می شود و تمامی تلاش اقتصاددانان و سیاستگذاران در رفاه و بالا رفتن سطح آن در جامعه خلاصه می شود.

پیش بینی رشد ۲۵ درصدی حقوق در شرایطی در نظر گرفته شده که در سال جاری در بازارهای ارز و طلا و کالایی ها رشد تورمی ۱۰۰ درصدی را در برخی کالاهای اساسی تجریه کرده ایم و این موضوع نشان از این می دهد که با این حجم از برنامه ریزی شاهد شرایط سخت تری در سطح رفاه خواهیم بود.

نظر به اینکه در صورت عدم توافق مجلس و دولت بر سر لایحه بودجه سال آینده، شورای نگهبان تصمیم گیر نهایی و سیاستگذار کلیدی این حوزه خواهد بود. نباید اختلافات بین مجلس و دولت به حدی زیاد باشد که تصمیم گیری برای شورای نگهبان با ریسک های بالایی صورت پذیرد.لذا مجلس باید بر سر موضوعات مهم مطرح شده در این لایحه نقطه نظرات خود را بیان کند.

 

*** در صورت تداوم اختلاف شدید مجلس و دولت برای بودجه ۱۴۰۰ چه خواهد شد؟

اگر لایحه بودجه تغییرات زیادی داشته باشد قطعاً شورای نگهبان به این موضوع ایراد خواهد گرفت به همین دلیل مجلس باید راه توافق و مصالحه با دولت را در برنامه خود قرار دهد تا فرایند بودجه ریزی وارد مسیر پر پیچ و خم کاغذ بازی ها نشود. در صورتی که اختلافات مجلس و دولت به قدری زیاد باشد که غیر قابل چشم پوشی شود باید در کمیسیون تلفیق اصلاحاتی به‌روی بودجه صورت پذیرد و سپس برای شورای نگهبان ارسال شود.

مجلس در روزهای اخیر واکنش های شدیدی نسبت به گزارش بودجه ای دولت داشته و توافق بر سر این لایجه در حال حاضر موضوعی چالش برانگیز به حساب می آید. یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده است که این ضعیف ترین لایحه بودجه ای بوده که یک دولت در ایران ارائه کرده و دولت با این کار وجهه خود را خدشه دارد کرده است.برخی از نمایندگان اظهار کرده اند که افزایش ۲۳درصدی وابستگی به نفت، نزول ۲۰۰درصدی تراز عملیاتی، فقدان شاخصه های اقتصاد مقاومتی و کسری حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دلایل اصلی مجلس برای نگرانی از کسری بودجه ۱۴۰۰ است.

 

*** کسری بودجه دولت بعدی

مجلس در خصوص کسری بودجه دولت بعدی در صورتی که لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شود ابراز نگرانی کرده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که کاهش بودجه دولتی ها به طور مستقیم می تواند عوارض بسیار جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد که فقط بخشی از آنها عدم پرداخت مطالبات شرکت های خصوصی و پیمانکاران و سایر شرکت هایی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با دولت همکاری می کنند.

در صورتی که بودجه با کسری مواجه باشد. بانک مرکزی به ناچار برای جبران کسری بودجه باید بدون پشتوانه پول چاپ کند و این موضوع علاوه بر اینکه دولت را مقروض می کند زمینه تورم زایی بسیار شدیدی را در جامعه فراهم می کند. پیش‌بینی مجلسی ها در جلسات کارشناسی بر این است که بودجه با کسری پنهان مواجه خواهد شد، اطلاعات بودجه این را  نشان می‌دهد که در تأمین منابع با مشکلات جدی مواجه می‌شویم و این موضوع بسیار محتمل است.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.