سوالی که در حال حاضر برای شهروندان و حتی فعالان بازار سرمایه مطرح می‌شود این است که آیا احتمال کاهش قیمت دلار در بازار وجود دارد و بازار متشکل ارزی تا چه حد می‌تواند بر ثبات بازار ارز اثرگذار باشد؟ 

برخی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند با وجود تورم، رشد حجم نقدینگی، کاهش احتمالی صادرات و کسری بودجه ۱۲۰ هزار میلیاردی دولت، طی سال جاری قیمت دلار تا کمتر از ۹ هزار تومان پایین نخواهد آمد. 

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این باره می‌گوید: بدون شک تشکیل بازار متشکل ارزی اقدام مثبت و کارشناسانه‌ای است و باعث ثبات بازار ارز خواهد شد، اما تنها احتمال کاهش ناچیز قیمت دلار نسبت به بهای فعلی وجود دارد.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی این گونه ادامه می‌دهد: نمی‌توان درخصوص چشم‌انداز قیمت دلار قاطعانه صحبت کرد، زیرا قیمت دلار باید براساس حجم عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. وی می‌افزاید: اصلاح چند هفته گذشته قیمت دلار به صورت دستوری و فشار از سوی بانک مرکزی صورت گرفت، معتقدم در حال حاضر قیمت دلار باید بدون فشار از سوی بانک مرکزی حفظ شود، زیرا چنانچه فشار دولت بر بازار ارز بیشتر شود ممکن است که مشکلات دیگری برای کشور پدید بیاید.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بانک مرکزی نباید دیگر فنر افزایش قیمت دلار را به‌صورت دستوری فشرده نگه‌دارد و تنها باید به نظارت بر بازار ارز بسنده کند و اجازه دهد که بازار شرایط اقتصادی خود را داشته باشد تا از حرکت‌های سینوسی فعلی در بازار ارز جلوگیری شود. آنچه که حائز اهمیت است اینکه زمانی که مورد تهدید و فشار اقتصادی طرف‌های خارجی از جمله آمریکا قرار می‌گیریم باید حالت آفندی به خود بگیریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در خاتمه اشاره می‌کند: معتقدم هر چقدر میزان فشار آمریکایی‌ها در مقابل قدرت انرژی هسته‌ای ایران بیشتر شود، فشار آمریکایی‌ها بر اقتصاد ایران اثر می‌گذارد، اما اگر قدرت انرژی هسته‌ای ما براساس ضوابط بین‌المللی افزایش پیدا کند بدون شک فشار آمریکایی‌ها بر اقتصاد ایران بی‌اثر خواهد شد.