*** سی آی اس، ترکیه و شمال آفریقا

در منطقه سی آی اس، قیمت ها تغییری نداشتند، زیرا تولید کنندگان تمام حجم تولیدی ماه آوریل خود را فروخته اند. شاخص روزانه قیمت برای شمشال سی آی اس 424 دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است. یک محموله 30000 تنی از شمشال اوکراین در اوایل ماه ژوئن با قیمت 442 دلار در هر تن سی اف آر به شمال آفریقا فروخته شد. محموله دیگری از این تولید کننده به اندونزی با قیمت 450 دلار در هر تن سی اف آر فروخته شد، اما معامله ای هنوز تایید نشده است. یک محموله 40000 تنی دیگر به عربستان سعودی با قیمت 455 دلار در هر تن سی اف آر به فروش رسید.

در هفته گذشته چندین پیشنهاد با قیمت 430 دلار در هر تن فوب شنیده شد، اما منابع معتقدند که قیمت قابل قبول در محدوده 420 تا 425 دلار در هر تن فوب می باشد که نشان دهنده سطح قیمتی رزروهای انجام شده است. یکی از تولید کنندگان فولاد در روسیه، هلدینگ متالورژی صنعتی، در ماه مه تولید فولاد خود را در تولا استیل آغاز خواهد کرد. بر طبق برآورد فعالان بازار، تولا استیل ممکن است حدود 50000 تن شمشال در ماه برای صادرات ارائه دهد. معامله گران لیستی از بازارهای بالقوه از جمله الجزایر، خاورمیانه، ترکیه، ایتالیا و جنوب شرق آسیا را ارائه دادند.

در ترکیه، تولید کنندگان فولاد پس از اینکه قیمت قراضه وارداتی کاهش یافت، پیشنهادات قیمتی خود را کاهش دادند تا تولید داخلی را سود آورتر کنند. یک کارخانه فولاد در شمال ترکیه 40000 تن شمشال را به عربستان سعودی با قیمت 425 دلار در هر تن فوب فروخت. به دنبال اخبار منتشر شده در مورد این معامله، تولید کنندگان فولاد ترکیه پیشنهادات خود را به 430 تا 440 دلار در هر تن فوب کاهش دادند. پیشنهادات از ترکیه برای شمشال سی آی اس در قیمت 420 دلار در هر تن سی اف آر و یا حتی کمتر شنیده شد.

در مصر، پس از اینکه تعرفه 3 تا 15 درصدی برای واردات شمشال و میلگرد اعمال شد، بازار این کشور تغییراتی را تجربه نکرده است. نورد کاران در این کشور خواستار بازنگری دولت شدند. شمشال سی آی اس با قیمت 445 تا 450 دلار در هر تن سی اف آر در اوایل ماه مه به مشتریان مصری ارائه شد، در حالی که مشتریان قیمت 440 دلار در هر تن سی اف آر را پیشنهاد داده بودند.

 

*** جنوب شرق آسیا

در طول هفته ای که گذشت، قیمت شمشال در جنوب شرق آسیا بدون تغییر بود، زیرا پیشنهادات از منطقه سی آی اس در پاسخ به تقاضای کم در مصر و ترکیه افت کرده بود. محصولات فروخته شده از سی آی اس به فیلیپین در محدوده قیمتی 465 تا 470 دلار در هر تن سی اف آر بود و دو محموله از این منطقه با قیمت 457 تا 462 دلار در هر تن سی اف آر اندونزی رزرو شد. نورد کاران در اندونزی علاقه خود را به قیمت 450 دلار در هر تن سی اف آر نشان دادند، درحالی که پیشنهادات شنیده شده از فیلیپین در قیمت 460 دلار در هر تن سی اف آر بود. شمشال ایران نیز با قیمت 435 تا 445 دلار در هر تن سی اف آر اندونزی به فروش رسید.

در اندونزی، انتظار می رود که با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، فعالیت های بازار بسیار کمتر شود. انتظار می رود که تقاضا در این منطقه فقط در اواخر ماه مه یا اوایل ماه ژوئن، زمانی که ماه رمضان تمام می شود؛ افزایش یابد.

 

*** چین

پیش از آنکه فعالیت بازار برای تعطیلات از روز چهارشنبه تا آخر هفته متوقف شود، قیمت شمشال چین در هفته گذشته کمی افزایش داشت. تقاضا برای شمشال خوب بود و خبرهایی مبنی بر اینکه مقامات داخلی تانگشان می توانند محدودیت هایی را برای بهبود کیفیت هوا در تولید فولاد ایجاد کنند؛ منتشر شده است. شاخص شمشال داخلی در شمال چین، در منطقه تانگشان، در قیمت 3570 یوان (530 دلار) در هر تن از تولیدات قبلی بود که در مقایسه با هفته گذشته افزایش یافته است.

متال بولتن