دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، که از یک سو به علت اقتصاد قدرتمندش حمایت می شود و از سوی دیگر به علت تحولات تجاری چین و معامله با این کشور که منجر به تضعیف ایالات متحده میشود، مورد انتقاد قرار می گیرد، در روز یکشنبه به دنبال اعمال تعرفه های مجازاتی بیشتری برای کالاهای چینی بود تا امتیازات بیشتری را در توافق نهایی با چین به دست بیاورد. 

ترامپ، در حساب توییتر خود، هشدار داد که در پایان این هفته تعرفه های 200 میلیارد دلاری را برای کالاهای چینی افزایش خواهد داد  ودر پایان این هفته هر چه زودتر صد ها میلیارد دلار از واردات اضافی را نیز اعمال می کند. ده ها تن از مقامات بلند پایه چینی در این هفته به واشنگتن می آیند که انتظار می رود که عمده مذاکرات نهایی در مورد توافقنامه تجاری باشد.

 

***نتیجه تهدیدات واهی ترامپ

تهدید ترامپ موجب تعجب مقامات چینی شد. در روز دوشنبه صبح در پکن، قرار بود تصمیم بگیرند که آیا معاون نخست وزیر لیو او باید بعد از این هفته به واشنگتن سفر کند یا خیر. مردم آشنا با مذاکراتی هستند که اصرار بر این است تا سربسته باشند. البته مردم مجاز نبودند به طور عمومی در مورد مذاکرات نظر دهند.

دو نفر از مردم گفتند که توئیت رئیس جمهور ترامپ در پی جلسه مقامات چینی در هفته گذشته در پکن در خصوص مذاکرات تجاری در سطح بالا بوده است. مذاکره کنندگان چینی گفتند که تمایلی به توافقی نداشتند که مجلس قانون گذاری چین مجوز تغییرات در قانون فعلی را بدهد. مجلس قانون گذاری در ماه مارس قبلا قانون جدید سرمایه گذاری خارجی را تصویب کرد که حمایت های لازم را برای شرکت های خارجی به وجود آورد. به این صورتکه مجبور خواهند شد فناوری و دانش خود را برای شرکت های چینی انتقال دهند، اما گروه های تجاری و مقامات دولت ترامپ اعلام کردند که حاضر به انجام این کار نیستند.

 ترامپ ظاهرا از یک الگوی آشنا و همیشگی خودش تبعیت می کند. او به طور مرتب به تعرفه ها اصرار دارد تا به مذاکرات و پیروی از شرکای تجاری آمریکا کمک کند. رئیس جمهور پیش از این مکزیک، کانادا، اروپا و ژاپن را با تعرفه های فولادی و آلومینیوم مواجه کرده و تهدید کرده است که اگر آنها به خواسته های تجاری و دیگر مسائل تن ندهند، تعرفه های خودرو را تحمیل کند آقای ترامپ قبلا تعرفه های 250 میلیارد دلاری کالاهای چینی را تأمین کرده است و اکنون تهدید به پرداخت تقریبی تمام کالاهای صادراتی چین به آمریکا می کند.

 

***نیاز آمریکا به بازار های چین 

اما باید دید که تهدید ترامپ یک توافق تجاری مفید برای ایالات متحده ایجاد خواهد کرد و یا اینکه  تلاش های او برای فشار بر چین، بی اثر خواهد بود.علی رغم اینکه ایالات متحده معتقد است که در برابر چین چابک است، حجم وسیعی از اقتصاد آمریکا به دسترسی به مواد و محصولات و فروش چین بستگی دارد.

برخی از قدرت های اخیر اقتصاد ایالات متحده و چین که از رکود اقتصادی نگران شده اند، انتظار دارند تا  ایالات متحده و چین بتوانند به زودی به جنگ تجاری خود درپایان ماه پایان دهند. بازار سهام در انتظار توافق برآورده شده است و رییس فدرال رزرو جروم هول پاول در نشست هفته گذشته به  پیشرفت مذاکرات تجاری بین ایالات متحده و چین اشاره کرد.

موانع ناگهانی می تواند وضعیت را تغییر دهد. بازار آسیا در روز دوشنبه به طور گسترده ای از سرگرفته شد. سهام در چین در معاملات صبح روز گذشته بیش از 5 درصد کاهش یافت. استیون منچین، وزیر خزانه داری، که هفته گذشته سفر کوتاهی به پکن انجام داده است، در مورد مذاکرات تجاری خوشبین است و گفته می شود که آنها در "دور آخر" هستند. و مشاوران خارج از کاخ سفید گفته اند که معامله بیشتر از این در هفته جاری انجام خواهد شد.

ترامپ در روز یکشنبه به خبرنگارها گفت که مذاکرات "خیلی زود" پیشرفت کرد و پیشنهاد کرد که چینی ها در تلاش برای مذاکرات دوباره باشند. آقای ترامپ تهدید افزایش نرخ تعرفه های موجود به میزان 25 درصد و مالیات 325 میلیارد دلاری صادرات چین به ایالات متحده را که قبلا به آن متهم نشده است، بازگو کرد.

او قبلا نیز تهدید به افزایش تعرفه ها داشت، اما این افزایش را به تأخیر انداخت، زیرا در "مذاکرات تجاری" پیشرفت قابل توجهی شکل گرفته است، که در طی آن پیش بینی کرده بود که تشریفات امضای ژی جینپینگ، رئیس جمهور چین، به زودی انجام شود.اما در حالی که دو طرف ماه ها گفتگو کرده اند، مذاکره کنندگان چینی همچنان در برابر تن دادن به برخی از تغییرات ساختاری اقتصادی بیشتر که دولت اصرار داشت که ترامپ از تمام تعرفه هایی که 250 میلیارد دلار کالاهای چینی را شامل می شد حذف کند، مقاومت می کنند.

 

***نظر احزاب سیاسی ایالات متحده در مورد قرارداد تجاری

هم دموکرات ها و هم جمهوری خواهان به طور فزاینده ای به ترامپ به طور عمومی هشدار داده اند که نباید وارد تله چینی ها شود و قرارداد را امضا کند که درغیراینصورت  به  دنبال تعهدات مجدد بسته شده، هیچ کاری برای مقابله با موانع قابل توجهی که شرکت های آمریکایی در چین با آن روبرو نیستند نمی توان انجام داد.چاک شومر، رهبر مجلس دموکرات، روز چهارشنبه در توییتخود خطاب به ترامپ اعلام کرد: از قدرت خود عقب نشینی نکنید. چونکه این تنها راه شما برای برنده شدن در مقابل چینی هاست.ترامپ در مورد تعامل بازرگانی با چین از زمان انتخاب خود صحبت کرده است. به نظر می رسد، در ماه های اخیر، این هدف به طور بالقوه در راه رسیدن به مذاکره  به عقب و جلو حرکت کرد.

ایالات متحده خواستار یک پیمانی است تا فرصت های تجاری را در چین، برای شرکت های آمریکایی باز می کند، بنابراین از چین خواسته است تا کالاهای آمریکایی بیشتری را بخرد و از اصرار خود برای اینکه شرکت های آمریکایی را مجبور کنند تا فناوری ارزشمند و اسرار تجاری را به عنوان شرط کسب و کار به آنها حویل دهند، خودداری کنند. چینی ها مصرند تا که ترامپ تمامی تعرفه های خود را قبل از توافق از بین ببرد.

چین همچنین تلاش کرده است تا ایالات متحده به طور یک جانبه این معامله را به نفع خودش پیش نبرد. چین متهم شده است که تعهدات قبلی خود را با سرقت اسرار تجاری از شرکت های آمریکایی یا بی عدالایی  و مجبور ساختن شرکت های خارجی به انتقال تکنولوژی زیرپا گذاشته است. از آنجاییکه مذاکرات آمریكایی ها از اول هفته با دیدار کوتاه در پكن انجام شد امیدوار بودند كه این دو طرف در توافق نهایی رسند.

اما مشاوران ارشد رئیس جمهور در مورد آینده قراردادتجاری به دوجبهه فکری تقسیم شده اند. در حالی که آقای Mnuchin  به مذاکرات خوش بین ست، رابرت الیگتیزیر، مذاکره کننده تجارت جانی و منتقد قدیمی از شیوه های اقتصادی چین، اصرار داشت که این معامله هنوز به اندازه کافی خوب نیست. رئیس جمهور، که اقتصاد را به عنوان یک آزمایش لکتوم از ریاست جمهوری خود می بیند، داده های قوی را به عنوان شواهدی که سیاست های تجاری او در آن کمک می کند، در نظرمی گیرد.

شرکت های آمریکایی می گویند که آنها از تلاش های دولت برای مطرح شدن در زمینه های برابری در چین حمایت می کنند، اما شکایت دارند که آنها هزینه تعرفه ها را پرداخت می کنند، که باعث افزایش هزینه ها شده و موجب انتقام چینی از محصولات آمریکایی شده است.تیم استاتفورد، رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در چین، گفت: "هیچ کس در جامعه کسب و کار تعرفه ها را دوست ندارد." "آنها به مردم آسیب می رسانند. و اعمال و تحمیل تعرفه ها یک معنی دارد.

 

***ابراز نگرانی های مقامات ترامپ در خصوص مذاکرات

ترامپ در روز یکشنبه اظهار داشت که تعرفه هایش تأثیر کمی بر هزینه های محصولات در ایالات متحده داشته و محصولاتی که اغلب به وسیله چین تحمیل شده است داشته است که این  بحث بسیاری از اقتصاددانان است. مطالعات متعدد در ماه های اخیر نشان داده اند که تعرفه ها به مصرف کنندگان آمریکایی در قالب قیمت های بالاتر بر کالاهای وارداتی منتقل می شوند و جبران محرک های کاهش مالیات آقای ترامپ باعث کاهش سرمایه گذاری تجاری است.

مایکل پیلسبری، محقق چین در موسسه هادسون و مشاور ترامپ در کاخ سفید، گفت که تهدیدات باید جدی گرفته شود.او گفت: بر اساس دانش من از بحث هایی که در کاخ سفید انجام می شود، رئيس جمهور در روز جمعه به تعرفه 25 درصد می رسد." البته، چینی ها همیشه می توانستند او را از انجام این کار منصرف کنند.به عنوان بخشی از این معامله، چین قول داده است بازارهای خود را برای شرکت های آمریکایی در بخش های خودروسازی، بانکی، بیمه و اوراق بهادار باز کند، حفاظت از مالکیت معنوی را تقویت کند و کالاهایی از محصولات آمریکایی از جمله سویا و گاز طبیعی را در میان دیگر پیشنهادات قرار دهد.

اما انتظار میرود که این معامله به دلیل برخی از اهداف کلیدی دولت مقدور نباشد. مقامات اتاق بازرگانی هفته گذشته اعلام کردند که چینی ها بر تعهدات خاصی در زمینه امنیت، محدودیت های شدید در جریان داده ها و یارانه ها برای صنایع نوظهور، از جمله آنهایی که انتظار می رود قدرت کار و رشد اقتصادی در آینده را برآورده می کنند، اصرار دارند. اینکه چطور و چه زمانی تعرفه ها بر روی هر دو طرف متمرکز می شود، همچنان یک چالش تلقی می شود، همانطور که مکانیسم خاصی برای اطمینان از وعده های معامله در دست نیست.

مایکل مولونی، در هفته گذشته در کنفرانس جهانی موسسه Milken،حضور داشت، گفت: این کار برای همیشه ادامه نخواهد یافت.در برخی مواقع در هر مذاکره ای که پیش می روید، ما نزدیک به انجام کاری هستیم و قصد داریم ادامه یابد. از سوی دیگر، در برخی مواقع شما دستان خود را پرتاب می کنید ولی به جایی نمی رسد.

منبع: نیویورک تایمز

 

 

 
 
 
 
دو تن از مردم گفتند که توئیت رئیس جمهور ترامپ پس از آن است که مقامات چینی در هفته گذشته در پکن به مذاکرات تجاری در سطح بلند گفتند. مذاکرهکنندگان چینی گفتند که تمایلی به توافقی نداشتند که مجلس قانونگذاری چین مجوز تغییرات در قانون فعلی را بدهد. مجلس قانونگذاری در ماه مارس قبلا قانون جدید سرمایه گذاری خارجی را تصویب کرد که حمایت های لازم را برای شرکت های خارجی به وجود آورد که از اینکه آنها مجبور خواهند شد فناوری و دانش خود را برای شرکت های چینی انتقال دهند، اما گروه های تجاری و مقامات دولت ترامپ اعلام کردند که به اندازه کافی .