در همین حال، از سرگیری مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین احتمالا باعث افزایش فعالیت بازار در آسیا شد.

***بازار اروپا

شرکت کنندگان در بازار فولاد ضدزنگ اروپا انتظار داشتند که قیمت محصولات تخت در طول سه ماهه سوم سال 2019 تحت فشار قابل توجهی به دلیل کمبود تقاضا و افزایش بازده مورد انتظار در حجم واردات قرار گیرد.

ماه های جولای و اوت معمولا ماه های آرامی هستند، اما منابع اشاره کردند که فصل تابستان امسال پیش از حد معمولی آن آغاز شده است. با توجه به این، نگرانی هایی وجود داشت که این فصل طولانی تر از حد معمول باشد و تا ماه سپتامبر ادامه یابد.

تقاضا توسط اقتصاد ضعیف اروپا و اعتماد به نفس مصرف کنندگان در تجارت جهانی و استفاده روزافزون از مکانیسم های تجاری حمایت گرایانه و همچنین عدم قطعیت در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تحت تاثیر قرار گرفته است.

یکی از توزیع کنندگان گفت: «وضعیت بازار خوب نیست. قیمت‌ها ایده آل نیست و در تابستان این موضوع مطرح است که چه کسی می تواند دوام بیاورد.» اگر چه این تأیید نشده است، اما برخی از تولیدکنندگان اروپایی معتقد بودند که نرخ تولید خود را کاهش داده اند تا به کاهش عرضه و در نتیجه فشار بر قیمت ها کمک کنند.

معامله گران قراضه ضد زنگ، که یک ماده اولیه برای تولید فولاد ضد زنگ است، تایید کرده اند که تولید کنندگان کمتر از آنچه که معمولا انتظار می‌رود، خرید می‌کنند. یک تاجر قراضه گفت: «ما در ماه ژوئیه حداقل مقادیری را خریداری می کنیم.»

اساسا ضعف ها به دلیل افزایش واردات، به ویژه از آسیا، پس از 1 جولای است، هنگامی که حجم مجوز واردات تحت حفاظت اتحادیه اروپا از سر گرفته می‌شود. مقررات واردات مربوط به محصولات تخت فولادی ضد زنگ شامل واردات از کره جنوبی، تایوان، هند، ایالات متحده، ترکیه، مالزی و ویتنام است.

در طول دوره سه ماهه قبلی، که در تاریخ 30 ژوئن سال جاری پایان یافت، سهمیه واردات از کره جنوبی، تایوان، ترکیه و مالزی به بیش از 95 درصد کل میزان مجاز رسید. با این که واردکنندگان تمایلی به ایجاد تعرفه های 25 درصدی ندارند، این حجم ها ناشی از توقف واردات از این کشورها است.

با این حال واردات از این کشورها احتمالا از سر گرفته می شود. یکی از معامله گران گفت: «کشتی ها که شامل محصولات ضد زنگ اند، در حال انتظار در بنادر هستند.» علاوه بر این عوامل، قیمت نیکل و دیگر اجزای آلیاژ نقش مهمی در تعیین قیمت فولاد ضد زنگ در سه ماهه آینده خواهد داشت.

قیمت فولاد ضد زنگ در اروپا در سه ماهه دوم به دلیل کاهش قیمت نیکل بعد از افزایش دوباره کاهش یافت، در ماه می نیز تحت تاثیر تقاضای ضعیف قرار گرفت. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضدزنگ 2 میلی متری درجه 304، 2150 تا 2220 یورو به ازای هر تن بود، در حالیکه در 3 مه 2240 تا 2300 یورو بود.

***بازار ایالات متحده

شرکت کنندگان در بازار فولاد ضد زنگ در ایالات متحده انتظار دارند که قیمت ها در سه ماهه سوم با تغییرات هزینه آلیاژسازی تغییر کند، با توجه به اینکه قیمت ها احتمالا با توجه به تقاضای پایدار بدون تغییر باقی خواهد ماند. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضدزنگ 304، 124 دلار به ازای هر سی وی تی بود، در حالیکه در ماه گذشته 130 دلار بوده است.

بسیاری از شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند کارخانه ها قیمت پایه خود را در ماه های جولای-سپتامبر حفظ کنند، چرا که زمان تحویل کوتاه و تقاضا کم است. این امر قیمت تمام شده محصولات فولادی ضد زنگ را با تغییرات در قیمت آلیاژسازی که اغلب با قیمت های نیکل و کروم، دو ماده کلیدی در ساخت فولاد ضد زنگ است، مرتبط می‌کند.

افزایش قیمت آلیاژ سازی، که در ماه های اخیر روند رو به پایین داشته، احتمالا در ماه جولای نیز کاهش می یابد. آنها گفتند که پرش قیمت نیکل در بورس اوراق بهادار لندن در ماه ژوئن می تواند سرعت کاهش هزینه آلیاژ را در ماه های آینده کاهش دهد.

توزیع کننده‌ای گفت: «هیچ شانسی برای افزایش قیمت پایه وجود ندارد. کارخانه ها در حال نگه داشتن قیمت ها هستند، اما تقاضای کافی برای تحقق این افزایش وجود ندارد.» در پایان ماه ژوئن، زمان تحویل سه تا چهار هفته است. یکی دیگر از نشانه های تقاضای کم در کارخانه ها این بود که سهام انبار در بعضی موارد 100 درصد قابل مذاکره بود.

در حالی که قیمت تمام شده فولاد ضد زنگ از اواسط سال گذشته تا کنون روند نزولی داشته است، شرکت های بازرگانی گفتند که هیچ تلاش واقعی یا علاقه بازار به سرمایه گذاری در پروژه های جدید در بازار کاربر نهایی مانند استفاده از محصولات پتروشیمی و نفتی صورت نگرفته است.

یک توزیع کننده شمالی گفت: «بسیاری از مردم بین ایالات متحده و شرکای تجاری آن قرار دارند.» اما ضعف در قیمت های فولاد ضد زنگ ممکن است برخی از فرصت های خرید برای مراکز خدمات و مصرف کنندگان را فراهم کند، اگر آنها به موادی که در داخل کشور تولید می شود، تکیه کنند.

توزیع کننده جنوبی گفت: «بهترین زمان برای تامین منابع داخلی الان است.»

***بازار آسیا

یکی از معامله گران در شمال چین خوشبین بود که فعالیت تجاری در سه ماهه بعد پس از "سرد شدن" اخیر در بازارهای صادراتی، با سرگیری مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، افزایش یابد. با این حال، تقاضا برای فولاد ضد زنگ احتمالا در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ضعیف تر است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از تعرفه های جدید برای کالاهای چینی جلوگیری خواهد کرد؛ زیرا این دو کشور مذاکرات تجاری را مجددا آغاز کرده اند. چین در پنج ماه اول سال 2019، 1.41 میلیون تن فولاد ضد زنگ صادر کرد که در مقایسه با ماه های ژانویه تا ماه مه سال گذشته 390 هزار تن کاهش داشته است.

اما تاجری در شانگهای معتقد بود که جنگ تجاری چین و آمریكا همچنان بر تقاضا و قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت. شرکت کنندگان در بازار همچنین گفتند که نوسانات نرخ ارز در مقابل دلار آمریکا که در میان تشدید تنش های تجاری ایالات متحده و چین به وجود آمد، عامل مهمی در ماه های آینده خواهد بود.

در تاریخ 10 ژوئن 6.95 یوان به 1 دلار رسید، در حالیکه در 28 فوریه، 1 دلار معادل 6.68 یوان بوده است. معامله گران در منطقه گفتند که در تایوان، خریداران با وجود سطح پایین موجودی، به دلیل تقاضای کم، علاقه زیادی به خرید ندارند.

یکی از مهمترین عوامل، نتیجه بررسی غرامت در مورد مقررات آنتی دامپینگ در مورد محصولات ضد زنگ تولید شده از چین و کره جنوبی است که توسط کمیسیون تجارت بین المللی تایوان (ITC) انجام شده است. ITC تایوان تا به حال یک تاریخ برای قضاوت نهایی ارائه داده است، اگرچه در اوت 2018 مقررات ضد دامپینگ منقضی شده است.

طبق گفته ITC، تایوان واردات 14،995 تنی محصولات فولادی ضد زنگ از چین و کره جنوبی در سال 2018 صورت داده است، که به میزان 71.7 درصد به دلیل اعمال مقررات ضد دامپینگ برای مواد از هر دو کشور در سال 2014، کاهش یافته است. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضد زنگ درجه 304، 1930 تا 1990 دلار به ازای هر تن سی آی اف بود، در 4 ژوئن قیمت آن 1910 تا 1950 دلار بود.

***بازار چين

شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند تقاضای فولاد ضد زنگ در چین در چند ماه آینده کمی افزایش یابد و قیمت ها در نتیجه افزایش یابد. تاجری در چین گفت: «اکثر صنایع پایین دست، روند صعودی را نشان می دهند.»

در بخش تولید، چین در ماه ژانویه تا می سال جاری 34.61 میلیون دستگاه یخچال و فریزر تولید می کند که بر اساس آمار دفتر ملی اداره آمار کشور (NBS)، 3.7 درصد افزایش داشته است. تولید تهویه هوا در مدت مشابه 11.4 درصد افزایش یافت و به 97.46 میلیون دستگاه رسید، در حالی که تولید دستگاه های شستشو در پنج ماه اول سال جاری 30.74 میلیون دستگاه بود که نسبت به سال قبل 6.9 درصد افزایش داشته است.

NBS گفت که تنها بخش با آمار ضعیف، ماشین سازی بود که تولید آن در ماه ژانویه تا مه به 10.18 میلیون واحد کاهش یافت که نسبت به سال قبل 14.1 درصد کاهش داشته است. در بخش ساخت و ساز، در پنج ماه اول سال جاری، 797.84 میلیون متر مربع مجتمع مسکونی ساخته شده است که در مقایسه با سال گذشته 10.5 افزایش یافته است.

در همین حال، سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی در ماه های ژانویه تا ماه مه سال گذشته 4 درصد افزایش یافته است. با اعتماد به نفس در رشد پایدار اقتصاد چین، شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند که تقاضای مشتریان برای فولاد ضد زنگ به طور پیوسته افزایش یابد. منابع می گویند که کارخانه های فولادی به اندازه ای سود داشته اند که تولیدشان را در کوتاه مدت کاهش ندهند.

یک تحلیلگر صنعتی در چین گفت: «در چند ماه آینده قیمت مواد اولیه به شدت افزایش نخواهد یافت، بنابراین کارخانه های فولاد ضد زنگ می توانند سود خود را حفظ کنند، که به آنها اجازه می دهد که تولید پایدار داشته باشند.» به عنوان مثال، قیمت NPI 10-15٪ چین در 9 ژوئن 950-970 یوان (138- 141دلار) در هر واحد نیکل بود، که نسبت به قیمت قبلی بدون تغییر بود.

در همین حال، کارخانه ها قیمت های ماه جولای خود را برای فرو کروم با کربن بالا به اندازه 450-500 یوان برای هر تن کاهش دادند و به 6،050-6،300 یوان در هر تن رسید.

منبع: متال بولتن