در منطقه CIS، به دلیل تعلیق اعمال تعرفه های حفاظتی بر روی واردات شمشال، تولید کنندگان با بازار همراهی نمی کردند؛ در حالی که قیمت های چین عمدتا به دلیل خوش بینی به روند مذاکرات تجاری با ایالات متحده افزایش یافت. قیمت قراضه در بازار ترکیه در حال افزایش است، زیرا کارخانه های فولاد در این کشور برای محموله های ماه اوت که شامل محصولات نهایی فولادی و شمشال بوده است، به مواد اولیه نیاز جدی داشتند. شاخص روزانه در روز 5 ژوئیه برای قراضه HMS با درجه یک و 2 و با خلوص (80:20 mix) شمال اروپا در قیمت 296.18 دلار در هر تن CFR بود.

*** سی آی اس، ترکیه و مصر

در این هفته، قیمت شمشال ارائه شده توسط تولید کنندگان CIS افزایش داشت، زیرا هزینه های قراضه نیز بالا بود. پیشنهادات برای شمشال روسیه در بازار در محدوده 425 تا 430 دلار در هر تن فوب بنادر دریای سیاه شنیده شدند. با توجه به هزینه های بالا، تولید کنندگان هیچ دلیلی برای فروش محصولات خود با قیمتی کمتر از 425 دلار در هر تن فوب بنادر دریای سیاه نمی دیدند. اما در اکثر مناطق فعالیت خرید ضعیف دنبال می شد.

پیشنهادات ارائه شده برای شمشال CIS به ترکیه در محدوده قیمتی 440 تا 445 دلار در هر تن CFR بود، اما خریداران در کشور ترکیه از هفته گذشته فعالیتی در بازار نداشتند. کارخانجات ترکیه در هفته گذشته قیمت های خود را برای بازارهای داخلی و صادراتی افزایش دادند. کاردمیر، در منطقه کارابوک، شمشال خود را با قیمت 435 تا 452 دلار در هر تن از تولیدات قبلی به فروش رساند و محموله ای 100000 تنی را نیز به فروش رساند.

ارزیابی هفتگی قیمت برای شمش فولادی صادراتی از بنادر ترکیه در محدوده 435 تا 440 دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. شمشال CIS در مصر با قیمت 445 تا 455 دلار در هر تن CFR در دسترس بود که در مقایسه با هفته گذشته افزایش یافته است. در طول هفته علاقه ای به خرید وجود نداشت، اما برخی از منابع معتقد بودند که ممکن است بخشی از خرید ها به زودی پس از تخلیه بار در بنادر انجام شوند.

تعرفه 3 تا 15 درصدی که برای واردات شمشال به مصر از ماه آوریل اعمال شده بود، در تاریخ 4 ژوئیه به حالت تعلیق درآمد. تعرفه 25 درصدی برای واردات میلگرد نیز تعلیق شد. با توجه به رشد قابل انتظار برای تقاضای محصولات نیمه تمام شده فولادی، تولید کنندگان شمشال CIS در رابطه با حذف تعرفه ها خوش بین بودند. بازار مصر یکی از بازارهای اصلی برای صادرکنندگان شمشال CIS است. اما هنوز برای حذف تعرفه ها ترسی وجود دارد که آیا بتواند دوباره به حالت قبل بازگردانده شود یا خیر، زیرا پرونده توسط یک کمیسیون دولتی در مصر ارزیابی خواهد شد. قطعا حذف تعرفه ها به بهبود تقاضا و رشد قیمت ها کمک خواهد کرد، اما معلوم نیست که آیا این روند ثابت خواهد بود یا خیر.

*** جنوب شرق آسیا

قیمت های وارداتی شمشال به منطقه جنوب شرق آسیا افزایش یافت، زیرا پیشنهادات از جانب تولید کنندگان داخلی و CIS بالا بود. محصولات CIS به قیمت 465 تا 470 دلار در هر تن CFR رسید، در حالی که تولید کنندگان مالزیایی خواستار قیمت 470 دلار در هر تن CFR اندونزی بودند. محموله هایی نیز از خاورمیانه با قیمت 467 تا 470 دلار در هر تن CFR جنوب شرق آسیا در دسترس بود. در هفته گذشته، این قیمت های وارداتی 455 دلار در هر تن CFR بود.

خریداران در فیلیپین و اندونزی علاقه خود را به قیمت 450 تا 457 دلار در هر تن CFR نشان دادند. به طور کلی، خریداران عجله ای برای رزرو ندارند. در فیلیپین، با توجه به فصل بارانی موجود، تقاضا در بخش ساخت و ساز هم چنان کم است. شمشال تولیدی در تایلند و ویتنام که با استفاده از کوره های القایی تولید می شوند، با قیمت 458 تا 460 دلار در هر تن CFR در دسترس بود. چنین قیمت هایی در ارزیابی ها گنجانده نمی شوند، زیرا کیفیت محصول نسبت به قیمت اصلی پایین تر است.

*** چین

پیشرفت در مذاکرات بین چین و آمریکا منجر به بهبود روند معاملات در بازار شمشال شد و قیمت های داخلی در شمال تانگشان، در شرق چین، ایالت هبی به 3700 یوان (539 دلار) در هر تن افزایش یافت. اما با توجه به نگرانی هایی بابت افزایش عرضه، قیمت ها در طول هفته کاهش یافتند و چندین کارخانه در تانگشان روند نرمال تولید خود را در طول ماه ژوئیه حفظ کردند. ارزیابی قیمت برای شمش فولادی داخلی تانگشان 3660 یوان در هر تن بود که در مقایسه با هفته گذشته 40 یوان در هر تن افزایش یافته است.

موجودی تانگشان 421000 تن بود که 20000 تن نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. هیچ پیشنهاد صادراتی در هفته گذشته شنیده نشد، اما اگر تقاضایی از جانب مشتریان شنیده می شد، قیمت 485 دلار در هر تن فوب به عنوان قیمت صادراتی در نظر گرفته شده بود.

*** حوزه خلیج فارس

بازار وارداتی شمشال امارات متحده عربی نیز وضعیت آرامی داشت و تقاضا هم چنان کم بود. تامین کنندگان عمان شمشال خود را با قیمت 460 تا 465 دلار در هر تن عرضه کردند، در حالی که پیشنهادات مشتریان در محدوده 450 تا 455 دلار در هر تن بود.

منبع: متال بولتن