شاخص روزانه قراضه HMS وارداتی به ترکیه از شمال اروپا 296.41 دلار به ازای هر تن CFR بود، در حالیکه هفته گذشته قیمت آن 292.09 دلار بوده است. در 27 ژوئن قیمت آن نیز 273.88 دلار بود. منابع ترکیه در تاریخ 8 جولای گفتند که کارخانه های فولاد ترکیه در ابتدای هفته از خرید قراضه خودداری کرده است، اما پیش بینی می شود که به زودی مقادیر بیشتری را برای حمل و نقل در ماه اوت رزرو کند.

کارخانه های تولیدی در ترکیه در هفته گذشته کمتراز 200،000 تن قراضه رزرو کردند. ایرپاس در روز دوشنبه 8 ژوئن گفت: «قیمت قراضه آهنی نیز در حال افزایش است، اما انتظار نمی رود که در حال حاضر در این سطح باقی بماند.»

منابع مطلع هفته گذشته گفتند که تولیدکنندگان میلگرد ترکیه به دلیل تقاضای ضعیف، نتوانستند قیمت قراضه وارداتی را افزایش دهند. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای صادرات میلگرد از ترکیه در تاریخ 4 جولای 445-465 دلار به ازای هر تن فوب بود، در حالیکه قیمت قبلی آن 445 الی 460 دلار بوده است.

 

***تعرفه های اعمالی برای واردات ترکیه

ایرپاس گفت: «تعرفه های اتحادیه اروپا تقریبا برای صادرات محصولات طویل فولاد از ترکیه استفاده می شود، بدین معنی که فروش ترکیه بیش از یک سال در بازار اتحادیه اروپا نخواهد بود. در نتیجه، تعادل عرضه و تقاضا در شکل بهتری از آنچه که امروز برای کارخانه‌های ترکیه وجود دارد، نخواهد بود.»

از 1 جولای 2019، تا 30 ژوئن 2020، 301،538 تن میلگرد مجاز به ورود به اتحادیه اروپا بدون تعرفه خواهد بود. بعد از این تعرفه های 25 درصدی برای هر نوع واردات از ترکیه اعمال خواهد شد. در تاریخ 8 جولای، تنها 106،700 تن یا 35.39 درصد از میلگرد وارداتی تركیه هنوز در دسترس است، 5،034 تن دیگر هنوز در انتظار تخصیص به سهمیه سالانه است.

با این حال، طبق نظر ایرپاس، در تابستان احتمالا تقاضای مناسبی برای ضایعات وجود خواهد داشت، که باعث ثبات قیمت ها خواهد شد. نسبت قیمت سنگ آهن به قراضه کم است. در این رابطه، قراضه به نظر ارزان قیمت است. دوره تابستان در بازار اروپا باعث کاهش میزان دسترسی به قراضه خواهد شد.

 

***بازار سنگ آهن

شاخص سنگ آهن 62 درصد در تاریخ 9 جولای به 121.57 دلار در هر تن رسید، که نزدیک به بالاترین سطح خود در 5 سال گذشته است، هفته قبل در تاریخ 2 جولای قیمت آن 125.77 دلار بود. منابع مطلع گفتند که ماه گذشته، انجمن چینی آهن و فولاد (Cisa) یک جلسه با کارخانه ها را برای بحث در مورد افزایش قیمت سنگ آهن صورت داده است.

اخیرا Cisa نگران «نوسانات شدید» در بازار سنگ آهن بوده است و پیشنهاد کرده است که تنظیم کننده های بازار مراحل لازم را برای حفظ نظم عادی آغاز کنند. ایرپاس گفت: «برخی از کارها عبارتند از تغییر تولید به کوره های قوس الکتریکی که سفارش آنها را گسترش می دهد. کاهش تولید اعلام شده توسط بسیاری از کوره های بر پایه اکسیژن در بازار کمک می کند تا تعادل را برای عرضه و تقاضا فراهم کند.»

منبع: متال بولتن