کارخانه های ترکیه ای بعد از حذف تعرفه های اضافی واردات به ایالات متحده به بازار بازگشته و خریدار قراضه با قیمت بالاتر بودند. کاهش تعرفه بدین مفهوم است که ترکیه همچون سایر صادرکنندکان فولاد به آمریکا با تعرفه ی 25% مربوط به بخش 232 مواجه هستند.

این موضوع قیمت شمشال را با وجود عدم بهبود فوری تقاضا، در بیشتر بازارها افزایش داد.

 

*** کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)

قیمت شمشال صادراتی از CIS با پذیرش قیمت های بالاتر از سوی مشتری ها روند صعود به خود گرفت.

پیشنهادات برای شمشال از ناحیه دریای سیاه، 430-445 دلار در تن فوب دریای سیاه شنیده شد که قیمت دقیق به تامین کننده وابسته بود. همزمان گزارش شد با وجود امادگی تعدادی از مشتری ها برای پذیرش این قیمت ها، تعداد دیگری در 420 دلار در تن فوب درخواست خرید می دهند.

براساس اطلاعات منابع، یک محموله از شمشال روسی به قیمت 430 دلار در تن به شمال آفریقا فروخته شد.

همزمان محموله ی دیگری از تولیدات ماه ژوئن از کارخانه Azov See در اوکراین به قیمت 435 دلار در تن فوب دریای سیاه رزرو شد.

 

***آسیا

در جنوب شرق آسیا مواد روسی با قیمت 460 دلار در تن cfr Manila پیشنهاد می شود که البته قیمت قابل قبول در بازار 455-460 دلار در تن cfr تخمین زده می شود. انجام رزرو جدیدی در این محدوده گزارش نشده است.

24 مه ارزیابی روزانه Fastmarket از قیمت شمشال در جنوب شرق آسیا در 455 تا 460 دلار در تن cfr قرار داشت که در مقایسه با روز قبل تغییری نداشته است. این ارزیابی در 17 مه در 450 تا 455 دلار در تن cfr بود.

در طول این هفته مواد ایرانی با قیمت 430 دلار در تن cfr به اندونزی و تایلند فروخته شد. فروش این محصولات در ارزیابی Fastmarket وارد نشده است زیرا به علت تحریم های آمریکا، معمولا فروش مواد از این کشور زیر قیمت بازار است.

فعالان بازار در جنوب شرق آسیا قیمت قابل قبول بازار را 455 تا 460 دلار در تن cfr تخمین می زنند.

گزارش شد که مواد تولیدی مالزی با قیمت 460 دلار در تن در اندونزی و تایلند در دسترس است.

همچنین تامین کنندگان هندی محصولات خود را به قیمت 460 دلار در تن عرضه می کردند. در حالی که شمشال ویتنامی در 470 دلار در تن در دسترس بود.

یک منبع در جنوب شرق آسیا گفت که پیشنهادات و تقاضا ها گسترده است با این حال خریداران تصمیم گرفته اند با قیمت های بالا مواجه شوند.

براساس اطلاعات منابع، کارخانه هایی در جنوب شرق آسیا، علاقمند به خرید با قیمت 450 دلار در تن بودند با این حال هیچ تقاضای جدی ارائه نشد.

در فیلیپین با شروع ماه ژوئن و آب و هوای بارانی، تقاضا پایین است. بنابراین بنظر می رسد که تقاضا کم باشد همان طور که در مورد میلگرد با کاهش قیمت داخلی این موضوع نشان داده شد.

همچنین در تعداد دیگری از کشورهای جنوب شرق آسیا به علت قرار داشتن در ماه رمضان تقاضا پایین است، یک تاجر در اندونزی گفت.

پارامتر دیگری که موجب تاثیر در بازار فولاد می شود، کاهش اندک ارزش پول اندونزی به علت جنگ تجاری بین آمریکا و چین بود.

24 مه، نرخ برابری واحد پول اندونزی، به 14485 rupiah در مقابل دلار رسید در حالی که ماه گذشته نرخ آن 14096 rupiah بود.

بعد از اعلام کمیسیون انتخابات اندونزی مبنی بر پیروزی Joko Widodo بر ژنرال ارتش Prabowo Subianto در انتخابات 17 آوریل، در شورش های جاکارتا، 8 نفر کشته و بیش از 700 نفر زخمی شدند.

Subianto که 45.5% آرا را به خود اختصاص داده بود ادعای تقلب گسترده در فرایند انتخابات را مطرح کرد و در 24 مه گفت که در دادگاه این نتایج را به چالش خواهد کشید.

چین اعلام کرد که در تلافی افزایش تعرفه واردات محصولات چینی به ایالات متحده از 10 به 25% به ارزش 200 میلیارد دلار، تعرفه هایی به ارزش 60 میلیارد دلار را بر محصولات آمریکایی از اول ماه ژوئن اجرا خواهد کرد.

یک منبع در بازار گفت که پیش بینی ها برای بهبود قراضه می تواند منجر به تقویت بیشتر شمشال گردد.

در چین قیمت شمشال در 3610 یوآن (522 دلار) در تن بود که در مقایسه با هفته گذشته 50 یوآن بیشتر شده است.

براساس اطلاعات یک تاجر در Tangshan، موجودی مواد در Tangshan 239000 بود که در مقایسه با هفته گذشته 23000 تن کاهش داشته است.

هیچ پیشنهادی در هفته گذشته شنیده نشد با این حال براساس قیمت داخلی پیشنهادات می تواند در 470 تا 475 دلار در تن فوب باشد.

 

***خاورمیانه و شمال آفریقا

قیمت شمشال ترکیه ای در همه ی بازارها روند صعودی داشت که این موضوع بعد از حذف تعرفه اضافی واردات فولاد از ترکیه به آمریکا اتفاق افتاد.

با وجود ان که قیمت قراضه افزایش محسوسی را داشته، قیمت شمشال به علت رویکرد انتظار برای خرید از سوی خریداران و عدم تمایل به پذیرش قیمت های بالاتر، افزایش ناگهانی نداشت.

محدوده ی قیمت شمشال وارداتی یه امارات متحده عربی به سمت قیمت های بالاتر گسترده شد با این حال انجام معامله جدیدی گزارش نشد.

شمشال CIS در این کشور به قیمت 450 دلار درتن cfr عرضه می شد.

یک فعال بازار گفت که با در نظر گرفتن کاهش قیمت میلگرد، ارزش شمشال می تواند تا 440 دلار در تن کاهش یابد.

ارزیابی هفتگی Fastmarket از قیمت شمشال وارداتی به امارات در 21 مه به 450 تا 485 دلار در تن cfr رسید.

قیمت شمشال وارداتی به مصر نیز تحت تاثیر تغییرات تعرفه مربوط به ترکیه و افزایش قیمت های پیشنهادی در نتیجه ی آن، تقویت شد.

با این حال به علت قرار داشتن در ماه رمضان فعالیت های تجاری کاهش یافته است.

" 10 روز آینده (تا اتمام رمضان) بازار ساکت خواهد بود مگر اینکه فروش بین المللی زیادی اتفاق بیافتد و باعث شود تا خریدارن مصری نیز برای خرید تصمیم بگیرند". یک منبع مصری گفت.

از 15 آوریل مصر تعرفه های موقتی را بر واردات شمشال و میلگرد به ترتیب 3-15% و 15-25% وضع کرده است.

تعرفه وضع شده تقریبا برابر با هزینه تولید میلگرد از شمشال است بنابراین این موضوع سبب شده است تا تولید میلگرد در کارخانه هایی که به صورت یکپارچه شمشال خود را تولید می کنند، اقتصادی نباشد. در نتیجه 8 کارخانه ها تولید خود متوقف کرده اند

قیمت شمشال صادراتی از ایران در هفته منتهی به چهارشنیه 22 مه، بدون تغییر بود. انجام هیچ رزرو جدیدی گزارش نشد زیرا رزروهای کارخانه ها تا اواخر ژوئن تکمیل بود.

با وجود آن که پیشنهادات در بنادر ایران 385 تا 390 دلار در تن فوب بود، رزروهای اخیر انجام شده در 380 تا 385 دلار انجام شده است.

خرید در بازار داخلی ایران آرام بود در حالی که بسیار ی از خریداران دیگر تحت تاثیر تحریم های آمریکا بسیار محتاط بودند.

از هشتم ماه مه، دونالد ترامپ تحریم های جدیدی را بر ضد ایران که این بار بخش صنعت فولاد را هدف قرار داده بود، وضع کرد. این تحریم ها نه تنها بر تولید کنندگان بلکه بر همه کسانی که درگیر این صنعت هستند اعمال می شود.

فعالان بازار بر سر اینکه این صنعت در امسال چگونه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، اختلاف نظر دارند.

"شرایط به مانند گذشته بسیار سخت خواهد بود و در واقع تغییر واقعی صورت نخواهد گرفت. بسیاری از تجار در مورد تحریم های اخیر نگران نیستند بنابراین هنوز هم محموله های بزرگی به اندونزی و تایلند ارسال می شود. در کنار این، هیچ تامین کننده ای با قیمت های جذابتر از ایران در بازار وجود ندارد" یک تاجر ایرانی گفت.

یک تامین کننده گفت "شرایط بعد از تحریم های بانکی بسیار بد شده است و من فکر نمی کنم قسمت های دیگری از تحریم ها بتواند موثر باشد."

تاجر دومی گفت "این موضوع به بانک و نحوه ی ارسال وابسته است. من فکر میکنم تاثیرهایی خواهد داشت مخصوصا اگر خزانه داری آمریکا مواردی را به عنوان نمونه مطرح کند (تحریم کند).

متال بولتن