***ترکیه

در پی افت پیشنهادات برای مفتول و میلگرد در ترکیه، قیمت شمشال صادراتی و وارداتی در هفته گذشته ثابت باقی ماند.

در حالی که پیشنهادات برای شمشال از ناحیه CIS با 5 دلار کاهش 420 دلار در تن CFR بود، خریدران ترک تقاضای 410 دلار در تن را داشتند.

پیشنهادات از ناحیه CIS به علت تعطیلات سال نو در روسیه و اوکراین محدود بود.

یک منبع در تکیه گفت: در پی افت قیمت میلگرد و مفتول، قیمت شمشال در این هفته کاهش پیدا کرد.

تولیدکنندگان میلگرد در ترکیه بعد از شکست در مورد افزایش قیمت تا 460 دلار در تن فوب، این هفته قیمت محصولات خود را تا 440-455 دلار در تن کاهش دادند.

منبعی از تولیدکنندگان ترک گفت: در حال حاضر هیچ کس میلگرد را در بازارهای صادراتی بیشتر از 450 دلار در تن نخواهد خرید. تقاضا به علت تعطیلات بسیار ضعیف است.

گزارش شد کارخانه ای در شهر Marmara مقداری شمشال را در بازارهای صادراتی به قیمت 420 دلار در تن فوب به فروش رسانده است. این قیمت ها در برابر 430-440 دلار در تن فوب قبل از آغاز سال نو است.

 

***جنوب شرق آسیا

در هفته منتهی به سوم ژانویه بازار شمشال در جنوب شرق آسیا نیز متعادل تر شد زیرا جو منفی بر بازار قراضه در ترکیه حاکم بود.

تاجری در فیلیپین گفت: با کاهش قیمت قراضه در بازار ترکیه، بازار شمشال تحت فشار قرار گرفته است و موجب شده است کارخانه های ترکیه در دست یابی به قیمت های بالاتر برای فولاد طویل ناکام بمانند.

در طول هفته یک محموله به وزن 30 هزار تن از شمشال 100mm روسیه به قیمت 440 دلار در تن CFR فروخته شد. این در صورتی بود که به طور عمومیبه علت تعطیلات در روسیه پیشنهاد محدودی در بازار وجود داشت.

شمشال تولیدی در ویتنام با کوره بلند به قیمت 445 دلار در تن CFR در دسترس بود همچنین تولیدکنندگان در مالزی شمشال را به قیمت 450 دلار در تن عرضه می کردند.

همزمان مواد هندی به قیمت 445-450 دلار در تن ارائه می شد و شمشال صادراتی از خاورمیانه نیز 415 دلار در تن قیمت گذاری گردید.

فعالان بازار تخمین می زنند قیمت قابل قبول در بازار 440-445 دلار در تن است.

تاجری در فیلیپین گفت: ساخت و ساز در Manila بعد از تعطیلات بیشتر شده است و بنابراین انتظار می رود در هفته آینده بازار بهبود یابد.

در اندونزی از سرگیری فعالیت بازار به وسیه سیل در جاکارتا، پایتخت کشور، مختل شده است.

بیشتر خیابانها در این شهر در معرض سیل قرار گرفته اند؛ تاجری در کشور گفت.

همزمان تاجری پیش بینی کرد به علت مشکلات حمل و نقل، تحویل محصولات با تاخیر همراه خواهد شد.

 

***چین

کاهش تقاضا در بازار چین و تضعیف قیمت میلگرد در بازارهای داخلی و صادراتی موجب شد تا قیمت شمشال در این منطقه نیز روند نزولی داشته باشد.

ارزیابی Fastmarket از قیمت داخلی شمشال در چین در 3300 یوآن (474 دلار) در تن قرار داشت که 20 یوآن از هفته قبل کاهش پیدا کرده است.

همچنین قیمت محصولات صادراتی از چین نیز با 5-10 دلار در تن کاهش به 470-485 دلار در تن فوب در سوم ژانویه رسید.

با این حال براساس منابع بازار، حداقل قیمت قابل قبول برای تولیدکنندگان چینی 465 دلار در تن فوب است.

 

***ایران و GCC

ای هفته شمشال تولیدی عمان در امارات به قیمت 460-470 دلار در تن عرضه می شد. با این حال انجام معاملات عمده گزارش نشد.

خریداران تمایل دارند تا اوایل سال 2020 برای خرید صبر کنند تا روند قیمت مشخص تر گردد.

در هفته منتهی به سو ژانویه صادرکنندگان ایرانی در سکوت بودند و رزرو جدیدی گزارش نشد.

کارخانه های محلی قیمت های بالاتر 405-407 دلار در تن را برای دور جدید فروش خود هدف قرار داده اند.

با این حال بسیاری از فعالان بازار در مورد توانایی دست یابی به این قیمت ها مخصوصا بعد از کاهش قیمت داخلی شمشال در چین تردید داشتند زیرا بازار چین یکی از مقاصد عمده صادرات ایران است. همزمان جو مشابهی در سایر بازارها برقرار بود.

 

متال بولتن