این انجمن در سند چشم انداز کوتاه ژانویه سال 2020، که در چهارشنبه 8 ژانویه منتشر شد، افزود:" اما ما باید این احتمال را بخاطر بسپاریم که هر معامله تجاری ممکن است مبهم باشد."

به گفته ایرپاس، این بازار با توجه به کندی فصلی به خاطر تعطیلات کریسمس و تعطیلات سال نو در اروپا و سراسر جهان هنوز پدید نیامده است.

***قیمت قراضه

در آمریکای شمالی، هیچ انتظاری از افزایش قیمت محصولات طویل فولادی وجود ندارد. اما قیمت قراضه در عرصه بین المللی مقطوع شده و در بازارهای داخلی آمریکای شمالی رو به افزایش است.

شاخص روزانه صورت گرفته برای HMS 1&2 (80:20 mix) آمریکا 303.95 دلار به ازای هر تن سی اف آر بود، در حالیکه در 2 ژانویه قیمت آن 303.39 دلار بوده است. لازم به ذکر است که در ارزیابی صورت گرفته در تاریخ 2 دسامبر 271.74 دلار بود.

انتظار عمومی از قیمت قراضه این است که برخی اصلاحات نشان داده شده است، پس از آنکه قیمت میلگرد در سطح 450 دلار در هر تن ماند و هیچ علامتی در بازار وجود نداشت که قیمت ها بهتر شود.

این انجمن گفت که سفارش در کارخانه ای در ترکیه كمتر از چهار هفته بود و این امر مشخص می کند كه چرا قیمت محصولات طویل فولادی منعكس كننده آخرین افزایش قیمت قراضه نیست.

منابع در تاریخ 9 ژانویه گفتند که قیمت صادرات میلگرد و مفتول فولادی در ترکیه طی یک هفته گذشته پایدار مانده است.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای میلگرد صادراتی ترکیه 440 تا 450 دلار به ازای هر تن بود، که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است.

ایرپاس گفت ترکیه مجبور شده است كه تمركز خرید قراضه خود را به اتحادیه اروپا و آمریكا تغییر دهد و ممکن است تقاضا در سه ماهه اول سال 2020 تحت تاثیر قرار گیرد.

این امر به این دلیل است که عرضه قراضه از منطقه دریای سیاه به دلیل سهمیه صادرات روسیه برای مواد اولیه، کاهش یافته است، به این معنی که ترکیه باید به تأمین کنندگان قراضه در اروپا و ایالات متحده اعتماد کند. همچنین ایپراس گفت که کمبود قراضه در برخی مناطق باعث شده قیمت قراضه در بازار واردات ترکیه افزایش یابد.

در سپتامبر سال 2019، روسیه صادرات قراضه خود را تا پایان آن سال به 1 میلیون تن محدود کرد.

اما ایرپاس معتقد بود كه احتمالاً در سه ماهه اول سال 2020 تقاضا زیاد خواهد شد.

***کاهش تولید در اروپا و آمریکا

به نظر ایرپاس، تولید فولاد در نیمه دوم سال 2019 به پایان ترین سطح خود رسیده است، زیرا تولید کنندگان در مناطق مختلف کوره های انفجاری را خالی کرده و اقداماتی را برای برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا انجام می دهند، که این امر به ثبات قیمت ها کمک کرده است.

در نتیجه، انجمن انتظار كاهش قیمت فولاد در كوتاه مدت را نداشته است، مگر اینکه در تقاضا یك عامل تأثیرگذار غیر منتظره وجود داشته باشد.

در این شرایط، نباید انتظار حاشیه امنیت مناسبی را داشت. اما افزایش اخیر قیمت سنگ آهن، ناشی از تقاضای چینی ها نیز باید در نظر گرفته شود.

شاخص روزانه سنگ آهن 62 درصد آهن چینگدائو در تاریخ 13 ژانویه 95.93 دلار در هر تن بود، در حالیکه در 2 دسامبر قیمت آن 88.45 دلار بوده است.

***چین

با عزم این کشور مبنی بر استفاده از قراضه داخلی برای تولید داخلی، حجم صادرات فولاد از چین همچنان رو به کاهش است. این به حمایت از قیمت فولاد در سطح بین المللی ادامه خواهد داد.

علاوه بر این ایرپاس معتقد بود، نرخ ارز بالای یوان چینی نیز بر قیمت کالاها تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

این منابع ممکن است واردات بیلت فولادی را پس از تعطیلات سال نو در تاریخ 25-30 ژانویه، به دلیل اوج در تقاضا و قیمت پایین دست ادامه دهند.

به گفته تحلیلگران اقتصادی، عملکرد نرخ ارز قوی چین باید تا سال 2020 ادامه یابد، و گفتند که رشد پایدار اقتصادی این کشور شرقی آسیا و پیشرفت مثبت در مذاکرات تجاری با ایالات متحده، باعث افزایش ارزش یوان می شود.

***اروپا

آمار و ارقام شاخص خرید مدیران در اروپا دوباره رشد کرده است که بخش تولید به دنبال جبران خسارات وارده در پاییز سال 2019 است.

ایرپاس گفت:" یکی دیگر از پیشرفت های بازار، این بود که انگلستان سرانجام به سردرگمی در مورد اینکه چه کسی سرپرست این کشور است و چگونه این کار را انجام خواهد داد، با برنامه خود برای خروج از اتحادیه اروپا پایان داده است."

***حمل و نقل بین المللی

مقررات سازمان بین المللی دریانوردی 2020 با استفاده از کنترل های شدیدتر در مورد انتشار گازهای گوگرد از طریق حمل و نقل جهانی، اعلام کرده است که حمل و نقل با مسافت های طولانی تر در مقایسه با سفرهای با مسافت کمتر هزینه بالایی را به همراه خواهد داش. ایرپاس هشدار داد که این ممکن است به منطقه ای شدن تجارت منجر شود.

***ایران

ایران صادرکننده عمده محصولات فلزی و فولاد با قیمت های رقابتی و با توجه به اتفاقات اخیر و تحولات در امور بین الملل، ممکن است در بازار سورپرایز شود. قیمت نفت در نتیجه وضعیت فعلی روابط بین الملل افزایش یافته است.

براساس بیانیه منتشر شده در 10 ژانویه، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا 17 تولیدکننده فلز و شرکت معدنی - و همچنین سایر نهادهای خارجی - را با مجازات های جدید در میان افزایش تنش ها بین دو کشور هدف قرار داده است.

اما افزایش تنش ها بین ایالات متحده و ایران بر اشتها در جنوب شرقی آسیا برای محصولات فولادی ایران تا قبل از اعمال تحریم های بیشتر تأثیر نمی گذارد.

ایالات متحده در ابتدا در ماه مه 2019 مجازات هایی را علیه بخش فلز ایران اعمال کرد.

***چشم انداز آتی

چشم انداز کلی بازار با وجود ارزیابی های مختلف از ثبات در مناطق جهانی رضایت بخش بود، و افزود که قبل از این نگرانی هایی از رکود احتمالی وجود داشته است.

این انجمن در نهایت گرفت:" رقابت در بازار مقاطع طویل فولادی هنوز زیاد است و ممکن است حتی زیاد شود. با توجه به منطقه ای شدن تجارت و حمایت گرایی، وضعیت فعلی بازار در برخی مناطق مطمئن را می توان با ثبات، اما در سایر مناطق ناپایدار توصیف کرد. با این حال، به طور کلی چشم انداز رضایت بخش است. "

روند بازار در 13 ژانویه مثبت باقی مانده و در قسمت دوم هفته گذشته هنگامی که ایران و آمریکا در لفاظی هایشان کمتر افراط می کردند، و همچنین با توجه به توافق نامه بین آمریکا و ایران تقویت شده بود.

 

 

منبع: متال بولتن