***ایالات متحده: آیا تفاوت ورق گرم و صفحات فولادی نرمال است؟

به گفته یکی از منابع، اختلاف قیمت بین ورق گرم و صفحات فولادی تحت تاثیر کاهش بازار صفحات فولادی در آمریکا قرار گرفته است. شاخص ورق گرم به طور میانگین 593.26 دلار در هر تن بود؛ همچنین ارزیابی صورت گرفته برای صفحات فولادی کربن دار 826.73 دلار به ازای هر تن بود.

با توجه به این میانگین ها، قیمت فعلی 233.47 دلار در هر تن است که بالاتر از قیمت 110-155 دلار در هر تن است که در گذشته "طبیعی" بود. برخی منابع معتقد بودند که قیمت صفحات باید کاهش یابد و با قیمت ورق گرم رابطه داشته باشد، لازم به ذکر است که شکاف بین این دو محصول پس از کاهش قیمت صفحات در چند ماه گذشته 200 دلار در هر تن بوده است.

منابع آگاه می‌گویند که انتظار می‌رود قیمت دو محصول در کوتاهمدت در کنار یکدیگر قرار گیرد، با توجه به این که چشم انداز عرضه ورق گرم بسیار متفاوت از صفحات فولادی است. ظرفیت فولاد تخت ایالات متحده تا سال 2022 می تواند تا 16.5 میلیون تن افزایش یابد. عرضه واردات نیز در سال‌های آینده می‌تواند افزایش یابد، اگر تعرفه بخش 232 از کشورهای دیگر حذف شود.

بازار ایالات متحده حدود 130 میلیون تن فولاد مصرف می کند و تقریبا نیمی از آن محصولات تخت است. بازار صفحات فولادی با توجه به عرضه بیشتر با فشار کمتری مواجه است، و تنها چند شرکت داخلی برنامه های توسعه ظرفیت و واردات از 12 کشور را در برنامه دارند. در حالی که کره جنوبی، کانادا و مکزیک تحت تعرفه 232 قرار نمی گیرند، کشورهای آسیای میانه با مقررات مواجه می شوند و صادرکنندگان کشورهای آمریکای شمالی در مواجهه با محدوده پایین قیمت ها قرار ندارند.

منابع مطلع معتقدند کاهش قیمت صفحات فولادی، شکاف بین صفحات و ورق گرم را کاهش داده است، اما ادعا کرد که ضعف بازار صفحات - در هسته اصلی آن - به پایه های بازار برمیگردد. مراکز خدمات از یکدیگر خریداری می کنند تا موجودی با هزینه بالا را تخلیه کنند. تولید کنندگان ورق در حال کاهش قیمت ها هستند تا برخی از دستورات را در میان تقاضای ضعیف دنبال کنند.

یک منبع توزیع کننده می‌گوید: «من فکر می کنم که اختلاف قیمتها احتمالا طبیعی است.»

***چین: قیمت صادرات صفحات نزدیک به قیمت ورق گرم

ارزیابی صورت گرفته برای صادرات فولاد سنگین، به طور متوسط ​ 516-522.50 دلار برای هر تن بود، در حالی که شاخص صادرات ورق گرم به طور متوسط ​​ 508.25 دلار برای هر تن بود. در حالی که چند ماه پیش، صفحات صادراتی 20-30 دلار در هر تن گران تر از ورق گرم بود، این روند اخیرا به حدود 10 دلار در هر تن محدود شده است.

تفاوت قیمت در ماه مه و ژوئن نسبتا گسترده بود، زمانی که قیمت صادرات فولاد چین به طور قابل توجهی کاهش یافت و اکثر شرکت کنندگان با توجه به افزایش تولید و محدودیت های تقاضا بدبین بودند. قیمت صفحات در سه ماهه دوم کاهش چشمگیری داشته و تقاضا در داخل و خارج از کشور ضعیف است.

یک منبع آگاه در یکی از کارخانه های شمالی چین، در آن زمان گفته بود که آنها باید به طور مداوم قیمت های صفحات را کاهش دهند، در حالی که قیمت ورق گرم می تواند نسبتا پایدار باشد. تاجری در شرق چین گفته است که این سفارشات را فقط چند صد هزار تن در سال جاری دریافت کرده است، در مقایسه با معاملات سال گذشته که بیش از 10،000 تن بود.

در مقابل، تقاضا برای ورق گرم در سال به طور کلی ثابت است. خریداران داخلی سفارشات خود را به طور پیوسته ارائه می‌دهند، در حالی که خریداران خارج از اواخر ماه ژوئن می توانند قیمت ها را در حدود و یا کمی بالاتر از 500 دلار برای هر تن فوب دریافت کنند. در اواسط ماه ژوئن، آنها می توانند کالاها را در حدود 485 دلار در هر تن فوب دریافت کنند.

***اروپا: ورق گرم و صفحات فولادی هیچ تأثیری بر یکدیگر ندارند

با توجه به منابع بازار، بخش ورق گرم و صفحات در بازار فولاد اروپا با هم متفاوت هستند و تقریبا تاثیری روی یکدیگر ندارند. در شمال اروپا، تولید کنندگان صفحات عمدتا هدف فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتری دارند و بنابراین ارتباط کمی با ورق گرم دارند. در جنوب اروپا، صفحات عمدتا از اسلب های وارداتی تولید می شوند و عمدتا برای ساخت و ساز در سراسر اروپا فروخته می شوند، در حالی که ورق گرم در کارخانه های یکپارچه تولید می شود.

به همین دلیل منابع بازار معتقدند که قیمت این دو محصول قابل مقایسه نیست، هرچند هر دو آنها با خرید و فروش کم مبارزه می کنند. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای صفحات فولادی داخلی 8 تا 40 میلی متری در جنوب اروپا، 570.98 تا 587.84 دلار به ازای هر تن بود، اما در شمال اروپا قیمت آن 632.84 تا 646.91 دلار به ازای هر تن بود. همچنین ارزیابی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی در شمال اروپا 537.21 تا 554.09 دلار به ازای هر تن بود، در حالی که در جنوب اروپا 517.55 تا 540.03 دلار به ازای هر تن بود.

منبع: متال بولتن