این اقدامات ضد دامپینگ در این مورد ظاهرا با تعهدات سازمان تجارت جهانی مغایرت دارد. با توجه به موافقت نامه های سازمان تجارت جهانی و قوانینی که برای تعرفه های ضد دامپینگ در سال 1994 به تصویب رسیده اند، این اقدامات آمریکا بطور مستقیم و غیر مستقیم منافع روسیه را هدف قرار داده است. حرکت روسیه برای مقابله با توافقنامه های ضد دامپینگ ایالات متحده با سازمان تجارت جهانی غیر منتظره نیست.

بازار بیشتر از این اقدامات را در آینده به خود خواهد دید. در سال های گذشته، اقدامات سازمان تجارت جهانی نهایتا بر روی مدت زمان تعرفه ها تاثیر داشته گذاشته است. برخی از فولادسازان داخلی از جمله NLMK آمریکا و Evraz شمال آمریکا به شدت به واردات تختال از شرکت های مادر در روسیه وابسته هستند. این شرکت ها خواهان معافیت از تعرفه های بخش 232 برای واردات فولاد شده اند، اما اکثر درخواست ها توسط دپارتمان بازرگانی ایالات متحده رد شده است.

ارزیابی قیمت برای تختال صادراتی از منطقه CIS از اواخر ماه ژوئن تاکنون در محدوده 410 تا 420 دلار در هر تن فوب بنادر دریای سیاه ثابت بوده. این قیمت در مقایسه با اوایل سال جاری افزایش داشته است اما نسبت به تاریخ 18 مارس کاهش داشته است.

 

*** حجم محموله های صادراتی روسیه

بعد از به هم خوردن توافق تعرفه های تجارت 15 ساله در سال 2014، روسیه تاکنون ورق گرم زیادی را به آمریکا صادر نکرده است. این کشور در سال 2014 در میان بزرگترین تامین کنندگان خارجی ورق گرم در بازار ایالات متحده بود و در همان سال ها 463415 تن ورق گرم به آمریکا صادر کرد که حدود 30 برابر بیشتر از صادرات سال 2013 بوده است. این میزان در سال 2015 به 8729 تن کاهش یافت و از آن به بعد روسیه در بازار ورق گرم ایالات متحده فعالیت چندانی نداشته است.

اولین بار تعرفه های ضد دامپینگی برای ورق گرم روسیه در سال 1999 اعلام شد، اما بعد از توافق تجارت 15 ساله بین دو کشور، این تعرفه و مقررات تعلیق شدند. واردات ورق گرم ایالات متحده از روسیه از سال گذشته تاکنون شامل 25 درصد تعرفه می باشد. در گذشته، روسیه از مهم ترین تامین کنندگان تختال و مواد اولیه نورد کاران برای تولید محصولات تخت فولادی مانند ورق گرم در آمریکا بوده است، اما بعد از اعمال تعرفه های بخش 232، حجم محموله های صادراتی کاهش یافته است. در سال 2018، واردات بلوم، شمشال و تختال ایالات متحده از روسیه در مجموع 1835310 تن بود که نسبت به سال قبل تر از آن 14.4 درصد کاهش داشته است.

منبع: متال بولتن