فیلیپ پرایس، متخصص مشتقات فولاد و از آن زمان موسس آن گفت كه وی شاهد تغییر در نگرش به بخش فولاد نسبت به مدیریت قیمت و مشتقات آن بوده است، با توجه به اینکه تعدادی از شركت كنندگان جدید آن را امتحان کرده اند.

یک سال بعد، وی در ژانویه سال 2020 گفت که این روند و شتاب ادامه یافته است. مشارکت گسترده ای حتی گسترده تر از سراسر زنجیره تأمین وجود دارد که ابزار مدیریت قیمت را در تجارت دخالت می دهد. شرکت ها هم اکنون با چندین سازنده فولاد همکاری می کند تا به آنها کمک کند تا یک استراتژی را پیاده سازی می کنند. به گفته پرایس، کارخانه های فولاد بزرگترین رشد در سود را نشان می دهند.

این بهره به ویژه از کارخانه قوس الکتریکی (EAF) نشات می گیرد. این سیستم در فعالیت خود از مشتقات قراضه استفاده می کند، اما در بورس فلزات لندن نیز نقدینگی بیشتری ایجاد می کنند.

تیم استیونسون، شریک بنیانگذار شرکت مشاوره کالاییMetal Edge Partners ، گفت که اولین قدم شرکت وی برای کمک به مشتریان در مدیریت ریسک قیمت، یک ارزیابی کامل از ریسک در مورد تجارت آنها انجام می دهد. "ما باید ریسکها و فرصتهای آنها را بفهمیم، آنچه را که آنها می خواهند از مدیریت ریسک قیمت به دست بیاورند، بفهمیم و سپس درباره آن تصمیم گیری کنیم."

برای فولاد، Metal Edge به طور عمده با بخش فولاد تخت در آمریکای شمالی کار می کند، که اغلب از قرارداد ورق گرم CME استفاده می کند، اما می تواند با هر یک از مشتقات آهنی در دسترس کار کند.

مشتریان از طریق زنجیره تامین فولاد، از جمله مراکز خدمات، توزیع کنندگان و تولید کنندگان تجهیزات اصلی (OEMs) ، وارد بازار می شوند. استیونسون با اذعان به انعطاف پذیری برخی از شرکت کنندگان در زنجیره تامین فولاد برای پذیرش استفاده از مشتقات آهنی به عنوان ابزاری برای مدیریت ریسک قیمت، خاطر نشان کرد که اکنون قیمت های آلومینیوم LME به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از تجارت آنها است.

وی تأیید کرد که برخی از سازندگان فولاد ایالات متحده اکنون مدیریت ریسک قیمت را پذیرفته اند و حجم تجارت قراردادهای آتی آهنی افزایش یافته است. استیونسون با بیان اینکه Big River Steel یکی از تولیدکنندگان فولاد ایالات متحده است که رهبری این راه را بر عهده داشته است، گفت:" فقط زمان لازم است تا آن را درک و تصویب کنیم."

برخی از تولید کنندگان فولاد بر روی ریسک قیمت در عرضه مواد اولیه خود تمرکز می کنند، اما استیونسون گفت که اتخاذ این روند در سمت محصولات فولادی فروخته شده نیز خواهد بود. وی خاطرنشان كرد:" برخی از بانكها آنها را تشویق می كنند." زیرا كاهش ریسك قیمت باعث ایجاد ریسک در وام ها نیز می شود.

مرکز خدمات آمریکایی Priefert Steel با بکارگیری مدیریت ریسک قیمت ، سابقه موفقی در ارائه قیمتهای ثابت به برخی از مشتریان خود در قراردادهای بلند مدت دارد و به این مشتریان کمک کرده است تا شایستگی های آن را درک کنند.

کریس شیپ، معاون زنجیره تأمین رئیس شرکت Priefert Steel ، خاطرنشان کرد:" شرایط بازار سال گذشته برای دستیابی به چنین ترتیبی مساعد نبود. وی گفت که 2019 یک چالش برای تجارت فولاد بود: "هنگامی که مشتریان دیدند که سقوط قیمت فولاد در سال گذشته ادامه داشته است، آنها چندان نگرانی از قفل کردن قیمت ها در داخل ندارند."

وی خاطرنشان کرد:" قیمت فولاد آمریکا 14 ماه تقریباً به طور مداوم کاهش یافت".

وی توضیح داد:" آموزش در مورد مدیریت ریسک قیمت برای مشتریان در بازار در حال سقوط یک چالش است، زیرا مشتری در انتظار کاهش قیمت، خرید را متوقف می کند. در اواخر سال گذشته، با واردات فولاد با تعرفه کارخانه های آمریکایی به دنبال افزایش قیمت بودند. شیپ گفت:" امید به آینده با توجه به صعودی بودن بازار از نوامبر به بعد، وجود دارد."

از آنجا که تقاضا برای قراردادهای با قیمت ثابت در سال 2019 تحت تأثیر شرایط بازار فولاد ایالات متحده قرار گرفته است، شیپ بر این باور است که عمق و وسعت دانش در مورد مدیریت ریسک قیمت در بخش فولاد آمریکا شبیه به سطح ابتدایی سال گذشته است.

این واقعیت که مدیریت استراتژیک ریسک قیمت بلند مدت در مورد قفل شدن حاشیه سود، صرف نظر از جهت قیمت است، نشان می دهد که هنوز هم نیاز به آموزش وجود دارد که Priefert Steel بتواند به مشتریان خود ارائه دهد. این شرکت یک کاربر فعال برای ورق گرم است - چیزی که این شرکت علی رغم شرایط بازار طی یک سال گذشته، به برخی از مشتریان خود کمک کرده است.

***رویکردهای گرفته شده

پرز این نکته را یادآور شد که مفهوم "کارخانه فولاد مجازی" مدتهاست که وجود دارد. در این مفهوم، مراحل اصلی در زنجیره تأمین از مواد اولیه، از طریق محصولات نهایی ارائه می شود.

پرز گفت:" بر خلاف فلزات پایه، بخش فولاد از نظر چگونگی عملکرد زنجیره تأمین پیچیده است." وی افزود که هیچ ابزار واحدی به تنهایی برای دستیابی به مدیریت ریسک موثر قیمت کافی نیست. آنچه که لازم است یک زنجیره تامین فولاد مجازی از معدن تا مصرف کننده نهایی است کاملاً محافظت کند."

در نتیجه، ارزش داوری نسبی بین قیمتها در زنجیره تأمین به تسهیل مدیریت جامع ریسک قیمت کمک می کند. پرز خاطرنشان کرد:" قراردادهای ضایعات و میلگردهای LME یک مثال را در اختیار شما قرار می دهد ، و قراردادهای قراضه و ورق گرم ایالات متحده دیگر CME مثال دیگری است. قراردادهای ورق گرم و میلگردهای ارائه شده در شانگهای می توانند برای محافظت از بازار فیزیکی در بازارهای ساحلی چین نیز استفاده شوند.

پرز اظهار داشت، حمایت از تولید مواد اولیه از جمله ذغال سنگ و سنگ آهن و همچنین ضایعات را به محصولاتی با نوسانات قیمت مشابه در پایین دست انجام می گیرد. وی گفت:" به عنوان یک سازنده فولاد، صرفاً محافظت از مواد اولیه نکته مهم نیست، مگر اینکه شما قیمت محصولات را نیز تعیین کنید."

همانطور که پرز سال گذشته خاطرنشان كرد، شركتهای جدید در زمینه حراست نیز به مشاوره در مورد انتخاب محل معامله، ترخیص، تعامل با بانکها و شایستگی نسبی تجارت بصورت الکترونیکی، از طریق تلفن یا بدون نسخه نیاز دارند.

استیونسون گفت:" شرکت ها می توانند معامله گران با تجربه، تحلیلگرها و یک مدیر را به کار گیرند و یا گاهی اوقات مدیر ارشد مالی می تواند مقداری از وقت خود را برای مدیریت ریسک قیمت اختصاص دهد."

استیونسون توضیح داد:" پیشنهاد ما این است که ما می توانیم تعدادی یا تمام مجموعه های این سه را با قیمت مناسب تری جایگزین کنیم." Metal Edge می تواند کارمندان فروش، مالی و بازرگانی را آموزش داده و تجارت خارج از کشور (OTC) را تسهیل کند.

وی توضیح داد:" ما به آنها كمك می كنیم تا تنظیم صورت گیرد، همه مشتریان ما وقتی برای اولین بار با آنها ملاقات داشتیم هیچ تاجری ندارند. پس از شروع کار، مشتریان با تجزیه و تحلیل مداوم داده های عرضه، تقاضا و تولید پشتیبانی می شوند تا زمینه تصویر بازار بزرگ را به تجارت خود اختصاص دهند. برای مشتریانی که مایل به آن هستند، Metal Edge نیز اجرای تجارت را ارائه می دهد.

شیپپ خاطرنشان کرد:" Priefert Steel هم مرکز خدمات است و هم یک سازنده و تولید کننده فولاد. بنابراین ما مشتری خودمان هستیم." این بدان معناست که آموزش مداوم کارمندان Priefert در مورد چگونگی ارزشگذاری مدیریت ریسک قیمت در استراتژی تجاری شرکت ارزیابی می شود.

شیپ گفت:" ما سال گذشته این کار را برای خودمان بیشتر از سایرین انجام دادیم." وی توضیح داد که استراتژی محافظت از خود شرکت قادر می سازد قیمت محصولات خود را برای یک سال یا بیشتر ثابت کند. وی خاطرنشان کرد توانایی ما در ارتقاء قیمت های ثابت برای سهام، مزیت رقابتی به ما می دهد.

پرز گفت که او شاهد تغییر و تحول در صنعت برای دستیابی به افراد مناسب برای مدیریت ریسک قیمت است:" فضای بیشتری برای استفاده از مشتقات فولاد وجود دارد، به جای اینکه افراد بخش های دیگر را وارد کشور کنیم."

وی همچنین توجه فزاینده ای از شرکتهای بازرگانی که پیش از این بر روی فلزات غیر آهنی متمرکز شده بودند، مشاهده کرد. اگرچه هنوز هم قدمی برای برخی از این شرکت ها فاصله وجود دارد. شرکت های فولادی با توجه به ضرورت مقابله با خطرات قیمت فیزیکی، در حال حاضر از نظر پرز پیشرفت بیشتری می کنند.

***شکاف در بازارهای فولاد

آیا مشتقات فولادی بیشتری برای تقویت مدیریت ریسک قیمت لازم است؟

بازارهای در حال تحول و تغییرات ساختاری در صنعت فولاد آسیا بحث هایی را در مورد رشد تأمین ابزارهای موردنیاز برای محافظت از مواد اولیه ی فولاد سازی تحریک کرده است.

پرز بازار رو به رشد محموله های قراضه به جنوب و جنوب شرقی آسیا را به عنوان یکی از قراردادهای جدید می بیند:" تقاضای افزایش یافته برای کاهش ریسک و حراست وجود دارد. این یک قرارداد بزرگ است." چنین قراردادی همچنین اجازه می دهد تا بین قراضه کانتینر شده قیمتی برای قراضه های کانتینر شده ایجاد می کند."

یکی دیگر از نقاط بالقوه برای افزودن ارزش، تفاوت بین ورق گرم و ورق گالوانیزه است." بهترین راه برای انجام این کار از طریق دیفرانسیل قابل معامله است." قراردادهای مبتنی بر چنین تفاوتهایی می تواند از طریق جامعه بانکی برای کالاهایی در طول زنجیره تامین اصلی فولاد از جمله قراضه، سنگ آهن، زغال سنگ، میلگرد و ورق گرم ارائه شود. وی موافقت خود را با قراردادهای آتی که قبلاً برای حق بیمه آلومینیوم ارائه شده بود، جلب کرد و افزود:" در صورت عرضه فرابورس، لزوماً نیازی به پاک کردن آهن آلات نیست.

استیونسون گفت که روشی برای مدیریت ورق سرد و یا ورق گالوانیزه و پوشش دار، علاوه بر اینکه قراردادهای ورق گرم که در حال حاضر موجود است، لازم است. او پیش بینی می کند چیزی مانند قراردادهای حق بیمه آلومینیوم Midwest اگر در حال حاضر موجود باشد، این امکان را فراهم می آورد که قیمت منطقه ای در بالای قیمت پایه فلز محافظت شود.

ورق سرد، ورق گالوانیزه و فولاد با پوشش پلیمر نقدینگی خوب موجود در قراردادهای ورق گرم را نخواهد داشت.

استیونسون همچنین در یک قرارداد میلگرد برای آمریکای شمالی شایستگی را دید. وی اظهار داشت:" این هرگز به اندازه قرارداد ورق گرم بزرگ نخواهد بود، اما تقاضا نیز برای آن وجود خواهد داشت."

شیپ موافقت كرد كه از یک قرارداد فرعی جدید براساس اختلاف قیمت بین ورق گرم و ورق سرد و گالوانیزه و روکش های پلیمری تخت استقبال می شود.

وی گفت:" تفاوت قیمت بین ورق گرم و سرد بسیار زیاد شده است. ما ورق سرد و گالوانیزه زیادی می خریم، اما فقط می توانیم از ورق گرم محافظت کنیم."

***چشم انداز رشد

انتظار می رود که تجارت در بازارهای قراضه و میلگردهای LME طی سال آینده رشد یابد.

او همچنین پیش بینی رشد سود از صنعت ساخت و ساز در مدیریت ریسک قیمت میلگرد را نشان می دهد، اما محدودیت بهره برای قرارداد میلگرد LME را نیز خاطر نشان کرده است.

وی گفت:" باید حجم معاملات در قرارداد قراضه LME نیز تأمین شود."

پرز همچنین رشد را در بخش EAF ایالات متحده پیش بینی می کند، اما می بیند که بند 232 تعرفه ها را برای اپراتورهای داخلی محدود می کند. وی خاطرنشان کرد:" اگر از این تعرفه ها تجدید نظر شود، بازار ایالات متحده دوباره به موضوع مورد علاقه بین المللی تبدیل می شود."

پرز همچنین معتقد است که صرافی ها با توجه به اجرای قرارداد برای قراضه های کانتینر شده باید تا پایان سال جاری پیشرفت در این زمینه داشته باشند.

شیپ خاطرنشان كرد:" Priefert Steel با ارائه قیمتهای ثابت، مشتریان خود را در بخشهای خودرو و هوافضا به دست آورده است، اما بازار برجسته برای رشد، چارچوب فولادی برای پشتیبانی از پنلهای خورشیدی، به ویژه در ایالت تگزاس ایالات متحده فراهم کرده است."

وی توضیح داد که قراردادهای بلند مدت و شش ماهه با OEM های بزرگتر به Priefert این امکان را می دهد که سود خود را ببندند و حتی سهم بازار را در شرایط نسبتاً مطیع بازار سال 2019 نیز ببندند.

انرژی خورشیدی یکی از بزرگترین بازارهای در حال رشد برای Priefert در سال 2019 بود و آن بخش همچنان برای سال 2020 به نظر قوی می رسد.

شیپ گفت:" ما 2020 را با کمی خوش بینی از سال 2019 آغاز کرده ایم، اما ما هنوز کمی نگران تقاضا هستیم." وی توضیح داد که شاخص تولید ISM تقریباً یک سال در حال نزول است و این یکی از دلایل نگرانی برای پیش بینی تقاضا است."

در حالی که ممکن است کمی دست انداز در سه ماهه اول وجود داشته باشد، اما شیپ نسبت به بقیه سال نسبتاً خوش بین است، اگرچه وی اضافه کرد:" ما هنوز آماده نیستیم که بگوییم اوضاع خیلی بهتر شده است یا نه. ابهامات ریاست جمهوری ایالات متحده عامل دیگری است که باعث می شود Priefert Steel نسبت به آنچه انجام می دهد بسیار محتاط باشد.

شیپ یادآور شد:" بسیاری از مراکز خدماتی سهام را با قیمت های پایین در پایان سال گذشته خریداری کرده اند که همین امر باعث شده سطح موجودی آنها بالا باشد. وی همچنین خاطرنشان کرد که برخی از کارخانه های فلزی ایالات متحده برای حمایت از قیمت های فولاد تولید را کاهش می دهند و واردات به ایالات متحده همچنان در معرض خطر است."

وی قیمت قراضه را نشانه ای از آینده می داند و خاطرنشان می کند اگر قیمت قراضه در ماه فوریه ثابت باشد که این نشانگر ادامه بازار چالش برانگیز فولاد در آوریل تا دسامبر خواهد بود.

استیونسون گفت که مدیریت ریسک قیمت بهترین راه حل به عنوان یک استراتژی بلند مدت انجام می شود و خوب است که وقتی نوسانات کم است و بازارها با تغییرات چشمگیر قیمت مواجه نشوند - با توجه به اینکه برای تنظیم کار زمان می برد.

وی گفت:" این برای همه افراد مناسب نیست، اگر در شغلی فعالیت دارید که می توانید قیمت خود را بالا ببرید، اما بسیاری از مشتریان قیمت های ثابت را می خواهند."

***به روز رسانی در مورد مدیریت ریسک سنگ آهن - پیتر هانا

برای خدمت به عنوان یک مکان کارآمد برای مدیریت ریسک، یک بازار مشتقات نیاز به تمرکز نقدینگی دارد، در عین حال خطر پایه را نیز به حداقل می رساند. از نظر عملی، این به معنای متعادل کردن نیاز در بازار فیزیکی و در عین حال محدود کردن تعداد قراردادها برای جلوگیری از پراکندگی سود است.

پیش از راه‌اندازی سنگ آهن 65 درصدی سنگاپور در دسامبر سال 2018، بازار سنگ آهن در مقایسه با تنوع سازوكارهای قیمت گذاری كه در تجارت فیزیك پذیرفته شده بود، به نظر می رسید كاملاً یک بعدی است.

به طور خلاصه، بازار اکوسیستم مشتقات را پشت سر گذاشته بود که هنوز هم در زمان آغاز به کار خود تقریباً یک دهه زودتر، منعکس کننده چشم انداز قیمت گذاری بود.

قرارداد جدید SGX این را تغییر داد. معرفی این شرکت کنندگان این صنعت را قادر می سازد که از در معرض قرار گرفتن بخش بالای بازار - بخشی از جریمه ها، کنسانتره ها و پیلت را محافظت کند.

در پاسخ به نوسانات چرخه ای در سودآوری کارخانه ها، گسترش قیمت بین درجه های مختلف سنگ آهن در سالهای اخیر گسترده تر و بی ثبات تر شده است.

موفقیت در قراردادهای درجه بالا گواهی نیاز ارگانیک بازار به آن است. حدود 20 میلیون تن معاملات آتی در سال اول خود از زمان آغاز به کار صورت گرفته است و SGX گزارش می دهد که بیش از 60 واحد تجاری بطور فعال در تجارت آن شرکت کرده اند.

تغییرات اخیر در بازار مشتقات سنگ آهن یادآور می شود که این صنعت هنوز هم در حال تحول سریع است. معرفی معاملات و گسترش گزینه های فیزیکی در قرارداد سنگ آهن دالیان چین، همچنین پس از بین المللی شدن بازار معاملات آتی یوان مستقر در یگان سال گذشته، سال 2019 را چشمگیر کرد.

در واقع، نقش های پویا و مربوط به مشتقات دریایی هنوز چیزی است که بازار با آن روبرو می شود. نقدینگی قابل توجه قرارداد DCE، بدون شک بر عملکرد قیمت در سایر نقاط بازار تأثیر می گذارد. اما این قراردادهای خارج از SGX است که در برابر همان شاخص های مورد استفاده در تجارت ساحلی حل و فصل می شوند، که معمولاً توسط کسانی که به دنبال محافظت در معرض فیزیکی واقعی هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.

با پیشروی، انتظار می رود با ادامه روند تکامل بازار، سازگاری بیشتری در ابزارهای مدیریت ریسک دیده شود. گرایش به سمت قیمت گذاری بیشتر محصولات در بازار فیزیکی، قراردادهای جدید را برای کمک به خریداران و فروشندگان در مدیریت بهتر شاهد خواهد بود و دوباره تعادل بین نقدینگی و ریسک پایه آزمایش خواهد شد.

حجم فزاینده فیزیکی را در حال حاضر به شاخص کم آلومینا 62 درصد آهن و همچنین به شاخص آهن 66 درصد پیوند می دهند. اهمیت خاص دومی به ویژه در طولانی مدت طولانی تر خواهد شد، زیرا سنگ معدن با توجه به مسلئل زیست محیطی بطور فزاینده جایگزین عملیات حمل و نقل مستقیم می شوند.

 

***به روز رسانی مشتقات قراضه آسیا

در میان تغییرات سیاست های دولت و با توسعه اقتصاد در منطقه به سرعت در برابر تنش های تجاری بین المللی - رشد قیمت واردات قراضه آهن آسیا حریف اصلی برای قراردادهای مشتقات برای معامله گران است.

برخی از فعالان بازار خواستار انعقاد قرارداد Fastfets (MB) از ویتنام یا تایوان هستند که قیمت قراضه بریده شده را در بورس های منطقه ای برای استفاده به عنوان مکانیزم محافظت درج می کند. شرکت متال بولتن قصد دارد با راه اندازی ارزیابی ها و تحلیل قیمت های بیشتر امسال، پوشش خود را در بازارهای قراضه آسیا افزایش دهد.

این درخواستها علاوه بر بحث شرکت کنندگان در بازار برای استفاده از قیمت واردات عمده قراضه ویتنام در متال بولتن، در قراردادهای فیزیکی ویتنام و سایر کشورها در جنوب شرقی آسیا فروخته می شدند، بود.

بازارهای قراضه آهنی به دلیل جریان مداوم و منظم تجارت، برای معیارها و لیست بندی های ارز مناسب است، جایی که حضور بازارهای کلیدی مانند ویتنام، تایوان، ژاپن و کره جنوبی قیمت های معیار را برای دنبال کردن منطقه تعیین می کند.

یکنواخت بودن درجه قراضه آهنی مانند No2 (80:20) همچنین باعث می شود این ماده اولیه تولید فولاد از "کالاهای قابل حمل" نسبت به محصولات پایین دست خود که از نظر ترکیب شیمیایی و اندازه فیزیکی طیف گسترده، مشخصات آن را "کالایی تر" می کند.

بازار قراضه نیز در زمینه استفاده از قراردادها توسعه یافته است و کارخانه های فلزی به دنبال این هستند که با ورود به قراردادهای کوتاه مدت و بلند مدت با بازرگانان و اسکریپت ها یا خرید محموله های نقدی با استفاده از کارخانه های فولادی به این اطمینان برسند که ذوب کاران از عرضه مواد اولیه برخوردار هستند.

این بخش از بازار آهنی نیز در حال پذیرش معاملات آتی است. به عنوان مثال، اسکراپت ها به طور فزاینده به دنبال این هستند که خطرات قیمت خود را از طریق مشتقات دارای ارز مبادله کنند تا در حاشیه سود خود قفل شوند و احتمال ضرر و زیان را کاهش دهند، وقتی قیمتها به نوبه خود نامطلوب می شوند.

و در آخر اینکه، برای حفظ جریان وجه نقد و كاهش سطح موجودی کالا، باید محموله ها صادر شوند. این در تضاد با کارخانه های بزرگ فولاد یکپارچه است، که می تواند محموله های خود را برای بازارهای داخلی خود نگهدارند وقتی حاشیه ها نسبتاً بالاتر هستند، یا وقتی در خارج قیمت ها به اوج می رسد، مقادیر زیادی صادر می شود.

منبع: متال بولتن