مقامات ایتالیایی برای مهار شیوع این ویروس برخی از مناطق شمال ایتالیا را قرنطینه کرده است و 11 شهر و روستا در لمباردی و ونتو را بعنوان مناطق وضعیت قرمز ،اعلام نموده است.بزرگترین شهر استان لمباردی،که قطب صنعتی نیز است،میلان می باشد و در ونتو نیز منطقه ی توریستی پرطرفدار ونیز قرار دارد.

منابع بازار فولاد اظهار داشتند که تولید کنندگان فولاد در شمال ایتالیا،هنوز در ارسال و دریافت محصول نهایی یا مواد اولیه،دچار مشکل نشده اند.شرکت تولید کننده ی کلاف مجدد مارچگالیا گفت :"با اشاره به قوت قلب و اطمینان بخشیدن از طرف بسیاری از مشتریان،گروه مارچگالیا تصریح کرد که در مورد احتمال تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر روی زنجیره ی تامین، نیاز به تعیین زمان خاصی نیست و معتقد است که در آینده ی نزدیک هیچگونه مساله ی مهمی به دلیل شرایط فعلی اتفاق نخواهد افتاد."

این منابع به fastmarket گفتند که دیگر تولید کننده ی فولاد تخت در شمال ایتالیا،Arvedi در زمینه ی تحویل محصولات تمام شده و تامین مواد اولیه،مشکلی نداشته است.

آنها افزودند که هر دو تولید کننده مجبور شدند مسیر های عادی خود را تغییر دهند اما این امر،در مدت زمان تحویل محصول تغییری ایجاد نکرده است.یک منبع ایتالیایی در کارخانه اظهار کرد :"بازار قبل از شیوع ویروس هم ضعیف بود.بنابراین فعلا اوضاع بدتر نمیشود.ما مواد خام را میخریم و کلاف ها را کم و بیش در همان سطح قیمت میفروشیم."

وی افزود:"ما هر روز خبر هایی را از دولت دریافت می کنیم و اگر اوضاع شیوع ویروس بدتر شود،ممکن است تاثیراتی در تولید ما داشته باشد."

منبع دیگر کارخانه ای گفت :"ما هم اکنون،در منطقه ای با وضعیت زرد قرار داریم،که به مناطق قرنطینه شده نزدیک است و در واقع،هنوز تحت تاثیر قرار نگرفته است،اما به سختی میتوان پیشبینی کرد که چه وضعیتی پیش خواهد آمد.این امر به چگونگی گسترش ویروس، واقدامات انجام گرفته از سوی مقامات ایتالیایی،بستگی دارد.اما تاکنون تاثیر قابل توجهی بر ارسال و تحویل محموله های فولادی مشاهده نشده است."

تولید کنندگان فولاد ایتالیا،کلاف گرم را به قیمت 450-440 یورو به ازای هر تن،تحویل درب کارخانه،معامله کردند.در مقایسه با معاملات اوایل هفته ی گذشته ،که با قیمت 440-435 یورو تحویل درب کارخانه،انجام شده است.

به گفته ی منابع بازار،قیمت رسمی برای عرضه ی محصول ،470-460 یورو تحویل درب کارخانه،می باشد.برخی از خریداران،در آلمان نگران این هستند که محصولات با تاخیر به دست آنها برسد.

باوجود اینکه ویروس تاثیر قابل توجهی بر ارسال محصولات نداشته است،خریداران در شمال اروپا،به دلیل نگرانی های حاصله از شیوع ویروس کرونا،در معاملات جدید با تولید کننده های فولاد،محتاطانه تر عمل نموده اند.در نتیجه روند فعالیت اقتصادی کاهش یافته ،ولی با ورود به موقع محموله های فولادی،احتمالا خریداران،خرید از ایتالیا را از سر بگیرند.

یک تاجر بین المللی فعال در بازار ایتالیا گفت :"تاکنون تاثیر مستقیمی بر صنعت فولاد ایتالیا،نه بروی محصول فولادی نه بر روی تامین مواد اولیه،مشاهده نشده است." وی ادامه داد :"اما بازار های مصرف کننده ی محصولات نهایی،تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.و فعالیت های تجاری در بازار کاهش خواهند یافت.زیرا همه در تلاشند که تصمیماتشان را به دلیل اشفتگی ناشی از قرنطینه،به آینده موکول نمایند.در نهایت برای تولید کنندگان فولادی، این امر،پیچیده تر از از دریافت سفارش،خواهد بود."

توزیع کننده ی فولاد در ایتالیا اظهار داشت که تاثیری بر ارسال محصولات فولادی مشاهده نشده است؛ وی افزود :" ولی وضعیت غیر قابل پیشبینی است، بنابراین من فکر می کنم در دو هفته ی آینده،روشن خواهد شد که آیا این وضعیت تشدید می شود یا خیر."

بازرگانی ایتالیایی اظهار داشت که "شمال ایتالیا یک منطقه ی مهم و کلیدی است،اما در این مورد که درصورتیکه زنجیره ی لجستیک،قطع شود،چه اتفاقی خواهد افتاد،عدم اطمینان وجود دارد."

با این وجود چندین منبع در بازار گفتند که برخی از شرکت های فولادی بسته شده اند و به خاطر محدودیت برای مسافرت ،ملاقات مشتریان و دنبال کردن روتین معمول تجاری،دشوار تر شده است.

طبق گفته ی منابع بازار،در این میان،خریداران ایتالیایی موجودی کمی از محصولات فولادی بویژه کلاف دارند.و می بایست در چندین هفته،مجددا کالا را تامین نمایند.آنها افزودند که این پیک پیشبینی شده در تقاضا،احتمالا تاثیر منفی تاثیر ویروس جدید کرونا را،جبران خواهد کرد.

آنها ادامه دادند که همچنین نگرانی هایی وجود دارد که این ویروس تاثیر گسترده تری بروی اقتصاد ایتالیا و سایر کشور های اروپایی بگذارد،این امر ممکن است منجر به کاهش تقاضای اتحادیه ی اروپا شود و دسترسی بیشتر به واردات و افزایش رقابت در بازار شود.

در ماه های اخیر، کلاف گرم اروپا با افرایش قیمت روبرو شده است،عدم وجود پیشنهادات وارداتی یکی از دلایل این افزایش قیمت است.

در تاریخ 27 فوریه،شاخص روزانه ی کلاف گرم fastmarket،در بازار داخلی،تحویل درب کارخانه در شمال اروپا،484.90یورو(530.95 دلار) بود.که از اوایل فوریه،5.24 یورو به ازای هر تن و نسبت به اوایل ژانویه،45.73 یوروبه ازای هر تن، افزایش یافته است.

 

***تولید فولاد چین به دلیل شیوع ویروس کرونا در حال کاهش است

رویترز گزارش داد: به گفته تحلیلگران، تولید فولاد چین در ماه های آینده به دلیل تاثیر ویروس کرونا کاهش خواهد یافت و عملکرد قوی سال گذشته که تا ژانویه امسال ادامه داشت متوقف خواهد شد.

تولید فولادسازان جهان در ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل علیرغم جشن سال نو چین و محدودیت های اعمال شده ناشی از شیوع ویروس کرونا، 7.2 درصد صعود کرد.

تحلیلگر UBS یعنی Myles Allsop در یک یادداشت اعلام کرد که موجودی تجار فولاد افزایش یافته و سطح رکورد جدیدی را به ثبت رسانده و در نتیجه سودآوری فولادسازان چینی کاهش یافته است. ما انتظار داریم این موضوع طی چند هفته آینده مانعی برای فولادسازان ایجاد کند.

بزرگترین تولیدکننده فولاد چین یعنی گروه China Baowu Steel انتظار دارد که میزان تولیداتش در سه ماهه اول سال 2020 به دلیل اختلال ناشی از کرونا ویروس 5 درصد افت یابد.

داده های انجمن جهانی فولاد نشان می دهد که تولید فولاد خام چین در ماه ژانویه درمقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد داشته و به 84.3 میلیون تن رسیده است. داده های این انجمن همچنین نشان می دهد که تولید جهانی با رشد 2.1 درصدی به 154.4 میلیون تن رسیده است. سایر نقاط جهان بجز چین افت 3 درصدی در تولید را تجربه کرده اند.

این تحلیلگر اظهار داشت: بخشی از دلایل اینکه عرضه فولاد چین در ژانویه به قوت خود باقی بوده این است که تنظیم تولید در کوره های بلند به زمان نیاز دارد.

دستیار اقتصاددان کامودیتی ها در Capital Economics طی یادداشتی گفت: محرک دیگر در افزایش عرضه فولاد در ماه ژانویه، تقویت قیمت مواد خام همچون سنگ آهن است. محدودیت های حمل و نقل در چین منجر به از بین رفتن سریع موجودی انبارها و تخلیه سریع ذخایر شده و در این میان طوفانی در استرالیا تامین مواد اولیه تولید فولاد را برای تولیدکنندگان سخت تر کرده بود.

به طور کلی، بسیاری از نشانه های موجود حاکی از آن است که تولید فولاد در ماه های آینده سقوط خواهد کرد. چین بیشترین تاثیر را از این سقوط خواهد داشت و تولید آن در سال 2020 حتی می تواند برای اولین بار در 5 سال اخیر کاهش یابد.

پیش بینی می شود سایر تولیدکنندگان بزرگ فولاد نیز نظیر هند کاهش 3.2 درصدی، ژاپن کاهش 1.3 درصدی و اتحادیه اروپا کاهش 4.9 درصدی را تجربه نمایند.

تحلیلگر UBS گفت میزان تولید آمریکا اما 2.5 درصد رشد خواهد داشت و دلیل آن تاثیرات فصلی و آب و هوا متعادل خواهد بود هر چند در اثر اختلال در زنجیره تامین ناشی از ویروس کرونا می تواند تولید این کشور نیز در معرض خطر قرار گیرد.

 

***انجمن فلزات چین با توجه به ضربه ویروس کرونا به تقاضا، انبار کردن کالا را پیشنهاد داد

انجمن صنایع فلزات غیر آهنی چین (CNIA) روز پنج شنبه گفت: چین باید برخی فلزات غیرآهنی را انباشت کند تا فشار به تولیدکنندگانی که فروش آنها به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور دچار مشکل شده اند را کم نماید.

مصرف کنندگان برتر فلزات چین در حال نبرد با ویروس کرونا هستند که باعث کشته شدن بیش از 2700 نفر در چین و اختلال در زنجیره های تامین صنعتی این کشور شده است.

«معاون دبیرکل CNIA بنام Jia Mingxing» گفت: در حالی که واحدهای ذوب اصلی موفق به حفظ و مدیریت تولید نرمال خود شده بودند اما بسیاری از صنایع فرآوری مس و آلومینیوم و مصرف کنندگان پایین دست تاخیری را در بازگشت به کار پس از تعطیلی سال نو چین داشتند.

وی در مصاحبه با نشریه ای که توسط CNIA منتشر می شود گفت: تقاضا برای فلزات به طور موقت کاهش یافته است.

«معاون دبیر کل انجمن فلزات غیر آهنی چین» در ادامه اعلام کرد: شروع ذخیره سازی می تواند به طور موثر افزایش موجودی را در تولیدکنندگان فلزات کاهش دهد و مشکلات فرآیندها و کاهش قیمت ها را اداره نماید.

وی افزود: این امر همچنین می تواند برای صنایع پایین دستی مانند ساخت و ساز و مسکن ،تهویه مطبوع و نیز ساخت باتری که به فلزات برای تداوم کار نیاز دارند، ذخیره قابل قبولی را فراهم نماید.

موجودی به طور معمول به انبارهایی اشاره دارد که یک کسب و کار قصد فروش آنرا دارد درحالی که این انبارها معمولا ظرفیت انباشت بیشتری در ذخیره سازی در مواقع اضطراری دارند.

در سطح ملی چنین فعالیت های انبارداری در چین به طور سنتی توسط دفتر ذخیره دولت انجام می شود و توسط کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی نظارت می شود.

«جیا» گفت: میزان بهره برداری و استفاده از واحدهای فرآوری مس و آلومینیوم که توسط CNIA مورد بررسی قرار گرفته در تاریخ 26 فوریه 59 درصد بوده که رشد 12.9 درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

وی اظهار داشت: پس از تعطیلات این رشد کندتر شد زیرا کارگران تحت تاثیر محدودیت های مسافرتی ناشی از ویروس کرونا قرار گرفتند.

«جیا» بدون ارائه ارقام میزان بهره گیری از واحدها در هفته قبل گفت: میزان بهره گیری از ظرفیت به طور متوسط برای ذوب مس 81.5 درصد، برای ذوب آلومینیوم 87.6 درصد و برای ذوب سرب و روی 80.2 درصد بود.

از 241 واحد ذوب غیر آهنی و تولیدکننده محصولات مس و آلومینیوم مورد بررسی، 90.5 درصد تا 26 فوریه به کار خود بازگشتند که نسبت به هفته قبل تر 7.1 درصد افزایش داشته است.

«جیا» همچنین پیشنهاد داد که چین واردات اسید سولفوریک که محصول جانبی فرآوری ذوب است را به حالت تعلیق درآورد. برخی واحدهای ذوب مجبور به کاهش تولید در هفته های اخیر شده اند زیرا فضای ذخیره سازی اسید سولفوریک در کارخانجات آنها تمام شده و فروش آنها را دچار مشکل کرده است.

«جیا» گفت: با محدود شدن بودجه و چرخه پرداخت به دلیل بیماری ویروس کرونا، شرکت های فلزی به سختی آسیب دیده اند لذا پیشنهاد می شود معافیت از مالیات و نرخ بهره ترجیحی اعتباری به آنان تخصیص یابد.

 

***ویروس کرونای جدید، صنعت مس چین را در معرض مخاطره‌ای دیگر قرار داده است

صنعت مس چین که از کندی اقتصادی سراسری در اثر ویروس کورونای جدید آسیب دیده، مجبور به ذخیره‌سازی مقادیر هنگفتی از اسیدسولفوریک شده است که به عنوان یک فرآورده فرعی در فرایند ذوب تولید می‌شود و در شرایط عادی بلافاصله به فروش می‌رسد.
روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، این مسئله چنان حاد شده که کارخانه‌های ذوب ممکن است در صورتی که جا برای نگهداری این ماده خطرناک و بسیار خورنده کم بیاورند، چاره‌ای جز محدود کردن عملیات‌ها نداشته باشند. تغییرات ساختاری در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان، باعث پیدایش صنعت مس داخلی عظیم شده است. طبق داده‌های سازمان جهانی آمار فلزات، این کشور 6.4 میلیون تن از این فلز را در 2018 در کارخانه‌های ذوب خود به عمل آورد که 7 درصد بیش از رقم سال 2017 بود. این رقم 2.6 برابر رقم 2.5 میلیون تنی سال 2008 است. در حالی که تولید داخلی ارتقا یافته ارزش افزوده‌ای نصیب سنگ معدن مس این کشور کرده، تولیدکنندگان مس را نیز در معرض نوسانات بازار بین‌المللی فلزات قرار داده است.

بهای هر تن مس پیش‌فروش سه ماهه در بورس فلزات لندن، در سوم فوریه به پنج هزار و 525 دلار تنزل یافت که کمترین بهای این فلز از ماه مه 2017 به بعد به شمار می‌رود. افت مس از زمان شیوع ویروس کورونای جدید در اواخر ژانویه شروع شد، چون کاهش سرعت فعالیت‌های اقتصادی تقاضا برای این فلز را پایین آورده است. از آن زمان به بعد، قیمت‌ها اندکی افزایش داشته‌اند و هم‌اکنون پیرامون پنج هزار و 600 دلار برای هر تن در نوسان است. علت این بهبود سریع عمدتا نگرانی‌های مرتبط با کاهش تولید شمش مس، همچنین بازخرید‌های متعاقب تنزل قیمت و تصمیم‌های دولت برای به حرکت درآوردن اقتصاد متوقف شده بود. صنایع تولیدی در چین از زمان شیوع کورونای جدید فلج شده‌اند.

ووهان و استان پیرامونی هوبئی قفل شده و عملیات‌های بندری در نواحی ساحلی بسیار کند شده است. حمل و نقل به صورتی تنزل یافته که کارخانه‌های ذوب ممکن است نهایتا از تهیه مواد خام عاجز شوند. در پس‌زمینه نیز حجم‌های انبوهی از اسیدسولفوریکی که به‌طور مستمر توسط کارخانه‌های ذوب تولید می‌شوند در انبارها باقی مانده است. کارخانه‌های ذوب محصول اسیدسولفوریک خود را غالبا به تولید کنندگان کودهای شیمیایی می‌فروشند اما فعالیت‌های این صنعت نیز در اثر ضربه های ناشی از شیوع ویروس کورونای جدید بسیار کاهش یافته است.

اسید سولفوریک از گاز دی‌اکسید گوگرد، که در زمان استخراج مس از کنسانتره متصاعد می‌شود، تولید می‌شود. موسسه مشاوره تحقیقاتی بریتانیایی وود مکنزی تخمین می‌زند که چین در ازای ذوب هر تن مس حدود 3.6 تن اسیدسولفوریک تولید می‌کند که بخش عمده‌ای از آن به کارخانه‌های تولید کود شیمیایی فروخته می‌شود. این اسید برای حیات و محیط زیست خطرناک است و باید پیش از انتقال در تانکرهایی ذخیره شود اما وقفه‌های گسترده در شبکه حمل و نقل کشور بدین معنا است که امکان انتقال آن به هیچ جا وجود ندارد و این می‌تواند منجر به توقف عملیات‌های ذوب مس شود تا اسید انتقال یابد یا جای بیشتری برای نگهداری و ذخیره آن مهیا شود.

این مسئله باعث اخلال شدید در روند عرضه و تقاضا شده و بعضی از کارخانه‌های ذوب را وادار به فروش اسید ذخیره شده خود به زیر قیمت بازار کرده است. تاکاهیرو فوروکاوا، از مقامات ارشد در بخش فلزات غیرآهنی تجارتخانه ماروبنی، گفت: با وجود این خریداران تا زمانی که تقاضا از سوی کارخانه‌های تولید کود شیمیایی افزایش نیابد مایل به ورود به این بازار نیستند.

موسسه صنعت اسیدسولفوریک چین گفت: تولید این اسید در سال 2018 با رشدی یک درصدی نسبت به سال 2017 به 96.9 میلیون تن رسید. این رقم شامل 35 میلیون تن تولید کارخانه‌های ذوب می‌شود، که 6 درصد نسبت به 2017 رشد داشته است. یاسوهیرو یاماموتو، رئیس تحقیقات در مؤسسه اسیدسولفوریک ژاپن، تصریح کرد: ذوب مس در چین بدون توجه به گرایش‌های بازار نسبت به اسیدسولفوریک به رشد خود ادامه می‌دهد.

به گفته فوروکاوا و بسیاری کارشناسان، چین برای ایجاد ارزش افزوده در منابع معدنی این کشور پیوسته ظرفیت ذوب خود را بالا خواهد برد، که معنای آن در دسترس بودن بیش از حد اسیدسولفوریک و حتی پس از بهبود صنایع تولیدی و بازگشت حمل و نقل به وضعیت عادی است.

 آهن اینفو