سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021 ساعت ×
اختصاصی آرتان پرس

افزایش سرمایه های شرکت های فولادی در بورس

شناسه : 35553 ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
با شروع روند افزایش سرمایه های شرکت های فلزی شاهد چرخش سریعتر چرخ های اقتصاد فلزی و فولادی کشور خواهیم بود. این شرایط اگر درست مدیریت شود می تواند زنجیره ارزش شرکت های فولادی را بیش تر از گذشته غنی کند و به معاملات پایدار برد برد بین سهامدار و صنعتگر ایجاد نماید.
افزایش سرمایه های شرکت های فولادی در بورس
پ
پ

موضوع افزایش سرمایه های شرکت های فولادی در بورس حدودا دو هفته ای است که داغ شده و هر روز یکی از نمادها خبر از برگزاری مجمع عمومی و به تبع آن افزایش سرمایه ناشی از قیمت گذاری مجدد و سود و عواید ناشی از فروش را اعلام می کند. در این یادداشت به بررسی علل اعلام افزایش سرمایه ها در این بازه از بازار می پردازیم و نهایتا به افزایش سرمایه شرکت های فولادی گریزی خواهیم زد.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** رویکرد افزایش سرمایه؛ ضامن رشد بازار سهام

موضوع افزایش سرمایه شرکت ها ارتباط مستقیمی با دیدگاه فعالان بورس به آینده بازار دارد. در صورتی که آینده ی بورس شفاف و سبز نباشد معمولا خبری از افزایش سرمایه نخواهد بود چرا که این اتفاق می تواند یه فرصت بزرگ برای جذب سرمایه های سرمایه داران را تباه کند. از روزی که شاخص از مرز کف سازی خود یعنی یک میلیون و صد هزار واحد به بالا بازگشت سیگنال های رشد مقطعی بازار در یافت شد.معتبرترین نظرسنجی های برگزار شده در خصوص آینده بازار سهام به شرح ذیل است.

 

*** آخرین نظرسنجی های رسمی در خصوص جهت گیری بازار

۸۵ درصد معتقدند بازار رشد خواهد کرد. ۷ درصد معتقدند بازار فقط به دلایل بنیادی رشد خواهد کرد (بهبود قیمت‌های جهانی و عملکرد مناسب شرکت‌ها). ۴۶ درصد معتقدند که بازار به دلایلی همچون جذابیت قیمتی، احتمال رفع تحریم‌ها و احتمال حمایت از بورس با توجه به انتخابات سال آینده رشد خواهد کرد.۳۲ درصد معتقدند که با توجه به همه‌ی عوامل، بازار رشد خواهد کرد. ۱۵ درصد هم معتقد به عدم رشد بازار هستند. این نظر سنجی به خوبی ذهنیت سرمایه‌گذاران در خصوص بازار سرمایه را نشان می‌دهد.

 

*** شرایط فعلی بهترین زمان برای اعلام تجدید ارزیابی ها

در چنین شرایطی بهترین زمان برای اعلام افزایش سرمایه شرکت ها و ارزیابی مجدد ارزندگی سهام است چرا که شرکت ها می توانند از اهرم اقبال عمومی جامعه بهره مند شوند و راهی برای پیشبرد اهداف خود بسازند و مسیر را هموارتر کنند.لذا عمده دلایل رشد بازار مربوط به اتفاقاتی است که در ذهن سرمایه‌گذاران شکل گرفته است. در شرایط فعلی با ورود یک کاتالیزور مانند گزارش های مجمع و اعلان رسمی مجوزهای افزایش سرمایه شاهد رشد پیوسته تر بازار سهام خواهیم بود.

 

*** انتخابات آمریکا محرک فرایند افزایش سرمایه شرکت ها

بورس ایران دقیقا بعد از انتخابات آمریکا مسیر سبز خود را به صورت پیوسته شروع کرده و عملا روند تدریجی رشد در شرایط فعلی بهترین سناریوی قابل پیش بینی است.بازار بورس تهران به شدت متاثر از هیجانات است.این موضوع در بازارهای موازی نیز به وفور مشاهده می شود. لذا بازار نیاز به منطق و تعادل در رفتار بازی سازان دارد. با انتخاب بایدن این معادلات ذهنی تغییر کرده است و این نگرش قوی نسبت به رشد بازار تعیین کننده‌ی مسیر بورس تا پایان سال خواهد بود

 

*** تعلیق قانون های دست و پا گیر برای ورود به فرایند ارزیابی

برخی از قانون گذاری ها و محدودیت هایی که از سوی سازمان بورس مطرح شده بود به زمان دیگری موکول شد و این موضوع سبب گردید تا چشم انداز رشد در بازار نه تنها در افق های کوتاه مدت منطقی به نظر برسد بلکه در بازه های میانمدت نیز بتوان بر اساس ارزندگی سهام شرکت ها برنامه زیزی کرد. قوانین و دستورالعمل‌ها و جلسات حمایتی نتوانستند فضایی که علیه بورس شکل گرفته بود را عوض کنند زیرا قدرت کافی برای تغییر ذهنیت سرمایه گذاران را نداشتند.در ماه های گذشته بزرگترین لطمه به بازار بورس وارد شد و آن چیزی جز از بین رفتن اعتماد عمومی به این بازار نبود.

 

***رشد بازار بورس بر خلاف سایر بازارهای موازی

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتیجه ای به همراه داشت که شاید کمتر تحلیلگری به ان رجوع می کرد و بازار را با این نتیجه ارزیابی می کرد. یکی از دلایلی که باعث به تعویق افتادن افزایش سرمایه شرکت های بورسی و تشکیل جلسات مجمع شده بود انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر بازار بورس بود. انتخاب بایدن فضای شک و تاریک و چشم انداز تاریکی که ترامپ ایجاد کرده بود را شکست و تغییرات بزرگی در انتظارات تورمی از اقتصاد کشور در ذهن مردم ایجاد کرد. شکست و تعدیل تورم انتظاری، باعث ریزش قیمتی در بازار خودرو  و مسکن شده و رکود معاملاتی این دو بازار را در چند ماه آینده به دنبال خواهد داشت. بازار بورس به دلیل ریزش های دو ماهه خود عملا ریسک های ریزشی را پیشخور کرده بود و راهی به جز صعود را در برنامه نداشت.

 

***رشد بازار بورس در کنار افت بازار مسکن

با از بین رفتن تقاضای سفته بازی و سوداگری در بازارهای موازی بورس ، شرایط برای شروع روزهای مثبت بورس فراهم شده است و از آنجا که تقاضای مصرفی در دو بازار مسکن و خودرو وجود نداشت بلافاصله باعث ریزش قیمتی و رکود مسکن و خودرو شد.

 

*** شروع روند افزایش سرمایه کامودیتی های بورس ایران

با شروع روند افزایش سرمایه های شرکت های فلزی شاهد چرخش سریعتر چرخ های اقتصاد فلزی و فولادی کشور خواهیم بود. این شرایط اگر درست مدیریت شود می تواند زنجیره ارزش شرکت های فولادی را بیش تر از گذشته غنی کند و به معاملات پایدار برد برد بین سهامدار و صنعتگر ایجاد نماید. جداول آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران  گویای صدور چهار میلیون و ۳۷۵ هزار و ۸۵۱ تن زنجیره و محصولات فولادی به ارزش یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار است که ۷۶.۸ درصد در بخش شمش فولادی به بیلت و بلوم اختصاص داشت.

 

*** تایید افزایش سرمایه شرکت فولاد خوزستان

در سایه همین تعادل ها و کاهش انتظارات تورمی جامعه شاهد روزهای روشنی برای بورس خواهیم بود. برای مثال با افزایش سرمایه شرکت فولاد خوزستان، سهام این شرکت در صف خرید قرار گرفت. مجوز افزایش سرمایه ۱۶۲ درصدی شرکت فولاد خوزستان از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد. بر این اساس سرمایه شرکت از مبلغ ۱۹ هزار و ۴۸ میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا خواهد کرد. این رشد سرمایه از محل سود انباشته تامین و به منظور اصلاح ساختار مالی و جبران سرمایه گذاری‌های انجام می‌شود.

 

*** افزایش سرمایه در انتظار شرکت ملی مس ایران

شرکت ملی مس ایران نیز از شرایطی ک توضیح داده شد استفاده کرده و جلسه برگزاری مجمع خود را برنامه ریزی کرده است. بعد از اخذ مجوزهای لازم از بازرس محترم قانونی و هیأت مدیره شرکت و سازمان بورس مراحل افزایش سرمایه شرکت مس از ۱۰ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان به ۲۰ هزار میلیارد تومان نهایی شده است و برای تصمیم‌گیری و تایید نهایی در مجمع عمومی فوق‌العاده ارائه خواهد شد.

 

*** شروع فرایند افزایش سرمایه در شرکت های معدنی

افزایش سرمایه ها به موازات شرکت های فولادی در معدنی ها نیز سرایت کرد و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یکی ازپیشروهای افزایش سرمایه در گروه معدنی هاست. در صورتی که این افزایش سرمایه تایید شود بسیار از شرکت های زنجیره فولاد نیز وارد سیکل تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه خواهند شد. پس به احتمال زیاد در بازار روزهای آتی شاهد صف خرید در مجموعه فلزی ها و کامودیتی ها خواهیم بود . موضوع افزایش سرمایه مرحله دوم این نماد از ۷۴,۴۰۰ میلیارد ریال به ۱۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته و به زودی نتیحه نهایی آن اعلام می گردد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.