سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021 ساعت ×
تحلیل اقتصادی:

نوسانات قیمت ارز همزمان با اختلاف نظر مجلس و دولت بر سر برجام

شناسه : 35710 ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
تصویب طرح اقدام راهبردی لغو تحریم ها از سوی مجلس، اختلاف نظرهایی که بین مجلس و دولت به وجود آمده است و عدم قطعیت های سیاسی به رشد هیجانات و نوسانات قیمت ارز منجر شده است.
نوسانات قیمت ارز همزمان با اختلاف نظر مجلس و دولت بر سر برجام
پ
پ

نرخ ارز در دو هفته ی گذشته در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود و همه خود را برای نرخ های زیر بیست هزار تومان آماده می کردند. موضوع نوسانات نرخ ارز بهانه ای برای کاهش قیمت ها در بازار خودرو و مسکن شد و این دو بازار شدیدترین واکنش ها را نسبت به کاهش شدید نرخ ارز تجربه کردند.اما اتفاقاتی فراتر از عرصه ی ملی اتفاق افتادند که این سراشیبی نزول را یکباره به یک جهش در نرخ ارز تبدیل کردند. طوری که شاهد افزایش قیمت تقریبا هزار تومانی در نرخ ارز بودیم. عده ای این افزایش نرخ ارز را ناشی از اختلاف دولت و مجلس در خصوص تصمیمات سیاسی اخیر می دانند. در این یادداشت به اختلافات مجلس و دولت در خصوص چشم انداز سیاسی کشور و تاثیر آن بر افزایش نرخ دلار خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** نوسان قیمت ارز در کشور

زمان نوسانات قیمت ارز همه چشم به عکس العمل صرافی ملی می دوزند تا مسیر تغییرات قیمت ارز را به رسمیت بشناسد. صرافی ملی متاثر از برخی التهابات به وجود آمده در بازار زیرزمینی ارز مجبور شد تا نرخ فروش دلار را در طول فعالیت امروز خود، توام با ۶۲۰ تومان افزایش تا آخرین نرخ پایانی اعلامی تابلو؛ نرخ فروش ۲۵،۶۲۰ تومان اعلام نماید . این در حالی است که زمزمه هایی از رشد بیشتر قیمت ها در بازار آزاد بودیم که بسیار از خریداران را در بازارهای ارز، مسکن، خودرو و طلا متاثر کرده و عملا باعث تحرک مجدد بازارها گردید.

از آنجایی که قیمت طلا در ایران از دلار خط می گیرد و به نوعی وابستگی خطی به قیمت روز دلار دارد.بر همین مبنا و مطابق با اطلاعات از بازار طلافروشان تهران و مظنه طلا؛ برآورد دلار طلا هم در این لحظه رقم ۲۵،۵۰۰ تومان را نشان میدهد .شنیدیم برخی از تحلیلگران بازار هم در این میان علت بروز التهاب در بازار ارز را مربوط به خبر تصویب “طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” دانستند.

 

*** تصویب طرح اقدام راهبردی لغو تحریم ها

در خصوص تصویب طرح اقدام راهبردی لغو تحریم ها از سوی مجلس باید بیان کرد که در روز سه شنبه مجلس این طرح را به تصویب رساند و از آنجایی که اختلاف نظرهایی بین مجلس و دولت به وجود آمده است عدم قطعیت های سیاسی به رشد هیجانات و نوسانات قیمت ارز منجر شده است. بر طبق این طرح ایران تعهدات اجرایی خود در معاهده NPT را کنار خواهد گذاشت و به سطح غنی سازی آزاد خود باز خواهد گشت. به واسطه این موضوع و اختلاف کاملا مشخص بین دولت و مجلس دلار ۸۵۰ تومان و سکه طلا ۸۰۰ هزار تومان گران شدند. این واکنش هیجانی و غیرمنطقی را می‌توان حتی بدتر از رفتار بازار ارز با خود خبر ترور شهید محسن فخری‌زاده ارزیابی کرد.

روز چهارشنبه روز بسیار حساسی برای نرخ گذاری و مشخص شدن روند کوتاه مدت نرخ ارز و طلاست. در صورتی که خبرهای مثبتی از برجام و سایر چالش های سیاسی نظام منتشر شود شاهد کنترل نرخ ارز و بازگشت به قیمت های ده روز گذشته خواهیم بود.اما در صورتی که خبر مثبتی از خبرگذاری ها نشر پیدا نکند و تحولات سیاسی داخلی و خارجی روند ثبات و پیش بینی پذیری را به چالش بکشند به احتمال زیاد افزایش نرخ دلار تا پایان آذر بر بازارهای مالی ایران سایه خواهد افکند.

 

*** افزایش قیمت شدید فولادی ها به واسطه نوسانات نرخ ارز

یکی دیگر از موضوعات که ریشه ی آن به التهابات اخیر بازار ارز بر می گردد موضوع افزایش قیمت شدید فولادی ها به واسطه تغییر نرخ ارز نیمایی است. گفتنی است که التهابات بازار داخلی امروز فولاد و افزایش ناگهانی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی نرخ ها عمدتا مربوط می شود به عملیاتی شدن شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار و افزایش شدید نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا که در نهایت؛ اگز چه مورد اقبال تقاضای نوردی واقع نگردید؛ اما در نهایت منجر شد به افزایش شدید نرخ های پیشنهادی مبادی فروش در بازار داخلی .این تحولات نوید افزایش نرخ ارز را خداقل در بازه یک ماهه می دهد که به شدت به هیجانات سیاسی و تکانه های سیاسی فراملی وابسته است.

گفتنی است که در این میان و در خصوص مکانیزم تعیین قیمت های پایه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا بنا بر شیوه‌نامه جدید؛ ملاک نرخ ارز؛ میانیگن نرخ حواله هفتگی خرید و فروش دلار است ( حدود ۲۵۷۳۰ تومان ) که در حال حاضر هم بالاتر از نرخ فروش اسکناس ارز در تابلوی صرافی ملی ایستاده است.

 

*** مخالفت دولت با دیدگاه مجلس

دولت رسما مخالفت خود با دیدگاه مجلس را اعلام کرده و خواستار تجدید نظر در خصوص خروج از معاهدات بین المللی حوزه ی هسته ای کشور شده است. در این خصوص علی ربیعی سختگوی دولت اعلام کرده است که انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همینطور عدم اجرای پروتکل الحاقی منجر به دائمی شدن تحریم ها می شود. وی تحلیل کرده است که اگر قرار بر کنار گذاشتن این معاهدات بود در اینصورت به مذاکرات هسته ای و برجام نیازی نمی بود.

ایران قبل از قبول توافق نامه برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نکرده است و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشته و با همه این تفاسیر تحت سخت ترین تحریم های بین المللی و تحریم های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.لذا باید در خصوص ادبیات طرح و نتایجی که مجلس به دنبال رسیدن به آن است تجدید نظر کرد و به دنبال راهکاری عملیاتی برای کاهش هزینه های معاهدات بین المللی بود.

 

*** ترامپ به دنبال فشار حداکثری به ایران

دولت ترامپ در ماه آخر حکمرانی خود به دنبال بالا بردن هزینه ی حذف خود برای ایران است.لذا از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران و فشار حداکثری مضایقه نمی کند. از صبح روز اعلام نتایج انتخابات آمریکا ترامپ به دنبال ایجاد تنش در خاورمیانه بوده و عملا با ایجاد فشار به دولت و حکومت ایران به دنبال آن است که شرایط همراهی اسرائیل در منطقه را به دست آورد و از کانال اسرائیل به ایران ضربه وارد کند.

دلار در شرایطی قرار گرفته که واقعا نمی توان انتظارات قیمتی آن را برای بلند مدت و حتی میان مدت پیش بینی کرد. واریز هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی به بورس، تصویب دوفوریت بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‍‌‌‌ها در مجلس و احتمال لغو بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای در روز گذشته سیگنال‌هایی برای آینده بازار ارز بودند که هر کدام سمت و سوی بازار ارز را به مسیر های مختلفی هدایت می کنند.

در شرایط فعلی نرخ حواله درهم مسئله ای است که خبر از آینده ی نرخ ارز در بازار آزاد می دهد. در شرایط فعلی نرخ حواله درهم به بالای ۷ هزار تومان رسیده است. در صورتی که درهم روز چهارشنبه به بالای ۷ هزار  و ۲۰۰ تومان برود، می توان انتظار رشد بیشتر در بازار داخلی را داشت.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.