سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021 ساعت ×
آرتان پرس بررسی می کند:

اقدامات دولت برای تهیه واکسن کرونا از نمونه ایرانی تا مشقت های خرید نمونه های خارجی

شناسه : 37168 ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲

موضوع واکسن کرونا از ماه های گذشته با آزمون و خطای دو مرحله ای در دنیا تست اجرا گرفته است و برخی از کمپانی های تولید واکسن مراحل پایانی را طی می کنند و سازمان غذا و داروی جهانی نیز مجوز اضطراری تزریق را برای واکسن های مدرنا و فایرز صادر کرده است. حال باید […]

اقدامات دولت برای تهیه واکسن کرونا از نمونه ایرانی تا مشقت های خرید نمونه های خارجی
پ
پ

موضوع واکسن کرونا از ماه های گذشته با آزمون و خطای دو مرحله ای در دنیا تست اجرا گرفته است و برخی از کمپانی های تولید واکسن مراحل پایانی را طی می کنند و سازمان غذا و داروی جهانی نیز مجوز اضطراری تزریق را برای واکسن های مدرنا و فایرز صادر کرده است. حال باید دید که شرایط ایران برای تهیه یا خرید واکسن کرونا به چه سمت و سویی خواهد رفت. تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

بسیاری از کشورها واکسن فایزر را خریدند و تا جایی که بررسی کرده ایم هفت میلیارد دز از این واکسن در کل دنیا پیش خریداری شده است اما کشور ما در فهرست خریداران واکسن فایزر نیست. این موضوع می تواند دلایل مختلف داشته باشد اما به احتمال زیاد یکی از دلایل آن روند مساعد تولید واکسن در ایران است که نتایج تحقیقات بومی در این زمینه به جاهای خوبی رسیده است.

براساس آخرین اطلاعاتی دریافتی از برخی از مبادی خبری دنیا، ایران ۳۰ میلیون دُز واکسن کرونا را پیش خرید کرده بود اما مشخص نیست بنابر چه مشکلی هنوز امکان دسترسی به آن وجود ندارد. کمیته علمی ستاد مبارزه با ویروس کرونا در ایران اعلام کرد که مرحله نخست تست انسانی واکسن کرونا پس از هفته اول دی‌ماه آغاز می‌شود. این موضوع می تواند روند توزیع واکسن را تا نیمه ی سال آتی به اتمام برساند. این موضوع می تواند بسیاری از بازارهای مالی ایران را با جهشی مثبت به کانال صعودی سوق دهد.

 

*** آخرین دستاوردهای ایران در دستیابی به واکسن کرونا

بررسی های صورت گرفته در خصوص آخرین دستاوردهای ایران در دستیابی به واکسن کرونا مثبت و امیدوارکننده ارزیابی شده است. مینو محرز، محقق ارشد حوزه سلامت اعلام کرده است که مرحله اول آزمایش انسانی این واکسن، با تزریق در دو نوبت روی ۵۶ نفر صورت می‌گیرد. این در شرایطی است که واکسن کرونای ایرانی تقریبا ۶۰ درصد هزینه ی واکسن های مشابه بین المللی هزینه دارد و این موضوع می تواند سبب حفظ سرمایه های داخلی شود.

واکسن کرونا بر اساس فرمولاسیون تولید شده و شیوه ی نگهداری و تزریق قیمت های متفاوتی را نتیجه داده است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی، نرخ جهانی واکسن کرونا را بین ۴ تا ۴۰ دلار برای انواع مختلف اعلام کرد. ایران با کواکس برای تهیه واکسن قرارداد بسته است که شامل واکسن تولید آکسفورد و واکسن چین می‌شود. به نظر می رسد اقدامات برای ورود واکسن های جواب پس داده ی بین المللی باید سریع تر انجام شود.

 

*** طراحی دو مرحله ای واکسن کرونا

واکسن های تولید شده معمولا برای دو مرحله طراحی شده اند. نمی توان این ویروس را با فرمولی تک واحدی و تک دوزی روانه بازار کرد و این موضوع مسئله ای است که روند تحقیقات و دستیابی به واکسن را در کل دنیا با مشکل مواجه کرده است . یکی از چالش های ایران تهیه دو دوز از واکسن کرونا است که عملا ظرفیت مقاوم سازی را به نصف حالت تک دوزی کاهش می دهد. در مرحله نخست ۲۰ میلیون دُز واکسن که برای ۱۰ میلیون نفر (هر نفر دو تزریق به فاصله سه هفته تا یک ماه) تهیه می‌شود که هزینه آن حدود ۵۰ میلیون دلار است.

فرمول های پاتولوژی و ایمونولوژی در زمینه مقاوم سازی جوامع در تجربیات قبلی پاندمی نشان می دهد که برای اینکه مقاوم سازی در کشوری مانند ایران صورت پذیرد باید حداقل برای ۶۵ درصد حامعه واکسن وجود داشته باشد و تزریق واکسن در یان تعداد جمعیت می تواند به سرعت مسیر ابتلا به کرونا را در کشور از بین ببرد.لذا افراد بهبود یافته از کرونا نباید واکسن تزریق کنند به نظر می‌رسد برای قطع زنجیره کرونا در کشور به حدود ۲۰۰ میلیون دلار هزینه نیاز باشد. در شرایط فعلی این رقم برای بودجه ی ملی رقم بالایی است که باید فکری برای تامین آن برداشت.

 

*** بودجه ی واردات دارو به ایران

حال بررسی کنیم و ببینیم هر ساله چه بخشی از سرمایه ملی صرف واردات دارو به ایران می شود. بررسی های صورت گرفته از گزارشات بانک مرکزی در خصوص بودجه ی واردات دارو به ایران نشان می دهد که کشور ما در سال نزدیک به یک میلیارد دلار دارو از کشورهای مختلف از جمله اروپا و آمریکای شمالی وارد می کند. متاسفانه بخشی از این دارو ها با وجود ثبت سفارش به دلیل تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول به دست نیازمندان نمی رسد. این اولین موضوعی است که برای واردکنندگان دارو هزینه های هنگفتی را ایجاد کرده است.

در شرایط فعلی بزرگترین مسئله ی عدم تهیه واکسن کرونا مشکلات مالی و مشکلات تامین ارز مورد نیاز برای ۶۵ درصد جمعیت ایران است. بیش از دو ماه است ارز لازم برای خرید دارو به طرف چینی تحویل داده شده است. شرکت‌های داخلی هم ریال را به بانک‌های کارگزار داخلی تحویل دادند اما به دلیل مشکلاتی که در کنلن بانک چین ایجاد شده، هنوز مواد اولیه به کشور وارد نشده است.

 

*** تاثیر FATF  بر تهیه واکسن کرونا

خبر کرونای جدید در انگلیس است که میزان شیوع آن بسیار زیاد ارزیابی شده است.موضوعی است که باید جدی کرفته شود و تجربه ی ورود ویروس کرونا از چین را نباید در این سناریو مرتکب شد. بورس ایران در شرایط فعلی در حال قوت گرفتن است و خبرهای تولید واکسن کرونای داخلی نیز به این روند شدت داده است. روند معاملات امروز امیدوارکننده به نظر می رسد و غالب صنایع با ورود پول همراه بوده است به احتمال زیاد شاهد رشد قیمت ها در شرکت های دارویی باشیم.

موضوع FATF هم یکی دیگر از مناقشات بین المللی ایران برای تهیه واکسن است. متاسفانه این نهاد مالی و نظارتی برای ایران استثنایی قائل نشده و در عمل شاهد سنگ اندازیی هایی در مسیر خرید واکسن برای ایران هستیم. یکی از موانع خرید واکسن کرونا، قواعد FATF است که ایران آن را به‌طور کامل اجرا نمی‌کند.  اما FATF اصلا نهادهایی را که در حوزه‌ دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت دارند، دارای ریسک بالا نمی‌داند و اعلام کرده که اجرای FATF نباید در تجارت بشردوستانه خللی وارد کند.

با وجود همه ی تحریم ها و مشکلاتی که به وجود آمده ایران برای خرید واکسن نباید عجله کند زیرا این واکسن ها مسیر واقعی و استاندارد خود را سپری نکرده ااد و کسی از عوارض احتمالی آنها خبری ندارد. از طرفی سوگیری هایی که برای ایران وجود دارد این واکسن را می تواند به یک تهدید زیست محیطی در ایران تبدیل کند.

 

*** هزینه خرید واکسن برای ایران

پیشنهاد می شود که در شرایط فعلی با کنترل عوامل فیزیکی شیوع بیماری را کنترل کرد. خرید واکسن کرونا بایستی از مسیر سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد و تاکنون هر راهی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر  تحریم آمریکا و ضرورت اخذ مجوز ، با مانع مواجه شده است. اما متاسفانه تحقیقاتی باید صورت بگیرد تا با بررسی سناریوهای مختلف بهترین نتیجه گرفته شود.

از نظر هزینه خرید واکسن برای ایران گزینه ی بسیار خوبی است. تمام فاکتورهای مالی به نفع تهیه واکسن رای داده اند. فرض کنیم که واکسن تا پایان سال ۱۴۰۰ در کشور توزیع شود، درواقع اقتصاد برای دو سال یعنی زمستان امسال و سال بعد درگیر پاندمی کرونا خواهد بود. در نتیجه هزینه‌ای که کرونا بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کند در بهترین حالت ۳۲ میلیارد دلار و در بدترین حالت ۴۸ میلیارد دلار خواهد بود. این درحالی است که هزینه ‘گرانترین واکسن برای تزریق به کل جمعیت کشور در سال ۱۴۰۰ که بالغ بر ۸۵ میلیون نفر خواهد بود، نزدیک به ۵ میلیارد دلار است.

 

*** اولویت افراد برای واکسن کرونا

ارزیابی هایی که صورت گرفته نشان می دهد که خرید واکسن برای کشور به صرفه‌تر بوده و در نتیجه دولت باید تمام تلاش خود را برای تهیه واکسن انجام دهد.

البته بهترین گزینه این است که واکسن داخلی با بهترین کیفیت و بر اساس معتبرترین استانداردهای جهانی در کشور توزیع شود تا ریسک های ناشی از سوگیری های سیاسی برای ایران به صفر میل کند. همچنین پس از تولید و توزیع واکسن کرونا در کشور باید اقشار مخالف جامعه را برای تزریق واکسن اولویت‌بندی کرد.  ابتدا باید کادر بهداشت و درمان که از نزدیک با بیماری درگیر هستند به عنوان اولین دریافت‌کنندگان واکسن کرونا انتخاب شوند. پس از آن‌‌ها افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و سالمندان اولویت دارند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.