جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

اوج‌گیری طلا بالاتر از کرونا

شناسه : 21122 ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۷:۴۱

بر اساس معاملات بازار جهانی، قیمت طلا تحت تاثیر انتظار سرمایه‌گذاران برای کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان با هدف محدود کردن آسیب‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا، افزایش پیدا کرد.

پ
پ

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۵ درصد رشد کرد و به یک هزار و ۵۹۸ دلار و ۵۹ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، به یک هزار و ۶۰۰ دلار و ۹۰ سنت رسید.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا و کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا طی روزهای اخیر به اقدامات لازم در صورت نیاز اشاره کرده‌اند.

واندانا بهارتی، تحلیلگر شرکت تحقیقات کالای “اس ام سی کام ترید” در این‌باره اظهار کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، بانک‌های مرکزی برای انجام کاهش نرخ‌های بهره در شتاب هستند و این امر ممکن است زمینه را برای رشد فراهم کند. ما انتظار داریم بانک مرکزی آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ نرخ‌های بهره را کاهش دهد اما ممکن است این اقدام را در نیمه اول سال هم انجام دهد.

نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کنند.

انتظار بازار برای تسهیل سیاست پولی از سوی بانک‌های مرکزی از صعود بازارهای سهام حمایت کرد، در حالی که دلار نزدیک به پایین‌ترین حد خود در یک ماه و نیم گذشته ایستاد.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، طلا همسو با بازارهای سهام حرکت می‌کند زیرا سرمایه‌گذاران پس از این که هفته گذشته به نقد کردن قراردادهای خود پرداختند، اکنون دوباره به خرید پرداخته‌اند و بازده پایین‌تر بازدهی اوراق خزانه آمریکا هم از پشتیبانی کرده است.

در این بین، آماری که روز دوشنبه منتشر شد، نشان داد که فعالیت بخش تولید آمریکا ماه گذشته در پی کاهش سفارش‌های جدید افت کرد که منعکس‌کننده نگرانی‌ها درباره اختلالات زنجیره تامین به دلیل شیوع ویروس کرونا و بارزکننده نیاز برای کاهش نرخ‌های بهره است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، سرمایه‌گذاران همچنین منتظر کنفرانس گروه هفت هستند که طی آن وزیران دارایی و روسای بانک‌های مرکزی اعضای این گروه به بحث درباره تدابیر ضروری برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن خواهند پرداخت.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد: هر اونس طلا ممکن است به محدوده یک هزار و ۶۳۱ دلار صعود کند. این فلز در سطح یک هزار و ۵۸۴ دلار از حمایت برخوردار است و اگر به پایین این سطح سقوط کند، تا مرز یک هزار و ۵۶۵ دلار عقب‌نشینی خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۹ درصد صعود کرد و به دو هزار و ۵۴۴ دلار و ۷۹ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۲ درصد رشد کرد و به ۸۷۱ دلار و یک سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۱.۱ درصد افزایش، ۱۶ دلار و ۹۱ سنت معامله شد.

 

***ارز و سکه خریدار ندارد

عبور دلار از سد مقاومتی ۱۵ هزار تومان و افزایش تقاضای خرید ارز، واکنشی بود که بازار ارز در مدت اخیر به بازگشت ایران به لیست سیاه FATFنشان داد و سبب شد معاملات ارزی بازار شرایط جدیدی به خود بگیرد و وضعیت بازار ارز بیش از پیش غیرقابل پیش‌بینی شود.

این وضعیت شرایطی را به‌وجود آورد تا نرخ دلار برای مدتی حتی به حدود ۱۶هزارتومان برسد و موجب نگرانی فعالان اقتصادی و افراد جامعه شود که شاید این روند ادامه یابد و تاثیرش را بر سایر بخش‌ها بگذارد. البته این شرایط در حالی براین بازار حاکم بود که همواره تاکید بانک مرکزی براین بوده که این روند ماندگار نخواهد بود و دلایل محکمی برای بازگشت ثبات به این بازار وجود دارد.
نتیجه این پیش‌بینی‌ها هم این شد که در نخستین روز هفته با کاهش نرخ ارز و افت ۵۰۰تومانی نرخ دلار در یک روز، صف‌های فروش ارز در میدان فردوسی تهران به‌وجود آمد و مردم به‌جای خرید ارز، بیشتر فروشنده شدند. اگرچه نرخ ارز بار دیگر با نوسان‌هایی همراه شد وکمی بالا رفت، اما در نهایت روند بازهم نزولی شد و روز گذشته دلار و سایر ارزها بخشی از ارزش خود را از دست دادند.
به هرحال آنچه از بازار دیروز ارز شاهد بودیم، کاهش نرخ دلار و یورو و سایر ارزها بوده است. به‌گونه‌ای که هر دلار امریکا به نرخ ۱۵ هزارو ۳۳۰ تومان به فروش رسید و یورو با نرخ ۱۶ هزار و ۶۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب، دلار نسبت به روز دوشنبه حدود ۲۲۰ تومان و یورو ۳۰۰ تومان کاهش نرخ را تجربه کرد. آنطور که فعالان بازار می‌گویند علاوه بر نرخ‌های اعلام شده در صرافی‌های بانکی، در بازار آزاد نیز شاهد افت قیمت‌ها هستیم. به‌گونه‌ای که در محدوده میدان فردوسی تهران، نرخ هر دلار امریکا و یورو به ترتیب به ۱۵۴۰۰ و ۱۶۹۰۰ تومان رسیده است. درهم امارات نیز به‌عنوان دیگر ارز اثرگذار بر نرخ دلار، در معاملات دیروز بازار، ۴هزار ۲۲۲ تومان قیمت‌گذاری شده است. به‌گفته فعالان این بازار با توجه به تجربه‌های اخیر بازار ارز، این انتظار وجود داشت که پس از فروکش کردن هیجان‌های به‌وجود آمده؛ جلوی رشد قیمت‌ها گرفته و نوسان‌های بازار تاحدی کم شود.

 

***بازار ارز خیلی خریدار ندارد

امیر صادقی از فعالان و کارشناسان بازار ارز دراین‌باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه باز ارز درحالی در مدت اخیر شاهد رشد و نوسان‌های قیمتی بوده که انتظار این بود پس از مدتی این نوسان‌ها کم و قیمت‌ها تاحدی تعدیل شود، افزود: در ماه‌های گذشته تجربه نشان داده زمانی که بازار ارز دچار هیجان شدید می‌شود، قیمت‌ها بدون منطق رشد می‌کند و تقاضا در این بازار بالا می‌رود، اما در نهایت این فضا از بین خواهد رفت و جو روانی به‌وجود آمده در بازار فروکش خواهد کرد، اتفاقی که به‌طور نسبی در هفته جاری شاهد آن هستیم.
وی با بیان اینکه زمانی که قیمت‌ها رشد می‌کند ریسک این بازار هم به همان نسبت بالا می‌رود و این شرایطی بود که در چند هفته گذشته بازار ارز با آن روبه‌رو بود، یادآورشد: در چنین شرایطی توصیه می‌شود مردم وارد این بازار نشوند و دراین بازار سرمایه‌گذاری نکنند، چون ریسک بازار می‌تواند سرمایه این افراد را در معرض خطر قرار دهد.
به‌گفته این کارشناس، تجربه‌های اخیر نشان داده وقتی بازار به این شدت با رشد نرخ روبه‌رو می‌شود و قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند، در نهایت بانک مرکزی برای کنترل بازار ورود خواهد کرد و قیمت‌ها را به کنترل در خواهد آورد که گویا این اتفاق در حال رخ دادن است.
صادقی با تاکید براینکه اقدام‌های کنترلی بانک مرکزی در بازار ارز باعث شده تا جلوی رشد شدید قیمت‌ها گرفته شود اظهار کرد: ضمن اینکه به نظر می‌رسد امسال، برخلاف سال‌های گذشته، بخشی از تقاضاها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و درگیر شدن بسیاری از کشورها، به‌تدریج کم شود و در روزهای پایانی سال تقاضای زیادی برای خرید ارز در بازار نداشته باشیم.
به‌گفته وی شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی را در سفرهای خارجی ایجاد کرده که این موضوع می‌تواند تقاضای خرید ارز را در این ایام کاهش دهد و این موضوعی است که می‌تواند بر کاهش نوسان‌های بازار ارز تاثیر بگذارد و قیمت‌ها را بازهم تعدیل کند.

 

***نرخ ارز بازهم کاهش می‌یابد

مهرداد بائوج‌لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم در گفت‌وگو با ایبِنا با پیش‌بینی کاهش نرخ ارز در ماه‌های آینده، گفت: جهش نرخ‌ها مقطعی است و نوسان‌های اخیر بازار ارز هم ناشی از تقاضایی است که همواره در پایان سال ایجاد می‌شود. وی با بیان اینکه جو روانی حاکم بر بازار عامل اصلی ماندگاری حباب نرخ ارز بوده است، تصریح کرد: در چند ماه گذشته، نرخ ارز همسو با تورم سالانه رشد واقعی خود را داشته، از این‌رو حباب بیش از آن باید کاهش یابد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برنامه‌های بانک مرکزی در حوزه ساماندهی ارزی مورد تایید است، افزود: اطمینان داریم برنامه‌مداری بانک مرکزی باز هم ثبات نرخ‌ها را در بازار ارز به ارمغان خواهد آورد. وی با بیان اینکه مردم نباید به التهاب‌های ارزی دامن بزنند، گفت: خریدهای کاذب و بیش از نیاز مصداق خریدهای کاذب و رشد بی‌رویه نرخ ارز در بازار است. بائوج‌لاهوتی با تاکید بر اینکه فضاهای روانی نیز نباید مردم را تحریک به خرید بیشتر کند، اظهارکرد: مردم باید بدانند که این فضای شکل‌گرفته پایدار نبوده، از این‌رو ضرر متوجه کسانی است که درگیر بازار خرید و فروش ارز می‌شوند.
لاهوتی تصریح کرد: خوشبختانه بانک مرکزی در این راستا برنامه‌های مدون و مناسبی دارد؛ از این‌رو این اطمینان از آینده بازار می‌رود. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: موضوع مهمی که می‌توان یک بار برای همیشه وضعیت ارز را ساماندهی کرده و از فساد در این حوزه جلوگیری کند، تک‌نرخی کردن ارز است.

 

***تقاضا برای خرید طلا کم شد

به هرحال قیمت‌ها در بازار ارز درحالی کاهش نسبی را تجربه می‌کند که بازار همسایه یعنی طلاوسکه نیز متاثر از این شرایط با افت نسبی نرخ روبه‌رو شده و تقاضای خرید به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور در این بازار به‌شدت کاهش یافته است.

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران درباره وضعیت فعلی وسکه گفت: پس از نوسان‌های نرخ طلا و سکه در چند هفته گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا، امروز شاهد کاهش تقاضای طلا و سکه هستیم. کاهش تردد مردم در محافل عمومی به‌دلیل شیوع بیماری و برای حفظ سلامت یکی از عوامل کاهش خرید طلا و سکه است.
وی تصریح کرد: موضوع دیگر استقبال کم مردم برای خرید طلاست، چراکه ادامه نوسان‌های نرخ این محصولات باعث شده مردم برای سرمایه‌گذاری روی این محصولات بیشتر دقت کنند و همین باعث کاهش تقاضا شده است.
این فعال در و سکه تاکید کرد: با ادامه درگیری‌ها با بیماری و همچنین بی‌ثباتی قیمت، تا پایان سال رونقی در این بازار پیش‌بینی نمی‌شود. در هفته‌های گذشته با شیوع بیماری کرونا، مردم برای حفظ دارایی‌های‌شان به سمت خرید طلای خام روی آوردند، اما بازار مصنوعات طلا در رکود به‌سر می‌برد.
محمدولی با اشاره به اینکه کاهش عرضه و فروش طلا نسبت به سال گذشته به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد که این به معنی رکود کامل در این بازار است، ادامه داد: این بخش با کاستی‌های زیادی در تولید روبه‌رو است. به‌دلیل نبود سفارش و تقاضا از سوی مشتریان به‌دلایل ذکر شده، تولیدکنندگان ثبت‌سفارش ندارند و رکود ۶۰ درصدی بر حاکم شده است. به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران، مدت‌هاست این صنعت با توجه به نوسان‌های نرخ و نبود سیاست‌های قیمتی ثابت درگیر رکود است، اما امروز این مشکل با شیوع بیماری حادتر شده است. محمدولی، پیش‌بینی مطلوبی درباره آینده این صنعت نداشت و گفت: اگر قرار است این صنعت به‌عنوان محصولات غیر نفتی ارزآوری برای کشور داشته باشد باید تمهیداتی اندیشیده شود.
اگر شرایط با همین روند نبود ساختارسازی در بخش‌های گوناگون پیش رود، به‌طور قطع، از بسیاری ظرفیت‌ها غافل مانده‌ایم و خسارت‌های سنگینی به اقتصاد کشور وارد خواهد شد.
رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران با تاکید بر اینکه صنعت طلا و طلاسازی در کشور با توجه به اشتغالزایی و ارزآوری می‌تواند در صادرات غیر نفتی پیشتاز باشد، گفت: اگر شرایط سیاست‌گذاری‌ها برای حمایت از صنایع با همین روش ادامه یابد هیچ آینده‌ای برای این صنعت و سایر صنایع باقی نخواهد ماند. باید هرچه سریع‌تر برای رفع رکود اقتصادی بر صنایع به ویژه صنعت طلا فکری شود.

فلزات آنلاین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.