جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

ایران چهارمین تولیدکننده نفت و سومین تولیدکننده گاز در جهان شد

شناسه : 1711 ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶

شرکت بریتیش پترولیوم در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در سال 2016 با افزایش 18 درصدی به 4.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.

پ
پ

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۷» اعلام کرد: تولید نفت ایران (به همراه میعانات گازی) تا پایان سال ۲۰۱۶، به ۴.۶۰۰ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن ۷۰۳ هزار بشکه در روز یا ۱۸ درصد افزایش یافته است. تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ روزانه ۳.۸۹۷ میلیون بشکه برآورد شده بود.

 بر اساس برآوردهای بریتیش پترولیوم، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال ۲۰۱۴ با افزایش ۴.۵ درصدی مواجه شده بود.

میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ معادل ۵ درصد کل تولید نفت جهان بوده است. ایران در سال ۲۰۱۵ هفتمین تولید کننده بزرگ نفت جهان بود که این جایگاه در سال ۲۰۱۶ به چهارم ارتقا یافته است.

 این شرکت انگلیسی، متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۶ را ۹۲.۱۵۰ میلیون بشکه در روز برآورد کرده است. تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن ۴۴۶ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۵ روزانه ۹۱.۷۰۴ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

آمریکا با تولید ۱۲.۳۵۴ میلیون بشکه نفت در روز رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است.

 کشورهای عربستان با ۱۲.۳۴۹ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۱۱.۲۲۷ میلیون بشکه به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

ایران سومین تولیدکننده گاز در جهان

بر اساس این گزارش همچنین میزان تولید گاز ایران تا پایان سال ۲۰۱۶ یعنی پیش از لغو ‌ها را ۲۰۲.۴ میلیارد مترمکعب برآورد کرده که نسبت به سال ۲۰۱۵ از افزایش ۶.۶ درصدی برخوردار شده است.

براساس این گزارش، تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش ۵.۷ درصدی را شاهد بود. سهم ایران از کل تولید گاز جهان در سال گذشته میلادی ۵.۷ درصد بوده است و ایران در سال ۲۰۱۵ با کنار زدن قطر سومین کشور تولیدکننده گاز در جهان شده بود در سال ۲۰۱۶ این جایگاه را حفظ کرد.

ایران با دارا بودن ۳۳.۵ تریلیون مترمکعب حجم ذخایر گازی اثبات شده، بزرگ‌ترین مالک ذخایر گازی در جهان به شمار می‌رود.

تا سال ۲۰۱۴، ایران پس از آمریکا، روسیه و قطر، چهارمین کشور تولیدکننده گاز در جهان بود که این جایگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی یک پله ارتقا پیدا کرده است.

آمریکا با تولید ۷۴۹.۲ میلیاردمترمکعب گاز بزرگترین تولید کننده گاز جهان شناخته شده و روسیه با ۵۷۹.۴ میلیارد مترمکعب در رتبه دوم قرار دارد. قطر با تولید ۱۸۱.۲ میلیارد مترمکعب پس از ایران در رتبه چهارم قرار دارد.

بر اساس این گزارش تولید گاز جهان نیز در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته و به طور متوسط به ۳۵۵۱.۶ میلیارد مترمکعب رسیده است. تولید جهانی گاز در این سال نسبت به رقم ۳۵۳۰.۶ میلیارد مترمکعبی سال پیش از آن ۲۱ میلیارد مترمکعب افزایش داشته است.

سری گزارش های مروری شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم از معتبرترین گزارش های بخش انرژی جهان است که از دهه ۱۹۶۰ و به طور سالانه توسط بریتیش پترولیوم منتشر می شود.    

منبع: خبرنگاران جوان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.