جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

ایمیدرو راهبری تامین سنگ آهن فولادسازان را برعهده دارد

شناسه : 24348 ۰۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان راهبری تامین سنگ آهن برای فولادسازان را برعهده دارد. خداداد غریب‌پور همچنین از برگزاری جلسات هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که هدف آن مسدود شدن روند صدور مجوز فولادسازی در خارج از طرح جامع فولاد کشور است.
ایمیدرو راهبری تامین سنگ آهن فولادسازان را برعهده دارد
پ
پ

رئیس هیات عامل گفت: این سازمان راهبری تامین سنگ آهن برای فولادسازان را برعهده دارد. خداداد غریب‌پور همچنین از برگزاری جلسات هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که هدف آن مسدود شدن روند صدور مجوز فولادسازی در خارج از طرح جامع فولاد کشور است.

خداداد غریب‌پور که در جلسه کنترل مدیریت (بررسی عملکرد سال ۹۸ و برنامه‌های سال ۹۹ شرکت مبارکه) سخن می‌گفت، با اشاره به راهبری این حوزه در تامین خوراک فولادسازان، اظهار کرد: مقررشده سود شرکت چادرملو امسال تقسیم نشود و منابع مالی صرفه توسعه این شرکت شود.

وی افزود: تامین سنگ چادرملو را در دستور کار دارد و از طرفی این شرکت متعهد می‌شود، ۳ میلیون تن کنسانتره مورد نیاز مبارکه را تامین کند. غریب‌پور گفت: به‌دنبال این هستیم تا با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیچ‌گونه مجوز فولادسازی، گندله‌سازی و کنسانتره‌سازی خارج از طرح جامع فولاد کشور صادر نشود.

 

*** سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه مبارکه از محل سود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره عملکرد گفت: این شرکت دارای برنامه‌های توسعه‌ای است و به پاس این عملکرد برنامه داریم که سود سهم مبارکه را به تامین مالی طرح‌های توسعه این شرکت اختصاص دهیم.

رئیس هیات عامل با اشاره به استراتژی در حفظ سود شرکت‌های و سرمایه‌گذاری آن در طرح‌های توسعه، گفت: زمانی که مدیران شرکت‌ها گرایش به توسعه دارند، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به اختصاص سود در تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای هستند که خوشبختانه این رویکرد توسعه‌ای در مبارکه حاکم است.

غریب‌پور با بیان اینکه ۱۰ هزار میلیارد تومان از سود این شرکت در افزایش سرمایه مبارکه طی سال ۹۹ لحاظ خواهد شد، گفت: هفته گذشته طرح‌های مهمی مانند نورد گرم۲ مبارکه کلنگ‌زنی و همچنین تعدادی طرح این شرکت راه‌اندازی شد که از ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان برخوردار هستند.

 

*** افتتاح فاز دوم کنسانتره

وی افزود: همچنین در سال جدید افتتاح فاز نخست (۲.۵ میلیون تن) پروژه ۵ میلیون تنی کنسانتره در با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یورو و ۸۰۰ میلیارد تومان رقم خورد که افتتاح فاز دوم آن (۲.۵ میلیون تن) طی هفته‌های آینده انجام می‌شود.

رئیس هیات عامل عنوان کرد: این اقدامات حاکی از آن است که مبارکه مسیر را به‌درستی طی می‌کند و نقش‌آفرینی در دیگر طرح‌های کلیدی مانند فولاد هرمزگان، فولاد سفیددشت و پروژه ۱۰ میلیون تنی گواه این مدعاست.وی با بیان اینکه ساختار شرکت مبارکه به لحاظ مدیریتی حفظ خواهد شد، گفت: خود را مسئول ثبات و آرامش در مجموعه‌های زیر پوشش می‌داند و همواره به‌عنوان یک کانون آرامش، مرکز کنترل و هدایتگر، تلاش بر تحقق این مهم داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شاخص‌های مبارکه در سوددهی، تولید، اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی، صادرات، ساخت داخل (برنامه بومی‌سازی ۴ هزار قطعه) و ساخت مرکز نوآوری دیجیتال فولاد، مثبت است. وی افزود: این شرکت پس از انتقال پروژه الکترود گرافیتی اردکان (یزد) از ایمیدرو، اقدامات قابل‌توجهی داشته است و طرح فوق در امسال افتتاح می‌شود.

 

*** مبارکه، راهبر فناوری و بومی‌سازی

غریب‌پور با بیان اینکه مبارکه، می‌تواند راهبر و پیشرو فناوری و بومی‌سازی در حوزه فولاد شود، اظهارکرد: این شرکت در کنار توسعه، می‌تواند در ساخت داخل، جهت‌گیری داشته باشد. وی افزود: مشارکت در احداث مرکز نوآوری تحول دیجیتال صنعت فولاد کشور و بومی‌سازی هزاران قطعه، از جمله اقدامات بزرگ این فولادساز است که می‌تواند این مجموعه را به‌عنوان برترین بنگاه در زمینه فناوری معرفی کند.

 

*** ۳.۵ میلیارد دلار صادرات در سال۹۹

غریب‌پور همچنین اعلام کرد: امسال تا ۳.۵ میلیارد دلار در زیرمجموعه‌های تحت‌پوشش ایمیدرو برنامه صادرات خواهیم داشت. وی افزود: رویکرد ، رویکردی صادراتی است و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین ایمیدرو تاکید بر انجام حداکثر صادرات در سال جهش تولید را دارند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: مبارکه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و امیدواریم امسال بتواند ۱.۵ میلیون تن صادرات را رقم زند. غریب‌پور گفت: پیش‌بینی ما این است که در بین فولادسازان علاوه بر ۱.۵ میلیون تن مبارکه، فولاد خوزستان نیز ۲.۵ میلیون تن صادرات داشته باشد.

وی در پایان از خدمات مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیران شرکت‌های تابع، کارکنان و سهامداران مبارکه به پاس عملکرد سال ۹۸ و همچنین برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای سال ۹۹ قدردانی کرد.

 

*** افزایش ۳۶ درصدی صادرات مبارکه

حمیدرضا عظیمیان در نشست کنترل مدیریت ایمیدرو افزود: امسال در بازار داخلی ۱۵ درصد رشد رقم درآمد خواهیم داشت و صادرات این شرکت ۳۶ درصد افزایش خواهد یافت. وی افزود: سال گذشته بیش از ۷ میلیون تن فروش داشته‌ایم و میزان صادرات سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده است.

مدیرعامل با اشاره به مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای این شرکت، گفت: پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان بودجه حدود ۳۳۰ میلیون یورویی دارد که فاز نخست آن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

عظیمیان افزود: مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع‌معدنی و فلزی خلیج‌فارس از طریق شرکت فولاد هرمزگان و نیز مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت است. وی گفت: پروژه نورد گرم ۲ با اشتغالزایی هزار نفر و همچنین احداث واحد تولید کنسانتره با ظرفیت ۵ میلیون تن، از دیگر طرح‌های کلیدی مبارکه محسوب می‌شود.

مدیرعامل با اشاره به برنامه‌های پژوهشی این مجموعه، گفت: تاسیس مرکز نوآوری تحول دیجیتال گروه (مشترک با دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، بومی‌سازی ۱۲۰۰ متریال کد استراتژیک، پیچیده و تحریمی برای نخستین‌بار و همچنین بومی‌سازی فرآیند اسکین پاس سبا، عملکرد گروه مبارکه در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری است.

 

صمت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.