جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹ 20 ذو القعدة 1441 Friday, 10 July , 2020 ساعت ×

بازار فولاد تخت داخلی اروپا تحت فشار تقاضای ضعیف قرار دارد

شناسه : 18222 ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸

تقاضای کم به عنوان چالش اصلی تولید کنندگان ورق گرم اروپایی است و در سه ماهه سوم سال 2019 به افزایش فشار ادامه خواهد داد.

پ
پ

در نتیجه قیمت داخلی در ماه جولای به میزان قابل ملاحظه ای ثابت باقی خواهد ماند، اما بعدا تحت فشار ضعف تقاضا، قیمت ها می تواند کاهش یابد.

یک منبع اروپایی گفت:” قیمت ها در این ماه بدون تغییر قابل ملاحظه ای نوسان خواهند داشت. تقاضای جهانی تقریبا ضعیف است و به این ترتیب کاهش قیمت رخ خواهد داد.”

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی در شمال اروپا ۴۸۰-۴۹۵ یورو (۵۵۲-۵۶۴ دلار) در هر تن ایکس بود، که منعکس کننده معاملات صورت گرفته در بازار است.

همچنین ارزیابی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی در جنوب اروپا در تاریخ ۳ ژوئیه ۴۷۰-۴۸۵ یورو بود.

گزارش شده است که تولید کنندگان ایتالیایی مواد را با قیمت ۴۷۰-۴۸۰ یورو برای هر تن ارائه می دهند، در حالیکه پیشنهادات برای مواد اسپانیا در حدود ۴۸۵-۴۹۰ یورو است.

از اواسط ماه مه، قیمت داخلی ورق گرم با وجود فعالیت تجاری آهسته شروع به بهبودی کرد، که دلیل عمده آن کاهش تولید در چندین کارخانه که توسط بزرگترین شرکت اروپا هدایت می شود، است.

تقاضای ضعیف دلیل اصلی روند منفی بود که در اوایل سال جاری در بازار ورق گرم اروپا صورت گرفت، و به همین ترتیب، را به پیشبرد دو مرحله کاهش تولید برای دستیابی به تعادل میان عرضه و تقاضا هدایت کرد.

در اوایل ماه می، کاهش تولید در تجهیزات تولید در لهستان و اسپانیا، به میزان ۳ میلیون تن در سال اعلام کرد.

و در اواخر ماه مه، فولاد سازی کاهش تولید فولاد در تاسیسات خود در Dunkirk، فرانسه، و همچنین آلمان آغاز کرد.

علاوه بر این، آمریکایی ها قصد دارند کوره انفجاری No2 را از عملیات فولادسازی خود در کوشیتس، اسلواکی، با اشاره به افزایش واردات به منطقه و هزینه های مواد اولیه خام، خارج کنند.

کاهش تولید داخلی همراه با کمبود عرضه های رقابتی واردات در بازار اتحادیه اروپا، موجب افزایش قیمت ها در آسیای میانه شد.

با توجه به منابع بازار، افزایش قیمت ها در جنوب اروپا به مراتب بیشتر بوده است.

با این حال، افزایش در منطقه در بسیاری از معاملات منعکس نشد و خریداران ایتالیایی و اسپانیایی گزارش داده اند که در نیمه اول ماه مه محموله های بزرگ را با قیمت پایین خریداری کرده اند. در نتیجه، آنها انبار خود را با مواد ارزان پر کرده اند و به طور کلی از آن زمان برای معاملات با قیمت بالا تمایلی ندارند.

یک منبع ایتالیایی گفت:” خریداران پیش از افزایش قیمت ها در جنوب اروپا موفق به دریافت حجم مورد نیاز شدند و اگرچه برخی افراد به دنبال خرید جدید هستند، اما قصد خرید ورق گرم زیادی ندارند.”

وضعیت در شمال اروپا کمی متفاوت است، زیرا قیمت ها در نیمه اول ماه دسامبر به سرعت کاهش پیدا نکرد، بنابراین خریداران به دنبال ایجاد ذخایر زیاد مواد هستند.

به عنوان یک نتیجه، برخی از منابع بازار معتقدند که این وضعیت ممکن است به دلیل فعالیت دوباره ذخیره سازی پیش از کاهش فصلی و نگهداری برنامه ریزی شده در ماه اوت، کمی بهبود یابد. در حالی که دیگر شرکت کنندگان در بازار بدبین هستند و ادعا می کنند که به دلیل تقاضای پایین مصرف کنندگان نهایی وضعیت به همین شکل باقی می ماند، توزیع کنندگان علاقه بیشتری به معاملات جدید نشان نمی دهند.

بخش خودرو

تقاضا در صنعت خودرو، به عنوان مصرف کننده اصلی فولاد تخت، در ماه مه کمی بهبود یافت، اما در طی هشت ماه گذشته روند منفی به خود گرفته است.

فولاد سازان اروپایی و کاربران نهایی مانند تولید کنندگان خودرو، در حال مذاکره برای قرارداد نیمه دوم سال برای فولاد تخت هستند.

خریداران در تلاش هستند تا تخفیف در حدود ۴۰ تا ۶۵ دلار برای هر تن به دست آورند، در حالی که تولیدکنندگان فولاد امیدوارند که این کاهش در حدود ۲۵ تا ۳۵ یورو در هر تن باشد.

با توجه به منابع بازار، انتظار میرود قیمت داخلی ورق گرم در اتحادیه اروپا با توجه به هزینه بالای مواد خام پشتیبانی شود.

شاخص سنگ آهن سنگ ۶۲ درصد در تاریخ ۴ جولای ۱۲۲.۳۳ دلار در هر تن سی اف آر بود، که به اندازه ۲۳.۱۱ درصد افزایش یافته است.

منابع گفتند که علاوه بر این، شکاف بین قیمت ورق گرم داخلی و وارداتی به اندازه کافی گسترده نبود که موجب علاقه خریداران به انجام معاملات جدید با تامین کنندگان خارج از کشور شود.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارداتی در جنوب اروپا ۴۶۰-۴۷۰ یورو در هر تن ایکس بود، که پیشنهادات ترکیه را منعکس می کند.

همچنین ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارد شده به شمال اروپا ۴۷۰-۴۸۵ یورو در هر تن سی اف آر بود.

افزایش صادرات

به دلیل فقدان تقاضای داخلی، کارخانه های اروپایی اخیرا به ویژه در ترکیه، حجم صادرات ورق گرم خود را افزایش داده اند.

کارخانه های اروپایی در ماه های آوریل و مه به طور خاص در بازار صادرات فعال بودند، در طی این مدت قیمت ورق گرم داخلی آنها به پایین ترین حد خود رسید.

از آن به بعد قیمت داخلی به دلیل کاهش تولید توسط کارخانه های اروپایی با هدف متعادل کردن عرضه با تقاضای ضعیف بهبود یافته است. با این حال، به این اقدامات به خاطر تقاضای ضعیف از جانب مصرف کنندگان فولاد اشاره نمی کنند، بنابراین تولید کنندگان ورق اروپا همچنان به طور فعال در بازار صادرات هستند.

طبق آمار منتشر شده توسط انجمن اروپایی فولاد Eurofer، کارخانه های اروپایی صادرات ورق گرم خود را با رشد ۲۰.۸۹ درصد سالانه به ۱.۲۵ میلیون در ماه ژانویه تا آوریل افزایش دادند. ترکیه مقصد اصلی برای ورق گرم اروپا بود، ۵۴۲،۰۰۰ تن ورق گرم صادر شده به ترکیه که به اندازه ۱۴.۳۵ درصد افزایش یافته است.

مقامات ترکیه در پاسخ به افزایش صادرات از اروپا، قصد دارند تحقیقات تجاری را در مورد واردات ورق گرم آغاز کنند.

برخی از منابع بازار پیش بینی می کنند که هدف قرار دادن فشار بر کمیسیون اروپا (EC) است تا اقدامات حفاظتی علیه ورق گرم ترکیه را تشدید نکند.

تغییرات در اقدامات حفاظتی

با توجه به منابع بازار، چشم انداز سه ماهه ناشی از تصمیم در مورد اقدامات حفاظتی فولاد و خطرات مربوط به توقف تولید در شرکت Italia، که قبلا به نام ایلوا شناخته می شد، بیشتر مشخص می شود.

انتظار می رود که کمیسیون اروپا در ماه سپتامبر تصمیم خود را در مورد بررسی اقدامات حفاظتی اعلام کند.

کمیته EC اقدامات حفاظتی واردات فولاد خود را در ۱۷ مه آغاز کرد. این بازبینی تمام دسته بندی های محصولات فولادی را شامل می شود، به استثنای دسته بندی محصول ۲۶ که شامل “لوله های جوش داده شده” است.

سازوکار طرح حفاظتی کنونی، سطح تعرفه ها را برای هر نوع محصول از اول جولای ۲۰۱۹ به اندازه ۵ درصد افزایش می دهد.

هنگام اعمال اقدامات حفاظتی در ماه فوریه، کمیسیون اروپا تنها سهمیه جهانی را برای فولاد تخت اعمال کرد و اشاره کرد که تقریبا ۶۰ درصد از واردات توسط اقدامات ضد دامپینگ تحت پوشش قرار می گیرد.

به عنوان اقداماتی که در حال حاضر برای کاهش حجم واردات به ویژه مواد ترکیه شکست خورده است، فولاد سازان اروپایی درخواست کرده اند که کمیسیون اروپا اقدامات خود را تغییر دهد.

این شامل حذف ۵ درصدی افزایش سهمیه ها و همچنین اجرای سه ماهه سهمیه برای واردات محصولات فولادی تخت HR است.

منابع بازار معتقدند اگر کمیسیون اروپا تصمیم به تعیین سهمیه برای واردات ورق گرم دارد، باعث کاهش حجم واردات می شود. با این وجود، این بستگی به روش کمیسیون اروپا برای محاسبه سهمیه در هر کشور دارد، آنها نمی توانند بر حجم واردات در چند سال گذشته پایبند باشند؛ زیرا جریان های تجاری از زمان اجرای اقدامات ضد دامپینگ برای مواد چین، برزیل، اوکراین، روسیه و ایران تغییر کرده است.

عدم اطمینان کارخانه Italia

تولید در ArcelorMittal Italia، که قبلا به نام Ilva در Taranto ایتالیا شناخته می شود، می تواند تا ۶ سپتامبر سال جاری متوقف شود، مگر آنکه مقامات ایتالیایی اقدامات خود را مبنی بر معافیت از قانون Crescita انجام دهند.

این کارخانه توسط مقامات کشور در طی یک رسوایی آلودگی تحت مالکیت قبلی در سال ۲۰۱۲ توسط پلیس مصادره شد و پس از آن تحت کنترل دولت ایتالیا قرار گرفت.

ArcelorMittal در تاریخ ۱ نوامبر سال گذشته شرکت ایلوا را خریداری کرد. مالک جدید متعهد شد تا تا پایان سال ۲۰۲۳ به سرمایه گذاری ۱.۱۵ میلیارد یورو برای حل تمامی مشکلات زیست محیطی در کارخانه بپردازد.

دولت ایتالیا حکم Crescita را نیز به عنوان فرمان رشد اعلام کرد که هدف آن تحریک اقتصاد ایتالیا است و قرار است در تاریخ ۶ سپتامبر امسال به اجرا درآید.

این فرمان، ایمنی را از ArcelorMittal برای انتشار بیش از حد، که نمی تواند تا برنامه نهایی محیط زیست نهایی شود، حذف خواهد کرد.

فولاد سازی گفت:” تصویب فرمان رشد به هیچ شرکتی اجازه نخواهد داد که پس از ششم سپتامبر طرحی داشته باشند. تاریخی که توسط دولت تعیین شده است – مگر اینکه حفاظت از محیط زیست تضمین شده باشد.”

درهای گفتگو بین ArcelorMittal با دولت باز است و همچنان به امید نتیجه گیری رضایت بخش که به شرکت اجازه می دهد تا به طور قابل توجهی در صنعت فولاد ایتالیا سرمایه گذاری کند.

این وضعیت عدم اطمینان را به بازار ورق اروپا اضافه می کند، زیرا برخی خریداران بر این باورند که تولید می تواند به طور موقت در ماه سپتامبر بسته شود.

منبع: متال بولتن

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.