ولی این عرضه ها تحت الشعاع اتفاقات شهادت سردار سلیمانی ، حمله به پایگاه عین الاسد و همچنین جان باختن سرنشینان هواپیمای مسافربری اکراینی قرار گرفت که متعاقبا هر کدام از این اتفاقات و شبح جنگ که سایه آن بر روی مملکت سنگینی می کرد قیمت دلار تا حدودی افزایش پیدا کرد ولی خوشبختانه با درایت بانک مرکزی دوباره کنترل گردید، ولی اتفاقی که در عمل در حال وقوع است این است که ظاهرا کنترل از دست مسئولین در سایر بازارها از دست رفته و مردم در حال تبدیل نقدینگی خود به سایر محصولات می باشند.در اخرین عرضه محصولات گرم در پایان آذر ماه میانگین نماد HB به 51540 ریال و HC به 52069 ریال رسید که نوع تسویه به صورت 50 درصد نقد و 50 درصد اعتباری بود ، در اولین عرضه دی ماه که در پی نوسان قیمتی ارز بود قیمت نمادها افزایش و نماد HB با تقاضای حدود 130 هزارتن به 55207 ریال و نماد HC با 67650 تن تقاضا به 60237 ریال رسید و افزایش قیمت شایان توجهی به خصوص در نماد HC داشت، ولیکن در پایان روز معاملات در تالار بورس تایید نشد و با شرایط متفاوتی در تاریخ 11 دیماه محصولات عرضه شد تا تقاضا به نحوی مدیریت شود از جمله فروش فقط به صورت نقد بود که برخلاف تصور نه تنها تقاضا کاهش پیدا نکرد بلکه گویی لغو معاملات سیگنالی به بازار بود و تقاضای HB به 145 هزارتن رسید ولی قیمت میانگین به 47771 ریال کاهش قابل توجهی داشت و در نماد HC با 44 هزارتن تقاضا به 47549 ریال رسیده این روند در هفته بعد هم ادامه پیدا کرد.

در محصولات سرد همانطور که در مقالات قبل، پیش بینی شده بود با توجه به برنامه تولید خودروسازان و همچنین کاهش موجودی این محصول در بازار با تقاضای 106 هزارتنی مواجه شد که عرضه 89 هزارتنی تکافوی این میزان تقاضا نبود و علی رغم فروش نقدی با افزایش قیمت چشمگیری حدود 1600 تومانی در قیمت میانگین رسید و قیمت میانگین به 76067 ریال رسید. به نظر می رسد که وزارت صمت بایستی مدیریت بهتری بر زنجیره تامین محصولات از اسلب تا ورق سرد داشته باشد تا فولاد ساز نتواند با عدم عرضه محصولات بالادستی در بازار و حذف رقبا از چرخه بازار بازارگرمی ایجاد نماید همان کاری که عملا در بازار این روزها میبینیم و شرکتهای فولادغرب و هفت الماس در بازار محصولات سرد و فولاد گیلان و نورد و لوله اهواز و فولاد کاویان عملا بواسطه عدم تامین محصول گرم و اسلب از چرخه حذف و همه تقاضا به سمت فولاد مبارکه هجوم اورده شده است.

 

***قیمت فولاد در بازار ساعتی تغییر می‌‌کند

رئیس کمیسیون کسب و کار خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: فولاد به‌خصوص ورق در بازار ساعتی تعیین نرخ می‌شود و این ضربه بزرگی به تولیدکنندگان کشور و استان کرمانشاه وارد کرده است.

قیمت فولاد در بازار ساعتی تغییر می‌‌کند/ تولیدکننده زمین‌گیر می‌شود
فرهاد مرزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: واحدهای تولیدی و صنعتی استان، فولاد مورد مصرف مواد اولیه خود را از فولاد مبارکه تهیه می‌کردند.

وی ادامه داد: این واحدها در مقاطع مختلف دارای کد بودند و از طریق کدینگ خریداری می‌کردند، ولی متاسفانه کدینگ آن‌ها را قطع کرده‌اند.

رئیس کمیسیون کسب و کار خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: با قطع کدینگ، واحدها چاره‌ای نداشتند باید ازطریق بورس یا مچینگ خرید می‌کردند که تولید کننده به این وضع هم راضی بود تا مچینگ را نیز قطع کردند و خرید فقط باید از طریق بورس صورت گیرد.

مرزی ادامه داد: چند سرمایه‌گذار بزرگ به صورت عمده از بورس خریداری می‌کنند و به تولید کننده به قیمت بالا می‌فروشند؛ به عنوان مثال قیمت ورق که الان از فولاد مبارکه خریداری می‌شود از قیمت پروفیلی که تولید می‌شود گران‌تر است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه یکی از مسائل و دلایل مهم برای تولید و اشتغال را داشتن یک شرایط ثابت برای نرخ و قیمت دانست تا تولیدکننده بتواند حداقل برای یک‌سال برنامه‌ریزی کند و افزود: تغییر قیمت به این صورت به تولیدکننده ضرر می‌رساند، او را زمین‌گیر می‌کند.

وی تصریح کرد: تغییر قیمت ونرخ مقاطع فولاد به‌خصوص ورق در کشور که از فولاد مبارکه تهیه می‌شود، اخیرا از روز به ساعت رسیده و همین ضربه بزرگی به تولیدکنندگان کشور و استان کرمانشاه وارد کرده است.

 

***دولت نظارتی بر روند گرانی فولاد انجام نمی‌دهد

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور معتقد است که وضعیت ساخت‌وساز در شرایط فعلی باعث شده ریسک معاملات مسکن افزایش یابد و انباشت تقاضا در کشور تهدیدی برای بخش مسکن محسوب می‌شود.

فرشید پورحاجت در پاسخ به این سؤال که افزایش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز آیا تهدیدی برای قیمت تمام شده در سال آینده خواهد بود یا خیر، اظهار داشت: بدون شک افزایش قیمت مصالح ساختمانی تهدیدی برای بخش مسکن خواهد بود، چرا که این افزایش باعث خواهد شد قیمت تمام شده مسکن بالا برود.
وی با تأکید براینکه وضعیت ساخت‌وساز در شرایط فعلی باعث شده ریسک معاملات مسکن افزایش یابد، گفت: وقتی هزینه تولید مسکن بالا می‌رود، امیدی برای فروش واحدهای مسکونی تولید شده وجود ندارد، چرا که قدرت خرید مسکن نیز از سوی دیگر کاهش یافته است.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با ‌اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی سال گذشته اعلام کرده بود، کارت مصالح ساختمانی توزیع خواهد شد، خاطرنشان کرد: ماه‌ها است که از این وعده می‌گذرد، اما هنوز محقق نشده است.
پورحاجت با تأکید براینکه از خردادماه سال گذشته قیمت فولاد از کیلویی سه هزار و 700 تومان به پنج هزار و 500 تومان افزایش یافته است، افزود: این روند افزایش قیمت هنوز هم ادامه دارد. در حالی که نه وزارت صنعت و معدن و نه وزارت راه و شهرسازی هیچ مداخله و نظارتی در این زمینه انجام نمی‌دهند.
وی تصریح کرد: بخش تولید مسکن و انبوه‌سازان در یک کلاف سردرگم به سر می‌برند و باید اذعان کرد، هر سازنده‌ای که اقدام به تولید مسکن می‌کند، هیچ امیدی به فروش آن ندارد چرا که قدرت خرید مسکن نیز پایین است.
این مسئول در پاسخ به اینکه آیا تقاضای پنهان در بخش مسکن در سال‌های آینده تهدیدی برای بخش مسکن محسوب شود، توضیح داد:‌ باید گفت که نابرابری عرضه و تقاضای مسکن به خوبی قابل مشاهده است، چرا که وقتی ثبت‌نام طرح ملی مسکن در نیم‌ ساعت به اتمام می‌رسد نشان می‌دهد که بخش مسکن با یک تقاضای انباشته مواجه است که این تقاضای انباشته تهدیدی برای بخش مسکن و افزایش قیمت آن دارد. پس باید بگوییم که بخش مسکن با یک تقاضای بالقوه مواجه است، اما چون قدرت خرید پایین است این تقاضا خود را پنهان نگه داشته است.
پورحاجت همچنین عنوان کرد: وزیر راه و شهرسازی مجوز افزایش تعرفه خدمات مهندسی را هم بدون کار کارشناسی به سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها محول می‌کند و در یک وضعیت مشکوک تعارض منافع اعلام می‌کند که سازمان‌های نظام مهندسی تعرفه‌ها را مشخص و اعلام کنند.
وی ادامه داد: اعضای شورای فنی استان‌ها تماماً عضو سازمان نظام مهندسی هستند، پس هر تصمیمی از سوی این شورا که مردم را در نظر نگیرد، به ضرر بخش مسکن تمام می‌شود.