براساس جداول آماری انجمن مزبور، ایران در سال مورد بررسی ( ۱۱ دی ۱۳۹۷ لغایت ۱۰ دی ۱۳۹۸) به تولید ۳۱.۹ میلیون تن رسید و به این ترتیب رشد ۳۰ درصدی را در مقایسه با عملکرد سال ۲۰۱۸ ثبت کرد.

کارشناسان صنعت فولاد براین اعتقادند که رشد ۳۰ درصدی تولید فولاد ایران برای سال ۲۰۱۹ به شیوه تخمینی برآورد شده و قرار است انجمن جهانی فولاد در ۲۵ بهمن ماه جاری ( ۱۴ فوریه ۲۰۲۰) در گزارش ویرایش دوم خود آمار قطعی را مشخص سازد.

همچنین تولید ۶۶ کشور جهان که در این آمار مورد بررسی قرار گرفته، رقم یک میلیارد و ۸۴۸ میلیون تن را نشان می دهد که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ رشد ۳.۵ درصدی داشت.

برابر آمارهای مورد بررسی، چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۹۹۶.۳ میلیون تن تولید داشت که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ رشد ۸.۳ درصدی داشته است.

چین نزدیک به ۵۴ درصد کل تولید جهان فولاد تولید می کند که علاوه بر بزرگترین تولید کننده، بزرگترین مصرف کننده این فلز راهبردی محسوب می شود.

علاوه براین براساس آمار سال ۲۰۱۹ ترکیه با ۳۳.۷ میلیون تن شمش فولادی، نسبت به سال ۲۰۱۸ افت تولید ۹.۶ درصدی را نشان می دهد.

پیش از این انجمن جهانی فولاد در آمار منتهی به ۹ آذر ۹۸ ( ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ ) خبر از رشد تولید ۵.۳ درصدی فولاد ایران نسبت به دوره مشابه داد، درحالی که رشد متوسط کشورهای جهان ۲.۷ درصد ثبت شده بود.

انجمن جهانی فولاد (World Steel Associa ) در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ میلادی، آمار تولید فولاد ایران را رقم ۲۳میلیون و ۶۴۸ هزار تن ثبت کرد که در مقایسه با تولید سال ۲۰۱۸ که رقم ۲۲میلیون و ۴۵۲هزارتن بود، افزایش۵.۳ درصدی را نشان می دهد.

تولید فولاد خام ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۹ میلادی( ۱۰ آبان لغایت ۹ آذر ۹۸) با کاهش ۲.۶ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ روبرو شد و به دو میلیون و ۱۳۰ هزارتن رسید. این رقم در نوامبر سال گذشته دو میلیون و ۱۸۷ هزار تن بود.

بررسی آمار تولید ۶۴کشور فولادساز جهان نیز از ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر ۲۰۱۹ میلادی ( ۱۱ دی ۹۷ تا ۹ آبان ۹۸ ) یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون و ۱۹۴هزارتن ثبت شد که حاکی از رشد۲.۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ است.

میزان تولید فولادسازان جهان در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی، با یک درصد افت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۷ میلیون و ۷۹۱ هزار تن رسید. این رقم در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۴۹میلیون و ۳۵۶ هزار تن ثبت شده بود.

آمار ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می دهد که به ترتیب چین با تولید ۹۰۴ میلیون و ۱۷۷ هزار تن، هند با ۱۰۱ میلیون و ۹۵۴ هزار تن، ژاپن با ۹۱میلیون و ۵۲۷ هزار تن، آمریکا با ۸۰ میلیون و ۶۱۵ هزار تن و کره جنوبی با ۶۶ میلیون و ۳۲ هزارتن پنج کشور برتر فولادساز جهان بودند.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران اکنون در بین بیش از ۶۰ کشور جهان رتبه دهمین فولاد ساز را به خود اختصاص داده و پیش بینی شده با دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی در ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد ساز برسد.

همچنین ایران در زمینه تولید آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۹ به استناد گزارش انجمن جهانی فولاد، رقم ۲۷.۷ میلیون تن را ثبت کرد که رشد ۷.۷ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۸ نشان می دهد و کشورمان پس از هند که تولید ۳۶.۸ میلیون تنی داشت، رتبه دوم را از آن خود ساخت.

 

***هزینه زیاد حمل و نقل بر صنعت فولاد 

مدیرعامل شرکت فولاد مشیز بردسیر با بیان اینکه حمل و نقل یکی از آیتم های اصلی در مبحث کاهش بهای قیمت تمام شده فولاد است به خبرنگار چیلان گفت: در حال حاضر حمل و نقل هزینه زیادی را به صنعت فولاد کشور تحمیل می کند.
هزینه زیاد حمل و نقل بر صنعت فولاد / راهی جز صادرات وجود ندارد
علیرضا عکاف زاده، مدیرعامل شرکت فولاد مشیز بردسیر افزود: از جمله اقداماتی که ما به عنوان تولید کننده شمش و میلگرد دنبال می کنیم این است که در گام اول به سمتی حرکت کرده ایم که مواد اولیه مورد نیاز برای صنعت مان را از کارخانه هایی تأمین کنیم که نزدیک ما هستند. وی ادامه داد: مسئله دوم که در این زمینه پیگیری می شود رعایت کردن نرم هنجار مصرف است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث الکترود و مسئله انرژی، در حال حاضر درست ترین کاری که می توان کرد این است که جلسات مداوم تولیدی برای رصد کردن کارها داشته باشیم اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد مشکل تعدیل نیرو است که برای حل این مشکل، می توانیم از این افراد در جاهای دیگری استفاده کنیم.

 

***راهی جز صادرات وجود ندارد

مدیرعامل شرکت فولاد مشیر بردسیر بخشنامه های خلق الساعه کارشناسی نشده را به عنوان یکی از موارد مشکل سازی دانست که صنعت فولاد را متحمل ضررهای فراوان کرده است و در این باره اظهار داشت: در حال حاضر این بخشنامه ها صنعت فولاد را با مشکل مواجه بخشنامه ها صنعت فولاد را با مشکل مواجه کرده اند.

وی تصریح کرد: البته در این زمینه اعضای انجمن و هیئت رئیسه آن پیگیری های خوبی انجام دادند. اما این پیگیری ها باید به سمت و سویی بروند که مسئولان و مدیران دولتی ما بپذیرند اظهارنظرهای اعضای انجمن قطعا کارشناسی شده تر از وزارت صمت است و ما راهی جز صادرات نداریم.

 

***جدایی وزارت بازرگانی و صنعت و معدن به نفع فولادی هاست

عکاف زاده جداسازی وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن را مثبت ارزیابی کرد و در این باره بیان داشت: به نظر من وزارت صنعت و معدن کار تخصصی خودش را انجام می دهد.

وی افزود: دلیل ادغام این دو وزارتخانه، حذف یک سری از بوروکراسی های اداری بود که نگاهی به عملکرد وزارت در این سال ها نشان می دهد بوروکراسی های اداری نه تنها کمتر نشده اند، بلکه در برخی از موارد بیشتر هم شده اند. به نظر من تفکیک این دو وزارتخانه برای صنعت فولاد بهتر است و دلیلش هم این است که وزارت بازرگانی به صورت تخصصی بر موضوع تجارت متمرکز می شود.

 

***ثبت دو رکورد جدید در ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه

با تولید بیش از 73 هزار و 508 تن تختال با سیکل گاز زدایی تحت خلأ در واحد RH ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، رکورد جدیدی در دی‌ماه سال جاری به ثبت رسید.

دانیال نظری، رئیس واحد متالورژی ثانویه فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر، رکورد قبلی تولید در این واحد را به میزان 55 هزار و 283 تن و مربوط به شهریور ماه سال جاری دانست و گفت: واحد گاز زدایی (RH) به‌دلیل قرار گرفتن در سیکل تولید فولادهای ویژه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی از کاهش توقفات، افزایش عمر نسوز و برنامه‌ریزی مناسب و همچنین از تلاش مضاعف کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم به‌عنوان مهم‌ترین عوامل کسب این موفقیت نام برد و گفت: این رکورد نسبت‌به میزان تولید قبل، 33 درصد افزایش در تولید فولادهای خاص را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار فولاد، کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه در همین ماه نیز به افتخار دیگری دست یافتند.

رئیس گروه فنی تولید ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در این خصوص گفت: در دی‌ماه همچنین رکورد تولید ماهانۀ فولاد مخصوص لوله‌های انتقال نفت و گازترش گریدAPI X60 نیز با تولید 43 هزار و 79 تن نسبت به رکورد قبلی که در آبان‌ماه و به میزان 21 هزار و 531 تن به ثبت رسیده بود، با 100 درصد رشد، بهبود یافت.

محمدعلی شفیعی تصریح کرد: با توجه به بی‌نیاز شدن کشور از واردات این نوع فولاد، این رکورد برای پروژه‌های نفت و گاز کشور و همچنین ذی‌نفعان فولاد مبارکه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی ثبت این دو رکورد ارزشمند را مرهون تلاش مضاعف کارکنان سخت‌کوش ناحیه، مرکز نسوز، کنترل کیفی، برنامه‌ریزی تولید، متالورژی و روش‌های تولید، آزمایشگاه و سایر واحدهای پشتیبانی‌کننده دانست و صمیمانه از آن‌ها قدردانی کرد.