توقف احتمالی صادرات فولاد خبری بود که عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اخیرا در مورد آن سخن گفته است. وی در این باره می گوید: «رسما تا 19 مرداد ماه از واردات هر گونه کالای ایرانی به بازار منطقه ممانعت به عمل می‌آید که یکی از آنها هم بخش بزرگ فولاد کشور است و پس از اجرایی شدن این تصمیم هیچکس حق جا‌به‌جایی کالاهای ایرانی را با هیچ وسیله ترابری ندارد.»

زمانی که از وی در مورد پیش بینی صادرات فولاد ایران سوال شد وی در پاسخ گفت: «صنایع فلزی ایران در تاریخ هشتم آگوست مصادف با ۱۹ مرداد ماه با اعمال تحریم‌ های آمریکا مواجه خواهد شد.» وی ادامه داد: «در صورتی که در این دوره زمانی اجناس ایرانی در بازار های مطقه مشاهده گردد سریعا ضبط خواهد شد و به همین دلیل کشورهای منطقه هم خرید کالای ایرانی را ریسک بزرگی دانسته و حاضر به خرید آن نیستند. این موضوع منظره هولناکی را برای آینده صادرات محصولات فولادی ایران متصور می‌سازد و عرصه فعالیت را را سخت‌‌تر و تنگ‌تر کرده است.»

 

***خبر مسرت‌بخش در بازار داخلی

اما خبر مسرت بخشی که در بازار داخلی به گوش می‌رسد این است که به گفته یکی از کارشناسان فولاد، فولاد سازان با قیمت‌های قبل بهای انرژی را پرداخت می کنند؛ با وجود این که دولت در سال گذشته با توجه به تورم در تمامی حوزه‌‌ها، بهای انرژی را نیز افزایش داد اما فولاد سازان مشمول این اقدام نشدند. طبق آمار بخش کوره‌‌های قوس الکتریکی در احیای مستقیم بیش‌ترین مصرف انرژی را دارد و گاز و برق بالایی مصرف می‌‌کند و به همین دلیل است که دولت در زمینه انرژی به قول معروف هوای فولادسازان را دارد و انرژی را بسیار پایین‌‌تر از قیمت‌های جهانی در دسترس فولاد سازان خود قرار می‌دهد. همچنین از سال ۹۷ تاکنون دولت قیمت سنگ‌آهن را افزایش نداده و در مورد 3 عامل سنگ‌آهن، برق و گاز که از جمله هزینه‌‌های مهم فولاد سازان به شمار می رود، هیچ تغییر قیمتی اعمال نکرده است اما نکته جالب این‌جاست که فولاد سازان در عوض اجناس خود را گران‌تر کرده‌اند.
رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت در این باره تاکید کرد که باید دیدگاهمان را در فضای کسب و کار تغییر دهیم. وی در ادامه گفت: «سیاست دولت پیگیری فرار های مالیاتی است و نه سخت‌گیری!»
وی در عوض تحریم‌های همه جانبه آمریکا علیه ایران گفت: «ما در حال حاضر جلوی واردات اقلامی که در کشور تولید می‌شود را گرفته‌ایم. ما در تولید انواع ورق فولادی خودکفا هستیم و امسال نیز تصمیم داریم که معادن کوچک را در حوزه‌های آلومینا، آلومینیوم، مس، فولاد، کنسانتره سنگ آهن و مس فعال کنیم و در گام بعدی با فعالان این بخش قرارداد بلندمدت منعقد کرده و محصولات آنها را به‌صورت تضمینی و به قیمت روز خریداری کنیم.»