کیوان جعفری تهرانی یک تحلیلگر صنعت فولاد و معدن مستقر در ایران به S&P Global Platts در رابطه با افزایش ریسک تحریم ها برای شرکت های تجاری بخش خصوصی ایران گفت: خریداران آسیایی به دلیل تحریم های آمریکا در حال مذاکره با فولادسازان و تجار ایرانی جهت تخفیف هستند اما آنها خرید را متوقف نکرده اند. کیوان جعفری طهرانی به پلتس اظهار داشت: خریداران از مناطقی از جمله مالزی، میانمار، اندونزی، تایلند، تایوان و تا حدی سنگاپور و ... در حال مذاکره برای کاهش سطح قیمت ها با فروشندگان ایرانی در حدود 5 تا 10 درصد پایین تر از نرخ های بازار هستند تا از فرصت بوجود آمده و عدم امکان فروش تولیدکنندگان ایرانی به قیمت های بازار جهانی به دلیل تحریم ها، استفاده کنند. طهرانی در این مصاحبه گفت: "حتی دو روز پس از اعمال تحریم های جدید، درخواست های خرید جدیدی در مورد بیلت و سایر محصولات فولادی به ویژه برای نورد گرم تولیدی فولاد مبارکه دریافت کرده است”. این تحلیل گر در ادامه به پلتس گفت: این درخواست‎ها نه از خریداران معمولی بلکه از دفاتر تجاری بسیار معتبر در خاورمیانه دریافت شده اند که به خوبی در رابطه با ریسک تحریم ها آگاه هستند و در پاسخ گفته اند که مانعی ندارد و خودمان در این خریدها مراقبت لازم را به عمل خواهیم آورد. به گفته طهرانی: تحریم ها صرفا عوارض و تاثیر جانبی بر روی قیمت ها دارند.

به عقیده طهرانی، دور جدید تحریم ها نسبت به تحریم های قبلی بیشتر بر تجارت فولاد و فلزات تاثیر گذار است تا تولید آنها، چرا که تجار بخش خصوصی شامل شرکت تجاری پامچال پکن و شرکت خلاق تدبیر پارس این بار نیز نام خود را علاوه بر شرکت های دولتی که قبلا تحریم شده اند، تحت تحریم می بینند. وی گفت: شرکت‌های تجاری بخش خصوصی ایران معمولا به صادرات سنگ آهن و فولادی اقدام می نمایند که از شرکت های دولتی خریداری کرده‌اند. این تحلیل گر گفت: شرکت های تجاری که در لیست اخیر تحریم ها نامبرده شده اند اغلب در زمینه صادرات اسلب از فولادساز بزرگ اصفهان و‌ واردات الکترودهای گرافیتی اقدام می‌کردند. وی مذاکره با مدیریت شرکت تجاری پامچال پکن و شرکت پاور انکور را چنین تشریح کرد که نام سه شرکت بخش خصوصی در تحریم های جدید آمریکا آورده شده است در حالی که دو شرکت از این موارد مالکیت یکسانی داشته و تحت اسامی مختلف تلاش کرده اند در واردات الکترود گرافیتی و صادرات فولاد جهت مقابله با تحریم ها اقدام کنند. این امر نشان می دهد که تحریم های جدید فولاد، فلزات و مواد معدنی تا چه میزان می تواند بر شرکت های تجاری بخش خصوصی اثربخش و زیان آور باشد و هزینه زیادی را به شرکت های تحریم شده تحمیل نماید.
جعفری طهرانی افزود: مدیر شرکت های تحریم شده فوق اعلام داشته تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر داده اند تا قیمت فروش فولاد ایران به علت شرایط تحریم و افزایش ریسک ناشی از آن و رشد قیمت های حمل دریایی در پی اعمال دستورالعمل های جدید سوختگیری تحت عنوان IMO2020 کمتر از نرخ های جهانی معامله گردد. همچنین مدیر شرکت های تحریم شده پامچال و پاور انکور اعلام داشته لازم است فولادسازان کشور برای ادامه روند صادرات با تجار بخشی خصوصی همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند تا نه تنها بتوان صادرات را حفظ نمود بلکه نسبت به افزایش آن از نظر کمیتی اقدام کرد. گفتنی است، دولت آمریکا در 10 ژانویه دور جدیدی از تحریم های تحمیلی را بر صادرات فولاد، فلزات و مواد معدنی ایران در پاسخ به حمله موشکی هفته گذشته ایران بر پایگاه های آمریکا در عراق، وضع کرد.
این تصمیم به دنبال تحریم های ثانویه بر محصولات معدنی و فولاد ایران در سال های 2018 و 2019 می باشد. متعاقبا قیمت های محصولات ایرانی بدنبال ظهور تحریم های بیشتر کاهش یافت ولی تجارت با ایران همچنان ادامه دارد.

 

*** موفقیت ویژه جشنواره ملی فولاد از نگاه رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت با اشاره به اینکه ارتباط و تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان، دستاورد ویژه جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد بود، بر ضرورت استفاده هرچه بیشتر از فناوری پیشرفته در تولید برای افزایش بهره‌وری و ارزش‌افزوده صادرات، تاکید کرد.

سید محمدمهدی هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت پیرامون دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران ضمن مهم خواندن صنعت فولاد در شرایط کنونی کشور، اظهار داشت:

به فولاد فقط به عنوان یک فلز ساده نمی‌نگریم، فولاد صنعت مادر است و صنایع و معادن زیرمجموعه و مواد پیشرفته‌ای دارد؛ فولاد را به عنوان اولین صنعتی نگاه می‌کنیم که از جانب صندوق توسعه ملی مورد حمایت قرار گرفته تا بتوانیم نیازهای داخلی را برآورده کرده و صادرات خوبی نیز داشته باشیم.

در همین راستا اولین میز ساخت داخل صنعت فولاد که با حدود پانصد میلیون یورو تفاهم‌نامه و قرارداد میان تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران برقرار شد تعاملی نزدیک میان تولیدکننده و نیازمند بود.

البته این بدین معنا نیست که فقط پانصد میلیون یورو داخلی‌سازی داشته‌ایم، بر اساس آمار، نود و پنج و نیم میلیون یورو که در چند ماه از ابتدای سال جاری تا کنون قرارداد بسته شده، کار صورت گرفته و تا انتهای سال نیز ادامه خواهد داشت، نشان می‌دهد که نمایشگاه یا میز ساخت داخل یک محرک یا نمودی از فعالیت‌هایی که در کشور رخ می‌دهد، تلقی می‌شود.

میز ساخت داخل‌های دیگری نیز در صنایع پتروشیمی و خودرو داشتیم که همگی نشان می‌دهد که این حرکت و جهش رخ داده است.

هم کاربران و هم تولیدکنندگان به این اهمیت رسیدند که باید بر روی توانمندی‌های خود تکیه کنند.

وی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه نباید از تعامل با کشورهای خارجی غافل باشیم، بیان کرد:

وقتی موضوع ساخت داخل مطرح می‌گردد یعنی ارتباط با خارج از کشور را هدفمند می‌کنیم و این امر غنیمتی مهم است.

 

***دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، اظهار داشت:

یکی از بحث‌های بسیار خوبی که در این نمایشگاه اتفاق افتاد پیوند میان شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان دارندگان فن‌آوری پیشرفته و تولیدکنندگان فولاد بود.

هر چه بتوانیم فن‌آوری پیشرفته را در تولید دخیل کنیم بهره‌وری و ارزش‌افزوده بالا می‌رود و صادرات نیز ارزش‌افزوده بالایی خواهد داشت.

حضور شرکت‌های سنتی و بزرگ در این نمایشگاه به همراه شرکت‌های دانش‌بنیان و جوان موجب ارتباط و اتصال خوبی میان جوانان دارای هیجان و تجربیات افراد با تجربه‌ای که سال‌ها تولیدکننده بودند، شده است.

این یک ارتباط میمون و مبارک است و برای مدیران و جوانان انگیزه ایجاد می‌کند که بدانند زحماتشان دیده می‌شود و فضای بازی برای فعالیت دارند و انشاالله بتوانیم این راه را ادامه دهیم.

 

***راه‌اندازی سامانه توانیران

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صنعت با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیرامون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت:

طبق قانون مکلف هستیم از توان تولیدی و خدماتی کشور حداکثر استفاده را داشته باشیم که در همین راستا سامانه توانیران راه‌اندازی شده است.

در این سامانه ارتباطی با سامانه معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار شده که از این طریق تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان توانمندی‌های خود را به صورت کاملاً مستقیم در این سامانه درج می‌کنند.