رصدها از بازار آهن حاکی از افزایش 15 درصدی قیمت انواع اقلام این بازار دارد و با وجود رکود در بازار مسکن، قیمت آهن و میلگرد بدون هیچ منطقی افزایش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد علت اصلی این اتفاق، به این دلیل است که تولیدکنندگان به دلیل نوسانات قیمت، حاضر به عرضه کافی محصول به بازار نیستند و همین موضوع، تقاضا و عرضه را در بازار بهم ریخته است.

محمد عمادی یکی از فعالان صنفی بازار آهن در مازندران با تایید این خبر می‌گوید: تقریبا از یک هفته قبل، قیمت در بازار آهن دچار روند افزایشی شد و قیمت‌ها در این بازار تا 15 درصد بالا رفته است.

وی افزود: قیمت انواع میله‌گرد، صفحه‌جات و قوطی‌جات طی این مدت دستخوش تغییرات رو به بالا در قیمت شده است.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: فقدان و کمبود شمش فولاد که مواد اولیه کارخانجات تولیدی این بازار است موجب شده است تا به خاطر کمبود شمش، قیمت‌ها را بالا ببرند.

عمادی تصریح کرد: در حال حاضر هر کیلو با 300 تومان افزایش با نرخ کیلویی 7 هزار و 150 تومان و میله‌گرد نیز با هر کیلو 200 تومان افزابش با نرخ کیلویی 5 هزار تومان به مشریان عرضه می‌شود.

موضوعی که در این روزها بازار آهن با آن مواجه است، افزایش قیمت آهن آلات در برخی از مبادی می‌باشد. طبق بررسی‌های صورت گرفته عدم تأمین مواد اولیه از سوی تولیدکنندگان ورق های فولادی بازار را تا حدودی تحت تأثیر قرار داد و موجبات گرانی پروفیل را نیز فراهم آورد. از سوی دیگر در بورس هفته جاری معاملات ورق بطور کل  و از همه مهم تر از سوی مجتمع فولاد مبارکه کنسل گردید که همین امر افزایش چشمگیر قیمت ورق و همچنین افزایش قیمت قوطی پروفیل را در بر داشت.

البته در خصوص وضعیت فعلی بازار آهن، نباید این نکته را نادیده گرفت که با نزدیک شدن به آخر سال، آهن فروشان سعی در تکمیل موجودی انبارهای خود دارند چراکه باید برای فصل بهار و افزایش تقاضا آماده باشد.

گفتنی است طی سال جاری، نوسانات قیمتی در بازار آهن که از سال قبل آغاز شده است، فراز و نشیب‌های متعددی را تجربه کرده است که اثرات فراوانی را در ساخت و سازهای مسکونی در پی خواهد داشت.

 

***رشد ۷۵ درصدی صادرات آهن اسفنجی

بررسی آمارهای صادرات بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد در هشت ماهه ۹۸ (منتهی به آبان) میزان صدور آهن اسفنجی با افزایش ۷۵ درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال به رقم ۷۰۲ هزار تن رسید و ارزش آن نیز از ۱۲۳ میلیون دلار گذشت.    

بررسی مقاصد صادراتی آهن اسفنجی کشور حاکی از آن است که تعداد ۲۰ کشور امسال از صادرات ایران استقبال کردند، در حالی که سال گذشته ۱۰ کشور پذیرای آهن اسفنجی ایران بودند، بنابراین قابلیت مطلوب این محصول در ارزآوری و توسعه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

کارشناسان صنعت فولاد پیش از این پیش‌بینی کردند که صادرات آهن اسفنجی در نیمه دوم امسال روند کاهشی به خود گیرد که بیشتر ناشی از تمرکز کارخانه‌های فولاد‌سازی با روش کوره القایی (حدود هفت میلیون تن تولید) روی آهن اسفنجی به‌جای استفاده از آهن قراضه است، زیرا مشخصه قیمت مناسب یکی از دلایل این رویکرد محسوب می‌شود.

بنا بر گزارش ایرنا، همچنین موضوع کمبود گندله از دیگر دلایلی به حساب می‌آید که فولادسازان بزرگ وارد بازار خرید آهن اسفنجی شوند و به این ترتیب پیامد عرضه کمتر به بازارهای صادراتی را به دنبال داشته باشد.

علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت که در دور اول وضع عوارض صادراتی ‌روی شماری از اقلام معدنی از مهر ماه امسال، از صدور آهن اسفنجی عوارضی مطالبه نمی‌کرد، اما با هدف بهبود عرضه، محدودیت‌های سیستمی روی صادرات اسفنجی اعمال کرده و ابلاغیه‌هایی به تولیدکنندگان بزرگ نیز ارسال شده که احتمال می‌رود این امر در زمینه صادرات آثار خود را بیشتر نشان دهد.

بررسی آمارهای پیشین گویای آن است که صادرات آهن اسفنجی در دوره ۶ ماهه نخست امسال ۶۰۵ هزار تن ثبت شد که در مقایسه با رقم ۳۷۴ هزار تن مربوط به ۶ ماهه نخست ۹۷ رشد ۶۲ درصدی را نشان داد.

سهم آهن اسفنجی از کل صادرات ۶ ماهه امسال ۹.۳ درصد بوده است که پس از فولاد میانی و میلگرد، جایگاه سوم را در جدول صادرات به خود اختصاص داده است.