صادق جاهد خطیبی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای و فناورانه شرکت‌های زیر محموعه این هلدینگ عنوان کرد: در بخش نورد استندهای نوردی به صورت کامل طراحی و ساخته شد که چهار دستگاه در حال حاضر در خطوط نورد مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و با بومی‌سازی انجام شده علاوه بر صرفه‌جویی ارزی به لحاظ زمانی و کاربردی بودن استندها مطابق با خطوط تولید نیز بهینه‌سازی لازم صورت گرفته است.

وی با اشاره به میزان تولید صورت گرفته در این کارخانه گفت: افزایش 50 درصدی تولید در واحدهای فولادسازی نسبت به سال گذشته و ارتقای رکورد تولید از زمان تاسیس در واحدهای مذکور را به میزان 270 هزار تن شاهد هستیم که در حوزه نورد هم تولید 210 هزارتن انواع مقاطع نوردی را داشتیم.

سرپرست مجتمع فولاد صنعت بناب از افزایش صادرات نسبت به سال قبل خبر داد و اضافه کرد: محصولات تولیدی این مجتمع در حوزه فولادسازی و نورد در بازارهای داخلی و خارجی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است و در سال 98 افزایش 16 برابری صادرات را داشته‌ایم که در کل کشور بالاترین میزان افزایش صادرات در بین شرکت‌های فولادی بوده و برای سال 99 هم درباره صادرات برنامه ریزی داریم و فعال‌تر خواهیم شد.

خطیبی توان تولیدی مجموعه فولاد صنعت بناب را بالای یک میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: طبق پروانه بهره‌برداری‌های اخذ شده و توان تولید مجتمع اعم از دو واحد فولادسازی و 7 خط نورد پتانسیل تولید 50 درصد فولاد استان را داریم و با برنامه‌ریزی انجام شده و میزان تولید سال‌ جاری که برای سال آتی بهبود داده خواهد شد میزان تولید پیش‌بینی شده بیش از هشتصد هزار تن خواهد بود که این میزان با توجه به امکانات موجود با تامین نیازها توان تولیدی ما را به بالای یک‌میلیون تن در سال خواهد رساند.

وی درباره وضعیت فعلی این شرکت نیز عنوان کرد: اصلاح فرآیندهای خرید و فروش و رفع مشکلات بانکی از برنامه‌های در حال اجرای ما بوده و اقدامات اصلاحی در این زمینه صورت گرفته است که در سال آتی شاهد رفع مشکلات بانکی خواهیم بود و پیش‌بینی می‌شود که در سال 99 با توجه به تمهیدات انجام گرفته مشکل آنچنانی نداشته باشیم و با تمام توان در جهت رونق تولید و حضور پررنگ در بازارهای داخلی و خارجی گام برداریم.

مدیرعامل گسترش صنایع و معادن ماهان، نیروی انسانی را ارزشمندترین سرمایه دانست و ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و 200 نفر به‌‌ صورت مستقیم در این مجتمع مشغول به کار هستند که تمام حقوق، مزایا و عیدی پرسنل پرداخت شده و همچنین در راستای سلامتی و ارتقای دانش فنی و جایگاه شغلی همکاران برنامه های متعددی در دست اجراست و هم‌زمان با مشکلات ایجاد شده در کشور با شیوع بیماری کرونا تمام امکانات و تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی و بهداشت کارکنان اعم از تست (استفاده از ترنومتر) و پایش سلامتی و ارائه گواهی سلامت، تهیه و ارائه ماسک، دستکش، ضدعفونی کننده‌ها، اصلاح روند تغذیه، سرویس‌های حمل و نقل و اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی لازم صورت می‌پذیرد.

بر اساس گزارشی از ایلنا، خطیبی در پایان با تاکید بر مسئولانه عمل کردن تمامی مدیران و کارکنان برای ارتقای جایگاه فعلی مجتمع خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم در پایان از خانواده‌های صبور، همدل و همواره همراه پرسنل مجتمع نهایت قدردانی را داشته باشم و همچنین از پرسنل متعهد و تلاشگر تشکر و قدردانی می‌کنیم.

 

***۵۰ درصد ظرفیت تولید فولاد استان آذربایجان شرقی در مجتمع فولاد صنعت بناب

مجمتمع فولاد صنعت بناب ظرفیت تولید ۵۰ درصد فولاد استان آذربایجانشرقی را دارا می باشد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب، صادق جاهد خطیبی سرپرست و عضو هیئت مدیره این مجتمع در جلسه شورای مدیران که به منظور بررسی عملکرد شرکت در سال جاری برگزار شد، گفت: در سال ۹۸ اقدامات فنی و تولیدی در این مجتمع روند خوبی را طی کرده است و اقدامات اصلاحی و زیر بنائی لازم انجام یافته که از آن جمله به راه اندازی خطوط ذوب و نورد غیر فعال می شود اشاره کرد .

مدیرعامل گسترش صنایع و معادن ماهان با اشاره به برنامه های توسعه ای و فناورانه شرکت های زیر محموعه این هلدینگ عنوان کرد : با تکیه بر توان دانش فنی و مهندسی پرسنل مجموعه در سال جاری ست پنج کوره های القائی واحد ۵۲۰ ذوب مجتمع فولاد صنعت بناب طراحی، ساخت و به بهره برداری رسید و همزمان برای اولین بار در منطقه، شارژ ۵۰ در صدی آهن اسفنجی در کوره های القائی را در این شرکت شاهد بودیم همچنین در بخش نورد استندهای نوردی بصورت کامل طراحی و ساخته شد که ۴ دستگاه در حال حاضر در خطوط نورد مورد بهره برداری قرار گرفته است و با بومی سازی انجام شده علاوه بر صرفه جوئی ارزی به لحاظ زمانی و کاربردی بودن استند ها مطابق با خطوط تولید نیز بهینه سازی لازم صورت گرفته است.

خطیبی با اشاره به میزان تولید صورت گرفته در این کارخانه گفت : افزایش ۵۰ درصدی تولید در واحدهای فولادسازی نسبت به سال گذشته و ارتقاء رکورد تولید از زمان تاسیس در واحدهای مذکور را به میزان ۲۷۰ هزار تن شاهد هستیم که در حوزه نورد هم تولید ۲۱۰ هزارتن انواع مقاطع نوردی را داشتیم.

سرپرست مجتمع فولاد صنعت بناب از افزایش صادرات نسبت به سال قبل خبر داد و افزود : محصولات تولیدی این مجتمع در حوزه فولادسازی و نورد در بازارهای داخلی و خارجی از اعتبار ویژه ای برخوردار است و در سال ۹۸ افزایش ۱۶ برابری صادرات را داشته ایم که در کل کشور بالاترین میزان افزایش صادرات در بین شرکت های فولادی بوده و برای سال ۹۹ هم در خصوص صادرات برنامه ریزی داریم و فعال تر خواهیم شد.

خطیبی توان تولیدی مجموعه فولاد صنعت بناب را بالای یک میلیون تن در سال عنوان و گفت : طبق پروانه بهره برداری های اخذ شده و توان تولید مجتمع اعم از دو واحد فولادسازی و ۷ خط نورد پتانسیل تولید ۵۰ درصد فولاد استان را داریم و با برنامه ریزی انجام شده و میزان تولید سالجاری که برای سال آتی بهبود داده خواهد شد میزان تولید پیش بینی شده بیش از هشتصد هزار تن خواهد بود که این میزان با توجه به امکانات موجود با تامین نیازها توان تولیدی ما را به بالای یک میلیون تن در سال خواهد رساند.

صادق جاهد خطیبی در خصوص وضعیت فعلی این شرکت نیز عنوان کرد : اصلاح فرآیندهای خرید و فروش و رفع مشکلات بانکی و حضور در بورس برنامه های در حال اجرای ما بوده و اقدامات اصلاحی در این زمینه صورت گرفته است که در سال آتی شاهد رفع مشکلات بانکی و عرضه سهام در بورس خواهیم بود و پیش بینی می شود که در سال ۹۹ با توجه به تمهیدات انجام گرفته مشکل آنچنانی نداشته باشیم و با تمام توان در جهت رونق تولید و حضور پررنگ در بازارهای داخلی و خارجی گام برداریم.

سرپرست مجتمع فولاد صنعت بناب نیروی انسانی را ارزشمندترین سرمایه دانست و ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۰۰ نفر بصورت مستقیم در این مجتمع مشغول به کار می باشند که تمام حقوق، مزایا و عیدی پرسنل پرداخت شده است و به مناسبت ایام پایانی سال و مناسبت های پیش رو مبلغ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ریال علاوه بر حقوق، پاداش و هدایای نقدی پرداخت می شود و همچنین در راستای سلامتی و ارتقای دانش فنی و جایگاه شغلی همکاران برنامه های متعددی در دست اجرا می باشد و همزمان با مشکلات ایجاد شده در کشور با شیوع بیماری کرونا تمام امکانات و تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی و بهداشت کارکنان اعم از تست ( استفاده از ترنومتر) و پایش سلامتی و ارائه گواهی سلامت، تهیه و ارائه ماسک، دستکش ، ضد عفونی کننده ها، اصلاح روند تغذیه، سرویس های حمل و نقل و اطلاع رسانی و آگاه سازی لازم صورت می پذیرد.

وی در پایان با تاکید بر مسئولانه عمل کردن تمامی مدیران و کارکنان در جهت ارتقاء جایگاه فعلی مجتمع گفت : لازم می دانم در پایان از خانواده های صبور، همدل و همواره همراه پرسنل مجتمع نهایت قدردانی را داشته باشم و همچنین از پرسنل متعهد و تلاشگر تشکر و قدردانی می نمایم.

 

***سود فولاد مبارکه در گرو رونق اقتصادی کشور است نه در افزایش بی رویه قیمت‌ها

مهندس عظیمیان در مصاحبه با خبرنگار فولاد با ابراز ناخرسندی از افزایش بیرویۀ قیمــــت انواع محصـــــــولات فولادی در کشور، تصریــــح کرد: افزایـــــش بیرویۀ قیمت‌ها به نفع هیچکس نیست. فولاد مبارکه مطلقا موافق افزایش بیرویۀ قیمت‌ها نیست. ازآنجاکه این شرکت صنعتساز است، سود خود را در گردش چرخ سایر صنایع بالادست و پاییندست خود و رونق اقتصادی هرچه بیشتر کشور میداند، نه در افزایش بیرویۀ قیمت‌ها؛ و این امر بدون شک در سایۀ آرامش ایجاد می‌شود.
وی از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص خبر داد و اظهار امیدواری کرد با پیشنهادها و تمهیدات وزارت صمت و انجمن فولاد کشور، بهزودی شاهد ایجاد آرامش در بازار باشیم.
وی در خصوص نحوۀ قیمت گذاری محصولات فولادی در کشور گفت: در حال حاضر کشف قیمت از طریق بورس انجام می‌شود. براساس آخرین هماهنگیها میان وزارت صمت، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و فولادسازان کشور، شرایط به گون‌های شد که وزارت صمت پیشنهاد اصلاحی خود را به ستاد تنظیم بازار ارائه کند و در آنجا موضوع مچینگ، قیمت‌گذاری و حقوق مشتریان خرد مد نظر قرار گیرد تا با در نظر گرفتن همۀ موارد، بازار به آرامش لازم برسد.
وی در تشریح تمهیدات وزارت صمت برای تأمین سنگ‌آهن موردنیاز فولادسازان در سال 1399 گفت: با پیگیری‌های همه فولادسازان قرار بر این شده که تا پایان سال جاری، وزارت صمت با معادن بهگون‌های برنامه‌ریزی و هماهنگی کنند که سنگ‌آهن و کنسانتره موردنیاز فولادسازان در سال پیش رو تأمین گردد. به همین منظور شرکت فولادتکنیک به عنوان مشاور طرح، این پیشنهاد را آماده کرده است.

وی درخصوص چگونگی وضعیت تولید فولاد مبارکه در سال 1398 خاطرنشان کرد: این شرکت در سال 1398 با محدودیت‌های متعددی ازجمله کنسانتره و انرژی مواجه بود، اما با تلاش جمعی مدیریت و کارکنان و با اتکا به برخی ظرفیتهای موجود توانست در بسیاری از خطوط تولید به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد. بااین حال، به دلیل نبود منابع کافی سنگ آهن حدود 9 تا 10 درصد برنامۀ تولید خود را از دست داد. امیدواریم با تمهیداتی که وزارت صمت در دستور کار دارد سال آینده شاهد بروز چنین شرایطی برای فولادسازها نباشیم.
مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه با اشاره به استراتژی فولاد مبارکه برای تولید محصولات خاص اظهار داشت: فولاد مبارکه به نوعی پرچمدار بومیسازی تجهیزات موردنیاز خطوط تولید صنعت فولاد و انجام پژوهش برای تولید محصولات جدیدی است که امکان تولید آنها در شرکت وجود نداشته است. ازاینرو با سرمایهگذاریهای قابلتوجه و همکاریهای گستردهای که با شرکت‌های دانشبنیان و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور دارد تلاش کرده است نیاز صنایع پاییندست به انواع ورق‌های خاص را تأمین کند؛ تاجایی که در سال جاری موفق شد بخشی از ورق‌های موردنیاز صنایع نفت و گاز و خودروسازان کشور را تأمین کند، محصولاتی که تاکنون عمدتا وارداتی بوده اند.

فلزات آنلاین