بر اساس آمار مورد بررسی مجموع تولید فولاد میانی (خام) در دوره این گزارش به رقم ۱۵ میلیون و ۱۶۸ هزار تن رسید که نسبت به رقم ۱۴ میلیون و ۴۵۴ هزار تن عملکرد هفت ماهه پارسال افزایش پنج درصدی دارد.

برپایه این داده های ثبتی، از مجموع تولید شمش فولادی هفت ماهه ابتدایی امسال سهم بیلت و بلوم هشت میلیون و ۸۷۲ هزار تن و اسلب ۶ میلیون و ۲۹۶ هزار تن است.

همچنین کل تولیدات فولادی در مدت هفت ماهه امسال به رقم ۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هفت درصد افزایش نشان می دهد. میزان تولید هفت ماهه ۹۷ تولیدات فولادی ۱۰ میلیون و ۹۵۵ هزار تن بود.

آمار عملکرد امسال نشان می دهد که سهم مقاطع طویل فولادی پنج میلیون و ۶۸۲ هزار تن و سهم مقاطع تخت فولادی ۶ میلیون و ۷۰ هزار تن است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال به ترتیب رشد هشت و هفت درصدی دارد.

برپایه این بررسی در بخش مقاطع طویل فولادی بیشترین رشد تولید مربوط به تیرآهن در دوره هفت ماهه امسال در مقایسه با پارسال ۲۷ درصد است و در زمینه مقاطع تخت فولادی هم ورق پوشش‌دار با افزایش ۲۴ درصدی است. میزان تولید تیرآهن در هفت ماهه امسال به رقم ۶۲۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال گذشته ۴۹۲ هزار تن تولید ثبت شده بود.

علاوه براین میزان تولید ورق پوشش‌دار در هفت ماهه سال ۹۸ به رقم ۹۷۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال ۹۷ رقم ۷۸۸ هزار تن به ثبت رسیده بود.

***رشد تولید آهن اسفنجی  

آمار انجمن مزبور گویای آن است که در هفت ماهه امسال عملکرد در بخش آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ رشد هفت درصدی را نشان می دهد. میزان آهن اسفنجی تولیدی در دوره مورد بررسی امسال به رقم ۱۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن رسید، در حالی که پارسال در این مدت ۱۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تن تولید شده بود.

به گزارش ایرنا، بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام در نظر گرفته شده که باید سهمی به میزان ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن آن صادر شود.

براساس طرح جامع فولاد، چنانچه در افق ۱۴۰۴ بخواهیم به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام دست یابیم، نیازمند ۱۳۵ میلیون تن سنگ آهن و ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی، ۷۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره و ۷۲ میلیون تن گندله هستیم.

 ظرفیت استخراج سنگ آهن کشور ۴۰ میلیون تن، کنسانتره ۲۴ میلیون تن، گندله ۲۲ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۸ میلیون تن اعلام شده است.

علاوه براین اعلام شد هنگام دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام، ۶ میلیون تن قراضه پایه آهنی نیز برای کارخانه های داخلی نیاز است.

بررسی ها نشان می دهد میزان مصرف قراضه کشور اکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و میانگین مصرف سرانه فولاد کشور نیز به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم رسیده است.

طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال بالغ بر ۲۵ میلیون تن فولاد خام (میانی) تولیدشد.

***چند نکته درباره فولاد در ۱۴۰۴

چالش‌های صنعت فولاد بعد از افق ۱۴۰۴ چه خواهد بود؟ مواد اولیه یا فروش و صادرات؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بدون اکتشافات جدید و افزایش ذخیره و با ۸۰درصد ظرفیت فعالیت، ذخایر سنگ‌‌‌آهن کشور تا ۱۹ سال بعد از ۱۴۰۴، تداوم تولید ۴۴ میلیون‌تن فولاد را تضمین می‌کند. البته با تداوم تولید ۵۵میلیون تن فولاد در سال، ذخایر سنگ آهن کشور تنها تا ۱۰سال بعد از این سال، قادر به تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی فولاد خواهند بود.

اما برای توسعه صنعت فولاد چالش‌هایی وجود دارد که در سلسله گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» با عنوان «روزشمار دهمین همایش فولاد» به آنها اشاره شد. طبق بررسی‌ها تنها ۲۲ درصد از طرح‌های فولادی نزدیک سواحل آبی جانمایی شده‌اند که با توجه به بحران آب در کشور، توسعه ظرفیت‌های فولادی در حاشیه خلیج‌فارس باید مدنظر قرار گیرد. همچنین جهت توسعه خطوط ریلی و رسیدن به هدف ۲۵هزار کیلومتر خطوط ریلی در سال ۱۴۰۴، افزایش بودجه شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه حمل‌ونقل باید در دستور کار قرار گیرد. برای تقویت این مسیر توسعه‌ای صنعت فولاد با توجه به اینکه توسعه خطوط ریلی می‌تواند سودآوری خوبی در پی داشته باشد، دولت می‌تواند با اعطای اوراق مشارکت و پرداخت سود بالای ۲۰ درصد، حجم نقدینگی را به این حوزه سوق دهد و همچنین مشکل حمل ریلی مواد معدنی را نیز حل کند.

اما یکی دیگر از مسیرهایی که می‌تواند صنعت فولاد را به توسعه نزدیک کند توسعه ظرفیت تولید فولاد در حاشیه خلیج‌فارس است. به‌منظور توسعه صادرات و تولید فولاد در مناطق حاشیه‌ای خلیج‌فارس به‌عنوان هاب صادراتی، توسعه ظرفیت ۴۶/ ۵ میلیون تن فولاد (با سناریوی مصرف ۲/ ۳۴ و صادرات ۸/ ۹ میلیون تن) در حاشیه خلیج‌فارس متصور است. همچنین به‌منظور توسعه صادرات و تولید فولاد در مناطق حاشیه‌ای خلیج فارس به‌عنوان هاب صادراتی، توسعه ظرفیت ۴۱/ ۱۲ میلیون تن فولاد (با سناریوی مصرف ۳/ ۲۶ و صادرات ۷/ ۱۷ میلیون تن) در حاشیه خلیج فارس متصور است. از سوی دیگر، با پیش‌بینی مصرف ۲/ ۳۴ میلیون تن فولاد طبق سناریوی مصرف ۲/ ۳۴ و صادرات ۸/ ۹ میلیون تن، استان اصفهان باید فولاد تولیدی خود را صرف نیاز داخلی کشور کند و با پیش‌بینی مصرف ۳/ ۲۶ میلیون تن فولاد طبق سناریوی مصرف ۳/ ۲۶ و صادرات ۷/ ۱۷ میلیون تن، استان اصفهان می‌تواند ۷/ ۰ میلیون تن از ظرفیت مازاد بر نیاز داخلی کشور را صادر کند.