مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه وضع عوارض 25 درصدی برای محصولات خام موضوعی قدیمی است که به تازگی سرعت گرفته است، گفت: پیش از این بخش معدن عوارضی 8 درصدی بوده و الان به 25 درصد رسیده البته خواسته ما تولیدکنندگان فولاد عوارض 40 درصدی بود تا نقش بازدارندگی روی صادرات خام داشته باشد.

منصور یزدی زاده با بیان اینکه موضوع یارانه انرژی ارزان قیمت برای شرکت ذوب آهن معنی ندارد، زیرا از زغال سنگ استفاده می کند، افزود: اگر شرکت ذوب آهن اصفهان از مزیت سنگ آهن نیز برخوردار نباشد چطور می تواند در بازار خارجی رقابت کند که همواره مسئولان از ما مطالبه می کنند که صادرات را افزایش دهیم.

یزدی زاده در پاسخ به موج درباره اینکه اختصاص 28 درصد از سهام سنگ آهن مرکزی چقدر  از نیاز این شرکت را تامین می کند، گفت: در حال حاضر شرکت ذوب آهن برای رسیدن به ظرفیت 4 میلیون تن باید 6.5 میلیون تن مواد اولیه آهن دار استفاده کند که سنگ آهن مرکزی می تواند در تامین یک میلیون تن گندله مورد نیاز این شرکت موثر باشد.

همچنین غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ صدر تامین با اشاره به اینکه 30 درصد بیش از بودجه پیش بینی شده محقق شده است، گفت: با 115 درصد تولید نزدیک به 15 درصد بیش ازبرنامه تولید را پیش بردیم.

او با تاکید بر اینکه هلدینگ رشد 41 درصدی داشته است، تصریح کرد: در حال حاضر توسعه سرمایه گذاری در بخش فولاد و مس در دستور کار است.

او با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور نهضت داخلی سازی راه افتاده است، تصریح کرد: یکی از برنامه های ذوب آهن اصفهان تولید و توسعه ریل در کشور بوده که این برنامه محقق شده است.

 

***شرکت ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین صادرکننده های فولاد

سلیمانی با تاکید بر اینکه بخشی از نیاز  زغال ذوب آهن از معدن طبس تامین می شود، تصریح کرد: در حال حاضر دولت برای رفع مشکل مواد اولیه این شرکت سهمیه ای سنگ آهن قرار داده است، از این رو به سازمان تامین اجتماعی درخواست کرده ایم که بابت بدهی های دولت 28 درصد از سهام سنگ آهن مرکزی را به شرکت ذوب آهن بدهد.

سلیمانی با تاکید بر اینکه در حضور سه وزیر راه و شهرسازی، وزیر صنعت و وزیر کار وعده داده اند با توجه به اینکه شرکت ذوب آهن اصفهان در تولید ریل فعال شده است اختصاص پهنه ای اکتشافی به این شرکت را دنبال کنند.

 شرکت ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین صادرکننده های فولاد است که در سال های اخیر به دلیل کمبود مواد اولیه برنامه های افزایش تولید خود را به کندی انجام داده است، مدیران این سازمان همواره افزایش قیمت دلار و صادرات سنگ آهن را عامل کاهش تمایل معدنکاران برای عرضه محصولاتشان در بازار داخلی اعلام کرده اند و در مقابل مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از برنامه ریزی برای حل مشکل تامین مواد اولیه این شرکت خبر داده اند، اما این مشکل به صورت پایدار حل نشده است. البته دولت به تازگی عوارض تصاعدی برای صادرات محصولات معدنی در زنجیره فولاد وضع کرده است و معتقد اند؛ این مسئله میزان عرضه سنگ آهن به بازار داخلی را افزایش می دهد. از طرف دیگر حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به خبرنگار موج درباره صادرات مواد معدنی خام از کشور اعلام کرد دولت مخالف صادرات مواد معدنی خام است از این رو نه تنها فهرست شرکت های صادرکننده مواد معدنی خام از لیست برترین صادرکننده ها حذف شده، دولت با وضع عوارض به دنبال کاهش صادرات این محصولات خام است.

 

 خبرگزاری موج