انتشار ویروس کرونا در کشوری مثل چین که به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده انواع کامودیتی در جهان شناخته می‌شود بر نگرانی‌های این کشور در رابطه با رشد اقتصادی افزوده است.

کرونا نه تنها در چین بلکه بازار جهانی سنگ آهن را تحت تاثیر قرار داده و کشورهایی مثل برزیل و هند را نیز گرفتار کرده است. روزنامه صمت درباره تاثیر شیوع این ویروس مرگبار بر بازار سنگ آهن در اقتصاد چین و ایران با کارشناسان معدن گفت‌وگو کرده است.

 

***معادن کم‌عیار تحت تاثیر ویروس

محمدرضا پیربداغی، رئیس هیات مدیره یک شرکت معدنی که در حوزه سنگ آهن فعالیت می‌کند در مورد تاثیر کرونا بر بازار سنگ‌آهن جهانی گفت: متاسفانه این ویروس بر بازار سنگ‌آهن تاثیرگذار بوده است، جو جامعه چین ملتهب شده و این امر باعث شده تمرکز کمتری بر بازار داشته باشد. به این خاطر که تقاضا در بازار صادراتی از جمله کشورهایی مثل برزیل و هندوستان کاهش یافته است درنتیجه موجب کاهش نرخ سنگ آهن هم شده است.
پیربداغی با اشاره به اینکه بازار داخلی ایران تاثیر چندانی از ویروس کرونا نگرفته است، بیان کرد: زمانی‌که عوارض صادراتی را در ایران برقرار کردند به شدت بر رفتار فعالان سنگ آهن تاثیر گذاشت. بیشتر تولیدکننده‌ها مجبور شدند محصولات خود را به بازار و کارخانه‌های داخلی ارائه دهند بنابراین قبل از شیوع کرونا یعنی حدود ۱۰ سال است که صادرات این محصول در ایران به کمترین مقدار خود رسیده است.
این فعال معدنی با اشاره به توجه به رشد فرآوری در داخل کشور گفت: ما سعی کرده‌ایم از بازار چین فاصله بگیریم و برای رسیدن به این مهم بر فرآوری مواد معدنی به خصوص در حوزه سنگ آهن تمرکز کرده‌ایم و لزومی نداشته که بخواهیم خود را با این بازار همسان کنیم. او تاکید کرد: از آنجایی‌که فناوری فرآوری سنگ آهن وارد ایران شده در نتیجه وابستگی ما به بازارهای چین کاهش پیدا کرده است.
پیربداغی با بیان اینکه کرونا تنها بر سنگ آهن هماتیت و کم‌عیار می‌تواند موثر باشد، گفت: معادن مگنتیک هیچ تاثیری از بازار چین نمی‌گیرند به این خاطر که تمام محصول خود را به کارخانه‌های کنسانتره و فولادی داخلی مثل ذوب آهن و فولاد مبارکه با قیمتی بهتر از نرخ صادراتی می‌فروشند بنابراین تنها سنگ آهن کم‌عیار از این ویروس تاثیر می‌پذیرد. در این بین سنگ آهن هماتیت باید به سمت فناوری فرآوری پیش برود. اگر بتوانیم این قدم را برداریم دیگر به صادرات این بخش از سنگ آهن هم احتیاجی نداریم که بخواهد تحت تاثیر بازار خارجی قرار بگیرد.
پیربداغی در پاسخ به این سوال که آینده بازار سنگ آهن را چطور می‌بینید، گفت: با توجه به تورمی که هر سال اتفاق می‌افتد و شمش فولاد افزایش نرخ پیدا می‌کند در نتیجه انتظار داریم معادن پرعیار و هماتیت با رونق روبه‌رو شوند. در نتیجه این مهم نرخ سنگ آهن تحت تاثیر بازار صادرات نبوده و در بازار داخلی با رونق روبه‌رو می‌شود.

 

***کرونا هیچ تاثیری ندارد

محمدحسین بصیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه کرونا در بازار بین‌المللی تاثیرگذار بوده است، به صمت گفت: ویروس کرونا به اقتصاد چین به شدت ضربه زده است تا جایی‌که برخی این ویروس را به سیاست ربط می‌دهند که قصد بر این بوده اقتصاد چین ضعیف شود. چین مهم‌ترین تولیدکننده شمش فولاد بوده است و به طور تقریبی سالانه حدود یک میلیارد تن تولید داشته است اما کرونا بر آن تاثیر گذاشته و در نتیجه تقاضا در بازار جهانی برای سنگ آهن کاهش پیدا کرده است.
بصیری با اشاره به اینکه این ویروس در بازار ایران تاثیرگذار نبوده است، اظهار کرد: با عوارض ۲۵ درصدی که بر صادرات سنگ آهن گذاشته شد عملا این حوزه با مشکل روبه‌رو و فعالیت در این حوزه غیر اقتصادی شده است در نتیجه مدت‌ها است که سنگ‌آهن در زنجیره تولید داخلی قرار دارد و از بازارهای بین‌المللی دور شده است.
او ادامه داد: از طرف دیگر به این خاطر که زنجیره تولید سنگ آهن در کشور کامل شده و ما کارخانه کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولاد را داریم نیازی به ارتباط با خارج نداریم که بخواهیم از کرونا تاثیر بپذیریم.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: به این خاطر که تقاضا برای مصرف شمش در داخل کشور بالا است و در صادرات شمش مشکلی وجود ندارد در نتیجه ویروس کرونا در بازار سنگ آهن داخلی کشور تاثیر چندانی نداشته است و اینکه معدن سنگ آهن پرعیار یا کم‌عیار باشد هیچ فرقی ندارد.
گفتنی است به گزارش دنیای معدن، ارزش سهام شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس ایران طی هفته گذشته با جهش ۲.۹ درصدی معادل ۱۱۹۰ میلیارد تومان همراه بوده به ۴۴۲.۲ هزار میلیارد تومان رسید.
این ارزش معادل ۲۲.۷ درصد ارزش بورس ایران است که نسبت به هفته گذشته اندکی کاهش داشته و نشانه نگرانی بازار از اثرات ویروس کرونا بر نرخ و فروش کامودیتی‌ها است.


***تامین پایدار مواد اولیه ، حق ذوب آهن اصفهان است

غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین در حاشیه بازدید از شرکت ذوب آهن اصفهان طی سخنانی ضمن قدردانی از مدیرعامل ذوب آهن به منظور اجرای طرح های توسعه ای، گفت : ذوب آهن اصفهان در چند سال گذشته روند رو به رشدی داشته است و در راستای اقتصاد مقاومتی، پروژه های مختلفی را انجام داده و در بومی سازی نیز دستاوردهای چشمگیری از خود به جای گذاشته است .

وی یاد آور شد: تنوع محصول و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا یکی از راهکارهای این شرکت در شرایط بحران است که به خوبی به انجام رسیده است .

وی تخصیص معدن سنگ آهن جهت تامین مواد اولیه را از راهکارهای حل مشکلات ذوب آهن در شرایط موجود دانست و گفت: فولاد کشور مرهون خدمات ذوب آهن اصفهان است و حق این شرکت است که برای تامین پایدار مواد اولیه تولید دچار مشکلات عدیده نباشد .

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصهفان نیز با اشاره به این که این مجتمع عظیم صنعتی توانایی بالایی در تولید محصولات با ارزش افزوده بالا دارد گفت: با پتانسیلی که تلاشگران این شرکت دارند بسیاری از طرح های توسعه ای در فاز اجرایی قرار گرفته است .

وی افزود : اولویت اصلی ما تامین مواد اولیه است تا بتوانیم ظرفیت اسمی شرکت که ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تن است را تحقق بخشیم .

وی ذوب آهن اصفهان را یکی از توسعه دهنده های اصلی زیر ساخت های تولید فولاد در کشور دانست و گفت : تولید در ذوب آهن اصفهان به روش کوره بلند است و این شرکت یارانه انرژی را دریافت نمی کند . همین این امر باعث شده تا قیمت تمام شده محصول بالاتر از سایر شرکت های فولادی باشد که از یارانه انرژی برخوردارند.

گفتنی است مرتضی لطفی، عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، رضا مسرور، عضو هیات مدیره هلدینگ شستا، سعید عبودی رئیس هیات مدیره تاصیکو و دیگر هیات همراه نیز ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان و ادای احترام به یادمان شهدای گمنام از بخش های مختلف از جمله بیمارستان شهید مطهری ، خط تولید و پروژه های توسعه بازدید کردند و سپس جلساتی پیرامون آخرین شرایط ذوب آهن با هیات مدیره و معاونین این شرکت برگزار کردند.

صمت