20
چهارشنبه, فوریه
13 جدیدترین اخبار

افزایش 35 درصدی صادرات صنایع اصفهان از جمله آهن و فولاد استان

بازار فولاد داخلی
تایپوگرافی

با توجه به این که صادرات صنایع استان اصفهان در سال 96 بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان اعلام کرد: این رقم در هشت ماهه سال جاری نزدیک به 35 درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارشات، اسرافیل احمدیه در ادامه گفت: عمده این محصولات صادراتی شامل آهن و فولاد، مواد غذایی، سنگ های تزئینی و محصولات پتروشیمی می باشد. بیش از 70 درصد واحد های صنعتی استان اصفهان فعال می باشند و 9 هزار و 300 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری هستند که پنج درصد آن یعنی حدود 450 واحد را صنایع بزرگ تشکیل می دهند. وی همچنین تاکید کرد: نوسازی و بازسازی واحد های صنعتی در کشور و اصفهان با هدف افزایش ارزش افزوده، رشد صادرات، افزایش کمیت و کیفیت تولید ضروری است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در ادامه سخنان خود گفت: امسال با هدف اشتغال زایی برای واحدهای صنعتی استان، 26 هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که با توجه به سود 18 درصدی تسهیلات بانکی، این مبلغ تا اواخر امسال پرداخت نخواهد شد، گفت: بالا بودن نرخ سود این تسهیلات، انگیزه و رغبت لازم را برای فعالیت های اقتصادی و تولیدی کاهش داده است. احمدیه افزود: حدود 150 میلیارد ریال تسهیلات برای هر کدام از واحد های تولیدی و صنعتی در نظر گرفته شده است و با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه، بانک ها باید در مورد دریافت سود تسهیلات تجدید نظر کنند.

به گفته وی سال 95 بیش از 25 هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح رونق به صنایع استان پرداخت شد که این مبلغ در سال گذشته به دلیل کاهش انگیزه و رغبت سرمایه گذاران صنعتی به حدود چهار هزار و 300 میلیارد ریال کاهش پیدا کرد. امسال هم تسهیلات رونق تولید در ماه مهر ابلاغ شد اما با توجه به نرخ سود 18 درصدی آن، رغبت و انگیزه سرمایه گذاران به استفاده از آن بسیار کاهش یافته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اشاره به این که در این طرح سقفی برای ارایه تسهیلات استان ها به واحدهای تولیدی وجود ندارد، گفت: بانک های عامل برای پرداخت این تسهیلات مشکل خاصی ندارند. وی همچنین در بخش دیگری یاداور شد که کمبود تقاضا برای مصالح ساختمانی حدود 30 درصد از واحد های صنعتی فعال در زمینه تولید آجر و سنگ های تزئینی این استان را به مرز تعطیلی کشانده است.

واحد های تولیدی صنعتی، کشاورزی، صنایع تبدیلی، معادن، اصناف و خدماتی که در سال گذشته موفق به ثبت نام برای تسهیلات طرح رونق تولید در سامانه بهین یاب نشدند می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی این سامانه در قسمت ' فرآیند طرح رونق تولید 96 ' ثبت نام کنند.

سامانه اینترنتی 'بهین یاب' در دولت یازدهم و برای حمایت قانونی و ثبت نام واحدهای تولیدی که خود را مستحق اخذ تسهیلات می دانند، راه اندازی شده است.

گرداوری شده توسط آهن اینفو