ممکن است با ریخته‌گری به‌عنوان یکی از معمول‌‌ترین روش‌های شکل دادن فلزات به فرم مورد نظر آشنا باشید. بسیاری از تولیدکنندگان روش ریخته‌گری را به دلیل سهولت و کارایی بیشتر آن نسبت به دیگر روش‌ها ترجیح می‌دهند.
فرآیند متالورژی پودر، روش دیگری از نوع ریختگی فلزات است، اما یکی از معایب اصلی این فرآیند آن است که برای تولید فلزات با کاربردهای بیشتر و متفاوت مناسب نیست. از سوی دیگر، فرآیند ریخته‌گری برای تولید فلزات با کاربردهای متنوع مناسب است.

Fa

لحظه مذاب‌ریزی فولاد در قالب‌های ماسه‌ای

 


*** فرآیند ریخته‌گری

فرآیند ریخته‌گری برای همه ما آشناست. در این فرآیند، تولیدکنندگان ابتدا قالبی را به شکل قطعه مورد نظر طراحی می‌کنند، سپس فلز مذاب را در قالب می‌ریزند و فرآیند ریخته‌گری تحت فشار همراه با سرد کردن را انجام می‌دهند. سپس فلز سرد شده در فرم مورد نظر شکل داده شده است و از قالب بیرون می‌آید. ریخته‌گری یک روش بسیار موثر و کارآمد برای تولید قطعات باکیفیت است، هرچند که این قطعات پیچیده باشند.


*** فرآیند متالورژی پودر

فرآیند متالورژی پودر در نحوه شکل دادن فلزات و رسیدن به شکل مورد نظر، با ریخته‌گری شباهت‌‌هایی دارد. در این فرآیند، تولیدکنندگان پودر از پیش مخلوط شده را به وسیله فشار بالا به قالب تبدیل می‌کنند که باعث تشکیل ماده‌‌‌ای به نام Compact می‌شود. سپس تولیدکنندگان با استفاده از کوره‌‌هایی به نام کوره تف جوشی در دمایی کمتر از دمای ذوب فلزات، محصول Compact را حرارت می‌دهند تا پیوند بین دانه‌های پودر مستحکم شود. پودر فلز فشرده شده در طول فرآیند باهم ترکیب می‌شوند و در نهایت به قطعه نهایی از فلز مورد نظر می‌رسیم.

Ba

شماتیکی کلی از فرآیند متالورژی پودر
از تهیه پودر و فشردن تا زینتر کردن آن

 


*** شباهت‌ها و تفاوت‌های هر 2 روش

هر دو فرآیند متالورژی پودر و ریخته‌گری فلزات برای شکل‌دهی آلیاژها مناسب هستند و انتخابی دقیق برای تولید محصولات با سایز‌های بزرگتر هستند. هر دو فرآیند دارای سازگاری و دقت بالایی در تولید هستند. علاوه بر اینها، هر دو این فرآیند‌ها ساده هستند و برای تولید قطعات پیچیده فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
با همه این شباهت‌ها، محصولات متالورژی پودر در مقایسه با محصولات ریخته‌گری ضخیم‌‌‌‌تر و سنگین‌‌‌‌تر هستند. یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که قالب‌های متالورژی پودر هزینه بسیار بالایی دارند در حالی که فرآیند ریخته‌گری ارزان‌‌‌‌تر و قابل اطمینان‌‌‌‌تر است.

آرتان پرس