شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ 21 ذو القعدة 1441 Saturday, 11 July , 2020 ساعت ×
گزارش متال بولتن:

بازار ورق گرم آسیا مقصد جدید محموله های سی آی اس و ترکیه

شناسه : 24003 ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲ منبع : متال بولتن
صادرکنندگان ورق گرم ترکیه و کشورهای سی آی اس محموله های خود را به آسیا منتقل می کنند.
بازار ورق گرم آسیا مقصد جدید محموله های سی آی اس و ترکیه
پ
پ

صادرکنندگان ورق گرم و کشورهای سی آی اس محموله های خود را به آسیا منتقل می کنند.

تقاضا و قیمت فولاد در آسیا به ویژه چین، در ماه آوریل پس از رکود در مصرف ناشی از بیماری همه گیر Covid-19، روند خوبی داشته است.

قیمت ورق گرم داخلی در اتحادیه به دلیل تقاضای ضعیف در سه ماهه دوم رو به کاهش است و منابع بازار درمورد بهبودی بازار مردد هستند.

این امر باعث شد تا فولادسازان و CIS بتوانند ورق گرم خود را به آسیا که قیمت ها بالا است، منتقل کنند. در عین حال، این برخی از بازارهای اتحادیه را تحت فشار قرار می دهد.

سختگیری بیشتر اقدامات حفاظتی و شروع تحقیقات ضد دامپینگ در مورد ورق گرم در اتحادیه نیز به کاهش علاقه در منطقه کمک کرده است.

 

***سی آی اس

تقاضا در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و – بازارهای عمده صادرات فولاد از سی آی اس به دلیل بیماری همه گیر Covid-19 در ماه آوریل شروع به کاهش کرد. از آن زمان، آسیا به تنها بازار پایدار تبدیل شده است، زیرا بهبود اوضاع و شرایط ناشی از کرونا ویروس سریعتر از جاهای دیگر بود.

طبق اطلاعاتی که در دسترس است، در سه ماهه دوم بیشتر محموله های فلزی تخت از سی آی اس به چین، آسیای جنوب شرقی و خاور میانه از جمله رفته است.

“گریگوری فدوریشین” مدیر اجرایی فولاد نوولیپتک فولکس گفت:” معمولاً ما ترجیح می دهیم که بخش عمده ای از صادرات خود را به آسیا نفروشیم، زیرا قیمت ها در مقایسه با آفریقا، خاور میانه و نامطلوب است.”

یکی از معامله گران بین المللی گفت:” چین تقریباً همه چیزهایی را که صادرکنندگان سی آی اس دارند، جذب می کند، از چدن گرفته تا ورق سرد”.

وی افزود:” این به تأمین کنندگان کمک می کند سفارشات خود را در زمانی که سایر بازارها غیرفعال هستند، پر کنند.”

در حالی که تقاضای آسیا قیمت ها را به سمت بالا سوق می دهد، خاورمیانه به عنوان بازار معمولی برای فولاد تخت سی آی اس  به تازگی روند بهبود خود را در پیش گرفته است.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم صادراتی سی آی اس ۳۹۵-۴۱۰ دلار در هر تن بود، در حالیکه قیمت قبلی آن ۳۶۵-۳۷۵ دلار در هر تن بوده است.

 

***

جدا از تقاضای ضعیف در چندین بازار، صادرات فولاد تخت ترکیه نیز مجبور شده است با چندین تحقیق و بررسی روبرو شود.

ترکیه در ماه آوریل ۴۴۵،۶۸۳ تن فرآورده های فلزی تخت صادر کرده است، که نسبت به ۵۲۴٫۶۳۳ تن صادر شده در سال گذشته، ۱۵٫۱ درصد کاهش داشته است. براساس داده هایTUIK ، میزان کاهش صادرات فولاد تخت گرم در ماه آوریل به ۴۳٫۵ درصد رسیده است.

 

***اقدامات کمیسیون اروپا

کمیسیون اروپا (EC) یک تحقیق ضد دامپینگ در مورد واردات ورق گرم  ترکیه را در تاریخ ۱۴ ماه مه آغاز کرد.

اتحادیه تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) گفت که تحقیقات اتحادیه اروپا مطابق با اصول اتحادیه گمرکی و توافق نامه های تجارتی آزاد بین ترکیه و EC نیست.

بعداً در ماه مه، ترکیه به سازمان تجارت جهانی (WTO) گفت که قصد دارد عوارض واردات را بر روی برخی از محصولات فولادی از اتحادیه اروپا تحمیل کند.

چند روز بعد، کمیسیون اروپا از برنامه هایی برای جایگزین کردن سهمیه های سالانه سه ماهه اختصاصی و همچنین اضافه کردن برخی اقدامات سختگیرانه دیگر در مورد ضمانت های موجود در برابر واردات فولاد پرده برداشت.

کمیسیون اروپا در اطلاعیه ای اعلام کرد که لیست تغییرات WTO را در ۲۹ مه اعلام کرده است.

همزمان واردات فولاد ترکیه در آمریکای شمالی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

در تاریخ ۲۷ ماه مه، آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحقیقات ضد دامپینگ را در زمینه واردات صفحات سنگین فولادی کربنی و آلیاژی با استحکام بالا، کم آلیاژی از ترکیه و همچنین آلمان، مالزی، تایوان و کره جنوبی آغاز کرد.

 

***محموله های ترکیه

در همین حال، ترکیه چند محموله ورق گرم در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن به آسیا فروخت.

ترکیه اواخر ماه مه ۳۰،۰۰۰-۴۰،۰۰۰ تن ورق گرم را با قیمت ۳۹۰-۳۹۵ دلار در هر تن فوب به ویتنام فروخت.

در اوایل ماه ژوئن، حدود ۴۵۰۰۰ تن ورق گرم ترکیه با قیمت ۴۳۰ دلار در هر تن سی اف آر به چین فروخته شد، که معادل حدود ۴۰۰-۴۰۵ دلار در هر تن فوب است.

۴۰۰۰۰ تن ورق گرم ترکیه نیز با قیمت ۴۲۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر (یا حدود ۳۹۵ دلار در هر تن فوب) به چین فروخته شد، در حالی که معامله دیگری با قیمت ۴۳۰ دلار در هر تن سی اف آر منعقد شد.

در حال حاضر، ورق گرم ترکیه با قیمت ۴۳۰-۴۴۰ دلار برای هر تن فوب پیشنهاد می شود، اما خریداران چینی قیمت ۳۹۰-۴۰۰ دلار برای هر تن فوب را پیشنهاد می دهند. صادرکنندگان ترکیه بعید است که با این قیمت ها موافقت کنند.

بازار چین در مدت زمان زیادی تغییر خواهد کرد. آنچه اتفاق خواهد افتاد غیرقابل پیش بینی است. هنگامی که قیمت محلی آنها ۴۲۰ دلار بود، چین ورق گرم را با قیمت ۴۳۰ دلار در هر تن سی اف آر رزرو کرد.

تولید کننده ای گفت:” اما آنها هنوز هم ورق گرم ترکیه را با قیمت ۴۲۰-۴۳۰ دلار در هر تن پیشنهاد می دهند. هیچ کس با چنین قیمت هایی نمی فروشد. با این وجود، بازار در مورد معاملات انجام شده از دو هفته قبل صحبت می کند.”

 

***خرید از ترکیه

یک تاجر ترکی خاطرنشان کرد که چین و ویتنام تنها زمانی که موجودی های آنها کاهش یابد، ورق گرم را از ترکیه و سایر تأمین کنندگان رزرو می کنند.

وی گفت:” این بدان معنا نیست که آنها خریداران منظم ورق گرم خواهند بود. آنها مقادیر زیادی را رزرو کردند، بنابراین اکنون سهام کافی دارند. آنها قبل از رزرو اضافی تخفیف بیشتری را درخواست می کنند. ”

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم صادراتی ترکیه ۴۱۵-۴۳۰ دلار در هر تن بود، که به اندازه ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر تن افزایش یافته است.

منابع ترکیه گفتند که تقاضای داخلی برای ورق گرم در ترکیه بسیار زیاد است، بنابراین تولید کنندگان ترکیه مایل به تخفیف نیستند.

 

***اروپا

طی چند هفته گذشته، خریداران اروپایی به دلیل قیمت های غیر رقابتی، شروع یک پرونده جدید تجاری، بررسی اقدامات حفاظتی موجود و پایین بودن تقاضای داخلی، علاقه چندانی به واردات ورق گرم نشان نداده اند.

تاجری در اروپای شمالی گفت:” ترکیه ناگهان از بازار خارج شده است.”

وی افزود:” Severstal روسیه محصولات خود را با قیمت ۳۸۵ یورو (۴۳۳ دلار) در هر تن ارائه می دهد، اما اینها برای ماه آگوست است. زمان تحویل این کارخانه در مقایسه با کارخانه های اتحادیه اروپا بسیار طولانی است. ”

منابع بازار انتظار دارند که برنامه کمیسیون برای جایگزین کردن سهمیه جهانی خود با برنامه سه ماهه کشور، که پس از ۳۰ ژوئن به مرحله اجرا در خواهد آمد، منجر به کاهش واردات ورق گرم از ترکیه و صربستان شود که تقاضا در اتحادیه اروپا بعد از آغاز سال جبران شود. .

اتحادیه فولاد اروپا یوروفر و گروهی از مدیران عامل فولادسازان اتحادیه اروپا با انتقاد از این طرح اظهار داشتند که معتقدند که اصلاحات پیشنهادی از افت شدید تقاضای فولاد اروپا به دنبال همه گیری Covid-19 جلوگیری نمی کند و صنعت را در معرض خطر قرار می دهد.

 

***ارزیابی قیمت ها

شاخص روزانه ورق گرم داخلی اروپای شمالی ۳۹۶٫۷۰ یورو ارزیابی شد، که نسبت به هفته گذشته ۳٫۳۸ یورو و نسبت به ماه گذشته ۲۳٫۳۰ یورو به ازای هر تن کاهش یافته است.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارداتی شمال اروپا ۳۸۰-۳۹۰ یورو در هر تن بوده است.

منابع بازار گفتند که شکاف بین قیمت داخلی و وارداتی در اروپا به طور معمول باید حداقل ۲۵ یورو در هر تن باشد تا تقاضا برای خارج از کشور افزایش یابد.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی اروپای جنوبی در قیمت ۳۷۰-۳۸۰ یورو در هر تن نسبت به هفته گذشته ثابت بوده است.

همچنین ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارداتی اروپای جنوبی ۳۷۵-۳۸۵ یورو در هر تن بود، که نسبت به هفته گذشته ۵ یورو در هر تن کاهش یافته است.

 

***منابع اروپایی

یک منبع ایتالیایی گفت:” واردات تقریباً از بین رفته است. پیشنهادهایی از هند وجود دارد اما من تأمین کننده ای که خارج از اتحادیه اروپا فعال باشد، نمی بینم. با فروش به چین یا ویتنام می توانند قیمت های بهتری داشته باشند.”

این منبع افزود:” اروپا احتمالاً به پایین ترین قیمت ورق گرم در جهان پایان خواهد داد، بنابراین صادرکنندگان به دنبال جای دیگری هستند. اکنون ترکیه دارای بازاری در آسیا است، اما نمی توان گفت که تقاضای خوب در چین چقدر طول خواهد کشید. ”

یک منبع توزیع کننده اروپای جنوبی گفت:” شاید ظرف دو هفته، برخی از کارخانه ها دوباره به سفارشات اروپا برگردند.”

منابع بازار گفتند که برخی از تولیدکنندگان اروپای شمالی نیز ورق گرم را به آسیا می فروشند.

یک منبع آلمانی گفت:” قطعاً تقاضا در اروپا وجود ندارد و طبیعی است که کارخانه های اتحادیه اروپا در صورت امکان به صادرات روی آورند.”

 

***تعادل عرضه و تقاضا

منابع بازار گفتند که فولادسازان اروپایی تلاش کرده اند از طریق کاهش تولید، عرضه را با کاهش تقاضا متعادل کنند، اما اینها برای جلوگیری از سقوط قیمت کافی نبوده اند.

علاوه بر این، منابع بازار ادعا می کنند که رقابت بین کارخانه های اروپا سخت تر شده است و تلاش ها برای صدور پیشنهادات بین مناطق مختلف اتحادیه اروپا شدت گرفته است.

عدم وجود پیشنهادات رقابتی برای واردات فشارهای زیادی را برای کارخانجات اروپایی وارد کرده است، اما برای تعادل عرضه با تقاضا اقدامات کمی انجام شده است.

برخی از منابع بازار بر این باورند که تولیدکنندگان اتحادیه اروپا ممکن است مجبور شوند بازده خود را کاهش دهند تا جلوی افت قیمت را بگیرند.

 

منبع: متال بولتن

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.