یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹ 22 ذو القعدة 1441 Sunday, 12 July , 2020 ساعت ×

فوری

براساس اعلام بانک مرکزی، سقف کارت به کارت در شبکه بانکی به ۶ میلیون تومان و سقف پرداخت به‌وسیله اپلیکیشن‌های پرداخت، به ۳ میلیون تومان افزایش یافت روزنامه اعتماد: ذوالنور پشت صحنه استیضاح روحانی است. 🔹 شنیده شده که قالیباف برای تعیین تکلیف موضوع سوال از رییس‌جمهوری و احتمالا تهیه طرح استیضاح او درخواست دیداری با رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی را مطرح کرده است روحانی: ناچار به اتخاذ تصمیمات حاد برای بازگرداندن ارز هستیم 🔹افرادی بودند که صادارت را انجام دادند اما پول را برنگرداندند که این رقم ۲۰ میلیارد یورو است. «مرکز فرماندهی عملیات‌ راهبردی نیروهای مسلح» ونزوئلا اعلام کرد که یک هواپیمای متجاوز دارای شماره ثبت آمریکا را سرنگون کرده است رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت: 🔹این اختیار را به وزارت بهداشت دادیم که اگر اصول بهداشتی رعایت نشود آن مکان تعطیل و یا پلمب شود. 🔹مجالس عروسی و عزا هم تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

برداشت گاز ترش غنی فاز ۱۴ پارس جنوبی از زمستان امسال

شناسه : 4542 ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: طرح تکمیل زنجیره تولید در این فاز افزایش یافته و تلاش می شود با انجام تعهدات مورد نظر طبق برنامه زمانبندی تا اواسط زمستان امسال برداشت گاز ترش غنی از «سکوی ۱۴آ» آغاز شود.

پ
پ

 

به گزارش پترون به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی افزود: آماده سازی شرایط برای انتقال گاز ترش تولیدی سکوی ۱۴آ به پالایشگاه فاز ۱۲ از دیگر برنامه های در دست اجراست.

وی اضافه کرد: به منظور انتقال گاز این فاز، احداث یک خط لوله رابط بین پالایشگاه های این ۲ فاز به طول پنج کیلومتر در دستورکار قرار گرفته و عملیات اجرای آن هم با روند مناسبی به اجرا درآمده است.

مسعودی یادآور شد: هم اکنون با تلاش شبانه روزی کارفرما و پیمانکاران طرح تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز ۱۴ افزایش یافته و تلاش می شود با انجام تعهدات مورد نظر طبق برنامه زمانبندی و ضمن رعایت دستورالعمل های ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس ای) تا اواسط زمستان امسال برداشت گاز ترش غنی از سکوی ۱۴آ آغاز شود.

وی درباره وضعیت ساخت سکوهای اصلی فاز ۱۴ گفت: هم اکنون کار ساخت سکوی ۱۴آ به همراه دیگر سکوی اصلی این طرح ( ۱۴بی ) در یارد صنعتی شرکت ایزوایکو در بندرعباس در دست پیگیری است، طوریکه سکوی ۱۴ آ با ٩٣ درصد پیشرفت مراحل پایانی ساخت را پشت سر گذاشته و پیمانکار مشغول فعالیت های پیش راه اندازی و راه اندازی این سکو است.

مسعودی، پیش بینی کرد این سکو تا پایان دی ماه سال جاری در موقعیت خود در میدان مشترک نصب شود. وی یادآورشد: سکوی ۱۴بی دومین سکوی اصلی این طرح هم با پیشرفت ۸۰ درصد در دست ساخت است.

مجری فاز ۱۴ درباره وضعیت ساخت ۲ سکوی اقماری این طرح اظهار کرد: سکوهای ۱۴دی و ۱۴سی این طرح به ترتیب ۱۸ مردادماه و پنجم دی ماه سال گذشته در موقعیت سکوهای اقماری فازهای ۱۷ و ۱۸ نصب و ۲ سکوی جایگزین در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به این طرح واگذار شد که هم اکنون با پیشرفت حدود ۷۲ درصد و با روند بسیار مناسبی در دست ساخت هستند.

مسعودی گفت: مطابق برنامه تعیین شده سکوی اقماری نخست ۱۴سی در بهمن ماه امسال آماده بارگیری از یارد صدرا برای نصب در موقعیت خود در میدان مشترک پارس جنوبی خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی افزود: همچنین لوله گذاری دومین و آخرین خط ۳۲ اینچ و ۴.۵ اینچ ام ای جی دریایی این طرح به طول ۱۰۹ کیلومتر خط نیمه اول مهرماه سال جاری به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره به پایان عملیات لوله گذاری خط اول ۳۲ اینچ انتقال گاز ترش و ۴.۵ اینچ ام ای جی دریایی این طرح به طول ۱۰۳ کیلومتر در مردادماه امسال، اضافه کرد: پیشرفت عملیات لوله گذاری خط دوم ۳۲ اینچ انتقال گاز ترش و ۴.۵  اینچ ام ای جی به ۸۸ کیلومتر رسیده و در نیمه اول مهرماه امسال به پایان می رسد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی بیان کرد: اتصال سکوهای اقماری (۱۴سی و ۱۴دی ) به سکوهای اصلی (۱۴آ و ۱۴بی) این طرح از طریق ۲ خط لوله ۱۸ اینچ میانی درمجموع به طول ۱۶ کیلومتر، اواسط تیرماه امسال و در مدت کمتر از ۲۰ روز به پایان رسیده است.

مسعودی افزود: با اتمام خط لوله دوم فاز ۱۴ پارس جنوبی، لوله گذاری تمامی خطوط لوله بخش فراساحل این طرح در مجموع به طول ۲۲۷ کیلومتر در نیمه اول مهرماه امسال به پایان می رسد.

مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی بیان کرد: عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه سکوهای ۱۴آ و ۱۴سی به پایان رسیده و عملیات تکمیلی حفاری چاه های سکوی ۱۴آ که هم اکنون در دست اجراست، گامی مهم در امکان تولید از موقعیت فاز ۱۴ در میدان مشترک و نصب عرشه و عملیات راه اندازی این سکو خواهد بود.

مسعودی افزود: برای انجام این عملیات، لوله های سی آر آ مورد نیاز تامین شده و پیمانکار مربوطه کارهای تکمیلی ۱۱ حلقه چاه سکوی ۱۴آ را آغاز کرده است.

وی، به عملیات تکمیلی سکوی ۱۴ سی اشاره کرد و ادامه داد: با تامین لوله های سی آر آ سکوی ۱۴سی، دکل حفاری در موقعیت چاه های این سکو مستقر شده و عملیات تکمیلی در این موقعیت نیز آغاز می شود.

مسعودی درباره عملیات تکمیلی خط لوله اول طرح توسعه فاز ۱۴ اظهار کرد: عملیات اتصال خط لوله به پایه سکو، FREE SPAN، هایدروتست و آماده سازی بهره برداری از این خط طبق برنامه زمانبندی انجام می شود.

وی گفت: افزایش تعداد نیروی انسانی در فاز ۱۴ گامی ضروری و پیش شرط راه اندازی پالایشگاه این طرح است که پیمانکاران فرعی بخش های مختلف پالایشگاه از جمله پست های اصلی و فرعی تامین برق، واحد ورودی گاز ترش، واحدهای یوتیلیتی، ردیف های شیرین سازی و فرآیندی، واحد تزریق گاز به شبکه سراسری و واحد بازیافت گوگرد انتخاب و فعالیت در این واحدها بطور جدی در دست اجراست.

مسعودی با بیان اینکه کارفرما از آغاز اولویت دار شدن این طرح، رسیدن به نظام کاری منسجم و منظم و یکپارچه به منظور سرعت بخشی به روند توسعه را در دستور کار خود قرار داده است، اضافه کرد: به همین منظور بر ایجاد مسیر تولید اولیه (First Train Production) تاکید و برنامه ریزی لازم انجام شده و برای تحقق تولید اولیه از پالایشگاه، فعالیت های بیشتری روی این مسیر و توسعه واحدهای مورد نظر در بخش های جانبی و فرآیندی متمرکز شده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون در بخش یوتیلیتی، هر ۶ بویلر بخار در مرحله پیش راه اندازی قرار گرفته، واحد نیتروژن و کمپرسورهای هوا بطور کامل نصب و عملیات پیش راه اندازی آنها آغاز شده است، ادامه داد: پیش بینی می شود واحد یوتیلیتی این طرح در سه ماه اول سال آینده آماده راه اندازی شود.

مسعودی گفت: طبق مسیر تعیین شده، کالاهای مورد نیاز واحدها، ردیف های شیرین سازی واحدهای فرآیندی و سیستم ها و زیر سیستم های مورد نظری که باید در سرویس قرار گیرند شناسایی و در دستور تامین کالا توسط پیمانکار قرار گرفته است.

مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به ضرورت تامین آب مورد نیاز واحدهای جانبی پالایشگاه این فاز، بیان کرد: برنامه ریزی برای احداث واحد آبگیر مستقل در این فاز انجام شده و مطابق برنامه پیشین، تامین آب فاز ۱۴ از طریق آب گیر مشترک با فازهای ۱۳ و ۲۴ تا ۲۲ صورت می گرفت که به منظورکاهش هزینه و زمان اجرای کار، ساخت آن به محل پالایشگاه فاز۱۴ تغییر و براساس برنامه جاری، عملیات احداث آبگیر مستقل این فاز از اوایل خردادماه سال جاری اجرایی شده است.

فاز ۱۴ پارس جنوبی برای تولید روزانه ۵۶.۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع پروپان و بوتان، تولید سالانه ۱ میلیون تن اتان به منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد اجرا شده است.

اجرای این طرح برعهده کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک است که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده دار است.

عملیات احداث این فاز از ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۹ آغاز شده است.

از سال ۱۳۷۴ عملیات اجرایی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر آغاز شده و تاکنون از مجموع ۲۴ فاز توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی ۱۸ فاز به بهره برداری رسیده و ۶ فاز دیگر در دست اجراست که تا پایان سال ۱۳۹۷ باید همه این طرح ها به بهره برداری برسد.

هم اکنون از ۱۸ فاز در بهره برداری میدان گازی پارس جنوبی روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می شود.

علاوه براین چندین واحد پتروشیمی نیز در این منطقه به بهره برداری رسیده و چندین واحد دیگر نیز در دست اجراست.

در زمان حاضر بیش از ۶۰ هزار نفر در طرح های توسعه میدان گازی پارس جنوبی مشغول کار هستند.

منبع:تینیوز (tnews.ir)

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.