دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹ 23 ذو القعدة 1441 Monday, 13 July , 2020 ساعت ×

فوری

براساس اعلام بانک مرکزی، سقف کارت به کارت در شبکه بانکی به ۶ میلیون تومان و سقف پرداخت به‌وسیله اپلیکیشن‌های پرداخت، به ۳ میلیون تومان افزایش یافت روزنامه اعتماد: ذوالنور پشت صحنه استیضاح روحانی است. 🔹 شنیده شده که قالیباف برای تعیین تکلیف موضوع سوال از رییس‌جمهوری و احتمالا تهیه طرح استیضاح او درخواست دیداری با رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی را مطرح کرده است روحانی: ناچار به اتخاذ تصمیمات حاد برای بازگرداندن ارز هستیم 🔹افرادی بودند که صادارت را انجام دادند اما پول را برنگرداندند که این رقم ۲۰ میلیارد یورو است. «مرکز فرماندهی عملیات‌ راهبردی نیروهای مسلح» ونزوئلا اعلام کرد که یک هواپیمای متجاوز دارای شماره ثبت آمریکا را سرنگون کرده است رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت: 🔹این اختیار را به وزارت بهداشت دادیم که اگر اصول بهداشتی رعایت نشود آن مکان تعطیل و یا پلمب شود. 🔹مجالس عروسی و عزا هم تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

بررسی بازار فولاد ضدزنگ اروپا، چین وآمریکا

شناسه : 18232 ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱

به دلیل طولانی شدن تابستان و تجدید تخصیص بودجه در اروپا، قیمت فولاد ضد زنگ در اروپا تحت فشار قرار می گیرند، در حالی که در ایالات متحده عامل تعیین کننده احتمال افزایش هزینه اضافی آلیاژ خواهد بود.

پ
پ

در همین حال، از سرگیری مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین احتمالا باعث افزایش فعالیت بازار در آسیا شد.

***بازار اروپا

شرکت کنندگان در بازار انتظار داشتند که قیمت محصولات تخت در طول سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ تحت فشار قابل توجهی به دلیل کمبود تقاضا و افزایش بازده مورد انتظار در حجم واردات قرار گیرد.

ماه های جولای و اوت معمولا ماه های آرامی هستند، اما منابع اشاره کردند که فصل تابستان امسال پیش از حد معمولی آن آغاز شده است. با توجه به این، نگرانی هایی وجود داشت که این فصل طولانی تر از حد معمول باشد و تا ماه سپتامبر ادامه یابد.

تقاضا توسط اقتصاد ضعیف اروپا و اعتماد به نفس مصرف کنندگان در تجارت جهانی و استفاده روزافزون از مکانیسم های تجاری حمایت گرایانه و همچنین عدم قطعیت در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تحت تاثیر قرار گرفته است.

یکی از توزیع کنندگان گفت: «وضعیت بازار خوب نیست. قیمت‌ها ایده آل نیست و در تابستان این موضوع مطرح است که چه کسی می تواند دوام بیاورد.» اگر چه این تأیید نشده است، اما برخی از تولیدکنندگان اروپایی معتقد بودند که نرخ تولید خود را کاهش داده اند تا به کاهش عرضه و در نتیجه فشار بر قیمت ها کمک کنند.

معامله گران قراضه ضد زنگ، که یک ماده اولیه برای تولید فولاد ضد زنگ است، تایید کرده اند که تولید کنندگان کمتر از آنچه که معمولا انتظار می‌رود، خرید می‌کنند. یک تاجر قراضه گفت: «ما در ماه ژوئیه حداقل مقادیری را خریداری می کنیم.»

اساسا ضعف ها به دلیل افزایش واردات، به ویژه از آسیا، پس از ۱ جولای است، هنگامی که حجم مجوز واردات تحت حفاظت اتحادیه اروپا از سر گرفته می‌شود. مقررات واردات مربوط به محصولات تخت فولادی ضد زنگ شامل واردات از کره جنوبی، تایوان، هند، ایالات متحده، ترکیه، مالزی و ویتنام است.

در طول دوره سه ماهه قبلی، که در تاریخ ۳۰ ژوئن سال جاری پایان یافت، سهمیه واردات از کره جنوبی، تایوان، ترکیه و مالزی به بیش از ۹۵ درصد کل میزان مجاز رسید. با این که واردکنندگان تمایلی به ایجاد تعرفه های ۲۵ درصدی ندارند، این حجم ها ناشی از توقف واردات از این کشورها است.

با این حال واردات از این کشورها احتمالا از سر گرفته می شود. یکی از معامله گران گفت: «کشتی ها که شامل محصولات ضد زنگ اند، در حال انتظار در بنادر هستند.» علاوه بر این عوامل، قیمت نیکل و دیگر اجزای آلیاژ نقش مهمی در تعیین قیمت فولاد ضد زنگ در سه ماهه آینده خواهد داشت.

قیمت فولاد ضد زنگ در اروپا در سه ماهه دوم به دلیل کاهش قیمت نیکل بعد از افزایش دوباره کاهش یافت، در ماه می نیز تحت تاثیر تقاضای ضعیف قرار گرفت. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضدزنگ ۲ میلی متری درجه ۳۰۴، ۲۱۵۰ تا ۲۲۲۰ یورو به ازای هر تن بود، در حالیکه در ۳ مه ۲۲۴۰ تا ۲۳۰۰ یورو بود.

***بازار ایالات متحده

شرکت کنندگان در بازار فولاد ضد زنگ در ایالات متحده انتظار دارند که قیمت ها در سه ماهه سوم با تغییرات هزینه آلیاژسازی تغییر کند، با توجه به اینکه قیمت ها احتمالا با توجه به تقاضای پایدار بدون تغییر باقی خواهد ماند. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضدزنگ ۳۰۴، ۱۲۴ دلار به ازای هر سی وی تی بود، در حالیکه در ماه گذشته ۱۳۰ دلار بوده است.

بسیاری از شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند کارخانه ها قیمت پایه خود را در ماه های جولای-سپتامبر حفظ کنند، چرا که زمان تحویل کوتاه و تقاضا کم است. این امر قیمت تمام شده محصولات فولادی ضد زنگ را با تغییرات در قیمت آلیاژسازی که اغلب با قیمت های نیکل و کروم، دو ماده کلیدی در ساخت فولاد ضد زنگ است، مرتبط می‌کند.

افزایش قیمت آلیاژ سازی، که در ماه های اخیر روند رو به پایین داشته، احتمالا در ماه جولای نیز کاهش می یابد. آنها گفتند که پرش قیمت نیکل در بورس اوراق بهادار لندن در ماه ژوئن می تواند سرعت کاهش هزینه آلیاژ را در ماه های آینده کاهش دهد.

توزیع کننده‌ای گفت: «هیچ شانسی برای افزایش قیمت پایه وجود ندارد. کارخانه ها در حال نگه داشتن قیمت ها هستند، اما تقاضای کافی برای تحقق این افزایش وجود ندارد.» در پایان ماه ژوئن، زمان تحویل سه تا چهار هفته است. یکی دیگر از نشانه های تقاضای کم در کارخانه ها این بود که سهام انبار در بعضی موارد ۱۰۰ درصد قابل مذاکره بود.

در حالی که قیمت تمام شده فولاد ضد زنگ از اواسط سال گذشته تا کنون روند نزولی داشته است، شرکت های بازرگانی گفتند که هیچ تلاش واقعی یا علاقه بازار به سرمایه گذاری در پروژه های جدید در بازار کاربر نهایی مانند استفاده از محصولات پتروشیمی و نفتی صورت نگرفته است.

یک توزیع کننده شمالی گفت: «بسیاری از مردم بین ایالات متحده و شرکای تجاری آن قرار دارند.» اما ضعف در قیمت های فولاد ضد زنگ ممکن است برخی از فرصت های خرید برای مراکز خدمات و مصرف کنندگان را فراهم کند، اگر آنها به موادی که در داخل کشور تولید می شود، تکیه کنند.

توزیع کننده جنوبی گفت: «بهترین زمان برای تامین منابع داخلی الان است.»

***بازار آسیا

یکی از معامله گران در شمال چین خوشبین بود که فعالیت تجاری در سه ماهه بعد پس از “سرد شدن” اخیر در بازارهای صادراتی، با سرگیری مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، افزایش یابد. با این حال، تقاضا برای فولاد ضد زنگ احتمالا در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ضعیف تر است.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از تعرفه های جدید برای کالاهای چینی جلوگیری خواهد کرد؛ زیرا این دو کشور مذاکرات تجاری را مجددا آغاز کرده اند. چین در پنج ماه اول سال ۲۰۱۹، ۱.۴۱ میلیون تن فولاد ضد زنگ صادر کرد که در مقایسه با ماه های ژانویه تا ماه مه سال گذشته ۳۹۰ هزار تن کاهش داشته است.

اما تاجری در شانگهای معتقد بود که جنگ تجاری چین و آمریکا همچنان بر تقاضا و قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت. شرکت کنندگان در بازار همچنین گفتند که نوسانات نرخ ارز در مقابل دلار آمریکا که در میان تشدید تنش های تجاری ایالات متحده و چین به وجود آمد، عامل مهمی در ماه های آینده خواهد بود.

در تاریخ ۱۰ ژوئن ۶.۹۵ یوان به ۱ دلار رسید، در حالیکه در ۲۸ فوریه، ۱ دلار معادل ۶.۶۸ یوان بوده است. معامله گران در منطقه گفتند که در تایوان، خریداران با وجود سطح پایین موجودی، به دلیل تقاضای کم، علاقه زیادی به خرید ندارند.

یکی از مهمترین عوامل، نتیجه بررسی غرامت در مورد مقررات آنتی دامپینگ در مورد محصولات ضد زنگ تولید شده از چین و کره جنوبی است که توسط کمیسیون تجارت بین المللی تایوان (ITC) انجام شده است. ITC تایوان تا به حال یک تاریخ برای قضاوت نهایی ارائه داده است، اگرچه در اوت ۲۰۱۸ مقررات ضد دامپینگ منقضی شده است.

طبق گفته ITC، تایوان واردات ۱۴،۹۹۵ تنی محصولات فولادی ضد زنگ از چین و کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ صورت داده است، که به میزان ۷۱.۷ درصد به دلیل اعمال مقررات ضد دامپینگ برای مواد از هر دو کشور در سال ۲۰۱۴، کاهش یافته است. ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد ضد زنگ درجه ۳۰۴، ۱۹۳۰ تا ۱۹۹۰ دلار به ازای هر تن سی آی اف بود، در ۴ ژوئن قیمت آن ۱۹۱۰ تا ۱۹۵۰ دلار بود.

***بازار چین

شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند تقاضای فولاد ضد زنگ در چین در چند ماه آینده کمی افزایش یابد و قیمت ها در نتیجه افزایش یابد. تاجری در چین گفت: «اکثر صنایع پایین دست، روند صعودی را نشان می دهند.»

در بخش تولید، چین در ماه ژانویه تا می سال جاری ۳۴.۶۱ میلیون دستگاه یخچال و فریزر تولید می کند که بر اساس آمار دفتر ملی اداره آمار کشور (NBS)، ۳.۷ درصد افزایش داشته است. تولید تهویه هوا در مدت مشابه ۱۱.۴ درصد افزایش یافت و به ۹۷.۴۶ میلیون دستگاه رسید، در حالی که تولید دستگاه های شستشو در پنج ماه اول سال جاری ۳۰.۷۴ میلیون دستگاه بود که نسبت به سال قبل ۶.۹ درصد افزایش داشته است.

NBS گفت که تنها بخش با آمار ضعیف، ماشین سازی بود که تولید آن در ماه ژانویه تا مه به ۱۰.۱۸ میلیون واحد کاهش یافت که نسبت به سال قبل ۱۴.۱ درصد کاهش داشته است. در بخش ساخت و ساز، در پنج ماه اول سال جاری، ۷۹۷.۸۴ میلیون متر مربع مجتمع مسکونی ساخته شده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۰.۵ افزایش یافته است.

در همین حال، سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی در ماه های ژانویه تا ماه مه سال گذشته ۴ درصد افزایش یافته است. با اعتماد به نفس در رشد پایدار اقتصاد چین، شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند که تقاضای مشتریان برای فولاد ضد زنگ به طور پیوسته افزایش یابد. منابع می گویند که کارخانه های فولادی به اندازه ای سود داشته اند که تولیدشان را در کوتاه مدت کاهش ندهند.

یک تحلیلگر صنعتی در چین گفت: «در چند ماه آینده قیمت مواد اولیه به شدت افزایش نخواهد یافت، بنابراین کارخانه های فولاد ضد زنگ می توانند سود خود را حفظ کنند، که به آنها اجازه می دهد که تولید پایدار داشته باشند.» به عنوان مثال، قیمت NPI 10-15٪ چین در ۹ ژوئن ۹۵۰-۹۷۰ یوان (۱۳۸- ۱۴۱دلار) در هر واحد نیکل بود، که نسبت به قیمت قبلی بدون تغییر بود.

در همین حال، کارخانه ها قیمت های ماه جولای خود را برای فرو کروم با کربن بالا به اندازه ۴۵۰-۵۰۰ یوان برای هر تن کاهش دادند و به ۶،۰۵۰-۶،۳۰۰ یوان در هر تن رسید.

منبع: متال بولتن

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.