شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×

بهبود قیمت های جهانی شمشال با توجه به هزینه های بالای مواد اولیه

شناسه : 18223 ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۳۶

به دنبال افزایش قیمت قراضه و هزینه های بالای سنگ آهن و فشار بر تولید کنندگان برای ارائه پیشنهادات بالاتر، قیمت شمشال در اکثر مناطق جهان با وجود فعالیت کم خرید بهبود یافت.

پ
پ

در منطقه CIS، به دلیل تعلیق اعمال تعرفه های حفاظتی بر روی واردات شمشال، تولید کنندگان با بازار همراهی نمی کردند؛ در حالی که قیمت های چین عمدتا به دلیل خوش بینی به روند مذاکرات تجاری با ایالات متحده افزایش یافت. قیمت قراضه در بازار ترکیه در حال افزایش است، زیرا کارخانه های فولاد در این کشور برای محموله های ماه اوت که شامل محصولات نهایی فولادی و شمشال بوده است، به مواد اولیه نیاز جدی داشتند. شاخص روزانه در روز ۵ ژوئیه برای قراضه HMS با درجه یک و ۲ و با خلوص (۸۰:۲۰ mix) شمال اروپا در قیمت ۲۹۶.۱۸ دلار در هر تن CFR بود.

*** سی آی اس، ترکیه و مصر

در این هفته، قیمت شمشال ارائه شده توسط تولید کنندگان CIS افزایش داشت، زیرا هزینه های قراضه نیز بالا بود. پیشنهادات برای شمشال روسیه در بازار در محدوده ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار در هر تن فوب بنادر دریای سیاه شنیده شدند. با توجه به هزینه های بالا، تولید کنندگان هیچ دلیلی برای فروش محصولات خود با قیمتی کمتر از ۴۲۵ دلار در هر تن فوب بنادر دریای سیاه نمی دیدند. اما در اکثر مناطق فعالیت خرید ضعیف دنبال می شد.

پیشنهادات ارائه شده برای شمشال CIS به ترکیه در محدوده قیمتی ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار در هر تن CFR بود، اما خریداران در کشور ترکیه از هفته گذشته فعالیتی در بازار نداشتند. کارخانجات ترکیه در هفته گذشته قیمت های خود را برای بازارهای داخلی و صادراتی افزایش دادند. کاردمیر، در منطقه کارابوک، شمشال خود را با قیمت ۴۳۵ تا ۴۵۲ دلار در هر تن از تولیدات قبلی به فروش رساند و محموله ای ۱۰۰۰۰۰ تنی را نیز به فروش رساند.

ارزیابی هفتگی قیمت برای صادراتی از بنادر ترکیه در محدوده ۴۳۵ تا ۴۴۰ دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. شمشال CIS در مصر با قیمت ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار در هر تن CFR در دسترس بود که در مقایسه با هفته گذشته افزایش یافته است. در طول هفته علاقه ای به خرید وجود نداشت، اما برخی از منابع معتقد بودند که ممکن است بخشی از خرید ها به زودی پس از تخلیه بار در بنادر انجام شوند.

تعرفه ۳ تا ۱۵ درصدی که برای واردات شمشال به مصر از ماه آوریل اعمال شده بود، در تاریخ ۴ ژوئیه به حالت تعلیق درآمد. تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات نیز تعلیق شد. با توجه به رشد قابل انتظار برای تقاضای محصولات نیمه تمام شده فولادی، تولید کنندگان شمشال CIS در رابطه با حذف تعرفه ها خوش بین بودند. بازار مصر یکی از بازارهای اصلی برای صادرکنندگان شمشال CIS است. اما هنوز برای حذف تعرفه ها ترسی وجود دارد که آیا بتواند دوباره به حالت قبل بازگردانده شود یا خیر، زیرا پرونده توسط یک کمیسیون دولتی در مصر ارزیابی خواهد شد. قطعا حذف تعرفه ها به بهبود تقاضا و رشد قیمت ها کمک خواهد کرد، اما معلوم نیست که آیا این روند ثابت خواهد بود یا خیر.

*** جنوب شرق آسیا

قیمت های وارداتی شمشال به منطقه جنوب شرق آسیا افزایش یافت، زیرا پیشنهادات از جانب تولید کنندگان داخلی و CIS بالا بود. محصولات CIS به قیمت ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار در هر تن CFR رسید، در حالی که تولید کنندگان مالزیایی خواستار قیمت ۴۷۰ دلار در هر تن CFR اندونزی بودند. محموله هایی نیز از خاورمیانه با قیمت ۴۶۷ تا ۴۷۰ دلار در هر تن CFR جنوب شرق آسیا در دسترس بود. در هفته گذشته، این قیمت های وارداتی ۴۵۵ دلار در هر تن CFR بود.

خریداران در فیلیپین و اندونزی علاقه خود را به قیمت ۴۵۰ تا ۴۵۷ دلار در هر تن CFR نشان دادند. به طور کلی، خریداران عجله ای برای رزرو ندارند. در فیلیپین، با توجه به فصل بارانی موجود، تقاضا در بخش ساخت و ساز هم چنان کم است. شمشال تولیدی در تایلند و ویتنام که با استفاده از کوره های القایی تولید می شوند، با قیمت ۴۵۸ تا ۴۶۰ دلار در هر تن CFR در دسترس بود. چنین قیمت هایی در ارزیابی ها گنجانده نمی شوند، زیرا کیفیت محصول نسبت به قیمت اصلی پایین تر است.

*** چین

پیشرفت در مذاکرات بین چین و آمریکا منجر به بهبود روند در بازار شمشال شد و قیمت های داخلی در شمال تانگشان، در شرق چین، ایالت هبی به ۳۷۰۰ یوان (۵۳۹ دلار) در هر تن افزایش یافت. اما با توجه به نگرانی هایی بابت افزایش عرضه، قیمت ها در طول هفته کاهش یافتند و چندین کارخانه در تانگشان روند نرمال تولید خود را در طول ماه ژوئیه حفظ کردند. ارزیابی قیمت برای داخلی تانگشان ۳۶۶۰ یوان در هر تن بود که در مقایسه با هفته گذشته ۴۰ یوان در هر تن افزایش یافته است.

موجودی تانگشان ۴۲۱۰۰۰ تن بود که ۲۰۰۰۰ تن نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. هیچ پیشنهاد صادراتی در هفته گذشته شنیده نشد، اما اگر تقاضایی از جانب مشتریان شنیده می شد، قیمت ۴۸۵ دلار در هر تن فوب به عنوان قیمت صادراتی در نظر گرفته شده بود.

*** حوزه خلیج فارس

بازار وارداتی شمشال امارات متحده عربی نیز وضعیت آرامی داشت و تقاضا هم چنان کم بود. تامین کنندگان عمان شمشال خود را با قیمت ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار در هر تن عرضه کردند، در حالی که پیشنهادات مشتریان در محدوده ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار در هر تن بود.

منبع: متال بولتن

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.