جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

تاثیر تنش قطر بر بازار خودروی منطقه

شناسه : 1661 ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۰۴

خاورمیانه در روزهای اخیر شاهد بحران دیپلماتیک جدیدی بوده است و به نظر می رسد این بحران به این زودی ها برطرف نخواهد شد.

پ
پ

طی روزهای گذشته کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، حکومت قطر را به حمایت از گروه های تروریستی ازجمله داعش و القاعده متهم کردند و روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با دوحه قطع کردند. این کشورها همچنین مرزهای خود را به روی قطر بستند و این کشور را که تنها با عربستان مرز زمینی دارد به جزیره تبدیل کردند. اکنون قطر از طریق آب های بین المللی از خلیج فارس و همچنین از طریق آسمان ایران، کویت و عراق با جهان خارج ارتباط دارد. بستن مرزهای زمینی، آبی و هوایی به روی قطر بر صادرات و واردات این کشور و همچنین کشورهای منطقه تاثیرگذار است و نگرانی هایی را در مورد تجارت این منطقه به وجود آورده است.

اثرات کوتاه مدت

قطر که به لحاظ درآمد سرانه ثروتمندترین کشور جهان محسوب می شود، واردکننده ۱۰۰ درصدی خودرو است. عمده واردات خودروی قطر از کشورهای ژاپن، ایالات متحده، آلمان، بریتانیا و کره جنوبی است. براساس آمار سال ۲۰۱۵، ارزش واردات خودروی قطر از ژاپن ۰۳/ ۱ میلیارد دلار بود و ۳۶ درصد از خودروهای قطر از ژاپن وارد شد. ارزش واردات خودرو از ایالات متحده ۴۳۲ میلیون دلار بود و ۱۵ درصد از خودروهای قطر از این کشور وارد شد. ارزش صادرات خودرویی آلمان به قطر ۳۵۴ میلیون دلار بود و ۱۲ درصد از خودروهای وارداتی قطر را تشکیل می داد. ارزش واردات خودرو از بریتانیا ۳۱۷ میلیون دلار بود و ۱۱ درصد از خودروهای صادراتی قطر را تشکیل می داد. ارزش واردات از کره جنوبی ۱۴۷ میلیون دلار بود و ۱/ ۵ درصد از واردات خودروی قطر را تشکیل می داد. با توجه به این مساله که کشورهای ژاپن، ایالات متحده، آلمان، بریتانیا و کره جنوبی به طور مستقیم و از طریق آبهای بین المللی به قطر صادرات دارند، بسته شدن مرزهای آبی قطر از سوی کشورهای عربی تاثیری بر واردات خودروی قطر از این کشورها ندارد. اما قطر تنها از این کشورها واردات ندارد و کشورهای عربستان، بحرین و امارات نیز به این کشور خودرو صادر می کنند. براساس آمار سال ۲۰۱۵، در میان کشورهای عربی، قطر بیشترین واردات خودرو را از بحرین داشته است. در این سال ارزش واردات خودرو از بحرین ۴/ ۱۴ میلیون دلار و ۵۰/ ۰ درصد از واردات خودروی قطر بود. ارزش واردات از عربستان ۲۳/ ۸ میلیون دلار و ۲۹/ ۰ درصد از واردات خودروی قطر بود. امارات کمترین واردات خودرو به قطر را داشته است. ارزش واردات خودرو از امارات متحده عربی ۲۲۱ هزار دلار از واردات خودروی قطر بود که رقم بسیار ناچیزی محسوب می شود. با توجه به قطع روابط تجاری عربستان، بحرین و امارات با قطر، واردات خودروی قطر با کاهش تنها حدود ۸/ ۰ درصدی رو به رو خواهد شد.

تاثیر بلندمدت

مرکز مشاوره آلپن کپیتال پیش از بروز تنش در روابط کشورهای عربی با قطر، گزارشی را درباره چشم انداز بازار خودروی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (شامل عربستان، بحرین، امارات، قطر، عمان و کویت) منتشر کرده بود. در این گزارش پیش بینی شده است فروش خودروهای سواری نو از ۲/ ۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۵ به ۴/ ۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. آهنگ این رشد نسبت به پنج سال گذشته کندتر خواهد بود، زیرا مصرف کنندگان خرید خودرو را به تعویق می اندازند. این مرکز پیش بینی می کند فروش خودرو در امارات با نرخ سالانه ۵/ ۴ درصد رشد خواهد کرد و به بیش از ۲۶۷ هزار دستگاه در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. فروش خودروهای نو در عربستان نیز در سال ۲۰۲۰ به حدود ۷۴۳ هزار دستگاه خواهد رسید. مرکز آلپن کپیتال علت رشد فروش خودرو در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را بهبود شرایط اقتصادی این کشورها می داند.

فرزانه سادات تیموری

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.