شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×

تحقق تولید ۶ میلیون تن، نقشه راه ذوب آهن اصفهان در افق ۱۴۰۴

شناسه : 10852 ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۵:۱۱

مجمع عمومی عادی سالیانه ذوب آهن اصفهان با حضور سهامداران، نمایندگان صاحبان سهام، اعضای هیات مدیره و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برگزار شد . در این مجمع صورت های مالی شرکت مشتمل بر تراز نامه در تاریخ 29 اسفند 96، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به 29 اسفند و 96، با اکثریت آرا مورد تصویب مجمع قرار گرفت. مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در ارائه گزارش هیئت مدیره مربوط به عملکرد سال 96 و برنامه های آتی این شرکت، گفت: تفاوت اساسی بین فرایند تولید در این شرکت و سایر تولیدکنندگان داخلی وجود دارد.

پ
پ

ذوب آهن اصفهان تنها شرکت فولادی بزرگ کشور است که تولید آن به روش کوره بلند انجام می شود در حالی که عمده تولید فولاد کشور به شیوه احیا مستقیم است و یکی از دلایل سودهی آنها این است که از یارانه گاز و برق استفاده می کنند، در حالی که ذوب آهن بی بهره است و براین اساس تفاوت سهم انرژی ذوب با بقیه شرکت ها ۴۳۶ تومان به ازای هر کیلوگرم است. وی در خصوص میزان این تفاوت، افزود: اگر تولید سال گذشته به میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن را مد نظر داشته باشیم حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می توانستیم برای ذوب آهن سود رقم بزنیم، اما ذوب آهن مجبور است، زغال و کک را با نرخ جهانی وارد کند که این موضوع تفاوت چشمگیری را با واحدهای فولادی داخلی به وجود می آورد. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه با وجود چالش ها در نظر داریم عدد تولید به کمتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن نرسد، ادامه داد: نقشه راه شرکت برای افق ۱۴۰۴ تحقق عدد ۶ میلیون تن است، نه الزاماً در داخل فنس شرکت بلکه براساس برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده، در نظر داریم افزایش ظرفیت را در مناطق جنوبی کشور به عدد ۶ میلیون تن برسانیم.

اهمیت تامین پایدار مواد اولیه وی تصریح کرد: یکی از نقاط بحران خیز برای هر شرکت فولادی بحث تامین مواد اولیه است که غافل شدن از آن، مشکلات جدی ایجاد می کند. تلاش داریم با مدیریت شرایط، روند پایداری را برای تامین منابع و مواد اولیه ایجاد کنیم زیرا پشتوانه تولید به شمار می روند. یزدی زاده گفت: در خصوص نیروی انسانی، این شرکت میزبان ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل است. با افزایش تولید، سرمایه در گردش، تامین پایدار منابع اولیه، آب، مدیریت هزینه ها و تلاش کارکنان شرایط شرکت بهبود می یابد. وی خاطرنشان کرد: حجم معامله سهام ذوب آهن در سال ۹۶ بیش از ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم بوده که بیش از سایر شرکت های بزرگ حاضر در بورس است. این میزان معامله در سه ماهه نخست امسال افزایش یافته است. افزایش سرمایه ۸۰ درصدی ذوب آهن مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان دو چالش مهم این شرکت، اظهار کرد: چالش نخست شمولیت ماده ۱۴۱ است که شرکت باید از آن خارج شود در این راستا خوشبختانه امسال وارد فاز سود شده و روند بهبود را آغاز کرده ایم و برای خروج از آن برنامه ریزی و اقدام جدی را در نظر داریم.

افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی تجهیزات تولیدی شرکت در سال ۹۷ برای خروج از ماده ۱۴۱ در دستور کار قرار دارد. وی افزود: برنامه افزایش سرمایه ۸۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی تجهیزات تولیدات از جمله برنامه های مهم سال جاری شرکت است که مطالعات آن صورت گرفته و باید مراحل قانونی خود را سپری کند. سرمایه در گردش ۲۰۰ میلیارد تومانی پشتوانه ای برای تامین مواد اولیه یزدی زاده با بیان اینکه بحران تامین آب به عنوان یکی از مشکلات جدی شرکت طی سال های گذشته مطرح است، گفت: از زمان حضورم در شرکت موضوع پایداری آب اولویت اصلی بود که با همکاری خوب پرسنل، استانداری اصفهان و ، این موضوع تثبیت شد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تامین مواد اولیه پایدار در اولویت است، اضافه کرد: در این خصوص نیازمند سرمایه در گردش هستیم. خوشبختانه با انتشار اواق سلف موازی به زودی سرمایه در گردش ۲۰۰ میلیارد تومانی را وارد شرکت کرده و آن را بلافاصله پشتوانه تامین مواد اولیه قرار می دهیم. پروژه های کاهش مصرف آب، خدمتی به صنعت مدیرعامل ذوب آهن اصفهان هم چنین با بیان اینکه صرف نظر از پایداری آب، کاهش مصرف آن نیز بسیار مهم است، گفت: در این راستا پروژه های بسیاری در گذشته تعریف شده و امسال نیز پروژه های جدیدی به آنها اضافه می شود تا با کاهش مصرف آب خدمتی به صنعت و مردم استان داشته باشیم. نتیجه این اقدامات کاهش ۲۸ درصدی مصرف آب است.

پیش بینی ما برای سال ۹۷، مصرف ۶.۸ لیتر آب به ازای هر کیلوگرم تولید فولاد است، هم چنین استفاده از پساب شهرهای فولادشهر و نجف آباد برای تامین آب شرکت در دستور کار قرار دارد. وی افزود: بحث تامین سنگ آهن نیازمند توجه ویژه است و در این راستا مبنا بر تعامل با تامینکنندگان سنگ آهن است و در این زمینه به صورت موثر ورود می کنیم. در خصوص بحث تملک معادن نیز موانعی وجود دارد که در دست پیگیری است. یزدی زاده گفت: یکی دیگر از برنامه های مد نظر، کاهش HMR در راستای کاهش قیمت تمام شده است، هم چنین کاهش مصرف سنگ آهن و کک و جایگزین کردن آن با DRI و قراضه به عنوان یکی از برنامه های مهم شرکت، در حال پیگیری است. وی کاهش ذخیره زغال سنگ کشور را از چالش های پیش رو دانست و گفت: تامین زغال سنگ مستلزم افزایش سرمایه گذاری در معادن زغال است و برنامه هایی برای افزایش سرمایه گذاری در این حوزه داریم. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان کاهش بودجه عمرانی و رکود بازار داخل، برقراری ها و محدودیت های تجاری جدید را از دیگر مشکلات پیش روی ذوب آهن اصفهان دانست و تصریح کرد: شیوه های مختلف تامین مالی مدنظر است و در این راستا از ظرفیت های مختلف به بهترین شکل استفاده می کنیم.

تهاتر ۳۵۰۰ میلیارد تومانی بدهی ها وی، تهاتر ۳۵۰۰ میلیارد تومانی بدهی های ذوب آهن با مطالبات تامین اجتماعی از دولت را یکی از فعالیت های اصلی این شرکت دانست و گفت: این امر در تامین اعتبار این مجتمع عظیم صنعتی بسیار مهم بوده و با جدیت در حال پیگیری است. تامین ریل مورد نیاز کشور یزدی زاده تامین ریل راه هن جمهوری اسلامی را از برنامه های مهم این شرکت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کشور، نیازمند چهار هزار کیلومتر ریل است. هم اکنون ۱۲ هزار کیلومتر ریل در کشور داریم که تا افق ۱۴۰۴ باید به ۲۵ هزار کیلومتر برسد.

در واقع تقاضا برای این محصول بسیار زیاد است و این شرکت امکان تامین آن را دارد. وی تولید تیرآهن بال پهن H300 را نیز از اقدامات مهم دیگر این شرکت دانست و افزود: این محصول در ترکیب با دیگر مقاطع، امکان دستیابی شرکت به بازار ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارتنی تیرورق کشور را فراهم می کند. پیش بینی سود هر سهم سال جاری مدیرعامل شرکت ذوب آهن هم چنین EPS این شرکت برای سال جاری را ۱۲۳ ریال اعلام کرد و گفت: در ابتدای سال جاری با مشکلات و چالش هایی مواجه شدیم که ممکن است موجب تعدیل این EPS شود اما تلاش مسئولان و کارکنان ذوب آهن تحقق EPS مذکور است.

منبع: استیل پدیا

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.