چشم امید بازار جهانی نفت به بهبود اوضاع کرونایی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹ 22 رجب 1442 Friday, 5 March , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

چشم امید بازار جهانی نفت به بهبود اوضاع کرونایی

شناسه : 40883 ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
بازار نفت در کل دنیا با روند آهسته و پیوسته ای رو به رشد است و پیش بینی می شود تا ده درصد دیگر رشد قیمت ها اتفاق بیفتد. در این بازار عد قطعیت هایی نظیر نتایج واکسیناسیون نیز تاثیر گذار است و ایران باید با انجام مذاکراتی با طرف آمریکایی بیشترین مزیت را از بازار پررنق نفت در شرایط فعلی به دست آورد.
چشم امید بازار جهانی نفت به بهبود اوضاع کرونایی
پ
پ

بازار نفت به دنبال یک جرقه از بهبود وضعیت همه گیری کویید ۱۹ بود تا روند صعودی را در پیش بگیرد و با خبرهای خوبی که در دنیا در خصوص توزیع واکسن مخابره شده است عملا چشم انداز مثبتی برای این بازار جهانی نفت متصور هستیم.البته بازار ایران به دلیل ملاحظاتی که دارد معمولا با نرخ هایی کمتر از نرخ جهانی مبادله می شود.ولی گزارش فروش نفت ایران در سه ماه گذشته قابل قبول بوده و نشان از این دارد که ایران توانسته با وجود تمامی تحریم ها اقتصاد نفتی خود را سر پا نگه دارد. پیشنهاد میکنیم این یادداشت از آرتان پرس را تا پایان همراهی کنید.

 

*** رشد خیره کننده ی قیمت نفت در کل دنیا

قیمت معاملاتی در تمامی بازارهای جهانی نفت با سرعت خیره کننده ای رو به رشد است و دلیل اصلی آن بازگشت تقاضای شرکت های صنعتی و تولیدی به شرایطی است که بتوانند در گام بعدی به حالت نرمال و عادی قبل از همه گیری برگردند. با سرعتی که نفت در افزایش قیمت پیدا کرده است تحول در نرخ های محصولات پتروشیمی و پلیمری گریزناپذیر است. این موضوع در تمام بازارهای جهانی صادق است و ما پیش بینی می کنیم در بورس ایران سهم هایی مانند سهم های پالایشی یا سهمی مانند پالایش یکم در ماه های آتی از نظر بنیادی وضعیت خوبی را در پیش داشته باشند.

 

*** رشد دومینویی تقاضای نفت جهانی

معمولا تقاضا در بازار به شکلی دومینویی رشد میکند. تصاعد در بازار جهانی نفت به وضوح مشاهده می شود. فعالان اقتصادی این حوزه باید توجه داشته باشند طی دو هفته گذشته تقاضا از عرضه‌ها فراتر رفته که خروجی آن رقابت برای خرید بوده است. کافی است به بورس انرژی ایران سری بزنیم و مشاهده کنیم که نرخ های نفت در بورس انرژی با هیجانات مثبتی همراه بوده است. در شرایط فعلی با بالار فتن نرخ دلار نیز ورود به بازارهای جامانده ای مثل نفت بسیار جذاب و وسوسه کننده است.

 

*** شاخص های تولید نفت ایران در وضعیت نرمال

ایران از نظر میزان استخراج نفت هیج مشکلی را ندارد و از طرفی فروش دلاری این کالا نیز به خوبی در جریان است. همچنان نرخ دلار مهمترین عامل تعیین کننده قیمت محصولات تا شب عید خواهد بود و لذا بازیگران این صنعت لازم است با درنظرگیری ریسک های مرتبط با این موضوع و تحلیل های دقیق خرید یا فروش های خود را انجام دهند برآوردهای اولیه حاکی از آن است که در ماه گذشته، ایران چیزی حدود ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات صادرات کرده است، که عمده آن به مقصد چین بود.

 

*** پیوستگی شدید بازار نفت با مذاکرات هسته ای

بازار نفت ایران به شدت به مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا وابسته شده است و هر تصمیمی در خصوص مذاکرات هسته ای می تواند چشم انداز این بازار انرژی را روشن تر و شفاف تر کند. اخیرا رئیس جمهور آمریکا در خصوص تعامل با طرف ایرانی در خصوص مذاکرات هسته ای اعلام موضع کرده بود. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت، ایران باید ذخایر مواد هسته‌ای خود را به سطح مشخص شده در توافق بازگرداند، در حالی که تهران می‌گوید واشنگتن باید با عقب‌نشینی از تحریم‌های سختگیرانه اعمال شده توسط دونالد ترامپ حسن نیت خود را نشان دهد. با توجه به این رفت و برگشت هایی که در تعامل با آمریکا مشخص شده است بعید است که ایران در کوتاه مدت بتواند شرایط برجامی را تجربه کند و نمی توان حداقل در کوتاه مدت شرایطی را برای فروش در کلاس جهانی برای نفت ایران متصور شد.

 

*** ایران برنامه ای برای کاهش تولید ندارد

ایران در شرایط فعلی قصدی برای کاهش تولید ندارد.چرا که سفر های مشترک با عربستان و عراق در صورت کم کاری ایران به انحصار این کشورهای عربی در می آید و این موضوع اصلا برای ایران خوشایند نیست. دولت اخیراً به اپراتورهای داخلی نفت دستور داده است تا عملیات خود را عمدتاً بر میادین آزادگان جنوبی و کارون غربی متمرکز کند. ظرفیت تولید نفت خام قبل از تحریم حدود ۴ میلیون بشکه در روز بود. اما فعلا در شرایط فعلی به کمتر از نصف این میزان اسمی رسیده است.

 

*** پیش بینی رشد ده درصدی قیمت نفت

اما چشم انداز قیمت نفت در روزهای آتی به شکلی خواهد بود؟ پیش بینی می شود که روند خرید و فروش نفت با اقبال مشتریان در سرتاسر دنیا همراه باشد. در شرایطی قرار داریم که بازارها در کل دنیا تشنه ی تقاضا هستند و بازار نفت نیز از این موضوع مستثنی نیست. در حالی‌ که بیشتر پیش‌بینی‌ها از میانگین نرخ نفت ۵۵ دلاری در سال ۲۰۲۱ خبر می‌داد، رالی بهای نفت در هفته گذشته نرخ نفت برنت را به بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش داد که این میزان بالاترین سطح در ۱۵ ماه گذشته (۲۰۱۸) بوده است.

 

*** نفت برنت در مسیر تدوام رشد قیمت

بعد از عبور بهای نفت برنت از ۶۲ دلار در هر بشکه در ۱۰ فوریه، فعالان بازار جهانی نفت از نظر تکنیکال انتظار دارند تا این افرایش در کوتاه مدت به سطح ۶۵ دلار در هر بشکه نیز برسد. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که رشد شتابان قیمتی، بازتابی از بسته‌های پیشران و محرک اقتصادی در امریکا و افت ارزش دلار و تورم فزاینده سال ۲۰۲۱ است ضمن اینکه دورنمای مثبت و خوش بینانه فعالان بازار از رشد تقاضا نیز وجود دارد.

 

*** تاثیر بازار نفت بر کامودیتی ها

اما در خصوص تاثیر قیمت نفت بر سایر بازارها نظیر کامودیتی ها نیز بد نیست تحلیل ارائه شود. پیش بینی ما بر این است که بلافاصله بعد از تثبیت رشد قیمت ها در بازارهای جهانی نفت شاهد رشد قیمت ها در قالب سوپر سایکل های قیمتی در کامودیتی ها باشیم. این موضوع می تواند دقیقا شبیه به اتفاقی باشد که در سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد و قیمت نفت صعود بازارهای کامودیتی ها را تضمین کرد. ضمن اینکه بازگشت تقاضا از سوی چین سبب می‌شود تا قیمت‌ها روندی افزایشی را طی کرده و در امسال تقاضا بر عرضه پیشی بگیرد.

 

*** نگاه متال بولتن به بازار نفت

اما در بازار کامودیتی ها فاکتورهایی وجود دارد که اگر حتی یکی از آنها  مسلم شود شاهد رشد قیمت در تمامی بازار خواهیم بود و این موضوع به وضوح در گزارش های تحلیل متال بولتن نیز ذکر شده است. فاکتورهای پیشران قیمتی کامودیتی‌ها، همچون تورم ناشی از تزریق پول، افت ارزش دلار ، تزریق بسته‌های پیشران و محرک اقتصادی، سیاست‌های حاکمیت جدید آمریکا بر سرمایه‌گذاری بر زیرساخت‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری بر انرژی‌های سبز و تجدید پذیر کماکان بر غیر قابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها در ماه‌های پیش رو  خواهد انجامید و ب احتمال زیاد کفه ی افزایش قیمت ها سنگین تر از رکود در بازار کامودیتی هاست و قطعا قیمت نفت در ماه های آتی از این روند حمایت خواهد کرد.

 

*** پاشنه آشیل های رشد قیمت نفت

اما در حال حاضر چند فاکتور می تواند قیمت نفت را در اوج به کف برساند و آن فاکتورهای مرتبط با عدم قطعیت هایی است که درصد پایین از ریسک ها را به خود اختصاص داده اند. برای مثال نا مشخص بودن اثربخشی واکسن کرونا در سطح بین‌المللی می تواند یک عدم قطعیت در خصوص چشم انداز قیمت ها در بازار جهانی نفت باشد. موضوع دیگری که می تواند هیجانات مثبت و التهابات قیمت نفت را از بین ببرد کاهش مصرف سوخت جت و بنزین به دلیل ادامه محدودیت‌های رفت و آمد و سفر در امسال است که می تواند خداقل ده درصد قیمت فعلی نفت در کل دنیا را کاهش دهد.

 

*** نقش چین در سیاست های قیمتگذاری نفت

اما موضوع مهم دیگری باید به آن دقت کرد رفتار مشکوک کشور چین در خصوص سیاست های صنعتی و تولیدی خود در سال جاری است . عدم دردست بودن اطلاعات شفاف و دقیق از سیاست‌های واقعی کشور چین در سال ۲۰۲۱، چرا که ادامه رشد فزاینده نرخ کامودیتی‌ها قطعا به رویکرد چین به عنوان بزرگترین واردکننده کامودیتی‌ها وابسته است و مشخص شدن سیاست‌های کلان پیش از نشست سالانه حزب کمونیست که احتمالا در ۵ تا ۱۰ مارس روی خواهد داد امکان‌پذیر نخواهد بود.

حزب کمونیسم چین بعد از انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا خیز بلندی برای کسب رتبه ی اول اقتصاد دنیا برداشته و این موضوع بهترین خبر برای چینی ها بود. نکته قابل توجه این است که اخیرا شاهد تصمیمات هوشمندانه چین برای کاهش واردات برخی مواد اولیه نظیر سنگ آهن یا کاهش تعرفه‌های واردات برخی محصولات نظیر قراضه بودیم ضمن اینکه تلاش این کشور برای جلوگیری از رشد شتابزده نرخ مواد اولیه و حفظ حاشیه سود مناسب برای صنایع خود و جلوگیری از افزایش نرخ شدید در برخی محصولات نیز وجود دارد.

 

*** برنامه ی دولت برای بهره مندی از رونق بازار نفت

دولت ایران هم سعی کرده است که از شرایط فعلی که قیمت نفت بهبود داشته است بیشترین استفاده ا برای کاهش کسری تجاری انجام دهد. دولت در نظر دارد  ۵ هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بورس انرژی عرضه کند. هنوز جمله ی رئیس جمهور در خصوص گشایش اقتصادی را بر خاطر داریم. این دقیقا همان خوش بینی است که دولت به آن دل بسته است. این طرح پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت از سوی دولت با هدف تامین منابعی در حدود ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بود اما این طرح با مخالفت سران دو قوه دیگر به نتیجه رسید.

دولت در نظر دارد از مسیر بورس انرژی اقدام به فروش اوراق اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام کند. حجم این اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومان است و روز سه شنبه ۵ هزار میلیارد تومان آن در بورس انرژی عرضه شود. این اتفاق می توان به شدت بر کاهش نقدینگی در پایان دولت تاثیر مثبتی بذارد و حدس ما بر این است که دولت بر روی این طرح خیلی حساب باز کرده است.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.