دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹ 16 ذو القعدة 1441 Monday, 6 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • تحلیلی بر بیم و امید سرمایه گذاران بخش خصوصی فولاد

  شناسه : 4560 ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۶:۵۱

  در این نوشتار سعی بر آشکارسازی بخشی از صنعت فولاد را به جهت امکانسنجی سود و زیان داریم به طوری که تا حدودی از مخاطرات و ریسک های موجود در این بازار اطلاع کسب کنیم . لطفا همراه آرتان پرس باشید .

  پ
  پ

  چالش های سرمایه گذاری در صنعت فولاد و همچنین برنامه هایش برای تولید و صادرات فولاد را اگر بررسی کنیم و با نگاهی موشکافانه نقد کنیم به این نتیجه می رسیم که در شرایط امروز چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی  سرمایه گذاری در حوزه فولاد جواب می دهد و تولید آن در کشور اقتصادی است چراکه مزیت های تولید فولاد در کشور از جمله برق، آب، گاز و مواد اولیه وجود دارد.
   چند وقتی است که شاهدیم نقدینگی به واسطه سودهای بالای بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری سپرده گذاری می شود و بخش اعظمی از سرمایه ها از بازار خارج شده و بسیاری از فعالیت ها که به بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد هم رسیده را تعطیل کرده است. باید تدبیری اندیشیده شود که نقدینگی از این موسسات و بانک ها خارج شود و به سمت تولید هدایت شود کما اینکه اینگونه سپرده گذاری ریسک بالایی دارد.
  این مسئله نه تنها خواسته تولیدکنندگان است بلکه خواسته نظام هم هست که پول به سمت تولید برود. تولید هم باید آمادگی لازم برای رقابت پذیری و صادرات را داشته باشد و همه ما می دانیم که عرضه و تقاضا باید مکانیزم قیمت ها را تعیین نماید.
  سوالی پیس می آید که آیا شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فولاد فراهم است؟ در پاسخ باید گفت که اگر فرض کنیم شرایط ثبات داشته باشد و منابع اطلاعاتی با شفافیت کار خود را انجا دهند اگر مدیریت صحیحی صورت گیرد و به بخش خصوصی واقعی اجازه ورود به بازار داده شود درحالی که متاسفانه تا به امروز بخش خصوصی واقعی چندان به بازار راه داده نشده است شرایط خوبی برای شرکت های خصوصی به وجود خواهد آمد و بازار این پتانسیل را دارد که از شرکت های خصوصی پذیرایی خوبی انجام دهد. 

  اگر بخواهیم در یک پاراگراف عمده مشکلات بازار فولاد را به خلاصه بیان کنیم باید اظهار داشت که :

  عدم برنامه ریزی صحیح و نبودن متولی واحد در این صنعت، عدم وجود زیر ساخت های لازم جهت توسعه فولاد، عدم وجود منابع مالی مورد نیاز برای این صنعت، ناکافی بودن تاسیسات زیر بنایی، عدم رشد کافی صنایع فرو دست و فرا دست صنعت فولاد، قوانین و مقررات داخلی و موانع سرمایه گذاری در داخل کشور از یک سو و وجود رقبای قدرتمند در بازار منطقه‌ای و جهانی ( همچون ترکیه و روسیه در بازار منطقه ای و چین در بازار جهانی) از سوی دیگر، از جمله چالش های فرا روی صنعت فولاد هستند که دستیابی به چشم انداز ترسیم شده برای این صنعت را محدود می نماید. امروزه صنعت فولاد یکی از صنایع پایه و استراتژیک جهان به شمار می رود تا آنجا که سرانه مصرف فولاد در کشورها به عنوان معیاری برای توسعه یافتگی به کاربرده می شود. بنابراین میزان مصرف و تولید این محصول ارتباط تنگاتنگی با میزان توسعه یافتگی کشورها دارد. در کشور ما نیز صنعت فولاد عمری بیش از ۴ دهه دارد اما نتوانسته از جایگاه شایسته ای در جهان برخوردار باشد. به عبارت دیگر هر چند همواره بیان می گردد که صنعت فولاد در ایران دارای مزیت نسبت به سایر صنایع است اما جایگاه صنعت فولاد ایران در جهان مؤکد این نکته است که سیاستگذاران و برنامه ریزان اقتصادی نتوانسته اند این صنعت را به جایگاه مطلوبی در جهان برسانند.

   

  چگونه بر این همه مشکل فائق آییم ؟

  به نظر نویسنده مهم ترین کاری که باید در کوتاه مدت مورد بررسی قرار گیرد تجدید ساختار در مورد قوانین خصوصی سازی است خصوصی سازی نیاز ساختاری صنعت فولاد کشور است . سال ها است که بحث اصل ۴۴ و خصوصی سازی را مطرح می کنیم ولی متاسفانه به دلیل برخی مقاومت ها این اتفاق نمی افتد و روند موجود نشان می دهد در حال از دست دادن سرمایه های بزرگی هستیم. در خصوصی سازی باید اهلیت کسانی که قصد خرید واحدها دارند مورد بررسی قرار گیرد. اتفاقی که در خصوصی سازی رخ داده این است که خصوصی سازی و برگزاری مزایده ها، بدون توجه به اهلیت افرادی صورت می گیرد که در این مزایده ها شرکت کرده اند.  اتفاق مهمی که می تواند در زنجیره فولاد کشور رخ دهد، واگذاری واقعی این صنعت در حوزه های معدنی و تولیدی به مردم است. چون این امر می تواند سبب افزایش بهره وری، مالیات و اشتغال شود. علاوه بر اینکه واگذاری واقعی در صنعت به ویژه صنعت فولاد می تواند سبب افزایش بهره وری و رشد اشتغال شود، به دولت هم این اجازه را می دهد که به مسائل زیرساختی و اصلی خود بپردازد و مطمئن باشد با این واگذاری های منطقی، اتفاقات غیر عقلانی گذشته در این صنعت دیگر رخ نخواهد داد.

   

   

   

   

   

   

   

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  این خبرها را نیز از دست ندهید

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.