جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹ 20 ذو القعدة 1441 Friday, 10 July , 2020 ساعت ×

تحلیل بازار مصنوعات فولادی مورخه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶

شناسه : 4545 ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴

روز شنبه شاهد بودیم که بسیاری از کانال های فروش نرخ های اعلامی خود را به صورت توافقی درج کردند که جمع آوری ریز قیمت ها تا حدودی دشوار بوده و از دقت محاسبات می کاهد.

پ
پ

روز شنبه شاهد بودیم که بسیاری از کانال های فروش نرخ های اعلامی خود را به صورت توافقی درج کردند که جمع آوری ریز قیمت ها تا حدودی دشوار بوده و از دقت محاسبات می کاهد. این وضعیت نشان داد که مشتری است که برای بازار تعیین قیمت می کند یعنی تداوم این وضعیت به معنای احتمال کاهش بیشتر قیمت ها خواهد بود.

همان گونه که در هفته گذشته به آن اشاره کردیم وضعیت کلی در بازار فولاد از تمایل معامله گران به افت نرخ به امید افزایش حجم فروش حکایت دارد حال در شرایطی که روزهای پایانی ماه نزدیک است و واحدهای فولادی اغلب به منابع مالی نیاز دارند ، شاید بهترین و دقیق تر ، ساده ترین راه برای افزایش حجم فروش کاهش قیمت های پیشنهادی است. افت بهای شمش ، کم رمقی نوسان قیمت ها در بازارهای جهانی ، نگرانی از کاهش بیشتر قیمت ها با آغاز فصل پاییز و البته جو بدبینی در بازار مواردی است که می تواند به تداوم افت قیمت ها منجر شود ولی باز هم کاهش قیمت و رسیدن به سطوحی پایین می تواند زمینه ساز ثبات نرخ و شاید آغاز روندی جدید از رشد قیمت ها تلقی شود اگرچه این ادعا به شواهد بیشتری نیاز دارد که روزهای آینده با صراحت بیشتری خودنمایی می کند. هم اکنون قیمت شمش وارد پایه ۱۷۰۰ تومانی شده یعنی با شکسته شدن کف روانی شمش ۱۸۰۰ تومانی ، فضای جدیدی برای کاهش قیمت ها ایجاد شده اما رخدادهای دیگری فضا برای خودنمایی پیدا خواهد کرد.

روزهای پایانی شهریورماه زمان مهمی برای بازار شمش و نهایتاً معاملات و قیمت های مصنوعات فولادی به شمار می رود زیرا از یک سور روزهای سرد سال را دوران ضعف تقاضا می دانیم ولی از سوی دیگر اغلب محموله های شمش که در بورس کالا به صورت سلف مورد معامله قرار گرفته برای تحویل در پایان شهریورماه کشف نرخ شده یعنی از هم اکنون زمان تحویل آن فرا رسیده است. این وضعیت یعنی رشد عرضه اگرچه در اواخر هفته جاری اوج خودنمایی آن ها خواهد بود ولی این ذهنیت را ایجاد می کند که ممکن است بازار با تغییراتی رو به رو شود. در ساده ترین برآورد احتمال برتری عرضه بر تقاضا می تواند به کاهش قیمت ها منجر شود که ورود شمش فولاد به پایه ۱۷۰۰ تومان به صورت مقطعی و جزئی می تواند یکی از شواهد آن باشد. در برابر این ذهنییت و البته با فرض تجربیات پیشین ذاتاً پتانسیل بازارسازی تقویت خواهد شد زیرا خریداران شمش و تولیدکنندگان مصنوعات فولادی در نهایت به سمت فروش متمایل می شوند بنابراین قیمت های بالاتر و یا ضعف عرضه ها و اصطلاحاً ساکت شدن بازار می تواند شرایط مساعدی را برای فروش فراهم سازد. هرچند که این ادعا یک احتمال است ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که رشد دست ساخته قیمت ها در روزهای پیش رو آن هم پس از ثبت قیمت های پایین فعلی چندان هم غیرمنطقی نیست و نگرانی هایی را ایجاد می کند. بهتر است فعالان بازار به این واقعیت ها توجه بیشتری داشته باشند تا از زیان احتمالی به دور مانده و یا حتی با رصد دقیق اوضاع بازار ، حجم تولید را با خرید واقعی تطبیق دهند. در هر حال صنعت فولاد داخلی هم اکنون با عرضه مازاد بر نیاز رو به رو است یعنی باید بازارهای صادراتی را به عنوان سوپاپ اطمینان معاملات مدنظر داشته باشد. روزهای پیش رو آینده بازار را با دقت و صراحت بیشتری تعیین خواهد کرد اگرچه تداوم افت بهای شمش در بازار داخلی در روزهای اخیر خود مهمترین سیگنال برای تداوم کاهش قیمت هاست که در کنار بدبینی خریداران نسبت به کاهش بیشتر نرخ و تقویت رقابت منفی ، کاهش بیشتر قیمت ها را ترسیم خواهد کرد اگرچه واقعیت های بازار شاید پیچیده تر از تحلیل های فعلی باشد.

 

بازار معاملات فولاد پس از تجربه دوران صعودی و ملتهب قیمت‌ها، هفته گذشته برای سومین هفته پی در پی شاهد ثبات قیمتی و در نهایت ریزش نرخ محصولات فولادی در بازار آزاد بود.

در هفته معاملاتی منتهی به ۲۴ شهریورماه عواملی نظیر عقب‌نشینی و ضعف تقاضا در بازار آزاد و بورس کالا، ثبات قیمت آهن اسفنجی، قرار داشتن در روزهای پایانی شهریورماه که اغلب صرف مسافرت و فراغت از کار پیش از آغاز مهرماه می‌شود و در نهایت ریزش نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد اعم از سنگ‌آهن و شمش موجب شدند تا یکشنبه و دوشنبه قیمت‌ها از ثبات نسبی برخوردار بوده و در روزهای انتهایی هفته با افت قیمتی روبه‌رو شود.

این موضوع در حالی است که کارشناسان و دست‌اندرکاران بازار معتقدند، پس از تجربه حباب قیمتی اخیر در این بازار و پس از آن عواملی که هم‌اکنون موجب عقبگرد یا ثبات قیمتی در بازار آهن شده است دیگر نمی‌توان انتظار داشت بازار به وضع با ثبات فعلی ادامه دهد، چرا که افزایش آرام آرام نرخ ارز و از سویی تلاش فولادسازان بزرگ کشور برای صادرات محصولات فولادی مهمترین عواملی هستندکه پتانسیل اثرگذاری بر روند قیمت‌ها و میزان موجوی انبارهای فولادسازان و آهن فروشان را داشته و دوباره بازار را با رشد قیمتی همراه خواهند ساخت.

نگاهی به معاملات فولادی بورس کالای ایران نیز حاکی از آن است با به روی تابلو رفتن ۹۶ هزار و ۵۳۰ تن انواع فولاد، حجم معامله ۱۵۸ هزار و ۹۴۵ تن به ثبت رسیده است که نکته حائز اهمیت در خصوص عرضه‌های فولادی هفته قبل عرضه ۵ هزار تن شمش با قیمت ۲۱۵۰ تومان از سوی فولاد خوزستان بود که متقاضی نداشت، این محصول که روز چهارشنبه روی تابلو نقش بست استقبال سرد خریداران از آن موجب شد قیمت‌های شمش در بازار آزاد نیز با افت مواجه شود.

در این میان در حالی که طی چند هفته اخیر بحث حذف تعرفه شمش فولاد بر سر زبان‌ها افتاده و بسیاری از فولادسازان بخش خصوصی با آن مخالفت کرده بودند، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از منتفی شدن این موضوع خبر داده و پیش بینی کرده بود، در سال جاری با افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فولاد روبه‌رو خواهیم بود.

بهادر احرامیان در مورد وضعیت قیمت فولاد در بازار داخلی و بازارهای جهانی به فارس گفت: در حال حاضر قیمت‌های داخلی فولاد تا حد زیادی به قیمت‌های جهانی نزدیک شده و در عین حال، افزایش قیمت جهانی فولاد نیز متوقف شده است.به همین دلیل فعلاً انتظاری برای افزایش سقف قیمت فولاد در داخل وجود ندارد مگر اینکه در قیمت‌های جهانی تغییری اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد در بازار داخلی ۲۳۰۰ تومان، تیرآهن ۲۵۰۰ تومان و کلاف فولادی ۲۴۷۰ تومان است،به افزایش قیمت مواد اولیه تولید فولاد برای واحدهای تولیدی به روش قوس الکتریکی اشاره کرد و گفت: هزینه تولیدکنندگان با این روش در داخل بیش از ۴۰ دلار افزایش یافته در حالی که در دنیا تولید فولاد بیشتر با روش کوره‌ بلند صورت می‌گیرد و در نتیجه تولیدکنندگان جهانی این افزایش قیمت را تجربه نکرده‌اند.

این فعال فولادی ادامه داد: درخواستی از طرف برخی فعالان بازار فولاد برای برداشته شدن تعرفه‌ واردات فولاد مطرح بود، اما این درخواست بدون اطلاع از دلیل اصلی افزایش قیمت تولیدات داخلی مطرح شده بود که پس از ارائه توضیح در این مورد، پیشنهاد برداشته شدن تعرفه‌ها منتفی شد.این موضوع در هیأت دولت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت حذف تعرفه واردات رد شد.

احرامیان با بیان اینکه صادرات فولاد طی سال جاری بیشتر از سال گذشته خواهد بود،‌ گفت: سال گذشته حدود ۴ میلیون تن فولاد از ایران صادر شده و پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۶ تا ۸ میلیون تن صادرات فولاد داشته باشیم.این افزایش صادرات بیشتر از محل افزایش سهم تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای فعلی دنیا محقق می‌شود.

 

 

 

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.