شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹ 2 صفر 1442 Saturday, 19 September , 2020 ساعت ×
تحلیلی بر چشم انداز طلا

تحلیل تخصصی پیش بینی طلا در ایران و جهان

شناسه : 25984 ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
از بیست روز گذشته معاملات طلا در بازار ایران وارد شرایط جدیدی شده ، روزهایی که رکوردهای تاریخی یکی پس از دیگری شکسته شده و اقتصادانان و فعالان بازار رو به دو گروه کلی تقسیم کرده است.
تحلیل تخصصی پیش بینی طلا در ایران و جهان
پ
پ

تحلیلی بر چشم انداز و پیش بینی طلا: از حدود بیست روز گذشته طلا در بازار ایران وارد شرایط جدیدی شده ، روزهایی که رکوردهای تاریخی یکی پس از دیگری شکسته شده و اقتصادانان و فعالان بازار رو به دو گروه کلی تقسیم کرده است.

عده ای معتقد بر این هستند که تمامی این افزایش قیمت ها به شکلی حبابی و هیجانی بالا رفته و به زودی به مسیر عادی و نزولی خود باز خواهد گشت و عده ای دیگر بر این باور هستند که قیمت طلا متاثر از چالش های ژئوپلیتکی و زیستی ناشی از بحران جهانی کرونا بالا رفته و این صعود با تاخیری دو هفته ای به بازار ایران رسیده و از آنجایی که ریسک های در دنیا روز به روز افزایش یافته قیمت طلا و انس در قیمت هایی که تابلوهای این روزها نشان می دهد پایدار هستند و هیچ حبابی در این بازار وجود ندارد.

برای اینکه بتوان چشم اندازی بر پیش بینی طلا داشته باشیم، این موضوع را باید ریشه یابی کرد. پس بهتر است که نگاهی به رفتار طلا در ادوار تاریخی گذشته داشته باشیم.

با سرچی کوتاه در سایت تریدر که منبع مطالعات در حوزه طلای جهانی است روند قیمت طلا در بازه ۷۷۰ سال گذشته قابل رصد و ارزیابی است:

 

 

***ارزش ذاتی طلا پناهگاهی برای حفظ سرمایه در تنش های تاریخی

همان طور که در شکل مشاهده می شود در ادوار تاریخی مختلف شارپ هایی در قیمت طلا که غالبا به واسطه چالش های سیاسی رخ داده مشاهده می شود اما از سال ۲۰۰۸ که مقارن با رکود شدید آمریکاست جهش های قیمت در طلا به شکلی افسار گسیخته رخ داده و در طول دهه ی گذشته روند کاهشی به خود ندیده، تا جایی که در این هفته انس جهانی و وجود تعطیلی بازارهای جهانی به مرز ۲۰۰۰ دلاری نزدیک شده که این رقم در تاریخ طلا بی سابقه بوده است.

در این تحلیل به دنبال موشکافی چشم انداز قیمت طلا در بازار جهانی و به تبع آن رفتارسنجی این فلز گرانبها در داخلی هستیم لذا مهم ترین شاخص های تاثیرگذار بر شاخص قیمت طلا را در ادامه به بحث می گذاریم :

 

***افزایش تنش های بین چین و آمریکا :

تنشهای آمریکا و چین در سال های گذشته به اوج خود رسیده ، دو قطب دنیا به دنیال فعالان رقیب هستند که این موضوع ریسک های بسیار زیادی را برای فعالان بین المللی ، کارآفرینان و سرمایه گذاران در تمام نقاط دنیا ایجاد می کند.

آمریکا پیشتر برای ضربه زدن به دالان های اقتصاد چین هایی را وضع کرده بود و به شکل متقابل روز جمعه با تلافی اقدام آمریکا از سوی چین این جنگ سرد اقتصادی وخامت بیشتری پیدا کرد.

پکن به تلافی بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون، دستور داد کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو تعطیل شود.

 

***جنگ سیاسی همراه با تنش های اقتصادی

افزایش تنش ها از یک سو ضعیف شدن قدرت معامله دلار آمریکا فضای بسیار مطلوبی را برای معامله گران طلا فراهم کرده که بتوانند طلا را در حجم های بالاتری انجام دهند و این تقاضای آنی سبب رشد قیمت طلا شده ، به نوعی همزمانی تن های اقتصادی و قدرت خریدار باعث تثبت روند صعودی شده است.

به زانو افتادن ، افزایش توان خریداران عمده به واسطه کاهش ، تنش های جنگ سرد دو غول اقتصادی در کنار شرایط به هم پیچیده ی خاورمیانه باعث شده تا تحلیلگران رشد های شارپی سنگین تری را برای طلا در نظر بگیرند چرا که در این شرایط تقاضا به سمت دارایی های امن که ارزش ذاتی دارند سوق داده می شود و طلا اولین انتخاب در بعد خرد و کلان است.

 

***اقدامات محرک مالی اتحادیه اروپا و آمریکا

اخیرا اتحادیه اروپا و آمریکا برای برون رفت از رکود ایجاد شده و تضرر مالی کسب و کارهای بومی مناطق خود تصمیم به ایجاد محرک های مالی کرده اند که پشتوانه این تسهیل گرها، اندوخته های طلا در بانک های معتبر جهانی است.

لذا برنامه ریزان اقتصادی در آمریکا و اتحادیه اروپا برای جبران کسری خدمات مالی نیاز به تامین منابع ذخیره ای طلا دارند تا بتوانند تعهدات مالی ارائه شده به جامعه را بدون ایجاد تورم برطرف کنند و نظام اقتصادی کشورشان را در دراز مدت پایدار نگه دارند.

لذا اقداماتی که در قالب محرک مالی در سراسر جهان پیشنهاد شده اند مسیر صعود بیشتر قیمت طلا را هموار کرده اند.

برای مثال اتحادیه اروپا هفته گذشته برای تشکیل یک صندوق احیای اقتصادی ۷۵۰ میلیارد یورویی که به بودجه ۱٫۱ تریلیون دلاری در فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ مربوط است، به توافق رسید.

توجهات بازار اکنون به آمریکا معطوف شده که احتمالا یک بسته مالی دیگر را بزودی رونمایی خواهد کرد.

در صورتی که این بسته حمایت اقتصادی معرفی شود چشم انداز صعودی و پایدار قیمت طلا در بازارهای بین المللی قطعی است.

 

***قیمت انس به دنبال ثبت رکورد ۲۰۰۰ دلاری

با بررسی نمودار تکنیکال معاملات طلا در بورس های جهانی ، طلا در محدوده ی مقاومت قیمتی ۱۹۲۰ دلار قرار دارد.

اگر این مقاومت شکسته شود مقاومت بعدی در محدوده ای بالاتر از ۲۰۰۰ دلار به ازای هر انس طلا قابل تصور است.

انس طلا یکبار محدوده ۱۹۲۰ دلاری را در سال ۲۰۱۱ تجربه کرده و تحلیلگران معتقدند با عبور از این محدوده حجم خریدها با مارجین های سود دهی بالای ۲۰ درصدی تا عبور از ۲۰۰۰ دلار قابل تصور است.

 

***تهدید پنهان برای نوسان گیران معاملات طلا

با وجود اینکه حس مثبت و سیگنال های سبزی (در پیش بینی طلا) برای سوار شدن بر موج قیمت طلا در معاملات جهانی وجود دارد اما ریسک موجود در بازار عدم تاب آوری مالداران و صاحبان طلاست. در صورتی که صاحبان طلا به دنبال سیو سود از نوسانات و ورود سرمایه به بازارهای موازی باشند ورود به این بازار برای افرادی که به دنبال خلق سود و همراه شده با موج های سوم و چهارم هستند بسیار پرخطر خواهد بود.

لذا بازار در شرایط بسیار ناپایداری قرار دارد و ممکن است برای معامله گرانی که دیدگاه های کوتاه مدت در سرمایه گذاری طلا دارند بازار ایده آلی نباشد.

 

***آیتم های مهم تاثیر گذار در روزهای آتی

نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در هفته جاری برگزار خواهد شد و اکثر تحلیل گران برای ترسیم فضای معاملات آتی منتظر توکن های اطلاعاتی این نشست هستند.

با وجود اینکه تصور اکثر تحلیل گران به ثبات شرایط فعلی و عدم تصویب قانونی در خصوص نرخ بهره هاست اما اخبار و تصمیمات این نشست به دقت از سوی تحلیلگران و سرمایه گذاران زیر نظر گرفته می شود.

چرا که تغییر در نرخ بهره ها سبب تغییر در جریان نقدینگی به سمت بورس و فلزات اساسی و دارایی هایی با ارزش ذاتی خواهد شد.

همچنین در این نشست  آمار مقدماتی از تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری ، سایر گزارش های مهم فروش مسکن، کالاهای بادوام و تقاضای بیمه بیکاری آمریکا منتشر خواهد شد که به شدت و قوت دلار و به دنبال آن تاثیر بر نرخ طلا خواهد انجامید.

 

*** پیش بینی طلا با نگاهی به شرایط بازار طلای داخلی

روزهای گذشته پرالتهاب ترین روزهای معاملات طلا در ایران بود. همسویی و پیچش قیمت طلا و دلار به یکدیگر مهم ترین عامل نوسانات قیمت طلا در بازار ایران محسوب می شود.

در روزهای گذشته نرخ حواله درهم یکی از مهم ترین عوامل سیگنال افزایشی در جهت پیش بینی طلا محسوب شد که این موضوع در کنار پیچیدگی مسائل سیاسی و اقدامات خصمانه آمریکا در قبال هواپیمای مسافربری ماهان در منطقه شدت گرفته است.

موضوع دیگری که افزایش قیمت طلای داخلی را رقم زده بالا رفتن قیمت اونس جهانی است،( در آخرین روز هفته گذشته انس جهانی افزایش قیمت ۹۰ دلاری را تجربه کرد که با توجه به نوسانات دلاری این روزهای کشور سیگنالی قوی برای رشد قیمت طلا در ایران محسوب می شود)

همانطور که پیشتر توضیح داده شد نوسان بیشترین تاثیر خود را بر قیمت طلا گذاشته و پیش‌بینی می‌شود ظرف روزهای آینده این روند صعودی همچنان  ادامه داشته باشد. عامل مهم دیگری که به فاکتورهای صعودی شدن قیمت طلا منجر شده استقبال از خرید طلا در چند هفته اخیر است که باعث تحریک بازار شده است.

 

***رصد وابستگی قیمت طلا به دلار

در روزهای گذشته دلار با کاهشی نسبی مسیر تعادلی خود را طی می گرد و بازارساز سناریوی کاهش سریع تر را متوقف کرده بود و تمایل داشت که خرید و فروش های فرسایشی قیمت دلار را در ی محدوده مشخص که حد ضرر را پوشش دهد حفظ کند.

اکنون با موج دوم افزایش در بازار امروز (سه شنبه ۷ مرداد) مشاهده شد که قیمت طلا با تاخیر در انتهای بازه معاملاتی امروز به صورت شارپی افزایش قیمت داشت و این نشان از این دارد که بازار در شرایط فعلی قصد استراحت ندارد.

پیش بینی ما از تعادل بازار در روزهای آتی و کنترل بازار ساز بر معاملات طلا و ارز است.

با احتمال زیاد در روزهای آتی پس از یک اصلاح بزرگ خریداران بزرگ معاملات دلار را در کف قیمت رقم خواهند زد.

لذا برای این موضوع باید منتظر بود تا ببینیم چه سیگنال هایی از سمت و نهادهای نظارتی برای کنترل بازار ارز به بازار ارسال خواهد شد.

به عنوان فعال بازارهای اقتصادی به هیچ عنوان در شرایط فعلی به سرمایه گذاران پیشنهاد ورود به معاملات ارز منطقی نیست چرا که در صورت ایجاد صف های فروش در کف کانال فرصتی برای جبران وجود ندارد و ریسک ورود به بازار ارز در شرایط فعلی بسیار بالاست.

 

یکی از مهم ترین عواملی که سبب افزایش نرخ ارز شده، ضعف در کانال ها توزیع ارز بوده که در صورت گشایش در کانال های توزیع ارز که بانک مرکزی در روزهای اخیر وعده آن را داده سناریوی کاهش قیمت ها را محتمل تر می کند.

 

***آیا طلا پربازده ترین بازار فعلی ایران است ؟

 

بررسی آمارهای بانک مرکزی در سال که گذشت نشان می دهد که طلا دومین بازار سود ده در کشور محسوب می شود. خلاصه دیتاهای جمع آوری شده در خصوص وضعیت سوددهی بازارهای موازی طلا در راستای پیش بینی طلا به شرح زیر می باشد:

  • بورس با حدود ١٨٠درصد رشد نسبت به ابتداى سال، عنوان پربازده‌ترین بازار سال ٩٨ را به نام خود ثبت کرد.بازار سرمایه با ١٨٧درصد افزایش نسبت به ابتداى سال پربازده‌ترین بازار مالى امسال شد.
  • در همین راستا قیمت طلا نسبت به ابتداى سال ۴٠.۵درصد افزایش یافت و به این ترتیب دومین بازار پرسود سال ٩٨ بود.
  • بازدهى سکه طى امسال به ٣١درصد رسیده است.
  • در بازار ارز نیز، خریداران دلار نسبت به ابتداى سال حدود ٢٠.۵درصد و یورو ١٩درصد سود کردند.

پس نتیجاتا می توان اینگونه برداشت کرد که بازارهای جذابتری از ارز و طلا در ایران وجود دارد که در صورت ورود و کارشناسی سناریوهای مختلف جذب سرمایه منطقی با سرعت بیشتری صورت می گیرد.

 

تحلیل تخصصی آرتان پرس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.