دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ 12 جماد ثاني 1442 Monday, 25 January , 2021 ساعت ×
تحلیل بازارهای جهانی:

تحلیل ریزش های اخیر قیمت جهانی طلا

شناسه : 35641 ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
چند دلیل برای کاهش اخیر قیمت طلا وجود دارد. اول ، در حال حاضر سه واکسن موفق تایید شده وجود دارد که شرکت AstraZeneca آخرین شرکتی است که نتایج مطلوبی را ذکر کرده است. رئیس جمهور منتخب آمریکا ، آقای بایدن اعلام کابینه خود را آغاز کرد و ..
تحلیل ریزش های اخیر قیمت جهانی طلا
پ
پ

قیمت جهانی طلا طی بیست روز گذشته و دقیقا بعد از اعلام نتایج رسمی انتخابات آمریکا روند نزولی به خود گرفته و به احتمال زیاد این روند همچنان ادامه داشته باشد. با جدی شدن خبر کشف واکسن کرونا و تلاش برای رسیدن به مرحله تولید انبوه اقبال جهانی برای خرید طلا به حداقل خود رسیده و این موضوع بازار اونس جهانی را بسیار متاثر کرده است. در این یادداشت به آخرین دلایل ریزش قیمت های جهانی طلا اشاره خواهیم کرد.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ثبات در بازار های جهانی

همانطور که اخیراً بحث کردیم ، نتیجه متعادل انتخابات ایالات متحده (رئیس جمهور دموکرات و تعادل در تعداد نمایندگان مجلس و مجلس سنا) بازار های جهانی را به سمت ثبات و پیش بینی بیشتر میل خواهد داد. در شرایط فعلی بازار به مسیری رفته که ریسک دارایی های پرخطر را بالاتر و طلا را پایین می کشد چرا که رفتار دولت آمریکا در آینده قابل پیش بینی تر از قبل شده و از طرفی سیاست های دولت بایدن به احتمال زیاد باعث تضعیف ارزش دلار در مارکت های مختلف جهانی خواهد شد.

بازار جهانی طی دو ماه گذشته به دلیل رفتارهای رادیکالی رئیس جمهور آمریکا به شدت پر تنش شده بود و عملا با هیجانات بالایی به سمت بالا در حال صعود بود. تا جایی که قیمت انس جهانی به بالای دو میلیون نیز در چشم اندازهای قیمتی تحلیل گران به چشم می خورد.

این شرایط برای سفته بازان فرصت بسیار عالی برای کسب سود ایجاد کرد و عملا با تقویت ارزش دلار در مقابل یورو شاهد رشد بیشتر قیمت طلا در بازارهای جهانی بودیم. در حالی که طلا طی چهار ماه گذشته سطح حمایتی مهمی را در حدود ۱۸۵۰ دلار آمریکا در هر اونس داشت ، دیروز این سطح را شکست و امروز با کاهش انتظارات از خطرات بازار ، همچنان نزول کرد و نزدیک به ۱۸۰۰ دلار در هر اونس ادامه داشت.

 

*** دلایل کاهش اخیر قیمت طلا

چند دلیل برای کاهش اخیر قیمت طلا وجود دارد. اول ، در حال حاضر سه واکسن موفق تایید شده وجود دارد که شرکت AstraZeneca  آخرین شرکتی است که نتایج مطلوبی را ذکر کرده است. رئیس جمهور منتخب آمریکا ، آقای بایدن اعلام کابینه خود را آغاز کرد و روز گذشته جانت یلن را به عنوان وزیر خزانه داری خود معرفی کرد. به عنوان رئیس فدرال رزرو ایالات متحده ، سیاست های سازگار وی در بازارهای پرخطر در بخش عمده ای از دهه گذشته مثبت ارزیابی شده و انتخاب ایشان تحلیگران را به شرایط بازارهای معاملاتی امیدوار تر کرده است.

این امیدواری عملا با کاهش تنش در معاملات جهانی و تجارت بین الملل همراه است و این موضوع به تنهایی می تواند قیمت طلای جهانی را به پایین بکشد. نهایتا اینکه ، اداره خدمات عمومی بایدن را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد و با کمال تعجب ، رئیس جمهور ترامپ با انتقال تیم خود به دولت جدید موافقت کرد.

 

*** تحلیل قیمتی طلا

در حالی که اخبار فوق الذکر برای طلا در کوتاه مدت منفی است ، برخی از کاتالیزورهای بالقوه مثبت ظهور کرده اند. در حالی که اعلامیه جانت یلن برای سهام مثبت است ، از قضا باید برای طلا نیز مثبت شده است زیرا احتمال کاهش نرخ را برای مدت طولانی تری افزایش می دهد. ما همچنان نرخ های پایین تر را به عنوان یک سیگنال کوتاه مدت برای تحلیل قیمتی طلا برجسته می کنیم زیرا باعث افزایش هزینه فرصت آن برای معامله گران طلا می شود.

بهبود فصلی تقاضای طلا در هند و چین نیز برای طلا مثبت است. فروش جواهرات در چین در ماه اکتبر با ادامه پیشرفت اقتصادی این کشور افزایش یافت و اطلاعات اخیر حاکی از فعالیت مثبت مصرف کنندگان در هند بوده است که با افزایش تقاضای هند به احتمال زیاد روند کاهشی قیمت انس جهانی کاهش یابد و سناریوی های رشد قیمتی در بازه های کوتاه مدت قوت بگیرد.

در این خصوص باید منتظر تحرکات بازارهای هند و چین باشیم.اگر این دو کشور مسیر سایر کشورها را در پیش بگیرند و عرضه ها از تقاضا پیشی بگیرد شاهد افت قیمت های شدید در انس جهانی خواهیم بود.ولی این دو کشور می توانند مسیر افت را به تنهایی متوقف کنند که باید منتظر ماند و نتیجه را مشاهده کرد.

 

*** بازدهی اونس جهانی طلا

با همه این کاهش ها در سال جاری اونس جهانی طلا حدودا ۱۷ درصد بالاتر از سایر بازارهای جهانی بازدهی داشته و عملا موضوع کرونا به این موضوع دامن زده است. به احتمال زیاد با کاهش ریسک های سیاسی و ریسک های ناشی از بیماری کرونا روند بازدهی طلا با چالش رو به رو شود و شاهد رشد بازارهای موازی تا پایان سال میلادی ۲۰۲۰ خواهیم بود.

با این حال ، ممکن است مدتی طول بکشد تا واکسن ها تأیید شوند و حتی بیشتر از قبل از استفاده قرار بگیرند ، و بخش قابل توجهی از مردم واکسینه شوند. همچنین ، نگرانی در مورد اینکه آیا افراد کافی واکسن را برای ایجاد ایمنی تامین و پشتیبانی می کند در هاله ای از ابهام است.

هر کدام از سناریوهای شکست واکسن های کرونا قوت بگیرد به شدت بر رشد قیمت طلای جهانی تاثیرگذار خواهد بود چرا که در شرایط فعلی قیمت طلا بسیاری از این اخبار را پیشخور کرده و با فرض مثبت شدن شرایط قیمت ها نهایی شده اند. در شرایط فعلی تأثیر اقتصادی آن برای سال های آینده قابل درک است. و احتمالاً کمک مالی و پولی اضافی برای “بهبود” اقتصاد ، و افزودن اعتبار اضافی و پشتیبانی از تقاضای طلا ، لازم خواهد بود.

 

*** رشد ۲۸ درصدی قیمت طلای جهانی

قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۲۸ درصد افزایش یافته است ، که ناشی از همه گیری ویروس کرونا است ، اما پیش بینی میزان بالاتر رفتن آن در ماه های آینده و بعد از آن دشوار است. هر اونس طلا از ۱۸ سپتامبر ۱۹۵۰٫۸۵ دلار آمریکا قیمت داشت و در ابتدای سال ۲۰۲۰ از ۱،۵۲۰٫۵۵ دلار در هر اونس جهش کرد. بیشتر تحلیل گران انتظار دارند که همه گیر شدن بیماری و عواقب اقتصادی آن باعث افزایش بیشتر این فلز گرانبها شده است و این موضوع نهایت تاثیرگذاری ود بر قیمت جهانی طلا را اعمال کرده است.

انتظار می رود قیمت به طور قابل توجهی به موارد واقعی خود بازگردد.بسیاری از تحلیل گران شرایط اجتماعی و اقتصادی سال های آینده و بدون وجود کرونا را در نظر می گیرند و این نگاه خوشبینانه به آینده می تواند قیمت جهانی طلا را تا ۴۰ درصد پایین بکشد.اگرچه به نظر می رسد شرایط اقتصاد کلان به طور اساسی از تقاضا در کوتاه مدت حمایت می کند ، اما عرضه سریعتر از سالهای گذشته گسترش می یابد.

 

*** انتظارات بانک جهانی از قیمت طلا

فدرال رزرو آمریکا و بانک جهانی انتظارات خود را در ماه آگوست برای رسیدن قیمت طلا به ۳۰۰۰ دلار / اونس در سال ۲۰۲۲ مشخص کردند. تحلیلگران این دو نهاد اقتصادی نرخ بهره واقعی منفی و فشارهای تورمی و همچنین ضعف دلار آمریکا ناشی از همه گیری ویروس کرونا اعلام کرده و پیش بینی کردند در شرایط فعلی در پایان خط ریسک ها قرار داریم و به احتمال زیاد شاهد کاهش هر چه بیشتر قیمت طلای جهانی هستیم.

دیگر تحلیل گران اقتصادی در مورد چشم انداز قیمت گذاری طلای جهانی  احتیاط بیشتری نشان داده اند. محققان موسسه Fitch به تازگی تخمین زده اند که طلا در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به طور متوسط ​​۱۸۵۰ دلار در هر اونس خواهد بود و سپس در سال ۲۰۲۲ به ۱،۷۰۰ دلار در هر اونس ، در سال ۲۰۲۳ به ۱۶۵۰ دلار در هر اونس و در سال ۲۰۲۴ در هر سال به ۱،۶۲۰ دلار در هر اونس می رسدما به عنوان  تحلیلگر بازار طلا در خصوص نوسانات جهانی این فلز گرانبها ارائه پیشنهاد نمی کنیم چرا که این موضوع ممکن است به بازارهای موجود خط بدهد.

اما مسئله قابل تامل ورود دنیا به فاز جدیدی از سیستم اقتصادی است که جایگاه طلا پایین تر از سال های قبل خواهد بود و کاهش عدم اطمینان ژئوپلیتیکی تعادل را در افزایش تقاضای بانک مرکزی کشور ها افزایش می دهد.

 

*** طلای جهانی از اوج خود باز می گردد؟

تحلیلگران معتقدند طلا و نقره در بلندمدت از اوج های اخیر خود بازخواهند گشت. “اقتصاد ایالات متحده در یک چالش بزرگ قار گرفته است که هزینه های بالایی در انتظار ساخت و تقویت زیرساخت های اقتصادی این کشور در دوران بایدن است.  بانکداران اروپایی نیز منتظر کاهش نرخ بهره هستند ، این امر منجر به خرید امن طلا با قیمت های کاهش یافته خواهد شد.

تا پایان سال ،با اجرای این سیاست ها انتظار می رود طلا دوباره به سطح یک میلیون و ششصد هزار واحدی بازگردد. در مورد چشم انداز بلند مدت نقره نیز می توان گفت که ممکن است این فلز تا ۳۰ درصد سقوط ارزش را تجربه کند اما انتظار دارد تا پایان سال و با افزایش تقاضای معدنی ها این فلز ۱۰ درصد از ریزش خود را جبران نماید.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.