دلایل مشخصی برای توجیه رفتار کاهشی دلار از سوی بانک مرکزی اعلام شده که مهمترین آنها عبارتند از: «حذف دلالان و سودا گری در بازار ارز، کاهش قیمت تمام کالاهایی که به‌واسطه افزایش قیمت دلار بالا رفته بودند و انتقال قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی از ارز آزاد به ارز نیمایی.»
مسلما نخستین گام برای کاهش قیمت کالاها، کنترل بازار دلار خواهد بود. چرا که دلیل اصلی تورم و افزایش قیمت‌ها در سال گذشته نیز حباب دلار بوده است. کنترل بازار برنامه‌ریزی منسجمی می‌طلبد که این برنامه در شرایط فعلی با نام بازار متشکل ارزی با وارد گود شده است.

 

***ویژگی های بازار متشکل ارزی

1- برخلاف بازار آزاد که قیمت‌ها برمبنای تقاضای لحظه‌‌ای و یا تنش‌‌‌های سیاسی دچار نوسان می‌شد، در این نوع بازار از ساعت 9 صبح میانگین قیمت انواع دلار سلیمانیه، هرات، استانبول و... دریافت و معاملات آغاز می‌شود و پس از آن حداکثر نوسان 3 درصد خواهد بود.
2- تمامی صرافی‌ها تحت نظارت این سامانه قرار می‌گیرند و اجازه ارائه نرخ نخواهند داشت.
از طرفی با نزدیک شدن به روزهای اجرای بازار متشکل ارزی، عرضه دلار توسط مردم به بازار افزایش چشمگیری داشته است. به نحوی که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از علل کاهش 1400 تومانی نرخ دلار طی این هفته نام برد.

 

***بازار آهن آلات چه رفتاری خواهد داشت؟

Tahlili 27.4

قیمت محصولات فولادی همراه با دلار کاهش یافته اما تقاضا از سوی صنایع وابسته عامل اصلی در تعیین قیمت این محصولات خواهد بود.

 نمودار تغییر قیمت محصولات فولادی را در صفحه اول آرتان پرس مشاهده کنید.

هر چند قیمت انواع آهن آلات همراه با دلار کاهش می‌یابد اما نکته کلیدی دیگر، تقاضا از سوی صنایع وابسته است. موضوعی که تعیین‌کننده قیمت نهایی خواهد بود. 2 بازار مهم و پرتقاضا در میان عموم مردم خودرو و مسکن است که در سال گذشته نیز با هجوم سرمایه، رشد سنگینی را تجربه کرد. بنابراین یکی از برنامه‌‌‌های کلیدی دولت کاهش نرخ در این 2 حوزه است. بازار خودرو یکی از بازارهایی است که مشابه بازار آهن آلات نسبت به کاهش نرخ دلار، واکنش آنی نشان می‌دهد اما بازار مسکن نیازمند اعمال فشارها و تبصره‌‌‌های بیشتری برای رسیدن به قیمت‌‌‌های واقعی است. بنابراین زمان طولانی‌تری هم نیاز دارد.

آرتان پرس