در 14 فوریه قیمت ورق گرم داخلی چین به خاطر وضعیت نامطلوب این کشور برای کنترل شیوع ویروس کرونا، روند نزولی داشته است، بسیاری از فعالان بازار و کارگران به دلیل ترس از این ویروس به کار خود برنگشته بودند. در این زمان قیمت ها در شانگهای به اندازه 70 تا 80 یوان در هر تن کاهش یافته بود.

 

***ویروس کرونا، در مسیر براندازی اقتصاد چین

در 17 فوریه مشکلات مربوط به جریان مالی، بازار ورق گرم چین را از سوی دیگر به چالش کشید. و بسیاری از تجار به خاطر این مساله خرید خود را از کارخانجات متوقف کردند. این مساله بیشتر به انتقال و حمل و نقل کالاها بر میگردد، جایی که به دلیل کنترل شیوع ویروس کرونا، محدودیت های شدیدی برای حمل و نقل و ارسال مواد وجود دارد. از طرف دیگر در این تاریخ هنوز بسیاری به خاطر ترس از این ویروس به بازار برنگشتند. به خاطر وضعیت نامطلوب بازار، مقامات داخلی دستور دادند که به محض کنترل شرایط به بازار فولاد برگردند. قیمت ها در شانگهای ثابت بوده و تغییری نداشت. برای انجام معاملات بایستی کارخانه ها پیشنهادات کمتری را در نظر بگیرند. قیمت داخلی این محصول در روز 18 فوریه، با توجه به خرید و فروش کم، ثابت بود. اکثر فروشندگان پیشنهاد بالایی برای محصولات خود در نظر گرفتند، اما معامله ای صورت نگرفت. اما با کاهش پیشنهادات توانستند چند معامله منعقد کنند.

 

***اوضاع تا حدودی عادی

 اما در روز 19 فوریه شرایط بازار ورق گرم چین به دلیل کنترل نسبی ویروس کرونا تا حدودی بهبود یافت، و تعدادی از مصرف کنندگان پایین دست فعالیت خودشان در بازار را از سر گرفتند. با توجه به اینکه دولت چین برای رونق بخشیدن به اقتصاد خود، همه فعالان حوزه فولاد را به بازگشت تشویق کرد. و روز بعد، قیمت ورق گرم در مدار افزایش قرار گرفت و بازار سیر صعودی به خود گرفت.

در بعد از ظهر 20 فوریه خرید و فروش افزایش یافت و فروشندگان قیمت پیشنهادی خود را افزایش دادند. درل شانگهای 17 مسیر مواصلاتی برای انتقال محموله ها باز شد. به دلیل لز سرگیری فعالیت ها در بازار، قیمت ها در بازار داخلی روز به روز افزایش یافت.

در 24 فوریه، حدود 75 تا 80 درصد از شرکت های صنعتی فعالیت های خود را از سر گرفتند. و تقریبا بازار به حالت عادی خود برگشته است.