بهای معاملات سنگ آهن چین طی روزهای اخیر با کاهش 6 درصدی به 117 دلار و 81 سنت در هر تن رسید.
این در حالی است که این رقم در دوم جولای (سه شنبه هفته گذشته) 125 دلار و 77 سنت در هر تن بود که در مقایسه با ماه دسامبر سال گذشته رشد  73 درصدی را تجربه کرده است و این رشد در بازه یک ساله گذشته تثبیت شده بود اما در حال حاضر نرخ رشد منفی را تجربه می‌کند.
با نگاه به شاخص‌های سوددهی معادن بزرگ دنیا شرایط مشابهی برای معدکاران استرالیا، برزیل، و آمریکا و انگلیس رصد شده است. به طور مثال شاخص سهام شرکت معدنی بزرگ ریو تینتو استرالیا، دومین تولیدکننده سنگ آهن جهان، در بازارهای بورس لندن و نیویورک به ترتیب با کاهش 3.8 درصدی و 5.2 درصدی روبه‌رو شده است.


***کاهش سود فولادسازی در چین

خبرگزاری‌های داخلی جین به کاش سود دهی فولادسازان و متولیان بخش صنعت فولاد این کشور پرداخته‌اند، در همین راستا به گزارش خبرگزاری شین هوا می‌پردازیم که روز شنبه این هفته منتشر شد و خبر از کاهش میزان سود حاصل از تولید فولاد در چین در پنج ماهه نخست سال 2019 خبر داده است.
جنگ تجاری آمریکا و چین و کشیده شدن زبانه‌های این تنش به معاملات حوزه فولاد سبب رکود و کم رغبتی بازارهای هدف برای خرید محصولات چینی شده است، کشور آمریکا نیز با این شرایط خودزنی صنعتی به راه انداخته و با وضع شدن تعرفه های متقابل از سوی چینی‌ها صنعت و معائن و کشاورزی چین را از دست داده است در همین راستا و به گفته کو ژیولی (Qu Xiuli)، قائم مقام انجمن آهن و فولاد چین، میزان سود حاصل از تولید فولاد در این کشور در مدت زمان یاد شده با 18.2 درصد کاهش به 12 میلیاردو 400 میلیون دلار تنزل یافته است. البته این موضوع پایدار نخواهد بود اما به صورت مقطعی باعث افت معاملات و ثبت رکود در بورس بین‌المللی فولاد خواهد شد.
ذخایر سنگ آن بنادر چین تعیین کننده قیمت نهایی محصولات و نرخ صادراتی معاملات فولاد چین خواهد بود آقای کو ژیولی پیش بینی کرده است که قیمت سنگ آهن افت و نوسانات خود را تعدیل خواهد کرد و بعید است بهای سنگ آهن در نیمه دوم امسال با افزایش چشمگیری روبه‌رو شود.


***محرک های قیمت سنگ آهن

علاوه بر موضوع تنش‌های اقتصادی و جنگ اقتصادی چین و آمریکا، کاهش تولید غول‌های سنگ آهن دنیا در سال 2019 ناشی از حوادث محیطی و جوی همزمان با تداوم رشد فولاد چین از محرک‌های قیمت سنگ آهن (به‌خصوص پر عیار) در هفته‌های اخیر به‌شمار می‌آید و این یک سناریو محتمل برای بورس فولاد بین‌الملل خواهد بود که در تحلیل‌های آتی بیشتر به آن اشاره خواهد شد.
وقایع و حوادث طبیعی و غیرمترقبه مستقیما به بورس سنگ آهن بین‌المللی تاثیر گذاشته‌اند؛ در پی وقوع سیل در معدنی در برزیل و طوفان در استرالیا، بهای جهانی سنگ آهن از ابتدای امسال با افزایش 50 درصدی در بازارهای بین‌المللی روبه‌رو شد.


***تدبیر فولادسازان ایرانی

یکی از راه‌های اساسی برای ارتقاء بهره‌برداری از سنگ آهن دریافتی در کارخانه‌ها بالا بردن نرخ تنوع انرژی (استفاده از باطله های معدنی) و ماندگاری سنگ آهن در کارخانه است که به این طریق می‌توان از سنگ آهن با عیار پایین‌تر استفاده کرد، اکنون ایران با هدف حل مشکلات خود درزمینه بهره‌گیری از سنگ آهن با عیار پایین، نخستین کارخانه 100 درصد بومی با فرآوری سنگ آهن کم‌عیار هماتیت در زرند کرمان را به مورد اجرا گذارده است. استفاده از این روش به تنهایی می‌تواند ایارن را از واردات سنگ آهن عیار بالا بی‌نیاز کند همچنین استفاده از باطله‌های معدنی، افزایش عیار از 32 به 45 درصد و سپس به 66 درصد، ارائه مدل جدیدی از همکاری ایمیدرو با بخش خصوصی و همسو بودن با اقتصاد مقاومتی از جمله ویژگی‌های شاخص این کارخانه به‌شمار می‌آید. خوراک ورودی این کارخانه سالانه 2.2 میلیون تن سنگ آهن هماتیت با عیار 32 درصد و خروجی آن کنسانتره 66.5 درصد خوارک کارخانه گندله‌سازی است.

آرتان پرس